نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > گزارش از انحلال اخوان المسلمین
 


شماره خبر :٣٠١٥٦٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/07/02    ا   ١٠:٥٩

گزارش از انحلال اخوان المسلمین
بحث ممنوع‌شدن فعالیت اخوان‌المسلمین در مصر از اوایل ژوییه، همزمان با سقوط محمد مرسی، رییس‌جمهور سابق مصر مطرح شد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : گزارش از انحلال اخوان المسلمین

مدافعان این بحث می‌گفتند اعضای اخوان‌المسلمین زمان در دست داشتند قدرت در امانت خیانت کرده‌اند و پس از آن نیز با مسلح‌کردن افراد اعتراضات را به‌سوی خشونت رانده‌‌اند.

مخالفان اما استدلال می‌کردند ممنوع‌شدن فعالیت این گروه عواقب وخیمی به‌دنبال خواهد داشت و اعضای جوان آن را به‌سوی گروه‌های اسلامگرای تندرو و مسلح سوق خواهد داد.

سرانجام روز دوشنبه دادگاهی در قاهر حکم ممنوع شدن فعالیت‌های اخوان‌المسلمین را درون مصر صادر کرد. در بخش دیگر حکم نیز آمده است: دارایی‌های این گروه به نفع دولت و آسیب‌دیدگان حوادث اخیر مصادره می‌شود.به این ترتیب ضربه نهایی بر پیکر تضعیف‌شده اخوان‌المسلمین وارد شد.

به گزارش رویترز، محمد السید قاضی پرونده در انتهای جلسه گفت: «دادگاه همه فعالیت‌های سازمان اخوان‌المسلمین و شاخه‌های غیرسازمانی آن، همچنین همه فعالیت‌هایی که اخوان‌المسلمین در آن مشارکت داشته در همه سازمان‌های تحت کنترل آن، غیرقانونی اعلام می‌کند.»

به قدرت رسیدن نظامی‌ها در مصر بزرگ‌ترین ضربه‌ای بود که اخوان‌المسلمین – که گفته می‌شود حدود یک‌میلیون عضو دارد - در چند دهه اخیر متحمل شد.

نظامی‌ها صدها طرفدار اخوان را در تظاهرات خیابانی به نفع بازگشت مرسی از پا درآوردند. طرفه اینکه همه این مصایب تنها یک‌سال پس از محقق‌شدن آرزوی دیرین اسلامگراها یعنی به قدرت‌رسیدن، بر اخوان تحمیل شد.

این در حالی است که طبق گزارش الجزیره انتظار می‌رود کار اصلاح قانون اساسی محمد مرسی تا ماه نوامبر به پایان برسد که در آن احتمالا قانون انتخابات تغییر چشمگیری خواهد کرد. از سوی دیگر جان مک‌کین، سناتور جمهوریخواه آمریکایی دیروز گفت بهترین راه‌حل برای اوضاع کنونی مصر برگزاری انتخابات با حضور اخوان‌المسلمین است. اخوان‌المسلمین در سال ۱۹۵۴ رسما منحل شد.

اما بار دیگر در اوایل سال‌جاری به‌عنوان سازمانی غیردولتی به ثبت رسید. اخوان‌المسلمین همچنین رسما حزب آزادی و عدالت را به‌عنوان شاخه سیاسی خود در سال ۲۰۱۱ میلادی و در پی انقلاب مردمی مصر در این کشور ایجاد کرد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار