نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > اردن در هفته‌ای که گذشت
 


شماره خبر :٩٠٨٥٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/01/18    ا   ٢٢:١٤

اردن در هفته‌ای که گذشت
ضرب و شتم و دستگیری معترضان، تاکید اردن بر عدم دخالت نظامی در امور سوریه و گسترش دامنه اعتراضات از مهم‏ترین رخدادهای اردن در هفته گذشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اردن در هفته‌ای که گذشت

ضرب و شتم و دستگیری معترضان، تاکید اردن بر عدم دخالت نظامی در امور سوریه و گسترش دامنه اعتراضات از مهم‏ترین رخدادهای اردن در هفته گذشته است.

خبرگزاری فارس: اردن در هفته‌ای که گذشت

به گزارش فارس، درپی ادامه موج دستگیری های اخیر معترضین اردنی توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی، صدها تن از انقلابیون این کشور هفته گذشته با برگزاری تحصنی در برابر کاخ نخست وزیری اردن، خواستار پایان دادن به موج دستگیری ها و آزاد کردن افراد دستگیر شده شدند.

هنوز نیم ساعت از آغاز این تحصن نگذشته بود که نیروهای امنیتی و ژاندارمری مستقر در محل، به بهانه اینکه تحصن کنندگان خطوط قرمز را پشت سر گذاشته و سقف شعارهای خود را افزایش داده اند، به آنان حمله کرده و به ضرب و شتم این افراد پرداختند.

از نکات قابل توجه در این مراسم آن بود که تحصن کنندگان برای نخستین بار شعار "اسقاط نظام" سر دادند.

همین مساله سبب شد که نیروهای امنیتی به طور وحشیانه ای به آنان حمله کنند و با استفاده از باتوم، به ضرب و جرح آنان بپردازند.

همزمان با این درگیری، بر تعداد نیروهای ژاندارمری نیز افزوده شد و این نیروها به دستگیری افراد شرکت کننده در مراسم پرداختند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، بیش از 40 شهروند معترض اردنی در این تحصن دستگیر شدند که در میان آنان نام فعالان سیاسی برجسته این کشور نیز به چشم می خورد.

"محمد خطیب" سخنگوی امنیت عمومی اردن در همین راستا اعلام کرد که 40 تن از شرکت کنندگان در تحصن دستگیر شده اند.

وی تصریح کرد: امنیت عمومی اردن در حال تحقیق بر روی این افراد است و پس از انجام تحقیقات، آنان را تحویل مقامات قضایی خواهد داد.

با وجود به خشونت کشیده شدن این فعالیت اعتراضی، تحصن کنندگان با صدور بیانیه ای اعلام کردند تا زمان آزادی کامل تمام دستگیر شدگان، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

احزاب و شهروندان اردنی، سرکوب معترضین را به شدت محکوم کردند

درپی سرکوب معترضان اردنی توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی، احزاب و شهروندان اردنی این اقدام را به شدت محکوم کردند.

پس از اعمال خشونت نیروهای امنیتی اردن علیه معترضان و دستگیری تعدادی از آنان، این اقدام با واکنش تند احزاب، گروه ها و شهروندان اردنی همراه بود.

حزب کمونیست اردن ضمن محکوم کردن استفاده مفرط از خشونت توسط دستگاه امنیتی بویژه نیروهای ژاندارمری، خواستار آزادکردن فوری دستگیر شدگان شد.

"جمیل ابوبکر" سخنگوی جماعت اخوان المسلمین اردن نیز اقدام دولت اردن در دستگیری معترضان و سرکوب انان را به شدت محکوم کرد.

وی تصریح کرد: دولت می پندارد با این اقدامات می تواند مانع از افزایش اعتراضات شود ولی باید بداند که همین اقدامات سبب خواهد شد که فضای کشور بیش از پیش متشنج شود.

این رهبر اسلامگرای اردن خاطرنشان کرد: با وجود تمام وعده های داده شده، متاسفانه تا کنون هیچ یک از دستگیر شدگان آزاد نشده اند و این مساله به هیچ وجه به صلاح دولت نیست.

ائتلاف احزاب قومی و چپگرای اردن نیز با صدور بیانیه ای موج دستگیری های اخیر فعالان سیاسی و معترضان را به شدت محکوم کرد.

این بیانیه با مسالمت آمیز خواندن فعالیت های معترضین اردنی در راستای تحقق اصلاحات در کشور، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط دستگیر شدگان شد.

کمیته عالی احزاب مخالف دولت اردن نیز اقدام دولت اردن در دستگیری معترضان را تلاشی بیهوده جهت سرکوب جنبش اعتراضی این کشور دانست و خواستار توقف سیاست مشت آهنین توسط دولت این کشور شد.

مخالفت اردن با دخالت نظامی در سوریه

"ناصر جوده" وزیر امور خارجه اردن هفته گذشته در نشست خبری مشترک با همتای ایتالیایی اش در مورد آخرین تحولات منطقه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

در این نشست که در محل وزارت خارجه اردن برگزار شد، جوده در پاسخ به سوالی پیرامون موضع این کشور در قبال بحران سوریه تصریح کرد: در نشست استانبول تصمیم گرفته شد که شورای ملی انتقالی سوریه مسوولیت معارضان سوری را برعهده بگیرد ولی موضع اردن همچنان بر عدم دخالت نظامی در امور این کشور است و بحران جاری در این کشور باید از طرق سیاسی حل شود و نه نظامی.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اردن شورای ملی انتقالی سوریه را به رسمیت می شمارد یا خیر گفت: در بیانیه پایانی نشست استانبول تاکید شده که برنامه "کوفی عنان" فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب باید هرچه سریع تر محقق شود و همین بیانیه، شورای ملی سوریه را به رسمیت شمرده و قرار شد سایر معارضان سوریه در چارچوب این شورا فعالیت کنند.

وی افزود: در نشست استانبول، 44 وزیر امور خارجه و 83 کشور حضور داشتند و مقرر شد که تمام تلاش های لازم جهت پایان دادن به خشونت در سوریه به کار گرفته شود و در عین حال وحدت ملی سوریه و تمامیت ارضی این کشور نیز حفظ گردد.

وی همچنین ضمن ابراز خرسندی از پاسخ سوریه به طرح عنان، خواستار تحقق فوری بندهای ششگانه این طرح شد.

دستگاه اطلاعاتی اردن سخنگوی شورشیان درعا را دستگیر کرد

هفته گذشته دستگاه اطلاعاتی اردن، "احمد مصری" سخنگوی شورشیان شهر درعا (مرز اردن و سوریه) را از روز دوشنبه دستگیر کرده و تا کنون اخبار دیگری از او در دست نیست.

احمد مصری که در ماه های گذشته در کشور اردن اقامت داشت، ماه گذشته با شرکت در فیلم مستند "به سوی دمشق" که توسط شبکه الجزیره قطر ساخته شد مشارکت داشت.

بر اساس اعلام منابع آگاه، به دلیل افزایش تعداد شورشیان سوری در اردن و نیز فعالیت برخی از انان در خاک این کشور، دستگاه اطلاعاتی اردن احساس نگرانی کرده و از همین رو طی روزهای اخیر، تعدادی از شورشیان سوری را که در خاک این کشور هستند دستگیر کرده است.

دستگاه اطلاعاتی اردن همچنین تعدادی از اعضای دفتر سیاسی جماعت اخوان المسلمین سوریه را به اتهام فعالیت رسانه ای و سیاسی دستگیر کرده است.

بر اساس نظر منابع نزدیک به دولت اردن، این کشور از افزایش تعداد پناهجویان سوری در اردن به شدت ابراز نگرانی کرده و بیم آن را دارد که که این افراد چهره سیاسی اردن را در منطقه تخریب کنند و یا سبب افزایش هرج و مرج در این کشور شوند.

معترضان اردنی خواستار پایان خشونت‌های دولت شدند

28 جنبش اعتراضی اردن در هفته ای که گذشت باصدور بیانیه مشترکی دولت این کشور را مسوول اعمال خشونت علیه معترضان از جمله دستگیری و شکنجه آنان اعلام کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده بود: محاکمه دستگیر شدگان در دادگاه امنیت کشور کاملا مغایر با پیمان های بین المللی و نیز میثاق سازمان های حقوق بشر است؛ زیرا این افراد به طور کاملا مسالمت آمیز اعتراض می کردند و هیچ خسارت و آسیبی به کشور و نظام وارد نکردند.

در این بیانیه که پس از نشست مشترک جنبش های اعتراضی اردن برگزار شد، ضمن تاکید بر ضرورت پایان دادن به خشونت امنیتی در کشور، از نظام این کشور خواسته شده تا هرچه سریع تر دستگیر شدگان را آزاد کند.

این بیانیه می افزود: دولت اردن بهتر است به جای برخورد خشونت آمیز با معترضان، هرچه سریع تر مطالبات شهروندان را محقق کند.

جنبش های اعتراضی اردن همچنین اعلام کردند به زودی برنامه خود جهت هماهنگ کردن و یکسان سازی فعالیت های اعتراضی در کشور را تصویب خواهند کرد.

گسترش دامنه اعتراضات در اردن در روز "کرامت ملت"

درحالی که دولت اردن طی روزهای اخیر برای جلوگیری از افزایش دامنه اعتراضات اقدام به دستگیری معترصان کرده، شهرهای مختلف اردن شاهد برپایی تظاهرات گسترده شهروندان بود.

 در شهر "امان" پایتخت اردن، هزاران تن از شهروندان با برگزاری تظاهرات اعتراضی از مقابل مسجد حسینی در مرکز این شهر، خواستار تحقق اصلاحات در کشور و آزاد کردن معترضان دستگیر شده شدند.

از نکات قابل توجه در این تظاهرات، افزایش سقف شعارهای تظاهرات کنندگان بود که مستقیما پادشاه این کشور را مخاطب قرار دادند.

محکوم کردن سیاست بستن دهان شهروندان و محاکمه معترضان در دادگاه نظامی، از جمله شعارهای مطرح شده در این تظاهرات بود.

"صالح غزاوی" عضو جنبش اسلامگرای اردن در حاشیه این تظاهرات با اشاره به سخنان وزیر اطلاع رسانی و سخنگوی دولت اردن در رابطه با آزاد کردن دستگیرشدگان در روز پنجشنبه گفت که آزادنشدن این افراد در زمان اعلام شده نشان داد که دولت، هیچ اختیاری ندارد و همه چیز دست دستگاه اطلاعاتی و امنیتی است.

حضور انبوه نیروهای امنیتی در مسیر تظاهرات از نکات بسیار قابل توجه بود.

شهرهای کرک، طفیله، سلط، ذیبان، معان و عجلون نیز شاهد برگزاری تظاهرات مشابه بود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار