نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > انفجار قطیف و چاه امنیتی عربستان/ خود کرده را تدبیر نیست
 


شماره خبر :٤٣٨١٣٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1394/03/05    ا   ٢١:٤٥

انفجار قطیف و چاه امنیتی عربستان/ خود کرده را تدبیر نیست
اوضاع امنیتی عربستان و دو انفجار در شش ماه گذشته، با توجه به ادعای مقامات سعودی مبنی بر تسلط کامل بر اوضاع امنیتی، معلول شرایطی است که ابتدا خود حکمرانان سعودی مسبب آن هستند و در وهله دوم به نظر می‌رسد از این شرایط خشنود نیز باشند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : انفجار قطیف و چاه امنیتی عربستان/ خود کرده را تدبیر نیست

با انفجار انتحاری در مسجد شیعیان شهر قطیف عربستان و شهادت 22 و زخمی شدن بیش از 100 نفر، بار دیگر بحث‌ها و جدل‌ها در جامعه عربستان حول ریشه چنین حوادثی اوج گرفته است.

در عاشورای سال گذشته نیز در پی تیراندازی مقابل حسینیه «احساء» 7 نفر شهید و بیش از 30 نفر دیگر زخمی شدند.

این انفجار و به طور کل اقدامات تروریستی در عربستان، در وهله اول، «محمد بن نایف» ولی‌عهد و وزیر کشور عربستان را زیر سؤال می‌برد؛ وی که به عنوان مجری طرح مبارزه با القاعده در عربستان شناخته می‌شود و از سوی آمریکایی‌ها نیز پس از حادثه 11 سپتامبر مورد توجه قرار گرفته است، حال نتیجه تمامی اقدامات خود را برای تأمین امنیت داخلی کشور، بر باد رفته می‌بیند.

اما در حالت کلی، مردم عربستان پیش از این از وجود نعمت امنیت در کشورشان ابراز مباهات می‌کردند و حال پرسشگر این هستند که عامل اساسی این اقدامات چیست.

برخی از وهابیون چون همیشه، پای ایران را به میان کشیده‌اند و البته با نگاهی به شبکه‌های اجتماعی عربستانی، متوجه حجم تمسخر‌ها و کنایه‌های دیگر کاربران سعودی به این‌گونه صحبت‌ها می‌شویم، اما در مقابل نیز بسیاری، حکومت سعودی‌ و سیستم موجود را عامل اساسی ناآرام شدن کشور ذکر می‌کنند.

باید گفت، عربستان در یک تنگنای امنیتی قرار گرفته است؛ از سویی شاهد تولید خوراک فکری تروریسم در داخل عربستان هستیم و از سویی نیز سعودی‌ها از به راه افتادن ناآرامی‌ها در کشور به شدت هراس دارند.

تصویر زیر از یکی از صفحات کتب درسی دانش‌آموزان در عربستان است که نام شیعه برای آنان در مقام مشرکان ترویج می‌شود. فرد دانشگاهی منتشر کننده این تصویر که فردی دانشگاهی است گفته که چه انتظاری دارید از دانش‌آموزان که اختلافات مذهبی را رها کنند اما در کتب درسی خود می‌خوانند که شیعه مشرک است.


در بیان انواع و تعریف شرک، نام شیعه در کنار نصاری، خورشید‌پرستان و آتش‌پرستان ذکر شده است

 

چگونه ممکن است که مفتی‌های وهابی صبح تا شب و به طور مستمر ضدیت با شیعیان، ایران و کشورهای مقاومت را تبلیغ ‌کنند و حاکمان نیز در خارج از مرزها، از گروهک‌هایی حمایت کنند که بیش از 50 درصد افراد آن را عربستانی‌ها تشکیل می‌دهند و بعد انتظار داشته باشند، داخل کشور نسبت به شیعیان در امن و امان باشد؟

در جامعه سعودی چه دیدی نسبت به شیعیان وجود دارد؟ اخیرا برای گرفتن ویزای عربستان در فرم‌های مربوطه از مخاطب سؤال می شود که آیا شما شیعه هستید؟


افزوده شدن سوال «آیا شما شیعه هستید» برای سفر به عربستان سعودی

 

یا «سعود بن نایف بن عبدالعزیز» برادر ولی‌عهد و وزیر کشور فعلی عربستان در 8 آوریل سال گذشته در پی کشته شدن یک سرباز سعودی با حملات تند به شیعیان عربستان آنان را از نوادگان «عبدالله بن سبأ»* ذکر کرد که می خواهند کشور را تکه پاره کنند.

چنین اظهار نظراتی در جامعه سعودی نسبت به شیعیان کم نیست. حال «محمد بن نایف» به عنوان مسئول امنیت داخلی عربستان، در مواجهه با برادر خود که سخنان ضد امنیتی این‌چنینی به زبان می‌آورد چه باید بکند؟ یا در مواجهه با علمای وهابی که روز و شب شیعیان را کفر قلمداد می‌کنند؟

در اصل باید گفت نه محمد بن نایف بلکه شخص «سلمان بن عبدالعزیز» به عنوان پادشاه عربستان نیز کاری نمی‌تواند بکند، این یک دور باطل و یک بی نظمی ریشه‌ای است، طبق اصول دولت‌سازی سعودی‌ها، ارگان دین در اختیار آل شیخ قرار گرفته است و حکومت نمی‌تواند وارد این حیطه شود و در مقابل نیز علمای وهابی خطابه‌ی خود را در حمایت از منافع آل سعود قرار داده‌اند.

حال سؤال اساسی شکل می‌گیرد، چرا علما و سیستم تبلیغاتی وهابیت با علم به اینکه تبلیغات ضد تشیع ممکن است بار امنیتی برای خود عربستان در پی داشته باشد، با هم به این گونه سخنان فتنه‌انگیز ادامه می‌دهند؟ جواب کوتاه است، سعودی‌ها خود نیز خواهان این هستند، هرچند زیان‌هایی برای آن‌ها دارد، اما آن‌چه آل سعود از ورای اختلاف مذهبی به دست می‌آورد بیش از خطرات آن است.

انتهای پیام/ص


* عبدالله بن سبأ: شخصیتی است در زمان امام علی (ع) که نسبت به‌ آن حضرت ادعای ربوبیت و غلو کرد و پس از آن در نزد آن حضرت و امامان معصوم مورد لعن و نفرین قرار گرفت.

برخی بدخواهان تشیع، وی را یهودی و مؤسس مذهب شیعه می‌نامند که به اتفاق از سوی علمای شیعه رد شده است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار