نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > اردنی‌ها مخالف دخالت خارجی در سوریه هستند
 


شماره خبر :١٤٥٤٣٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/05/14    ا   ١٣:٠٠

دبیرکل حزب وحدت مردمی دموکراتیک اردن در گفت‌وگو با بیداری اسلامی:
اردنی‌ها مخالف دخالت خارجی در سوریه هستند
سعید ذیاب - دبیرکل حزب وحدت مردمی دموکراتیک اردن
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اردنی‌ها مخالف دخالت خارجی در سوریه هستند

دبیرکل حزب وحدت مردمی دمکراتیک اردن با اشاره به اینکه مبارزه با فساد حاکم بر اردن تا تحقق خواسته‌های مردمی ادامه خواهد یافت، تاکید کرد که مردم اردن مخالف دخالت نظامی خارجی در سوریه هستند زیرا اردن در بحران واقعی است.

خبرگزاری فارس: اردنی‌ها مخالف دخالت خارجی در سوریه هستند

"سعید ذیاب" دبیرکل حزب وحدت مردمی دمکراتیک اردن در گفت‌وگو با  بیداری اسلامی در امان به تشریح آخرین تغییر و تحولات جاری در عرصه سیاسی و اجتماعی اردن پرداخت.

ذیاب در این باره به فساد حاکم بر اردن اشاره کرد که پرونده‌ای قطور و سنگین است و اینکه مردم به هر طریق ممکن خواهان مبارزه با فساد حاکم هستند.

وی تاکید کرد که هم اکنون توجه مردم اردن از خواسته‌های داخلی به خواسته‌های خارجی معطوف شده یعنی بحران سوریه و در این راستا مردم اردن تاکید دارند که دولت اردن نباید خود را درگیر دخالت نظامی در سوریه کند.

 

ذیاب تأکید کرد: آنچه در آینده اتفاق می افتد،‌ بر روند و جریان اعتراض‌های مردمی در اردن تاثیر خواهد گذاشت و در این ارتباط نمی‌توان عوامل داخلی را نادیده گرفت به همین دلیل هم اکنون نمی‌توانم روند آینده اعتراض‌های مردمی در اردن را پیش‌بینی کنم اما آنچه هم اکنون در این عرصه شاهد آن هستیم برگزاری راهپیمایی‌ها و تحصن‌هاست که ممکن است این تحصن‌ها تغییر کرده به شکل اعتصاب تبدیل شوند،‌ اما به هر روی پیش‌بینی آینده سخت است، اما می‌توان بر روی دو موضوع تاکید کرد، اول آنکه اردن هم اکنون در بحرانی واقعی بسر می‌برد و این بحران تمام راه‌ها را در کشور به بن بست منتهی کرده است که دلیل آن سیاست‌های سیاسی و اقتصادی دولت است و دوم اینکه در برابر این بحران نارضایتی عمومی وجود دارد که به نظر من این نارضایتی‌ها به روند خود ادامه خواهد داد.

****متن کامل این گفتگو به شرح ذیل است****

بیداری اسلامی: آخرین تغییر و تحولات و دستاوردها در عرصه تحقق مطالبات مردمی در اردن چه بوده است؟

ذیاب: اقدام مثبت قابل ذکری در این‌ امر صورت نگرفته است، شاید بتوان گفت که مهمترین دستاورد در این عرصه تصویب قانون جدید انتخابات در اردن است که به اعتقاد ما تفاوت چندانی با نسخه قبلی این قانون ندارد. در واقع تصویب این قانون و پرداخت رشوه‌های کلان توسط پادشاه اردن جهت تصویب این قانون به معنای ایستادگی و مقاومت حکومت در برابر خواسته‌ها و مطالبات مردم اردن جهت انجام اصلاحات در این کشور است و در واقع حکومت به این طریق می‌خواهد انتخاباتی براساس و پایه شیوه‌های گذشته به اجرا بگذارد و این بزرگ‌ترین دستاوردی است که از آن هم اکنون در اردن سخن گفته می‌شود و ما آن را ستیزه‌جویی از جانب نظام به شمار آورده و اعتقاد داریم حکومت به این طریق می‌خواهد، پرونده اصلاحات در کشور را ببندد و راه بر روی هرگونه مذاکره مردمی برای پاسخگویی به اصلاحات سیاسی مسدود کند.

بیداری اسلامی: به عنوان جریان معارض در اردن خواسته‌ها و مطالبات شما چیست و آیا این خواسته‌ها و مطالبات اکثریت مردم اردن به شمار می‌آید؟

ذیاب: خواسته‌ها و مطالبات ما به عنوان احزاب معارض و خواسته‌ها و مطالبات مردم اردن یکی است، چون در این ارتباط اجماع و اتفاق نظر حاصل شده و همه ما خواهان تغییر قانون کنونی انتخابات هستیم که در خدمت گروهی خاص یعنی گروه حاکم است و به واسطه این قانون و قوانین موجود در کشور این طبقه می‌تواند بر مردم و امور جاری و تحرکات سیاسی اعمال حاکمیت کند. غیر از آن مردم اردن خواستار انجام تعدیلات و اصلاحات در برخی مواد قانون اساسی اردن هستند تا دولت‌های منتخب و نه فرمایشی در کشور زمام اداره امور را بدست گیرند. همچنین مردم خواهان اصلاح بسیاری از قوانین دیگر هستند که زندگی سیاسی مردم را به دست خود گرفته است که از جمله این قوانین باید به قانون احزاب اشاره کرد. باز درباره اصلاحات مردم اردن بر مبارزه با فساد حاکم بر کشور تاکید بسیار دارند،‌ چون قضیه فساد در اردن قضیه‌ای بسیار بزرگ و پیچیده است و هم اکنون فساد در اردن خود به موسسه و دستگاهی بزرگ تبدیل شده که تاثیرات بسزایی بر بسیاری از جریان‌های امور می‌گذارد و ما اعتقاد داریم جز با شفاف سازی نمی‌توان به مبارزه با چالش بسیار بزرگ در کشور پرداخت و این امر جز با تصویب قوانین مبارزه با فساد میسر نمی‌شود، تا به این طریق مردم اردن بتوانند کانون‌های فساد را در کشور شناسایی کشف و منحل کنند.

در بعد اقتصادی نیز ما دارای خواسته‌های مردمی گسترده‌ای هستیم که در راس آن مبارزه با بیکاری و فقر و ناتوانی در بازپردخت بدهی‌های دولت است، به عبارت دیگر این امور نشان می‌دهد که خط مشی سیاسی حاکم بر کشور خط مشی نادرست و اشتباهی است که دولت کنونی و دولت‌های پیشین بر اساس آن طی طریق می‌کردند و با سیاست‌های نادرست خود بالا رفتن قیمت‌ها و افزایش تورم را در کشور موجب شدند که اولین و بزرگ‌ترین فشار این سیاست در کنار ناتوانی در بازپرداخت بدهی‌ها به قشر ضعیف و فقیر کشور وارد شد و دولت به جای بازنگری در قانون مالیات و وضع مالیت‌های تصاعدی بر ثروتمندان جامعه همان سیاست‌های گذشته را ادامه دادند و با کمال تاسف هم اکنون طبقه فقیر جامعه با فشارهای اقتصادی بسیاری مواجه است و این مهمترین خواسته‌ها و مطالبات نیروهای سیاسی و مردمی اردنی است.

بیداری اسلامی: در نظر دارید دامنه اعتراض‌های خود را تا چه اندازه گسترش و ادامه دهید؟

ذیاب: صراحتاً باید بگویم که نارضایتی عمومی در قبال این سیاست‌های اقتصادی در اردن به چشم می‌خورد، اما آنچه در آن شک و تردید نیست، اینکه اعتراض‌های ما تا حدود زیادی با تغییر و تحولات منطقه‌ای در ارتباط است، هم اکنون تمام نگاه‌های مردم اردن به حوادث جاری در سوریه است و همین موجب می‌شود تا مردم به دنبال خواسته‌های داخلی نباشند و خواسته‌های خارجی خود را دنبال کنند که در درخواست از دولت اردن در دخالت در امور سوریه و عدم پذیرش ایده دخالت نظامی خارجی در این کشور نمود پیدا می‌کند، چون مردم اردن به خوبی می‌دانند که این دخالت‌ها بی‌تردید بر امنیت ملی کشورشان تاثیر منفی خواهد گذاشت و این دیدگاه موضع مردم اردن در عرصه منطقه‌ای است. ‌

بیداری اسلامی: آیا اعتراض‌ها و فعالیت‌های اعتراض‌آمیز شما به برگزاری تظاهرات و راهپیمایی محدود می‌شود یا ممکن است این خط مشی تغییر کند و در آینده شاهد بکار بردن شیوه‌های دیگر اعتراض برای مطالبه خواسته‌های خودتان در زمینه انجام اصلاحات و تحقق خواسته‌های مردمی باشیم؟

ذیاب: آنچه در آینده اتفاق می افتد،‌ بر روند و جریان اعتراض‌های مردمی در اردن تاثیر خواهد گذاشت و در این ارتباط نمی‌توان عوامل داخلی را نادیده گرفت به همین دلیل هم اکنون نمی‌توانم روند آینده اعتراض‌های مردمی در اردن را پیش‌بینی کنم اما آنچه هم اکنون در این عرصه شاهد آن هستیم برگزاری راهپیمایی‌ها و تحصن‌هاست که ممکن است این تحصن‌ها تغییر کرده به شکل اعتصاب تبدیل شوند،‌ اما به هر روی پیش‌بینی آینده سخت است، اما می‌توان بر روی دو موضوع تاکید کرد، اول آنکه اردن هم اکنون در بحرانی واقعی بسر می‌برد و این بحران تمام راه‌ها را در کشور به بن بست منتهی کرده است که دلیل آن سیاست‌های سیاسی و اقتصادی دولت است و دوم اینکه در برابر این بحران نارضایتی عمومی وجود دارد که به نظر من این نارضایتی‌ها به روند خود ادامه خواهد داد.

بیداری اسلامی: اینده جریان معارض اردن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ذیاب: بی‌تردید این جریان به روند خود ادامه خواهد داد، چون در این شک نیست که مردم از اوضاع جاری در کشور خود ناراضی هستند و این تاکید می‌کند که این اعتراض‌ها همچنان ادامه خواهند یافت.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار