نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > حضور مرسی حامل پیامی برای آمریکا و اسرائیل است/پایان حاکمیت رژیم‌های متحد غرب در مصر
 


شماره خبر :١٥١٣٩٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/05    ا   ٠٩:١٢

نماینده پارلمان مصر در گفت‌وگو با فارس
حضور مرسی حامل پیامی برای آمریکا و اسرائیل است/پایان حاکمیت رژیم‌های متحد غرب در مصر
نماینده پارلمان الشعب مصر تاکید کرد که حضور رئیس جمهوری مصر در نشست تهران به معنای پایان دوره حاکمیت آمریکا و اسرائیل بر سیاست‌گذاری‌های داخلی و خارجی مصر است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : حضور مرسی حامل پیامی برای آمریکا و اسرائیل است/پایان حاکمیت رژیم‌های متحد غرب در مصر

 

نماینده پارلمان الشعب مصر تاکید کرد که حضور رئیس جمهوری مصر در نشست تهران به معنای پایان دوره حاکمیت آمریکا و اسرائیل بر سیاست‌گذاری‌های داخلی و خارجی مصر است.

 

خبرگزاری فارس: حضور مرسی حامل پیامی برای آمریکا و اسرائیل است/پایان حاکمیت رژیم‌های متحد غرب در مصر

 

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس تهران تا چند روز دیگر میزبان اجلاس سران غیرمتعهدهاست که قرار است، محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر نیز در آن حضور یابد. به نظر بسیاری از ناظران حضور مرسی در این نشست می‌تواند، پیش زمینه از سرگیری روابط ایران مصر پس از 30 سال قطعی روابط بین دو کشور باشد.

«صبری عامر»، نماینده پارلمان الشعب مصر از جماعت اخوان المسلمون مصر و حزب آزادی و عدالت که شاخه سیاسی این جنبش به شمار می‌آید، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قاهره تاکید کرد که حضور مرسی در تهران این پیام را به آمریکا و اسرائیل می‌دهد که دوره تبعیت سیاسی مصر از واشنگتن و تل‌آویو به پایان رسیده است.

وی تصریح کرد، در دوره زمامداری حسنی مبارک تمام تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در عرصه سیاست داخلی و خارجی مصر با هماهنگی آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت می‌گرفت اما هم اکنون شرایط در مصر تغییر کرده و دوره حاکمیت رژیم‌های هم‌پیمان و وفادار به غرب در مصر به پایان رسیده است.

                      آنچه در زیر می‌اید، مشروح این گفت‌وگوست:

فارس: اهمیت حضور رئیس جمهوری مصر در نشست تهران را در چه چیز ملاحظه می‌کنید؟

عامر: حضور محمد مرسی در نشست تهران به مثابه آغاز روندی جدید در روابط ایران و مصر است و در واقع با این سفر روابط ایران و مصر به روند درست و واقعی آن بازمی‌گردد، همچنین اهمیت حضور مصر در این نشست آن است که مصر یکی از بنیانگذاران جنبش عدم تعهد بوده و دیگر آنکه به این ترتیب ثابت می‌کند که دوره حاکمیت رژیم‌های هم‌پیمان و وفادار به غرب در مصر به پایان رسیده و مصر می‌رود تا صفحه جدیدی را در روابط بین المللی خود باز کند.

فارس: درباره نگرانی‌ آمریکا و رژیم صهیونیستی از حضور محمد مرسی در این نشست بفرمایید؟

عامر: در دوره زمامداری حسنی مبارک تمام تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در عرصه سیاست داخلی و خارجی مصر با هماهنگی آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت می‌گرفت اما هم اکنون شرایط در مصر تغییر کرده است، امروز ملاحظه می‌کنیم که در مصر هر روز یک تصمیم غافلگیرکننده اتخاذ می‌شود که تمام موازنه‌ها و معادلات گذشته را زیر رو کرده و برهم می‌زند. پس از به قدرت رسیدن مرسی و تشکیل دولت جدید در مصر شاید بتوان گفت که یکی دیگر از غافلگیری‌ها مصر برای آمریکا و اسرائیل حضور مرسی در نشست تهران است و همین موضوع نگرانی‌هایی را برای اسرائیل و آمریکا به وجود آورده است، چون واشنگتن و تل‌آویو با حساسیت بسیار روند نزدیکی روابط تهران – قاهره و از سرگیری این روابط را دنبال می‌کنند و بالطبع از سرگیری این روابط بر معادلات منطقه‌ای نیز تاثیر خواهد گذاشت.

فارس: اهمیت این سفر برای دو طرف مصری و ایرانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عامر: این دیدار پس از چندین دهه قطع رابطه بین دو کشور صورت می‌گیرد، به همین دلیل دارای اهمیت بسزایی است، اگرچه مرسی در این نشست تحت عنوان شرکت در اجلاس سران غیرمتعهدها حضور می‌یابد، اما در بطن خود معانی و مفاهیم بسیاری دارد که از جمله آنها ابراز تمایل مصر به نزدیکی روابط دو جانبه است.

فارس: به نظر شما چگونه می‌توان از روابط ایران و مصر حمایت کرد؟

عامر: به نظر من پیش از هرچیز و برای شکستن یخ روابط دو جانبه باید زمینه رفت‌وآمد هیئت‌های مردمی بین دو کشور را فراهم کنیم تا مردم هر دو کشور ارتباط بیشتری با هم داشته باشند، به ویژه آنکه رژیم سابق تلاش بسیاری داشت تا وجهه ایران را در میان مردم مصر تخریب و به این وسیله قطعی روابط خود با ایران را توجیه کند.

دوم اینکه مرسی در سفر خود به عربستان سعودی تاکید کرد که امنیت خلیج فارس خط قرمز مصر به شمار می‌آید، به همین دلیل ایران باید با همان اصول و مبادی با کشورهای عربی خلیج فارس تعامل داشته باشد که با مصر تعامل می‌کند و هیچ دخالتی در امور داخلی کشورهای حوزه خلیج فارس صورت نگیرد.

سوم اینکه بحران سوریه باید از طریق گفت‌وگو و مذاکره عربی شود و ایران و ترکیه نیز در این گفت‌گوها حضور داشته باشند تا با یافتن راه‌حلی برای این بحران به خشونت‌ها در این کشور پایان داده شود.

فارس: درباره گشایش سفارتخانه در دو کشور نظر شما چیست؟

عامر: قضیه گشایش سفارتخانه در تهران و قاهره امری بدیهی و از ضروریات است که باید هرچه سریع‌تر برای بهبود و گسترش روابط دو جانبه بین دو کشور آنها را افتتاح کرد و از طریق افتتاح سفارتخانه‌ها و کنسولگر‌ی‌هاست که روابط دو جانبه گسترش می‌یابد.

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار