نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > مرسی به دنبال برقراری رابطه با ایران و چین و فاصله گرفته از غرب است
 


شماره خبر :١٥١٢٨٦ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/04    ا   ١٤:٤٣

یک استراتژیست مسائل خارجی:
مرسی به دنبال برقراری رابطه با ایران و چین و فاصله گرفته از غرب است
یک استراتژیست مسائل خارجی از موسسه «ائتلاف استراتژی‌های جهان نو» از طرح رئیس جمهور مصر برای برقراری رابطه با چین و ایران و فاصله گرفتن از غرب خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : مرسی به دنبال برقراری رابطه با ایران و چین و فاصله گرفته از غرب است

یک استراتژیست مسائل خارجی از موسسه «ائتلاف استراتژی‌های جهان نو» از طرح رئیس جمهور مصر برای برقراری رابطه با چین و ایران و فاصله گرفتن از غرب خبر داد.

خبرگزاری فارس: مرسی به دنبال برقراری رابطه با ایران و چین و فاصله گرفته از غرب است

به گزارش بیداری اسلامی، «میشل هاگز» در گفت‌وگو با پایگاه خبری «راشاتودی» گفت: مصر برای چند دهه به کمک آمریکایی‌ها وابسته بود و سالانه یک میلیارد دلار از این کشور دریافت می‌کرد. اما اکنون،‌ محمد مرسی قصد دارد برای جلب سرمایه‌گذاری، به چین سفر کند. این اقدام، این پیام شفاف را ارسال می‌کند که او در تلاش است تا تعادل برقرار کند و از غرب فاصله بگیرد.

وی در ادامه افزود: البته مصر به پول فوری آمریکا، صندوق بین‌المللی پول و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیاز دارد، اما مصری‌ها برای منافع ژئوپلتیک بلندمدت خود مایلند با چین رابطه برقرار کنند چراکه این کشور می‌تواند شکاف را پر کند بنابراین آنها دیگر به غربی‌ها وابسته نخواهند بود.

به گفته این کارشناس مسائل استراتژیک، در عوض، پکن نیز نیازمند دسترسی به دریای مدیترانه و کانال سوئز است؛ موردی که آمریکا اکنون به آن دسترسی دارد. هر چند در نگاه نخست به نظر می‌رسد چیز زیادی از رابطه با مصر، عاید چین نمی‌شود اما واقعیت این است که این دو مورد (دریای مدیترانه و کانال سوئز) بسیار مهم هستند.

هاگز در ادامه گفت: چینی‌ها مایلند با مصر متحد شوند. اتحاد با مصر و جدا کردن آن از آمریکا، برگ برنده‌ای برای چین به شمار می‌آید. علاوه بر این، واضح است رئیس جمهور مرسی، پس از چین به سوی ایران می‌رود. البته با توجه به تنش‌های کنونی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، این اقدام بسیار تحریک کننده خواهد بود.

این کارشناس مسائل خارجی با بیان اینکه احساس میان قاهره و تهران دوجانبه است، اظهار داشت: رابطه ناگفته در اینجا اسرائیل است و مصر می‌تواند از قدرت نفوذ خود برای اعمال فشار بر اسرائیل به منظور متوقف کردن بحث حمله به ایران استفاده کند.

میشل هاگز تاکید کرد:‌ اگر مصر ایران را به عنوان شریک خود بپذیرد، لازم نیست به آمریکا یا اسرائیل وابسته باشد و می‌تواند در کشورهای پادشاهی خلیج فارس تعادل برقرار کند. مرسی فرد نابغه‌ای است که نقشه‌های در ذهن خود دارد البته ما نمی‌دانیم این طرح‌ها چیست. با این حال فکر می‌کنم، ایران و مصر قصد دارند ( با کمک یکدیگر) عربستان سعودی و اسرائیل را خنثی کنند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار