نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > چگونه «رقه» به صفحه شطرنج آمریکا، انگلیس و ترکیه تبدیل شد؟
 


شماره خبر :٥١٢١٢٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/10/07    ا   ٠٩:٠٧

چگونه «رقه» به صفحه شطرنج آمریکا، انگلیس و ترکیه تبدیل شد؟
در شرایطی که با تکمیل پیروزی ارتش سوریه در حلب و خروج تروریست ها، وضعیت این شهر تا حد زیادی مشخص شده، اکنون محور نبردها در این کشور بیش از همه بر روی «رقه»، پایتخت خلافت خودخوانده داعش متمرکز شده است. در این میان، اهمیت این موضوع که چه کسی و به چه شیوه ای بر این شهر کنترل پیدا کند، سبب شده تقریباً همه طرف های درگیر برنامه های خود را برای آن آغاز نمایند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  چگونه «رقه» به صفحه شطرنج آمریکا، انگلیس و ترکیه تبدیل شد؟

در شرایطی که با تکمیل پیروزی ارتش سوریه در حلب و خروج تروریست ها، وضعیت این شهر تا حد زیادی مشخص شده، اکنون محور نبردها در این کشور بیش از همه بر روی «رقه»، پایتخت خلافت خودخوانده داعش متمرکز شده است. در این میان، اهمیت این موضوع که چه کسی و به چه شیوه ای بر این شهر کنترل پیدا کند، سبب شده تقریباً همه طرف های درگیر برنامه های خود را برای آن آغاز نمایند.

به گزارش «تابناک»، هرچند در حال حاضر گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» که ائتلافی متشکل از گروه های مختلف، به ویژه کردهای این کشور است، بیش از بقیه به نهایی کردن عملیات خود در رقه نزدیک است، برنامه های ترکیه برای پیشروی به سوی این شهر پس از تصرف «الباب»، وضعیت را پیچیده ساخته است. به نظر می رسد این موضوع، کار را برای کشورهای غربی عضو ائتلاف ضد داعش نیز دشوار ساخته است. 

در همین راستا، روز گذشته منابع خبری کرد گزارش دادند که ائتلاف موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه تنها پنج کیلومتر تا سد استراتژیک «طبقه» در غرب شهر رقه و بر روی رود فرات فاصله دارد. بر اساس این گزارش ها، نیروهای دموکراتیک سوریه با پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف آمریکایی توانستند روز یکشنبه داعش را روستای «جعبر شرقی» بیرون رانده و به پنج کیلومتری سد مذکور برسند.
 
گزارش منابع کرد همچنین حاکی از آن است که نیروهای دموکراتیک سوریه 38 تروریست داعشی را در نزدیکی رقه به هلاکت رسانده و یک بمب جاسازی شده در داخل خودرو را نیز در نزدیکی شهر خنثی نمودند. نهاد ناظر بر حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، کشته شدن 25 تروریست را تأیید، اما در عین حال اشاره کرده که نیروهای دموکراتیک سوریه نیز متحمل تلفاتی شده اند.

شهر طبقه در نزدیکی رقه که سد مذکور در آن قرار دارد، هم به دلیل وجود این سد و هم به دلیل وجود یک پایگاه هوایی سابق، از اهمیت استراتژیک برخوردار است. این شهر 40 کیلومتر تا رقه فاصله دارد. نهاد ناظر بر حقوق بشر سوریه اعلام کرده برخی مقامات ارشد داعش در طبقه ساکن بوده اند و همچنین این گروه تروریستی بزرگترین زندان خود را در همین شهر دایر کرده بود.

گفتنی است در تابستان گذشته، ارتش سوریه عملیاتی را برای بازپس گیری طبقه ترتیب داد. نیروهای ارتش توانستند برای مدت کوتاهی وارد شهر هم بشوند، اما داعش با اعزام نیروهای و تجهیزات پشتیبانی، بار دیگر آن ها را وادار به عقب نشینی از شهر کرد. 

عملیات جاری نیروهای دموکراتیک سوریه برای به دست گرفتن کنترل رقه، در واقع بخش دوم عملیات کلی آن ها تحت عنوان «خشم فرات» است که این بخش دوم، از 10 دسامبر آغاز شده است. هدف این بخش از عملیات، آزادسازی کامل حومه غربی رقه و همچنین تحت محاصره قرار دادن این شهر اعلام شده است. 

انگلیس هم وارد می‌شود

در میانه این پیشروی ها، رسانه های انگلیسی روز گذشته با انتشار خبری اعلام کردند بمب افکن های انگلیسی در حال آماده شدن برای عملیات علیه داعش در رقه هستند. این عملیات که قرار است در سال جدید میلادی آغاز شود، تغییر جهتی جدی برای نیروهای انگلیسی به شمار می رود که می تواند تأثیرات مهمی بر موازنه نیروها در عرصه میدانی داشته باشد. 

طی ماه های اخیر، جنگنده های انگلیسی تمرکز خود را بر عملیات در عراق، به ویژه در موصل قرار داده بوند. با این حال، به نوشته روزنامه «اکسپرس»، برنامه ریزان نظامی انگلیس امیدوارند که عملیات موصل به زودی با موفقیت به پایان برسد و بر همین اساس، در سال پیش روی میلادی، تمرکز انگلیس در مبارزه با داعش بر شهر رقه قرار گیرد.

در همین حال، از آنجا که فرماندهان نظامی انگلیسی نگرانند افزایش فعالیت هوایی آن ها در سوریه به برخورد احتمالی با جنگنده های روسیه منجر شود، برنامه هایی برای توسعه کانال های ارتباطی با مسکو در این زمینه نیز در نظر گرفته شده است. یک مقام نظامی انگلیسی در همین راستا ضمن تأکید بر فعال تر شدن در سوریه، از آموزش نیروهای دموکراتیک سوریه توسط انگلیس سخن گفته است.  

ترکیه هم سهم خود را می‌خواهد

در میانه این تحولات و در حالی که روز یکشنبه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه خبر داده بود به زودی و بعد از آزادسازی کامل الباب در سوریه از مسیر منبج به سمت رقه و آزادسازی این شهر مهم از دست داعش حرکت خواهد کرد، دیروز نیز سخنگوی دولت ترکیه در یک کنفرانس خبری بیان کرد که ترکیه با آمریکا به توافق رسیده تا معارضین تحت هدایت «ارتش آزاد سوریه» و برخی دیگر از نیروهای نظامی محلی در سوریه به عملیات رقه ملحق شوند.

ابراهیم کالین، سخنگوی دولت اردوغان روز گذشته با انتقاد از عدم حمایت ائتلاف بین المللی از عملیات آزادسازی الباب این موضوع را غیر قابل قبول دانست. وی مدعی شد که تا کنون در عملیات سپر فرات بیش از 1900 کیلومتر از دست تروریست های داعش آزاد شده است.

گفتنی است پیش از این و در ماه اکتبر نیز اردوغان به صراحت تأکید کرده بود هدف عملیات نظامی ارتش ترکیه در پشتیبانی از معارضین سوری در شمال این کشور، شهر رقه است. به این ترتیب، آن گونه که مشخص است، عملیات ترکیه در شمال سوریه با عنوان «سپر فرات» که از ماه اوت آغاز شده، حرکتی گام به گام به سوی رقه بوده است.

در این میان، مهمترین دغدغه ترکیه این است که جلوی کنترل یافتن کردهای سوری – که در قالب نیروهای دموکراتیک سوریه فعالیت دارند – بر رقه را گرفته و از قدرت یافتن بیشتر آن ها جلوگیری کند. با این حال، مجموعه این اهداف گوناگون و بعضاً متعارض بازیگران مختلف در رابطه با رقه، چشم انداز آینده این شهر و کلیت سوریه را بیش از پیش مبهم و پیچیده ساخته است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار