نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > تدوین قانون اساسی تونس هنوز نهایی نشده/در صورت تائید به همه‌پرسی گذاشته می‌شود
 


شماره خبر :١٤٨٢٠٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/05/22    ا   ١٠:٢٩

عضو کمیته تدوین قانون اساسی تونس در گفت وگو با فارس
تدوین قانون اساسی تونس هنوز نهایی نشده/در صورت تائید به همه‌پرسی گذاشته می‌شود
عضو کمیته تدوین قانون اساسی تونس تاکید کرد، مهم ترین موضوع مورد اختلاف در تدوین قانون اساسی نوع نظام حکومتی است و تدوین قانون اساسی تا موعد مقرر 23 اکتبر بعید است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تدوین قانون اساسی تونس هنوز نهایی نشده/در صورت تائید به همه‌پرسی گذاشته می‌شود

عضو کمیته تدوین قانون اساسی تونس تاکید کرد، مهم ترین موضوع مورد اختلاف در تدوین قانون اساسی نوع نظام حکومتی است و تدوین قانون اساسی تا موعد مقرر 23 اکتبر بعید است.

خبرگزاری فارس: تدوین قانون اساسی تونس هنوز نهایی نشده/در صورت تائید به همه‌پرسی گذاشته می‌شود

به گزارش بیداری اسلامی خبرنگار فارس در تونس، با وجود اینکه تونس پس از پیروزی انقلاب خود به برخی از پیشرفت از جمله در تدوین قانون اساسی جدید رسیده اما هر بند این قانون با اظهار نظرهای مختلف اعضای کمیته قانون گذاری مجلس مؤسسان و کشمکش ها بین گروه های سیاسی همراه بوده است و به همین دلیل زمان اعلام پیش نویس قانون اساسی جدید هنوز معلوم نیست.

به همین منظور به سراغ "الحبیب الخذر" نماینده حزب النهضه در مجلس مؤسسان تونس و گزارشگر تدوین قانون اساسی رفتیم تا از وی بخواهیم درباره مراحل پیشرفت تدوین قانون اساسی تونس توضیح دهد.

این نماینده پارلمان تونس تاکید کرد که تاریخ اعلام تدوین نهایی پیش نویس قانون اساسی هنوز قطعی نیست و بعید است که در موعد مقرر 23 اکتبر کار تدوین به پایان برسد.

حبیب الخذر بیشترین اختلاف اعضای کمیته تدوین قانون اساسی را بر سر نوع نظام حاکم در مرحله پس از دولت موقت خواند و گفت: به همه پرسی گذاشتن این موضوع کار زمان بر و در عین حال غیرقانونی است.

وی موضوع استقلال دستگاه قضایی تونس از دیگر قوه های حاکمیت را غیرممکن دانست و گفت: در حالی که هنوز بیش از یک سال و نیم از عمر این نهاد نمی گذرد مستقل کردن آن منجر به فساد بیشتر در این سازمان می شود.

 

* متن کامل گفت وگو در زیر آمده است****

 

فارس: در سایه آنچه از بحران های سیاسی که تونس با آن روبه رو است آیا می توانید تاریخ معینی برای نهایی شدن تدوین پیش نویس قانون اساسی اعلام کنید؟

الحبیب الخذر: "مصطفی بن جعفر"، رئیس مجلس مؤسسان تونس از مدت ها پیش اعلام کرد که بیست و سوم اکتبر آینده تاریخ اعلام نهایی شدن تدوین قانون اساسی تونس خواهد بود اما از همان زمان تاکید کردیم که مشکل است در این مدت قانون اساسی تدوین شود اما ما همه تلاش خود را می کنیم تا آن زمان تدوین شود اما قول نمی دهیم چرا که کار مشکلی است که تا آن زمان به طور کامل قانون اساسی تدوین شود و به احتمال زیاد به تعویق خواهد افتاد.

ما بین دو گزینه قرار داریم یکی اینکه به هر صورت تا موعد مقرر قانون اساسی را به هر صورت تدوین کنیم یا اینکه فصل ها را با بررسی و دقت نظر بیشتر تدوین کنیم.

فارس: کار تدوین قانون اساسی به کجا رسید و اکنون در چه مرحله ای هستید؟

الحبیب الخذر: کار تدوین قانون اساسی اکنون در مرحله کار کمیته ها است و سه کمیته تاکنون کار خود را به پایان رسانده است و دو کمیته کار خود را ظرف هفته جاری تمام خواهد کرد و کمیته دیگری که در ارتباط با هیئت های قانون اساسی است تنها کمیته ای است که مشکلاتی درباره آن مطرح است و کار کمیته با توجه به اهمیت مسائل محول شده به آن زمان بیشتری را می طلبد.

فارس:مهم ترین قوانینی که گروه های سیاسی در مجلس مؤسسان بر سر آن اختلاف نظر دارند و موجب به تعویق افتادن اعلام قانون اساسی شده چیست؟

الحبیب الخذر:مطمئنا بیشترین موضوع مورد اختلاف نظام سیاسی و نظام حاکمی است که قرار است در مرحله آتی زمام امور را در تونس به دست بگیرد و این موضوع هنوز قطعی نشده و موجب شده است که ما به طور استثناء به کمیته "قوه مقننه و مجریه و ارتباط بین این دو قوه" اجازه بدهیم که دو طرح درباره نظام حاکم بر تونس ارائه بدهد تا معلوم بشود بیشتر گروه های سیاسی با کدام یک موافقند و سپس بر سر نظامی معین توافق شود.

فارس: گفته می  شود که قانون اساسی پس از تدوین به همه پرسی گذاشته می شود این همه پرسی چه زمانی برگزار می شود و آیا پیش از آن نوع نظام حاکم که اختلافات زیادی بر سر آن بین طرفهای سیاسی و به ویژه ائتلاف حاکم وجود دارد به همه پرسی گذاشته می  شود؟

الحبیب الخذر: از نظر من سخن از به همه پرسی گذاشتن نوع نظام حاکم غیرمنطقی و غیرواقعی است چرا که این کار نیز خود زمان بر است و تدارکات مخصوص به خود را می طلبد به ویژه که کمیسیون انتخابات هنوز تشکیل نشده و رئیس آن نیز معین نشده است و به طور کل برگزاری همه پرسی غیرقانونی است چرا که بر اساس قانون اساسی موقت برگزاری همه پرسی تنها در صورت تدوین کامل قانون اساسی و تصویب آن ممکن است.

قانون اساسی پس از تدوین نهایی برای اولین بار به رای گذاشته می شود و باید دو سوم مجلس مؤسسان به آن رای مثبت بدهند و اگر در دور اول با رای موافق اکثریت همراه نبود و تصویب نشد باید پیش نویس قانون برای بار دیگر مورد بررسی قرار بگیرد و اگر باز نیز تصویب نشد آن زمان قانون را به همه پرسی می گذاریم.

فارس:این روزها جلسات مجلس مؤسسان با اختلاف نظر اعضا درباره کمیسیون عالی قضایی همراه است و شما نیز به استقلال دستگاه قضایی اعتراض داشتید می توانید در این باره بیشتر توضیح بدهید؟

الحبیب الخذر: با قاطعیت می گویم در بحث و بررسی ها بر سر کمیسیون عالی قضایی هیچ نماینده ای این کمیسیون را مستقل نخوانده است و ما متن قانون اساسی موقت را در اختیار داریم که این هیئت را موقت خوانده است و به نظر من منطق حکم می کند که به عبارات متن قانون اساسی دقت کنیم و احترام بگذاریم دوم اینکه اگر همان گونه که برخی ترویج می دهند کمیسیون قضایی مستقل باشد و از لحاظ اداری و مالی مستقل باشد گویی می خواهیم دستگاه قضا به طور کامل از بقیه قوه های حاکمیت جدا باشد و اگر نهادی قضایی بخواهد  مستقل باشد باید سال ها کار کرده باشد و تجربه کسب کرده باشد تا درباره مستقل شدن آن تصمیم گیری کرد نه درباره کمیسیونی که تنها یک سال و نیم است که فعالیت می کند.

اگر بگذاریم کمیسیون عالی قضایی به طور مستقل کار کند و دولت و مجلس مؤسسان هیچ مداخله ای در کار آن نداشته باشند به طور یقین شاهد فساد بیشتر در این نهاد خواهیم بود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار