نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > سریال ترور مسئولان یمنی با سلاح‌های ترک
 


شماره خبر :٢٠٦٩٤٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/10/11    ا   ١٢:٠٦

سریال ترور مسئولان یمنی با سلاح‌های ترک
ترور سیاستمداران و مسئولان امنیتی یمن به رخدادی هر روزه و معمول تبدیل شده است تا جایی که این موضوع بسیار سوال برانگیز شده به ویژه اینکه عملیات ترور و عاملان آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : سریال ترور مسئولان یمنی با سلاح‌های ترک

به گزارش بیداری اسلامی، روند صعودی ترور سیاستمداران و مسئولان امنیتی یمن تا جایی است که عملیات ترور به رخدادی هرروزه و معمول تبدیل شده است به گونه ای که این موضوع بسیار سوال برانگیز است به ویژه اینکه عملیات ترور و عاملان آن در ابهام هستند.

روند ترورها در یمن به گونه ای بوده است که دهها تن از افسران بلندپایه این کشور فقط در ماه دسامبر جاری توسط  موتور سواران مسلح و با سلاح‌های مجهز به صدا خفه کن ترور شدند.

آمار موجود حاکی از این است که دهها تن از افسران سازمان اطلاعات یمن نیز در عملیاتی مشابه در سال 2012 ترور شدند.

 وزیر دفاع و کشور برای ادای توضیحات در پارلمان حضور نیافتند

پارلمان یمن قرار بود شنبه میزبان وزیر دفاع و کشور دولت وفاق ملی باشد تا از آنان در مورد ناامنی و افزایش موارد ترور مسئولان امنیتی و سیاستمداران توضیح بخواهد. وزیردفاع و کشور همچنین باید در مورد محموله های سلاح ترکیه که در بنادر یمن کشف و ضبط شد، توضیح می دادند.

اما دو وزیر مزوردر پارلمان حضور نیافتند زیرا «علی الراعی» رئیس پارلمان یمن اعلام کرد که وزیر کشور و دفاع از حضور در پارلمان عذرخواهی کردند و عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن نیز اعلام کرد که قرار است روز شنبه با دو وزیر مزبور دیدار کند تا از آنان در مورد ترورهای اخیر توضیح بخواهد و این همان موضوعی است که در ارتباط با آن به پارلمان فراخوانده شده بودند.

خودداری دولت وفاق ملی و نهاد امنیت ملی و سیاسی از توضیح حقایق مربوط به افزایش روند ترور و عاملان آن به مردم خشم اعضای پارلمان را برانگیخت.

علاوه بر این افزایش ناامنی و هرج و مرج در بسیاری از شهرهای یمن و نیز ترورهای پی در پی بین سران امنیتی و نظامی این کشور و نیز مبهم ماندن این موضوع، خشم اعضای پارلمان را دو چندان کرد تا جایی که آنان در صدد فراخواندن روسای امنیت ملی و سیاسی و اطلاعات نظامی و نیز وزیر کشور و دفاع برآمدند.

سلاح‌های ترک در خدمت تروریست ها برای ترور مسئولان امنیتی یمن

با وجود اینکه ترورهایی که اخیرا در یمن رخ داده است با استفاده از هفت‌تیرهای ترکی مجهز به صدا خفه کن صورت گرفت اما محموله های سلاح های ترکیه  که اخیرا در چند بندر یمن کشف و ضبط شد همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و در این میان، دولت وفاق ملی به سرپوش گذاشتن بر موضوع محموله های سلاح و سانسور در مورد این موضوع خطرناک متهم شده است.

خشم اعضای پارلمان از این وضعیت تا جایی بود که از دولت باسندوة خواستند در صورتی که ترکیه هویت وارد کنندگان سلاح را فاش نکند، روابط دیپلماتیک خود را با آنکارا قطع کند.

در این شرایط سازمانهای دست اندرکار حقوق بشر در یمن بارها دولت ترکیه را به دلیل حمایت از ناآرامی های یمن به شدت محکوم کردند.

سازمان کفاح یکی از سازمانهای جامعه مدنی یمن با صدور بیانیه ای تهدید کرد از دولت ترکیه و پیش از همه از رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور در دادگاه بین المللی کیفری شکایت خواهد کرد زیرا دولت ترکیه به کشتار یمنی ها و حمایت مالی در صدور سلاح به یمن و فراهم کردن زمینه آن و نیز حمایت از خشونت متهم است.

سفیر ترکیه در صنعاء موضوع محموله‌های سلاح به یمن را توجیه کرد

فضلی چورمن سفیر ترکیه در صنعاء که تاکنون دو بار در ارتباط با موضوع محموله های سلاح به یمن، کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرده است تاکید کرد که امکان ندارد ترکیه با صادرات سلاح به یمن موافقت کرده باشد زیرا  آنکارا در قبال تمام گروههای یمنی، موضع یکسانی دارد.

وی همچنین تاکید کرد: برخی در صدد خدشه دار کردن روابط برجسته و خوب بین دو کشور دوست ترکیه و یمن هستند.

سفیر ترکیه افزود: مسئولان دست اندرکار این موضوع در کشورش همچنان سرگرم تحقیق در خصوص کشف و ضبط محموله سلاح در بندر عدن در ماه نوامبر گذشته هستند و به محض پایان تحقیقات، نتایج آن اعلام خواهد شد.

وی در مورد سلاحهای ترکیه که نهادهای امنیتی یمن اخیر در جریان بازرسی در ورودی شهر حیس در استان الحدیده آن را کشف و ضبط کردند، اظهارداشت: چیزی در این مورد نمی دانم جز اینکه کمیته هایی در یمن سرگرم تحقیق در این خصوص هستند.

سفیر ترکیه در صنعاء از اینکه برخی رسانه ها آشکارا دولت ترکیه را به ارسال سلاح به یمن و ایجاد ناامنی در آن متهم کرده اند، ابراز تاسف کرده و گفت: رسانه ها پیش از اینکه نتایج تحقیق در این خصوص روشن شود پیشداوری کردند.

وی تصریح کرد: «نمی دانم رسانه های مزبور به چه چیزی استناد دارند و چرا موضوع قاچاق سلاح از سایر کشورها به یمن، تا این حد بزرگنمایی نشد.

سفیر ترکیه در عین حال تاکید کرد: جو سازی رسانه ای در این خصوص، بر روابط  خوب و متمایز ترکیه و یمن تاثیری نخواهد داشت و ترکیه پس از روشن شدن نتایج تحقیقات در کنار یمن خواهد بود و عاملان قاچاق سلاح به یمن را مجازات خواهد کرد.

این در حالی است که نیروهای امنیتی یمن در ماه نوامبر گذشته، چهار محموله سلاح ساخت ترکیه را که شامل هفت تیرهای مجهز به صدا خفه کن و دوربین های دید شب بودند کشف و ضبط کردند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار