نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > ادامه اعتراض مردمی در عربستان با وجود هزینه سنگین دولت برای رضایت مردم
 


شماره خبر :٢٥٦٥٧٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/02/18    ا   ٠٩:٥٥

گزارش نشریه فارین پالسی از روند سقوط شیوخ عرب/۲
ادامه اعتراض مردمی در عربستان با وجود هزینه سنگین دولت برای رضایت مردم
یک نشریه تحلیلی با اشاره به وضعیت اعتراضات مردمی در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و روند سریع سقوط شیوخ عرب به تحولات عربستان پرداخته و تأکید می‌کند با وجود هزینه سنگین دولت، اعتراضات در مناطق شیعه و سنی‌نشین ادامه دارد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ادامه اعتراض مردمی در عربستان با وجود هزینه سنگین دولت برای رضایت مردم

به گزارش بیداری اسلامی، در گزارشی که با عنوان «چرا شیوخ سقوط خواهند کرد» به قلم «کریستوفر دیویدسون» در نشریه فارین پالسی منتشر شده با اشاره به قیام مردمی در عربستان آمده است: در امتداد حاشیه شرقی عربستان اعتراضات ادامه دارند.

این اعتراضات  در تمام طول سال 2012 حالت ملایمی داشتند اما این ملایمت نه بخاطر اعلامیه مقامات دولتی یا مذهبی کشور مبنی بر غیراسلامی بودن و غیرقانونی بودن اعتراضات بود. این اعتراضات در پایان سال 2012 گسترده‌تر شد. بعد از مرگ یک مرد جوان در دسامبر 2012 که در اختیار نیروهای امنیتی بود و گفته می‌شود دوازدهمین قربانی‌ از این دست قربانیان بوده، ده‌ها هزار تظاهر کننده به خیابان‌ها ریختند و شعارهایی برضد خانواده حاکم سر دادند.

* اعتراضات با وجود هزینه سنگین دولت عربستان

بروز اعتراضات در مناطق و استان‌های سنی‌نشین عربستان به نوعی برای حاکمان آل سعود مشکل‌آفرین‌تر است. این اعتراض‌ها که به سختی می‌توان آنها را به درگیری فرقه‌ای نسبت داد، تلاشی بود برای آزادی زندانیان سیاسی در این کشور. به عنوان مثال، در استان شمال «القسیم» شمار زیادی از زنان و کودکان نیز به خیابان‌ها ریختند. در برخی موارد، تظاهرکنندگان تصاویر شخصیت‌های مهم خانواده حاکم را آتش زده و در برابر دستگیری‌ها مقاومت می‌کردند.

اتفاقات تحریک کننده دیگری نیز در عربستان سعودی اتفاق افتادند و همگی تأکید بر این امر بود که با وجود صرف هزینه‌های سنگین در بخش عمومی چقدر اوضاع در این کشور شکننده است. به این هزینه‌ها باید زندان افکندن فعالان برجسته حقوق بشری، خشم عمومی نسبت به پاسخگو نبودن وزرای مختلف کشور و ناپدید شدن فعالان مدنی دیگر کشورها پادشاهی در خاک عربستان و دستگیری شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی اضافه کرد. با این حال سال گذشته بالاترین نرخ اعدام‌ها در این کشور اتفاق افتاد که درباره بسیاری از پرونده‌های مربوطه مباحث و انتقادهای فراوانی وجود دارد. این اعدام‌ها شامل سر بریدن و مصلوب ساختن بخاطر جرایمی مانند کفر و جادوگری نیز بوده‌اند.

* رویکرد سرکوبگرایانه کویت به از دست رفتن حمایت مردمی برای حاکمان منجر شد

در کویت، زنگ خطر برای مقامات این کشور نسبت به روند فزاینده مباحثات ظاهراً غیرقابل کنترل درباره نواقص دولت به صدا درآمده است و آنها بر روند دستگیری فعالان اینترنتی در این کشور در چند ماه گذشته افزوده‌اند. این سرکوب‌ها همچنین به دور از انظار عمومی نیز ادامه پیدا کرد و منتقدین مشهور و مهم مانند اعضای برجسته پارلمان و اعضای قبایل قدرتمند  بعد از محاکمه‌هایی صوری به زندان افکنده شدند. خانواده آل صباح نیز همچون خانواده آل سعود در عربستان و آل خلیفه در بحرین از تاکتیک‌های سرکوبگرانه استفاده کردند و این رویکرد به قیمت از دست رفتن حمایت در میان مردمان قلمرو خود تمام شده است. انتخابات پارلمانی در این کشور که در دسامبر سال 2012 برگزار شد به شدت بایکوت شدند و این تحریم توانایی نخبگان حاکم کویتی را برای به کار بردن راهبردهای مطلقه لیبرال با مشکل مواجه کرد.

شاید بزرگترین موضوع نگران کننده برای حکومت پادشاهی در این کشور این باشد که گروه‌های مخالفی که تا پیش از این متفرق و پراکنده بودند از جنبش‌های جوانان گرفته تا اسلام‌‌گراها و قبایل مخالف‌، به تدریج در حال پیوستن به یکدیگر هستند. در ماه مارس 2013، گسترده‌ترین ائتلاف در کویت شکل گرفت و این قوا به دنبال تشکیل نظامی چندحزبی است که قدرت در آن به شکل دموکراتیک دست به دست شود. به نظر می‌رسد که این ائتلاف در حال تشکیل به یک گروه سازمان یافته است تا برای اعمال اصلاحات سیاسی مهم فشار لازم را اعمال کند و پایین ترین درخواست آنها یک حکومت مشروطه پادشاهی است.

* حاکمان امارات نیز راهبردهای مشابه کشورها پلیسی در پیش گرفته‌اند

حاکمان امارات عربی متحده یا به عبارت بهتر گروهی از برادرانی که حول پادشاه ابوظبی گردهم آمده‌اند نیز به نظر می‌رسد بیش از قبل مصمم به برخورد رو در رو با مخالفان خود هستند. این امر بطور موثری توافقات اجتماعی خوبی که پدرشان با مردم داشت را به حاشیه راند و این امر به نفع تدوین نوعی از راهبردها شد که معمولاً در کشورهای پلیسی مشاهده می‌شود.

شمار زندانی سیاسی در این کشور از ده‌ها نفر در سال 2012 به 100 نفر در اوایل سال 2013 رسید و دادگاه امنیت ملی برای آنها از مارس 2013 آغاز شد. این فعالان به تلاش برای کسب قدرت و تشکیل شاخه نظامی متهم شدند. همه رسانه‌های خارجی از حضور در دادگاه منع شدند و ناظران بین‌المللی و سازمان‌های غیردولتی و شرکت‌های حقوقی نیز از ورود به این کشور منع شدند. با وجود آن که خود متهمین از دانشگاهیان، وکلای، دانشجویان، قضات بودند و حتی در میان آنها یک نفر از  خانواده حاکم نیز حضور دارد و بیشترشان به فعالیت صلح آمیز و تلاش آرام برای برگزاری انتخابات پارلمان مشهور بودند اما مقامات در یافتن رابطه میان آنها و قدرت‌های خارجی مصمم بوده‌اند.

* امارات و عربستان کمک‌های مالی و عملی به حاکمان بحرین می‌کنند

با توجه به ساختار جمعیتی تقریباً متجانس امارات عربی متحده دیگر نمی‌توان مخالفان را از دیدگاه فعالیت‌های فرقه‌ای معرفی کرد. در عوض، رسانه های دولتی تلاش دارند که دستگیرشدگان را وابستگان به حزب اخوان المسلمون مصر معرفی کنند. اما بر خلاف میل حاکمان، به نظر می‌رسد که روز به روز به محبوبیت زندانیان در این کشور افزوده می‌شود. مباحثات گسترده‌ای در سطح شبکه‌های اجتماعی درباره آنها و اغلب به نفع این متهمین انجام می‌شود ضمن این که اعضای خانواده این زندانیان نیز تلاش فراوانی برای آزادی آنها انجام می‌دهند.

در ماه‌های گذشته، امارات همچنین نقش فزاینده‌ای در تضمین امنیت جمعی امیرنشینان حاشیه خلیج فارس بازی کرده است. این کشور به عربستان پیوست تا کمک‌های سنگین مالی به بحرین و عمان ارایه کند. امارات همچنین از ورود دانشگاهیان، روزنامه‌نگاران و وکلایی که حمایت خود را از مخالفان در بحرین اعلام کرده بودند، خودداری کرد.

* عمان نیز مستعد اعتراضات مردمی است

در حالی که عمان تاکنون شاهد اعتراضات نبوده است اما شاید بتوان گفت که این کشور بهتر از هر موقع مستعد این روند است. قول‌ها و وعده‌هایی که از سوی حکومت برای استخدام در بخش دولتی ارایه شده بود، عملی نشده است و مباحثات فزاینده‌ای درباره پایداری نظام این کشور که تا حدود زیادی به کمک‌های مالی عربستان و امارات وابسته است، مطرح می‌شود. به نظر می‌رسد که گروه‌های جوانان بیش از گذشته معترض شده اند و حتی برخی از فعالان اینترنتی به جرم اهانت به حاکم سالخورده این کشور، دستگیر شده‌اند ضمن این که روشنفکران جامعه نیز سخن از خلاء احتمالی ناشی از مرگ پادشاه به میان می‌آورند. با میلیاردهای دلار هزینه‌ای که برای بقای عمال می‌شود، دوام این کشور تاحدود زیادی به این امر بستگی خواهد داشت که ریاض یا ابوظبی تمایل داشته باشد نوعی فضای باز سیاسی در این کشور ایجاد کنند به عوض این که از نوع مشابه سرکوبی که در بحرین رایج است استفاده کنند.

* اعتبار قطر نیز با مجازات شاعر معروف این کشور از بین رفت

در کمال تعجب و نومیدی بسیاری از مردم، در ماه‌های گذشته اعتبار قطر به عنوان آخرین حاکمیت استبدادی لیبرال در خلیج فارس به شدت آسیب دید. دستگیری و محاکمه شاعر معروف قطری که با جنبش مردمی در کشورهای خاورمیانه‌ای اعلام همبستگی کرده و به صورت تلویحی از حاکمان این کشور انتقاد کرده بود  مورد توجه تعداد قابل توجه جمعیت غیربومی در این کشور و جامعه خبری شبکه الجزیره قرار گرفت. با توجه به حمایت رسانه‌ای، مالی و حتی نظامی قطر از انقلاب‌های عربی در سال 2011 و 2012، انتظار می‌رفت به این شاعر عفو داده شود اما در کمال نومیدی، او بخاطر توهین به حاکم به حبس ابد محکوم و بعداً حکم وی به 15 سال تقلیل یافت.

با توجه به حساسیت موضوع، شبکه الجزیره نتوانست گزارش مناسبی از یکی از مهمترین ماجراهایی ارایه کند که در حیاط خلوت این شبکه در خود قطر اتفاق افتاده بود. در ابتدا این شبکه پوششی از این امر نداشت یا پوشش آن خیلی ضعیف بود و این امر منعکس کننده واقعیت‌های کار کردن در یک کشور پادشاهی سنتی است. از آن زمان، فعالان قطری بیشتری دستگیر و زندانی شده‌اند. در حالی که مردم این کشور گازخیز در رفاه اجتماعی زندگی می کنند احتمال وقوع اعتراضات گسترده هنوز بسیار ضعیف است. اما اتفاقات اخیر تنش‌هایی به همراه داشته و منجر به طرح اظهاراتی تند از سوی نخبگان و روشنفکران شده است. در عین حال به نظر می‌رسد که فعالان جوان در این کشور رویه منطقه‌ای را در پیش گرفته‌اند و اعتراض خود را بطور آنلاین منتشر کرده و در مباحثات انتقادی درباره حاکمان خود شرکت می‌کنند.

* نمی‌توان از قیام مردمی کشورهای خلیج فارسی اجتناب کرد

با پیدا بودن افق اعتراضات گسترده‌تر، فرصت برای حاکمان مستبد منطقه برای توافق بر سر نوعی راهکار مصالحه‌ای، به عنوان مثال ایجاد حکومت پادشاهی مشروطه و مجلس منتخب، در حال از دست رفتن است. بجز برخی موارد استثنائی، این امیرنشین‌ها سیاست عدم تحمل مخالفان را در پیش گرفته‌اند بدون این که به هزینه‌های بلندمدت این سیاست برای مشروعیت و شکوفایی خود توجه داشته باشند. با وجود آن که نسخه خلیج فارسی قیام عربی ممکن است متفاوت با آن چه باشد که در شمال آفریقا اتفاق افتاد و با وجود آن که این امر می‌تواند برای همپیمانان این کشورهای خلیج فارسی ناراحت کننده باشد، اما پدیده‌ای است که نمی‌توان از آن اجتناب کرد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار