نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > سفر مرسی به تهران مقابله با سیاست ایران هراسی غرب است
 


شماره خبر :١٥٢٠١٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/06    ا   ٠٩:٥١

استاد علوم سیاسی دانشگاه بنهای مصر در گفت‌وگو با فارس
سفر مرسی به تهران مقابله با سیاست ایران هراسی غرب است
«صلاح حسب الله»،‌ استاد علوم سیاسی دانشگاه بنهای مصر گفت: سفر مرسی به تهران و نزدیکی او به ایران می‌تواند، یکی از راه‌های مقابله با ایجاد رعب و وحشت ساختگی از ایران در منطقه باشد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : سفر مرسی به تهران مقابله با سیاست ایران هراسی غرب است

«صلاح حسب الله»،‌ استاد علوم سیاسی دانشگاه بنهای مصر گفت: سفر مرسی به تهران و نزدیکی او به ایران می‌تواند، یکی از راه‌های مقابله با ایجاد رعب و وحشت ساختگی از ایران در منطقه باشد.

خبرگزاری فارس: سفر مرسی به تهران مقابله با سیاست ایران هراسی غرب است

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از خبر گزاری فارس «صلاح حسب الله»،‌ استاد علوم سیاسی دانشگاه بنها مصر و وکیل بنیانگذار حزب «شهروند» این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قاهره تاکید کرد که برگزاری اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران و حضور محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر در آن به مثابه آغاز مرحله‌ای جدید و جاری شدن خونی تازه در رگ‌های روابط مصر و ایران خواهد بود.

این کارشناس مصری همچنین برگزاری این اجلاس را گامی در راه حمایت از همکاری کامل دو کشور ایران و مصر با یک‌دیگر برشمرد و تاکید کرد که سفر مرسی به تهران از این جهت بسیار اهمیت می‌یابد، چون به این وسیله قاهره ثابت می‌کند که در سیاست خارجی به سوی استقلال و عدم وابستگی گام برمی‌دارد.

آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگوست:

فارس: در ابتدا درباره حضور محمد مرسی در اجلاس سران غیرمتعهدها و اهمیت آن اشاره کنید؟

حسب الله: مصر جدید و مصر پس از انقلاب می‌بایست روابط خارجی خود را به شکلی مستقل و به دور از هرگونه وابستگی بنا کند و خود را از وابستگی به طرف یا آن طرف برهاند و منافع خود را در روابط خارجی بر منافع کشورهای غربی ترجیح دهد و حضور در این اجلاس می‌تواند، بیانگر اتخاذ این سیاست توسط دولتمردان کنونی مصر باشد و دیدار محمد مرسی از ایران نه تنها می‌تواند تثیبت‌کننده این سیاست باشد، بلکه از تحکیم و تثبیت روابط دو جانبه پس از مدت‌ها قطع رابطه حمایت کند. به همین دلیل می‌توان این مرحله را به مرحله جاری کردن خون تازه در رگ‌های روابط دو کشور و حمایت از همکاری تهران – قاهره در تمام عرصه‌های اقتصادی و سیاسی و گردشگری تشبیه کرد و براین اساس نمی‌توان به گفته «یاسر علی»، سخنگوی ریاست جمهوری مصر این سفر را سفری برای انجام برخی پروتوکل‌ها و تحویل ریاست جنبش عدم تعهد از مصر به ایران توصیف کرد.

از سوی دیگر زمان برگزاری جنبش عدم تعهد نیز بسیار مهم است، چون این جنبش در دوره‌ای نشست خود را برگزار می‌کند که نقش آن در عرصه بین المللی کم رنگ شده است و برگزاری این نشست فرصت بسیار خوبی است تا اعضای جنبش عدم تعهد دیدارهایی با یکدیگر داشته باشند و دیدگا‌ه‌ها و مواضع خود درباره قضایای مختلف را هماهنگ و همساز کنند.

فارس: به نظر شما آیا سفر مرسی به تهران قید و بند وابستگی مصر از غرب را درهم خواهد شکست؟

حسب الله: با قدرت یافتن برخی کشورها و افول قدرت برخی دیگر از کشورها از جمله آمریکا، کشوری چون مصر که در تاسیس این جنبش تاثیرگذار بوده است، بی‌تردید با حضور خود در اجلاس روح تازه‌ای به آن خواهد بخشید، به ویژه آنکه مصر خواهان درهم شکستن قید و بند وابستگی از غرب نیز می‌باشد.

به همین دلیل سفر محمد مرسی به تهران با توجه به تحولات مصر بسیار مهم می‌نماید و در واقع باید آن برداشتن گامی به سوی استقلال در سیاست خارجی و پایان دادن به گرایش‌های منطقه‌ای و بین المللی رژیم سابق برشمرد، افزون بر اینکه دیدار مرسی از تهران اگرچه به معنای تشکیل یک ائتلاف بین تهران و قاهره نیست، بلکه می‌تواند، پیام‌های بسیار دیگری را در بطن خود داشته باشد که در از جمله آنها می‌توان به هماهنگی و همسویی مواضع دو کشور در قضایای منطقه‌ای اشاره کرد.

همچنین دیدار مرسی از ایران به این جهت بسیار مهم می‌نماید، چون مصر کنونی می‌تواند جنبش را به سمت استقلال بیش از پیش جنبش و مبارزه با تسلط و حاکمیت بیگانگان بر کشورهای جهان سوم به ویژه در عرصه‌های اقتصادی و رشد و پیشرفت سوق دهد.

فارس: به نظر شما آیا وجود رابطه تنگاتنگ و صمیمانه بین ایران و مصر می‌تواند موجب انتقال تکنولوژی‌های ایرانی از جمله در حوزه صنایع نظامی به مصر شود؟

حسب الله: متاسفانه غرب از تکنولوژی و پیشرفت‌های نظامی ایران دستاویزی برای ایجاد رعب و وحشت در میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و تحریک آنها به خریدهای بیش از پیش تسلیحاتی از غرب کرده است و سفر مرسی به تهران و نزدیکی او به ایران می‌تواند، یکی از راه‌های مقابله با این ایجاد رعب و وحشت از ایران در منطقه باشد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار