نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > تونس؛ تداوم بی‌ثباتی داخلی تا حمله به سفارت آمریکا
 


شماره خبر :٢٠٨٥٧١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/10/15    ا   ١٢:٥٥

تونس؛ تداوم بی‌ثباتی داخلی تا حمله به سفارت آمریکا
حمله به سفارت آمریکا در اعتراض به فیلم موهن آمریکایی با اهتزاز پرچم "محمد رسول الله" بر فراز آن تا تظاهرات و اعتصاب‌های گسترده در مناطق مختلف این کشور در اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی از جمله تحولات تونس در سال 2012 بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تونس؛ تداوم بی‌ثباتی داخلی تا حمله به سفارت آمریکا

به گزارش بیداری اسلامی، شهرهای مختلف تونس  از اوایل سال  2012تا روزهای پایانی  امسال بارها صحنه تظاهرات و اعتصاب های گسترده شهروندان برای تحقق اهدف انقلاب بوده است .

مردم تونس در تجمعات و تظاهرات خیابانی خود گاهی خواستار بهبود اوضاع نابسامان اقتصادی کشورشان هستند و گاهی دیگر  تدوین قانون اساسی بر اساس شریعت اسلام را مطالبه می کنند و بارها نیز با برپایی تظاهرات خواستار جرم تلقی شدن عادی سازی روابط با ریم صهیونیستی در قانون اساسی کشورشان شدند.

اگرچه بسیاری از این اعتراضات مردمی در خیابان های تونس به خشونت و درگیری با پلیس منجر می شد که نقطه اوج آن تظاهرات برابر سفارت آمریکا در تونس که به کشته شدن چهار تن و زخمی شدن بیش از 50 تن منجر شد.

در بیست و چهارم سپتامبر مردم مسلمان تونس با حمله به سفارت آمریکا در کشورشان در اعتراض به فیلم موهن آمریکایی پرچم آمریکا را از بالای سفارتخانه به پایین کشیده و پرچم محمد رسول الله را بر فراز آن به اهتزار درآوردند.

پس از آن اعتصاب و تظاهرات گسترده پنج روزه مردم شهر سلیانه تونس در اعتراض به بازداشت چند معترض این شهر و برای برکناری استاندار این استان از مهم ترین تحولات خشونت بار در این کشور بود که با زخمی شدن بیش از 300 تن از شهروندان و نیروهای امنیتی در درگیری با یکدیگر همراه بود.

در همین راستا دولت تونس در طول سال 2012  هر یک الی سه ماه حالت فوق العاده را که  از زمان فرار زین العابدین بن علی دیکتاتور پیشین این کشور به عربستان در 14 ژانویه سال 2001 میلادی در این کشور اعمال کرده بود تمدید کرده است.

تمدید قانون حالت فوق العاده  با توجه به ادامه اعتراضات اجتماعی و ناآرامی های کارگری، تحصن ها و ناامنی در برخی مناطق تونس صورت می گیرد.

از سوی دیگر دولت اسلام گرای النهضه به رهبری حمادی الجبالی، نخست وزیر این کشور در پاسخ به اعتراضات مردمی تاکید کرد است که انقلاب تونس در اول راه خود قرار گرفته و جبران خسارت چند دهه فساد دوران بن علی به فرصت بیشتری نیاز دارد.

دولت تونس در عین حال اعلام کرده است که در سال 2012 حدود 100 هزار نفر را در دستگاه های دولتی و غیردولتی جذب کرده است و برای سال 2013 یز قصد دارد 23 هزار فرصت شغلی برای جوانان تونسی فراهم کند.

از سوی دیگر فعالیت گسترده دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی موساد در تونس از جمله دغدغه های دولت انقلابی این کشور است.

«عبدالرئوف العیادی»، رئیس فراکسیون وفاداری به انقلاب تونس و دبیر حزب کنگره برای جمهوری این کشور اظهار داشته است که دستگاه‌های امنیتی تونس به وی خبر دادند که بیش از 300 مزدور موساد در این کشور فعالیت می‌کنند.

وی افزود: موساد سه مرکز در خاک تونس تاسیس کرده است که ماموریت آنها نظارت بر اوضاع تونس، لیبی و الجزایر است.

در هر حال تونس در سال 2012 با وجود گذشت دو سال از انقلاب علیه رژیم دیکتاتوری هنوز نتوانسته است به ثبات و آرامش نسبی دست یابد و در کنار اعتراضات اجتماعی، فعالیت سلفی های وهابی در این کشور ناامنی ها و وقوع جرایم اعم از قاچاق و اعزام تروریست از مرزهای این کشور به الجزایر و بالعکس از چالش های هم امنیتی برای تونس به شمار می رود.

از سوی دیگر مجلس ملی موسسان تونس به رغم وعده خود برای تدوین قانون اساسی تا اکتبر 2012 هنوز نتوانسته است قانون اساسی را آماده کند تا زمان برگزاری انتخابات برای گذار از دوره انتقالی در این کشور تعیین شود.

*مهم ترین تحولات در عرصه سیاسی و اجتماعی تونس در سال 2012در زیر آمده است:

بیست و چهارم فوریه برابر با پنجم اسفند ماه، تونس  شاهد برگزاری اولین کنفرانسی موسوم به  "دوستان

سوریه" بود و در آن کشورهای غربی به غیر از روسیه و چین و اعضای اتحادیه عرب به غیر از لبنان حضور داشتند.

در واقع کشورهای شرکت‌کننده در این کنفرانس تلاش داشتند"بشار اسد"، رئیس جمهور سوریه را تحت فشار برای برکناری قرار بدهند که در هر حال همچون دیگر کنفرانس های آتی از این دست با نتیجه ای همراه نبود.

بیست و پنجم مارس برابر با شش فروردین ماه هزاران اسلامگرای تونس با برگزاری تظاهراتی گسترده خواستار ایجاد کشوری اسلامی در تونس شدند.

تظاهرات کنندگان پرچم‌های سیاه در دست داشته و شعارهایی سر می‌دادند که بر اساس آن خواستار اجرای شریعت اسلامی در این کشور و نوشته شدن قانون اساسی بر مبنای قوانین اسلام بودند.

بیست و هفتم اسفند ماه، هزاران تونسی با برگزاری تظاهراتی گسترده خواستار تدوین قانون اساسی جدید تونس برپایه احکام و شریعت اسلام شدند.

سی و یکم مارس برابر با 12 فروردین، صدها نفر از مردم تونس در برابر مجلس موسسان این کشور تظاهرات کرده و هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را رد کردند و خواستار تحریم محصولات این رژیم هستند.

تظاهرات کنندگان رژیم صهیونیستی را دشمن تونس قلمداد کرده و خواستار این شدند که قانون اساسی جدید هرگونه ارتباط با این رژیم را جرم اعلام کند.

تونس که مقر سازمان آزادیبخش فلسطین به رهبری "یاسر عرفات" طی سالهای 1982 تا 1994 در آن قرار داشت، تا زمان انتفاضه دوم مردم فلسطین در سال 2000 با رژیم صهیونیستی ارتباط داشت.

نهم آوریل برابر با 21 فروردین ماه،که همه فعالان سیاسی، حقوقی و مردم تونس این روز را روز سیاه و غمناکی در تاریخ این کشور خواندند چرا که نیروهای امنیتی با شلیک شدید گاز اشک‌آور و ضربات باتوم به تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم در خیابان "محمد الخامس" در مرکز پایتخت حمله ور شدند.

این در حالی است که تظاهرات‌کنندگان تنها برای بزرگداشت روز "عید شهدا"  در نهم آوریل روز حمله نیروهای اشغالگر فرانسوی به استقلال طلبان تونسی به خیابان‌‌ها آمده بودند.

در این حمله پلیس تونس، ده‌ها تن اعم از شهروندان و شخصیت‌های سیاسی و حقوقی زخمی شدند که به بیمارستان انتقال یافتند شماری از فعالان حقوقی نیز در این بین بازداشت شدند.

هفدهم آوریل، "نور الدین البحیری"  ، وزیر دادگستری تونس اعلام کرد از زمان فرار بن‌علی به عربستان در چهاردهم ژانویه 2011 تاکنون 50 حکم بازداشت بین‌المللی علیه وی صادر شده است.

وی افزود: بیشتر حکم‌های صادر شده درباره فساد مالی بن‌علی است و تونس همه شروط قانونی برای تحویل گرفتن بن علی از عربستان را مهیا کرده است.

 

بیست و سوم آوریل برابر با چهارم اردیبهشت ماه، علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران  به دعوت همتای تونسی خود در سفری سه روزه وارد تونس شد تا در نخستین سفر خود پس از سرنگونی رژیم دیکتاتوری بن علی با مقامات این کشور درباره توسعه روابط دوجانبه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه ایران در این سفر با نخست وزیر، رئیس جمهور، وزیر خارجه، وزیر صنایع و برخی دیگر از مقامات تونسی دیدار کرد.

رئیس جمهور تونس در دیدار با صالحی با تاکید بر حق کامل ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای، نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان را مهم خواند.

یازدهم ماه مه برابر با 22 اردیبهشت ماه، حسین التریکی"، مبارز و نویسنده ضدصهیونیسم تونسی هنگام بازگشت از نماز بر اثر یک حادثه رانندگی مشکوک در آرژانتین جان خود را از دست داد.

 

این مبارز که بارها علیه استعمار کشور های غربی به ایراد سخن پرداخته بود، گسترش صهیونیسم جهانی را خطری بزرگ و چالشی جدی برای مردم منطقه و جهان توصیف کرده بود.

التریکی با تردید درباره افسانه هولوکاست، آن را ابداع صهیونیسم جهانی دانسته که هدف آن تسلط و سیطره بر جهان است.

وی دراین باره تاکید می کند: صهیونیست ها هربار درباره هولوکاست آمار و اطلاعات متفاوتی ارائه می کنند. آنها یکدفعه می گویند هولوکاست 2 میلیون قربانی داشته و بار دیگر معتقدند این آمار 6 میلیون نفر است.

التریکی بارها توسط موساد تهدید به مرگ شده بود.

دوازدهم ماه مه  برابر با 23 اردیبهشت ماه، جبهه سلفی الاصلاح تونس با کسب مجوز تاسیس حزب به عنوان اولین جریان سلفی به صحنه سیاسی این کشور وارد شد.

"محمد خوجه" رئیس جبهه سلفی اصلاح در تونس گفت: حزب جدید اصلاح که از سوی دولت تونس مجوز تاسیس گرفته است اساس آن اصلاح با تکیه بر روش اهل تسنن است.

خوجه تاکید کرد: حزب اصلاح به ارزش‌های مدنی کشور پایبند است و به ویژگی‌های تجربه دموکراتیک در چارچوب اصول مسالمت‌آمیز به دور از هر نوع خشونت احترام می‌گذارد.

بیست و هفتم ماه مه  برابر با هفتم خرداد ماه، به دنبال تجمع سلفی‌های تونس مقابل مقر پلیس در شهر "جندوبه" در شمال غرب پایتخت که خواستار آزادی بازداشت شدگان شده بودند، پلیس برای مقابله با معترضین به گاز اشک آور متوسل شد.

چهاردهم ژوئن برابر با 25 خرداد ماه، دیکتاتور مخلوع تونس که به عربستان سعودی فرار کرده است، به جرم قتل تظاهرات‌کنندگان تونسی، به حبس ابد محکوم شد.

یازدهم ژوئن برابر با 22 تیر ماه ،حزب اسلام گرای النهضه تونس که دولت را در اختیار دارد مراسم افتتاح نخستین کنگره علنی خود پس از بیست سال برای تعیین راهبرد سیاسی و اجتماعی کشور برگزار کرد.

این نهمین کنگره سالانه حزب النهضه و اولین کنگره بعد از انقلاب تونس با هدف ارائه دیدگاه و راهبرد جدید این حزب برای آینده سیاسی و اجتماعی کشور و انتخاب شخصیت های اصلی این حزب بود.

حزب حاکم اسلام‌گرای النهضه تونس در این کنگره برخورداری تونس از نظام پارلمانی را تصویب کرد.

راشد الغنوشی نیز که الغنوشی که از سال 1991 رهبری  جنبش جنبش اسلام گرای النهضه تونس را برعهده دارد در این نشست در مقام خود ابقا شد.

بیست و ششم جولای برابر با پنجم مرداد ماه، شهروندان در شهر "سیدی ابوزید"  در اعتراض به وضعیت معیشتی خود با حمله به دفتر حزب النهضه تلاش کردند تا وارد این ساختمان شوند  و بخش هایی  از این ساختمان را به آتش کشیدند.

سی ام جولای برابر با نهم مرداد ماه،وزیر دفاع آمریکا که در راس هئیتی از مقامات نظامی واشنگتن به تونس سفر کرده بود در دیدار با رئیس جمهور این کشور به بررسی راه‌های همکاری امنیتی بین دو کشور پرداخت.

هفتم آگوست برابر با 17 مرداد ماه، تعدادی از فعالان سیاسی در تونس با برگزاری تظاهرات خواستار گسترش آزادی‌ها و رسیدگی به مطالبات مردم توسط دولت این کشور شدند.

فعالان اجتماعی در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه پلیس تونس و عدم تحقق اهداف انقلاب این کشور شعار دادند.

یازدهم اگوست برابر با 21 مرداد ماه، پلیس تونس تظاهرات مردم شهر "طینه" در استان "صفاقس" در شرق تونس را با شلیک گاز اشک آور متفرق کرد.

تظاهرات کنندگان در اعتراض به قطع مکرر و طولانی مدت آب آشامیدنی و عدم خدمات رسانی درست دولت به این منطقه شعار سر می‌دادند

سیزدهم آگوست برابر با 23 مرداد ماه، مقامات دولت تونس تاکید کردند برخی احزاب سیاسی چپ گرا و همچنین حزب منحل شده متعلق به دیکتاتور سابق تونس عامل اغتشاشات اخیر در شهر سیدی بوزید  ودیگر شهرهای این کشور هستند.

وزیر خارجه تونس با غیرموجه دانستن اعتصاب ها در شهر سیدی بوزید این کشور تاکید کرد مخالفان سیاسی تونس از مطالبات اجتماعی مردم استفاده ابزاری می‌کنند.

دوازدهم آگوست برابر با 24 مرداد ماه، شهر سیدی بوزید مهد انقلاب تونس شاهد اعتصاب و تظاهرات گسترده ای بود که در اعتراض به ادامه بازداشت معترضان برپا شد.صدها نفر از مردم سیدی بوزید با ریختن به خیابان ها علیه سیاست های ائتلاف حاکم بر تونس شعار دادند.

چهاردهم آگوست برابر با 26 مرداد ماه سلفی‌های وهابی به جشنواره الاقصی در این کشور حمله کردند.

در این نشست سمیر قنطار قدیمی‌ترین اسیر در زندان‌های رژیم صهیونیستی معروف به سردار اسرای عرب نیز حضور داشت.

مقامات تونس درباره این اقدام سلفی ها تاکید کردند: حمله به این جشنواره به دلیل اینکه ترتیب‌دهندگان آن شیعه بودند اقدامی جاهلانه، اشتباهی بسیار بزرگ و همچنین توهین به مبارزات قنطار بوده است.

بیست و چهارم آگوست برابر با سوم شهریور ماه، تظاهرات‌کنندگان تونسی در استان صفقاس خواستار آزادی سه نفر از معترضانی شدند که در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده بودند که این اعتراضات به درگیری معترضان با پلیس انجامید.

هفتم سپتامبر برابر با هفدهم شهریور ماه، هزاران تونسی با برگزاری تظاهراتی در پایتخت این کشور، از دولت تونس خواستند کشور را از همدستان رژیم سابق این کشور به ویژه در بخش رسانه‌ها و احزاب مخالف پاکسازی کند.

هشتم سپتامبر برابر با هجدهم شهریور ماه، شهر القصرین، واقع در مرکز تونس بار دیگر  صحنه اعتراض، تحصن و اعتصاب مردمی بود که خواستار پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان انقلاب و بهبود اوضاع بد معیشتی بودند

یازدهم سپتامبر برابر با  21 شهریور ماه،  تظاهرات اعتراض‌آمیز مردمی در شهر «الجریصه» در شمال غرب تونس به درگیری بین تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی منجر شد.

این تظاهرات مردمی در پی تشییع جنازه‌ فردی برگزار شده بود که گفته شده است زیر شکنجه در بازداشتگاه پلیس در تونس کشته شده بود.

دوزادهم سپتامبر برابر با 22 شهریور ماه، به دنبال تظاهرات اعتراض‌آمیز مردم مصر و لیبی در برابر سفارت آمریکا در کشورشان مسلمانان خشمگین تونس نیز در حالی که پرچم سیاه در دست داشتند برابر سفارت آمریکا در تونس تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

پلیس تونس برای متفرق کردن تظاهرات‌ ضد آمریکایی مردم این کشور به شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی روی آورد.

 

جمعه چهاردهم سپتامبر برابر با 24 شهریور ماه، معترضان تونسی خشمگین از پخش فیلم توهین‌آمیز به ساحت مقدس پیامبر (ص) به سفارت آمریکا در تونس حمله کردند که به درگیری منجر شد و 4 کشته و بیش از 46 تن زخمی بر جا گذاشت و ده ها تظاهرات کننده نیز بازداشت شدند.

تظاهرات‌کنندگان معترض به پخش فیلم توهین‌آمیز به ساحت مقدس پیامبر (ص) یک مدرسه آمریکایی در کنار سفارت آمریکا را نیز آتش زدند.

واشنگتن نیز به دنبال این حوادث دستور داده بود که همه پرسنل غیراساسی آمریکا از تونس خارج شوند و حدود یک‌صد نفر از اتباع خود را از این کشور خارج کرد.

بیست و هشتم سپتامبر برابر با 7 مهر ماه، جوانان استان تطاوین در جنوب تونس در اعتراض به بیکاری جاده منتهی به چاه‌های نفت این منطقه صحرایی را بسته و شش دستگاه خودروی وابسته به شرکت‌های نفتی را توقیف کردند.

بیست و نهم سپتامبر  برابر با 8  مهر ماه،  همه ارگان‌های شهر بوزیان در استان سیدی بوزید تونس از در اعتراض به بازداشت ده‌ها تظاهرات‌کننده معترض و همچنین تداوم مشکلات اجتماعی این شهر در اعتصاب عمومی و نامحدود به سر بردند

یکم اکتبر برابر با  دهم مهر ماه، چندین شهر تونس از جمله «سیدی بوزید»‌  شاهد تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به بازداشت تظاهرات‌کنندگان و رشد بیکاری در این شهرها بود.

پنجم اکتبر برابر با 14 مهر ماه، صدها تن از مردم شهر سیدی بوزید تونس همچون هفته‌های گذشته در اعتراض به وضعیت دشوار معیشتی و اجرا نشدن طرح‌های توسعه در این شهر تظاهرات کردند.

ششم اکتبر برابر با 15 مهر ماه، نیروهای امنیتی تونس با مردمی که در اعتراض به تخلیه زباله‌ها در شهر قلاله در جزیره جربه واقع در جنوب شرق این کشور تظاهرات کرده بودند، درگیر شدند و در این درگیری 49 نیروی پلیس زخمی شدند.

چهاردهم اکتبر برابر با  با 23 مهر ماه، احزاب عضو ائتلاف حاکم تونس با برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آینده در روز 23 ژوئن 2013 توافق کردند و دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نیز هفتم ژوئیه برگزار خواهد شد.

در این بیانیه آمده است که دولت ائتلافی با نوع نظام سیاسی آینده در تونس که در آن رئیس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود نیز به توافق رسیده است، همچنین توازن بین قوا و در داخل قوه مجریه حفظ می‌شود.

جنبش اسلام‌گرای النهضه در نخستین انتخابات آزاد در تونس که 23 اکتبر سال گذشته برگزار شد به پیروزی رسید.

شانزدهم اکتبر برابر با 25 مهر ماه، ده‌ها تن از فعالان جامعه مدنی و شخصیت‌های سیاسی تونس به همراه شهروندان این کشور در برابر مجلس مؤسسان تونس تجمع کردند و خواستار تصویب لایحه جرم تلقی شدن عادی‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی شدند.

هفدهم اکتبر برابر با 26 مهر ماه ، رسانه‌های گروهی تونس برای برخورداری از آزادی بیان و مقابله با بازداشت خبرنگاران به مدت یک روز دست به اعتصاب عمومی زدند.

دولت تونس به دنبال این اعتصاب عمومی اعلان مرد ائتلاف سه گانه حاکم به رهبری جنبش اسلام‌گرای النهضه تصمیم به اجرای دو حکمی گرفت که بر اساس آن بخش رسانه‌ها را ساماندهی کرده و آزادی بیان آن را تضمین می‌کند.

بیست و دوم اکتبر برابر با یکم آبان ماه، نیروهای امنیتی در استان قابس تونس به سوی صدها تظاهر‌کننده معترض به برخورد پلیس با شهروندان، گاز اشک‌آور شلیک کردند.

بیست و پنجم اکتبر برابر با چهارم آبان ماه، ده‌ها تن از جوانان تونسی در استان قابس در جنوب این کشور در پی برگزاری تظاهرات با حمله به یک مرکز پلیس آنجا را به آتش کشیدند.

ششم نوامبر برابر با 14 ابان ماه،  دبیرکل جنبش وفای تونس اعلام کرد در قضیه اعتراف رژیم صهیونیستی به ترور خلیل الوزیر معاون دبیرکل سازمان آزادی‌بخش فلسطین در سال 1988 شکایت علیه این رژیم را به دادگاه تونس ارائه داد.

هفدهم نوامبر برابر با 27 آبان ماه، صدها نفر از مردم تونس با برپایی تظاهرات اعتراض‌آمیز به حمله رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم غزه خواستار گنجانده شدن قانون جرم شمردن عادی‌سازی روابط با اسرائیل در قانون اساسی کشورشان شدند.

از بیست و هفتم نوامبر برابر با هفتم آذر ماه تا دوم دسامبر استان سلیانه در اعتراض به عدم توسعه شهر از یک سو و علیه رفتار غیرمسئولانه استاندار در اعتصاب عمومی به سر می برد.شهر سلیانه در جنوب غرب پایتخت تونس  در این پنج روز شاهد تظاهرات هزاران معترض به اوضاع اقتصادی و اجتماعی این شهر بود که به درگیری با پلیس منجر شد.

 

تظاهرات کنندگان به سوی ماموران پلیس سنگ پرتاب کردند و آنها با شلیک گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی واکنش نشان دادند.

در این درگیری ها بیش از 300 تن زخمی شدند.

یکم دسامبر برابر با یازدهم آذر ماه، دولت تونس پس از روزها اعتراضات مردمی در سلیانه نسبت به ناکارآمدی استاندار سلیانه و عدم توسعه اقتصادی این منطقه استاندار آن را برکنار کرد.

دولت تونس با برکناری استاندار سلیانه و اعطای قول مساعدت در رسیدگی به خواسته‌های معترضان آرامش را به این منطقه بازگرداند.

شهر سلیانه تونس پس از پنج روز اعتصاب عمومی از دوم دسامبر مشروط به تحقق خواسته های مردمی اعتصاب عمومی را به حال تعلیق درآورد.

چهارم دسامبر برابر با 14  اذر ماه، صدها تن از اعضای انجمن حمایت از انقلاب تونس به مقر اتحادیه کا مشاغل  در تونس حمله کردند که به زخمی شدن 10 تن منجر شد.

ستاد اتحادیه کارگری تونس، گروه های وابسته به دولت را متهم به حمله به این ستاد و ممانعت از برگزاری راهپیمایی به مناسبت شصتمین سالگرد ترور فرحات حشاد رهبر اتحادیه کارگری کردند.

جنبش نهضت اسلامی حاکم بر تونس نیز در بیانیه‌ای برخورد خشن برخی افراد مجهول با تظاهرکنندگان را محکوم کرده و مردم را به آرامش دعوت نمود.

پنجم دسامبر برابر با 15 آذر ماه اتحادیه کل مشاغل در تونس بزرگ‌ترین اتحادیه کارگری در این کشور تشکیل جلسه داد تا شیوه واکنش به حمله دیروز فعالان انجمن حمایت از انقلاب به مقر این اتحادیه بررسی کند و پس از نشست خود برای برگزاری اعتصاب عمومی در سیزدهم دسامبر (23 آذرماه) در سراسر کشور فراخوان داد.

ششم دسامبر برابر با 16 آذر ماه چهار استان تونس  به دعوت اتحادیه عمومی مشاغل در اعتراض به سیاست‌های دولت موقت این کشور اعتصاب عمومی برگزار کردند.

این در حالی است که دولت تونس با هشدار درباره پیامدهای اعتصاب سراسری در تونس از رهبران اتحادیه مشاغل تونس خواست با تدبیر عمل کرده و با لغو اعتصاب عمومی و آغاز مذاکره، مانع از ایجاد تنش در کشور شوند و بالاخره در شب سیزدهم دسامبر این فراخوان از سوی اتحادیه مشاغل تونس لغو شد تا مانع بروز فاجعه ای بزرگ و رقم خوردن روز سیاه در تاریخ تونس شود

هفدهم دسامبر برابر با 27 آذر ماه، مصطفی بن جعفر، رئیس مجلس موسسان تونس و منصف المرزوقی رئیس جمهور این کشور که برای شرکت در مراسمی که به مناسبت دومین سالگرد وقوع انقلاب در تونس در سیدی بوزید مهد انقلاب این کشور حضور یافته بودند مورد حمله تظاهرات کنندگان قرار گرفتند.

شماری از شهروندان تونسی که در اعتراض به عدم بهبود اوضاع بد اقتصادی این شهر و مشکل بیکاری جوانان با گذشت دو سال از انقلاب تونس تظاهرات کرده بودند به مراسمی که برای گرامیداشت دومین سال انقلاب تونس برگزار شده بود هجوم بردند.

تظاهرات کنندگان به سوی بن جعفر که برای ایراد نطق آماده می شد و همچنین به سوی المرزوقی که در مراسم حضور داشت سنگ پرتاب کردند.

این امر موجب شد که نیروهای امنیتی تونس وارد عمل شده و مقامات را با خود از صحنه بیرون ببرند.

بیست و دوم دسامبر برابر با دوم دی ماه، حمادی الجبالی، نخست وزیر تونس نمایشگاه فروش هزاران قطعه جواهرات، اشیای تزئینی، چینی جات منحصر به فرد و دیگر لوازم خانگی و همچنین خودروهای متعلق به زین‌العابدین بن ‌علی رئیس‌جمهور مخلوع این کشور را افتتاح کرد.

فروش این دارایی‌های بن علی و نزدیکان وی که دو سال پس از انقلاب تونس صورت می گیرد، قرار است دست کم 10 میلیون یورو درآمدزایی برای بودجه کشور داشته باشد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار