نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > ماجدالماجد کیست ؟
 


شماره خبر :٣٣٣٩٠٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/10/14    ا   ٠٩:٤٥

ماجدالماجد کیست ؟
اداره اطلاعات ارتش لبنان، با بازداشت یک تروریست سعودی، به یکی از مهم ترین دستاوردهای خود نائل شد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ماجدالماجد کیست ؟

اداره اطلاعات ارتش لبنان، یکی از خطرناک ترین تروریست های تحت پیگرد درلبنان و اروپا را که عامل بسیاری از عملیات تروریستی در لبنان از جمله انفجار سفارت ایران در بیروت به تاریخ 19/11/2013 بازداشت کرد، و این شخص کسی نبود، جز "ماجد الماجد".

"ماجد الماجد" تروریستی سعودی است که فرماندهی گروهک "عبدالله عزام در سرزمین شام" شاخه سازمان القاعده در لبنان را به عهده داشت.

الماجد، از اردوگاه عین الحلوه، اردوگاه آوارگان فلسطینی در شرق شهر صیدا در جنوب لبنان، به عنوان مقر اصلی خود بهره می برد و در ماه های اخیر، از اردوگاه عین الحلوه به سوریه منتقل شد تا با "ابومحمد الجولانی" فرمانده گروه تروریستی جبهه النصره در سوریه بیعت کند. وی پیش از این، در القلمون واقع در ریف دمشق ساکن بود و "زهران علوش" فرمانده گروهک های موسوم به ارتش اسلام را همراهی می کرد اما از آن جا به اردوگاه عین الحلوه برگشته بود.

الماجد، از سال 2012 فرماندهی شاخه القاعده در سرزمین های شام و کنانه (مصر) را به عهده گرفت.

برخی از منابع رسانه ای، گروهک های "گردان عبدالله عزام" را شاخه القاعده در خاورمیانه دانسته و تاکید کرده اند که این گروهک، نخستین بار در سال 2004 با به عهده گرفتن مسئولیت سه انفجار در پارک طافا و سواحل نویبع و شرم الشیخ در مصر، اعلام موجودیت کرد.

الماجد پس از آن چند عملیات تروریستی دیگر در لبنان انجام که مهم ترین ِ آن ها دو انفجاری بود که سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت را هدف قرار داد و 26 شهید برجا گذاشت که از میان آن ها می توان به شهید ابراهیم انصاری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، همسر یکی از دیپلمات ها و همچنین فرمانده حفاظت سفارت و سه تن از نیروهایش اشاره کرد.

یکی دیگر از عملیات تروریستی "گردان های عبدالله عزام" در لبنان، انفجارهایی زنجیره ای بود که نیروهای بین المللی "یونیفل" را در جنوب لبنان هدف قرار داد. شدیدترین مورد ِ این انفجارها، انفجار یک گشتی اسپانیایی در تاریخ 24 ژوئن 2007 بود که به کشته شدن 6 تن از نیروها و زخمی شدن چندتن دیگر انجامید.

گردان های عبدالله عزام، همچنین مرتکب انفجارهای دیگری شد که گشتی ها و اماکن تجمع ارتش لبنان را هدف قرار داد و شمار زیادی کشته و زخمی برجا گذاشت.

این گروهک تروریستی، در ویدیوی در تاریخ 19 دسامبر 2013 نام سرکرده خود یعنی ماجد بن محمد الماجد را فاش کرد؛ این در حالی است که نام ماجد الماجد در سال 2009 در فهرست تروریست های تحت تعقیب آمریکا با شماره 85 منتشر شد.

این نخستین باری بود که مرکز رسانه ای الفجر به عنوان ارگان تبلیغاتی گردان های عبدالله عزام، نام سرکرده خود را علنی می کرد. این مرکز، پیش از آن دو ویدئو منتشر کرده بود که شامل دو سخنرانی الماجد بود بدون این که مشخص شود وی در کدام گروه جهادی نقش دارد.

الماجد، سومین عربستانی سعودی است که عهده دار فرماندهی گردان های عبدالله عزام می شود. پیش از او صالح القرعاوی سرکردگی گردان ها را به عهده داشت.

سلیمان حمد الحبلین نیز به عنوان متخصص مواد منفجره در این گروه فعالیت کرد. آمریکا، این دو نفر را تروریست های بین المللی اعلام کرد اما با وجود همه جنایت هایی که گردان های عبدالله عزام مرتکب شد، هنوز چنین عنوانی به الماجد نداده است.

منابع بلندپایه در ارتش لبنان خاطر نشان کردند که اداره اطلاعات ارتش روز جمعه، ماجد الماجد را به همراه یک سعودی دیگر ( که بازجویی از او در دستور کار است ) دستگیر کرد.

دستگیری این دو نفر، هنگام خروج آن ها از بیمارستان المقاصد در بیروت صورت گرفت. این بیمارستان، تحت حمایت مالی عربستان سعودی اداره می شود و الماجد در آن درمان می شد.

فایز غصن وزیر دفاع لبنان از هرگونه اظهار نظر مطبوعاتی درباره بازداشت الماجد خودداری کرد و این در حالی است که وی نخستین کسی بود که از حضور سازمان القاعده در لبنان خبر داده بود و به این سبب مورد هجمه شدید جریان 14 مارس قرار گرفته بود.

یکی از شبکه های تلویزیونی لبنان، به نقل از منابع امنیتی اعلام کرده بود که "ماجد الماجد" درصدد اجرای عملیاتی بود که معادلات را در لبنان و منطقه زیر و رو خواهد کرد.

منابعی در لبنان نیز تأکید کرده اند که ماجد الماجد با "بندر بن سلطان" رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی در ارتباط بوده و از او دستور می گرفت.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار