نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > اعتراضات در اردن ادامه دارد
 


شماره خبر :٩٦١٧٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/01/30    ا   ٠٨:١١

اعتراضات در اردن ادامه دارد
حامد رشيدي
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اعتراضات در اردن ادامه دارد

حامد رشيدي  ا    اعتراضات سراسري در اردن همچنان ادامه دارد.اخيرا هزاران تن از شهروندان اردني در اعتراض به قانون جديد انتخابات، پس از اقامه نماز جمعه در شهرهاي مختلف تظاهرات کردند.
 در ادامه اعتراضات شهروندان اردني به وضعيت مديريتي اين کشور، اين هفته ، هزاران تن از شهروندان با برگزاري تظاهرات در شهرهاي مختلف، ضمن مخالفت شديد با قانون جديد انتخابات اين کشور، خواستار تجديدنظر کلي در آن شدند.
در اين تظاهرات که به دعوت اسلامگرايان اردن (جماعت اخوان المسلمين و جبهه عمل اسلامي) برگزار شد، علاوه بر اسلامگرايان، اعضاي احزاب مخالف دولت، اتحاديه هاي صنفي، نمايندگان قبايل و دانشجويان نيز حضور داشتند.
مشارکت کنندگان اعلام کردند که قانون جديد انتخابات، به هيچ وجه به نفع شهروندان نيست و صرفا خواسته هاي دولت را محقق مي کند.تظاهرات کنندگان با سردادن شعارهايي، خواستار تحقق فوري اصلاحات در اين کشور شدند.لزوم برکناري دولت، انحلال پارلمان، تشکيل دولت منتخب مردمي، تعديل قانون اساسي، مبارزه با فساد، کاهش فشارهاي امنيتي و اطلاعاتي بر شهروندان و آزادي دستگيرشدگان حوادث اخير از جمله شعارهاي شهروندان پايتخت اردن  بود.معترضان پايتخت همچنين تاکيد کردند که ادامه سياست هاي امنيتي حاکم بر کشور، سبب بحراني تر شدن اوضاع خواهد شد.
شهر معان نيز از ديگر شهرهايي بود که شهروندان آن با برگزاري تظاهرات ضد دولتي، خواستار بازنگري در قانون انتخابات و کوتاه کردن دست نيروهاي امنيتي از زندگي شهروندان شدند.
معترضان معان اعلام کردند که قانون جديد انتخابات اين کشور بسيار نا اميد کننده است و نشان مي دهد که دولت در مديريت کشور استقلال و اراده لازم را ندارد و در تحقق مسئله اصلاحات نيز جدي نيست.شهروندان معان همچنين تاکيد کردند که اين قانون سبب بحراني تر شدن اوضاع کشور خواهد شد.
تلاش هاي دولت جهت قانع کردن شهروندان و احزاب هيچ نتيجه اي در بر نخواهد داشت.تظاهرات کنندگان با مسخره دانستن دولت عون خصاونه، اعلام کردند که ذهنيت امنيتي بر کشور حاکم است و دولت در اين راستا هيچ کاره است!
رئيس دفتر سياسي جبهه عمل اسلامي اردن با اشاره به برگزاري تظاهرات هايي توسط حاميان نظام اردن اعلام کرد که اين افراد عده اي مجرم سابقه دار هستند."زکي بني ارشيد" رئيس دفتر سياسي جبهه عمل اسلامي اردن با اشاره به برگزاري تظاهرات حمايت از نظام در اين کشور اظهار نموده است کساني که در اين تظاهرات ها مشارکت مي کنند عده اي مجرم سابقه دار هستند که توسط نظام اجير شده اند تا به معترضان اهانت کنند.
وي که در گردهمايي ائتلاف جوانان اصلاح طلب شهر معان سخنراني مي کرد تصريح کرده است كه  مسئله اجير شدن اين اراذل و اوباش اثبات شده و مدارک آن نيز موجود است و بر کسي پوشيده نيست که اين افراد، نه به فکر کشور هستند و نه به فکر ملت؛ بلکه صرفا به دليل منافع شخصي اقدام به چنين کارهايي مي کنند.
 بر اساس اظهارات زكي بني ارشيد تمام اسناد موجود نشان مي دهد که اين افراد مجرمان سابقه دار هستند و براي تخريب فعاليت هاي معترضان اجير شده اند و چنانچه خطري خارجي کشور را تهديد کند، اين افراد به هيچ وجه از ميهن خود دفاع نخواهند کرد.
پادشاه اردن به دنبال افزايش فشارهاي داخلي و بين‌المللي براي آزادي بازداشتي‌هاي سياسي در اين کشور دستور آزادي چند تن از آنها را صادر کرد.
مقامات اردني  31 فعال دموکراسي خواه و بازداشتي را که به اتهام توهين به پادشاه يا تلاش براي ايجاد آشوب در کشور بازداشت شده بودند آزاد کردند.
هشت تن از اين افراد بر اساس قانون اساسي اردن به اتهام اهانت به پادشاه و تلاش براي برهم زدن امنيت ملي به بين سه تا 10 سال بازداشت محکوم شده بودند.
منابعي از دفتر پادشاهي اردن گفتند ،آزادي فعالان سياسي به دنبال نشست بين پادشاه و شماري از شخصيت‌ها و شيوخ استان الطفيله که بيشتر بازداشتي‌ها اهالي اين استان هستند صورت گرفت و پادشاه قول آزادي اين فعالان را داده بود.
اين در حالي است که فعالان سياسي آزاد شده تاکيد کردند به اعتراضات خود براي تحقق اصلاحات سياسي از جمله اصلاحات لازم در قانون اساسي و انتقال قدرت تشکيل دولت از پادشاه به مردم ادامه مي‌دهند.بر اساس اين گزارش مقامات اردني از قوانيني بهره مي‌برند که فعاليت‌هاي سياسي را به عنوان جرم کيفري در نظر مي‌گيرد و آنها از اين قوانين براي سرکوب مخالفت‌هاي سياسي استفاده مي‌کنند.
لازم به ذكر است كه رژيم اشغالگر قدس به شدت از سقوط حکومت اردن احساس خطر مي کند.پادشاه اردن به عنوان مهره ايالات متحده آمريکا و رژيم صهيونيستي و يکي ازاصلي ترين طرفداران سياستهاي غرب در خاورميانه در وضعيت سختي قرار گرفته و بسياري از شهروندان اردني ديگر حضور وي در امان را بر نمي تابند.
مقامات سابق موساد  با هشدار به تل‎‎آويو درباره ناآرامي در اردن، تاكيدكرده اند اردن برگ برنده راهبردي اسرائيل است و هر تغييري در اردن تاواني به مراتب بيش از انقلاب در مصر براي اسرائيل دارد.بنابر اين رژيم صهيونيستي به شدت سعي در حفظ رژيم ديكتاتوري اردن دارد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آخرین اخبار