نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > آمریکا برای مقابله با ایران بر خلیج عدن مسلط شده است/مردم یمن خواهان ارتباط با ایرانند
 


شماره خبر :١٥٠٥٧٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/05/31    ا   ١٠:١١

سخنگوی رسمی نیروهای انقلابی در گفت‌وگو با فارس
آمریکا برای مقابله با ایران بر خلیج عدن مسلط شده است/مردم یمن خواهان ارتباط با ایرانند
دبیر کل حزب دموکراتیک یمن گفت: حضور آمریکا و تسلط این کشور بر یمن و باب المندب برای مقابله با ایران در جنگ احتمالی علیه تهران است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : آمریکا برای مقابله با ایران بر خلیج عدن مسلط شده است/مردم یمن خواهان ارتباط با ایرانند

دبیر کل حزب دموکراتیک یمن گفت: حضور آمریکا و تسلط این کشور بر یمن و باب المندب برای مقابله با ایران در جنگ احتمالی علیه تهران است.

خبرگزاری فارس: آمریکا برای مقابله با ایران بر خلیج عدن مسلط شده است/مردم یمن خواهان ارتباط با ایرانند

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس، «علی البخیتی» نویسنده و فعال رسانه‌ای یمن و همچنین سخنگوی رسمی نیروهای انقلابی این کشور است که به ایران سفر کرد و ویزای خود را در فیسبوک به نمایش گذاشت تا فضای وحشت سفر به ایران را بشکند. او هر روز یک مقاله در مورد ایران می‌نویسد تا فضای واقعی ایران را به مردم یمن منتقل کند چرا که آنها تمایل به رابطه با ایران دارند اما از روی ترس نمی‌توانند چنین اقدامی کنند.

با البخیتی که دبیر کل حزب دموکراتیک یمن نیز می‌باشد، گفت‌وگویی داشتیم که وی با اشاره به تحولات این کشور پس از کنار رفتن علی عبدالله صالح از قدرت به توطئه‌های عربستان و آمریکا برای حفظ سلطه بر یمن پرداخت و یادآور شد که انقلاب با وجود حضور عناصر وابسته به نظام سابق به هدف خود نرسیده است.

مشروح این گفت‌وگو از نظر خوانندگان می‌گذرد.

تمایل زیادی بین مردم یمن برای ارتباط با ایران وجود دارد

فارس: چرا به ایران سفر کرده‌اید؟

البخیتی: هدفم این است که ایران را از درون ببینیم و بتوانم نمای واقعی از ایران به یمن منتقل کنم. من در بسیاری از روزنامه‌ها و مجله‌ها مطلب می‌نویسم و در اینترنت نیز فعال هستم. همیشه در مورد ایران می‌نوشتم، اما از یمن. این بار می‌خواهم از داخل ایران بنویسم تا شهروند یمنی با حقیقت ایران آشنا شود و این دیوار ترس شکسته شود. به خصوص در این روزها که ایران مورد هجمه تبلیغاتی شدیدی قرار گرفته است.

از زمانی که به ایران آمدم خوانندگان مطالبم به صورت چشمگیری افزایش یافته‌ و به هزاران نفر رسیده‌اند. احساس کردم یک تمایل شدید بین مردم یمن برای آشنایی بیشتر با ایران وجود دارد. این را از پیام‌هایی که برایم می‌رسد، دریافته‌ام.

تحول واقعی در یمن رخ نداده است

فارس:‌ وضعیت میدانی یمن پس از رفتن صالح را چطور ارزیابی می‌کنید؟

البخیتی: متاسفانه تحول مهم و اساسی در این کشور رخ نداده و تنها علی عبدالله صالح از صحنه سیاسی قدرت کنار رفته است. وابستگان صالح هنوز بر جایگاه‌های مهمی در نظام تسلط و کنترل دارند.

آنچه اتفاق افتاد این بود که تحت عنوان بسته‌ پیشنهادی کشورهای خلیج فارس یک تحول سوری رخ داد و حاکمان این کشورها بخصوص سعودی‌ سعی کردند چهره‌های جدید را جایگزین چهره‌های قدیمی کنند که طرفدار و مزدور آمریکا و عربستان باشند.

فارس: آیا خواسته‌های اساسی مردم برآورده شده است؟

البخیتی: متاسفانه مطالبات اساسی مردم محقق نشده است. نخست وزیر گفت ما باید به جریان انقلابی بازگردیم چراکه بسته پیشنهادی کشورهای خلیج فارس ناکامی خود را ثابت کرده است. ما پیش از این به عنوان نیروهای انقلابی گفته بودیم که بسته پیشنهادی عربستان که همواره خواهان بدبختی برای مردم یمن است راه حل خروج این کشور از بحران نیست.

فارس: واکنش مردم به وضعیت کنونی چیست؟

البخیتی: بسیاری از جریانات سیاسی همچنان مخالف این بسته پیشنهادی هستند، چرا که بی فایده است، اما عده دیگری که همچنان به این بسته امیدوارند نیز در آینده‌ای نزدیک به این نتیجه خواهند رسید که باید به گروه اول برگشته و به میادین انقلاب باز می‌گردند.

توافق بین جریانات انقلابی توانست صالح را از قدرت کنار بزند و الان این توافق دوباره شکل خواهد گرفت و تغییر اساسی اتفاق خواهد افتاد چراکه نظام حاکمیت وراثتی باید از بین رود.

 

البخیتی فعال سیاسی و رسانه‌ای یمن

دولت فعلی حاصل توافق اپوزیسیون نظام سابق و رژیم گذشته است

فارس:‌ ظاهراً درگیری‌هایی بین دولت جدید و طرفداران صالح طی روزهای گذشته رخ داده است. دلیل این درگیری‌ها چه بوده است؟

البخیتی: دولت جدید واقعی اصلاً وجود ندارد و تنها یک دولت توافقی بین نیروهای اپوزیسیون نظام سابق و رژیم سابق است. آنچه اتفاق ‌افتاده درگیری‌ داخلی بین آنهاست.

بیشتر فعالیت‌های رئیس جمهور جدید «صوری» است

فارس:‌ چرا رئیس جمهور یمن گارد ریاست جمهوری را تحت کنترل خود در آورده است؟

البخیتی:‌ رئیس جمهور جدید می‌خواهد مراکز اصلی قدرت را تحت سلطه خود در آورد اما موفق نخواهد بود. بیشتر فعالیت‌های وی صوری است و مراکز مهم قدرت تحت کنترلش نیست و بعید است آنها را کنترل کند.

فارس:‌ حوثی‌ها در تحولات یمن چه نقشی داشتند؟

البخیتی:‌ آنها نقش بزرگی در انقلاب داشتند. به خصوص در صنعا و در به زیر کشیدن صالح نیز نقش اساسی داشتند، اما به علت اینکه عده‌ای از نیروهای انقلاب و جریان‌های سیاسی، بسته پیشنهادی کشورهای خلیج فارس را قبول کردند و وارد این بازی سیاسی شدند، قدرت حوثی‌ها به طور خاص و قدرت نیروهای انقلاب به طور عام تضعیف می‌شود.

علی البخیتی سخنگوی رسمی نیروهای انقلابی یمن

رژیم سابق و اخوان یمن علیه حوثی‌ها متحد شده‌اند

فارس:‌ یعنی الان کاملاً منزوی هستند؟

البخیتی: مسئله منزوی شدن نیست. آنها می‌خواهند نقش بیشتری داشته باشند اما توافق یا اتحادی که بین رژیم سابق و نیروهای جدا شده از انقلاب و بصورت خاص گروه اخوان شکل گرفت عامل کنار رفتن حوثی‌ها شده است، چرا که آنها علیرغم درگیری داخلی علیه حوثی‌ها فعالیت می‌کنند و برای حوثی‌ها درگیری نظامی ایجاد می‌کنند تا آنها را مشغول کنند که با حمایت عربستان است. با این حال حوثی‌ها سعی می‌کنند در برابر هجمه‌های نظامی و رسانه‌ای ایستادگی کنند که علیرغم امکانات کم و ضعیف، عملکرد خوبی در مقابل دستگاه بزرگ سعودی داشته‌اند.

صالح احتیاجی به کودتا ندارد چراکه الان نیز بر مسند قدرت است

فارس: احتمال بازگشت صالح یا اعوان وی به قدرت چقدر است؟

البخیتی: معتقدم که صالح احتیاجی به انقلاب یا کودتا برای بازگشت به قدرت ندارد چرا که خود وی فعلاً در قدرت است آن هم به وسیله فرزند و حزبش که مراکز قدرت را در دست دارند. 

فرزند صالح ممکن است در انتخابات آینده نامزد شود، اما اگر به علتی نتواند این کار را انجام دهد، تا زمانیکه اعوان و همدستانش در مراکز قدرت امنیتی و نظامی هستند، رئیس جمهور آینده حتماً تابع صالح خواهد بود.

صالح از یک کودتای آشکار می‌ترسد چرا که ممکن است از گردونه و معادلات سیاسی یمن به کلی حذف شود.

حضور القاعده در یمن در جهت منافع عربستان و آمریکاست

فارس:‌ حضور القاعده در یمن را چطور ارزیابی می‌کنید؟ چه گروه‌هایی از آن حمایت می‌کنند؟

البخیتی: حضور القاعده در یمن بخاطر این است که عربستان و آمریکا دوست دارند از القاعده سوء استفاده کنند. در یمن تلاش نمی‌شود که القاعده نابود شود بلکه تلاش می‌شود از آنها به عنوان یک بهانه برای جلب حمایت آمریکا و کشورهای خلیج فارس استفاده شود. القاعده برای آمریکا و عربستان فایده داشته و به آنها خدمت می‌کند.

القاعده برای آمریکا یک بهانه برای دخالت نظامی در یمن و حضور نیروهای پیاده یا هواپیماهای بدون سرنشین این کشور در یمن است.

القاعده برای عربستان نیز این فایده‌ را دارد که عناصر القاعده ساکن در عربستان به سمت یمن سرازیر می‌شوند و درگیری آنها در سرزمین یمن است و عربستان را از شر القاعده در امان نگه می‌دارد.

سیاست رژیم گذشته در مورد ایران همچنان ادامه دارد/

ادعای دخالت ایران در یمن، اظهار تبعیت رئیس جمهور جدید از عربستان بود

فارس: روابط حکومت جدید یمن با ایران چگونه است؟ به نظر می‌رسد تفاوت چندانی در روابط رخ نداده است.  

البخیتی: تعامل نظام جدید با ایران همچنان مشابه نظام سابق است. نظام بصورت واقعی ساقط نشده به همین دلیل سیاست‌های قبلی همچنان ادامه دارد.

آنچه از سوی رئیس جمهور یمن مبنی بر دخالت ایران در این کشور اعلام شد در واقع یک نوع اظهار تبعیت از عربستان بود و «منصور هادی» می‌خواهد بگوید نقش صالح در مورد ایران را من نیز ایفا می‌کنم. این یک پیام اطمینان بخش به عربستان بود، اما ضرورتی ندارد موضع گیری رئیس جمهور نظر دولت باشد.

در دولت تعدادی از وزرا حزب سوسیالیست یا احزاب دیگر هستند که مخالف این موضع گیری بودند، به خصوص نخست وزیر مخالف این موضوع است، اما می‌ترسند که موضع‌گیری‌های خود را به صورت علنی اظهار کنند چرا که عربستان بر روند سیاسی یمن به صورت عمیق و گسترده تاثیر دارد. اما مردم یمن هدف از این موضع گیری‌ها را می‌دانند و عادت کرده‌اند به آنها و می‌دانند که به خاطر رضایت آمریکا و عربستان صورت می‌گیرد. 

در گذشته در مورد لیبی دوران قذافی و قطر نیز چنین موضع گیری‌هایی را شاهد بوده‌ایم.

اگر ملت یمن قدرت را بدست بگیرد روابط با ایران بهبود می‌یابد

فارس:‌ پس در شرایط فعلی روابط سرد یمن و ایران تغییر نخواهد کرد؟

البخیتی:‌ امید است که روابط بهتر شود. هر قدر ملت یمن توانست قدرت را از دست محور عربستانی -آمریکایی بگیرد به همان اندازه روابط یمن و ایران بهبود خواهد یافت. روابط ایران و یمن مانند یک دماسنج است که به وسیله آن می‌توان مقدار رسیدن ملت به قدرت را تشخیص داد. که هر چه روابط ایران و یمن بیشتر شود نشان می‌دهد که مردم حضور بیشتری در قدرت دارند.

هر گاه دیدید مقامات یمن و ایران بدون محدودیت‌ رابطه دارند، نشان می‌دهد که قدرت در یمن به دست مردم افتاده است.

آمریکا برای مقابله با ایران بر خلیج عدن مسلط شده است

فارس:‌ آمریکا و رژیم صهیونیستی در یمن بخصوص خلیج عدن چه فعالیت‌هایی دارند؟

البخیتی:‌ به صورت کلی آمریکا و اسرائیل در یمن حضور دارند. آمریکا حضور نظامی و امنیتی دارد که این حضور ریشه دار است و هدف از آن سیطره نظامی بر یمن به صورت کلی، هر چند به دست خود یمنی‌هاست. هدف از این سیطره کنترل بر تنگه باب المندب است که به صورت ویژه به سمت ایران نشانه گرفته شده است.

حضور آمریکا در جزیره العرب برای تحقق اهداف صهیونیسم است و چون ایران به عنوان ستون فقرات جبهه مقابله با صهیونیسم جهانی است در نتیجه حضور آمریکا در منطقه برای مقابله و در ضدیت با ایران است. در واقع آمریکا قصد دارد در جنگ احتمالی علیه ایران از موقعیت تسلط خود بر منطقه استفاده کند.

سلسله مقالات «ایران از درون» تلاشی است برای شکستن فضای ایران هراسی

فارس: موضع ملت یمن در مورد رابطه با ایران چیست؟ 

البخیتی:‌ رسانه‌های وابسته به عربستان و اخوان المسلمین یمن همواره تلاش می‌کنند تعامل یا ارتباط یمن با ایران را بد جلوه دهند و مردم را نسبت به این روابط بترسانند. اما ما چه در سطح مردمی چه در سطوح رسمی به عنوان نویسندگان و اصحاب رسانه تلاش داریم نشان دهیم که چقدر ایران را دوست داریم و مراتب تشکر خود را از ایران در دفاع از قضایای اساسی منطقه و در راس آن قضیه فلسطین نشان دهیم.

من با سفر به ایران تلاش دارم این فاصله را کم کرده و این فضای ضد ایرانی را بشکنم.

سفر من به ایران در رسانه‌های محلی انعکاس گسترده‌ای داشت و همچنین مقاله‌هایم در مورد ایران تحت عنوان «ایران از داخل» تلاشی بود که فاصله‌ها را کمتر کند و فضای ضد ایرانی را بشکند. ما تلاش داریم ایران را همانطور که هست نشان دهیم و عشق ملت ایران به ملت‌های منطقه و آمادگی این ملت با تمدن و تاریخ دار در دفاع از قضایای مهم مردم منطقه را نشان دهیم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار