نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > گزارش بنغازی و پروسه تامین بودجه امنیت دیپلمات‌های آمریکا
 


شماره خبر :٢٠٦٢٦٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/10/10    ا   ١١:٥٤

اندیشکده «استرتفور» مطرح کرد :
گزارش بنغازی و پروسه تامین بودجه امنیت دیپلمات‌های آمریکا
انتشار گزارش انتقادی و تغییر کارکنان وزارت امور خارجه که پس از حملات بنغازی انجام شد، بیانگر آغاز فاز جدیدی از پروسه تخصیص بودجه امنیت دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : گزارش بنغازی و پروسه تامین بودجه امنیت دیپلمات‌های آمریکا

به گزارش بیداری اسلامی، اندیشکده «استرتفور» در مقا‌له‌ای به قلم «اسکات استوارت» (قائم مقام «آنالیز») می‌نویسد: در تاریخ 18 دسامبر، انجمن نظارت بر وظایف وزارت امور خارجه، گزارش خود در مورد حمله 12 سپتامبر به سفارت آمریکا در بنغازی لیبی را منتشر کرد. در جریان این حملات «کریس استیونز»، سفیر آمریکا در لیبی و سه آمریکایی دیگر کشته شدند. مردم و مقامات دولت نیز در انتظار انتشار این گزارش بودند.

 

*تغییر در وزارت امور خارجه آمریکا

 

این گزارش منجر به تغییر شرح وظایف چهار مقام ارشد وزارت امور خارجه شده است. از جمله این افراد می‌توان به معاون وزیر امور خارجه در تامین امنیت دیپلمات‌ها، رئیس سرویس امنیت دیپلماتیک، مأمور ویژه ارشد سازمان و قائم مقام معاون وزیر در امور لیبی در دایره تحولات خاور نزدیک وزارت امور خارجه اشاره کرد.

 

*افزایش بودجه امنیتی وزارت امور خارجه

 

انتشار گزارش انتقادی و تغییر کارکنان وزارت امور خارجه که پس از حملات بنغازی انجام شد، بیانگر آغاز فاز جدیدی از پروسه تخصیص بودجه امنیت دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا است. اتفاقات اخیر موجب افزایش بودجه دفاعی امنیتی وزارت امور خارجه می‌شود. با این حال، این موضوع به تنهایی نمی‌تواند مانع از حملات احتمالی در آینده شود. در گذشته نیز، حملات فراوانی صورت گرفته و تخصیص بودجه‌ نتوانسته مانع از حملات بعدی شود. بنابراین باید عوامل دیگری را در نظر گرفت.

 

*اقدامات قابل پیش‌بینی

 

پروسه تخصیص بودجه امنیت دیپلماتیک، با صرفه جویی مقامات در هزینه‌های برنامه‌های امنیت دیپلماتیک آغاز می‌شود. شکست این برنامه‌ها و فشار افکار عمومی سبب می‌شود که مقامات با تشکیل کارگروهی دلایل آنان را بررسی کنند.

در دهه 1980و در پی حمله به سفارت آمریکا در کویت، بیروت و جاسوسی‌های سیستماتیک از سفارت آمریکا در مسکو، اولین کارگروه‌ها تشکیل شدند. حفره‌های امنیتی سبب تشکیل کارگروه مشورتی وزارت امور خارجه در امنیت خارجی به ریاست «آدام بابی اینمان»، معاون سابق رئیس اسبق «سیا» شد. قانونی که در زمان اینمان به تصویب رسید به قانون امنیت دیپلماتیک و ضد تروریسم 1986 معروف شد. به موجب این قانون در زمان وقوع اتفاقات مهم امنیتی «انجمن بررسی صحت» گرد هم می‌آیند.

نمونه‌های متعددی برای این کارگروه‌ها وجود دارد. در سال 1998، «ویلیام کروو»، فرمانده اسبق ستاد نیرو‌های مشترک آمریکا،پس از بمب‌گذاری‌های سفارت آمریکا در آفریقای شمالی ریاست یکی از این کارگروه‌ها را بر عهده گرفت. پس از حملات بنغازی کارگروهی به ریاست «توماس پیکرینگ»، سفیر سابق آمریکا برگزار شد. گزارش 18 دسامبر توسط این کارگروه منتشر شده است.

 

*دور باطل

 

گزارشات منتشر شده که گزارش پیکرینگ یکی از آنان است، کمبود بودجه و تعداد ناکافی نیروهای امنیتی را عامل وقوع چنین حملاتی معرفی کرده و کنگره همواره بودجه بیشتری را به برنامه‌های امنیت دیپلماتیک تخصیص می‌دهد. با گذشت زمان بودجه کاهش یافته و چرخه ادامه پیدا می‌یابد.

 

*دلایل کاهش بودجه وزارت امور خارجه

 

کاهش بودجه به دلایل متعددی صورت می‌گیرد. از جمله این موارد می‌توان به زمان اجرای برنامه‌های ریاضت اقتصادی اشاره کرد. کاهش بودجه وزارت امور خارجه کمتر از کاهش بودجه بخش‌های خدمات عمومی است. معمولا کاهش بودجه‌های امنیتی بخشی از صرفه‌جویی در هزینه‌های وزارت امور خارجه است.

رقابت میان بخش‌های مختلف وزارت امور خارجه بر کاهش بودجه تاثیرگذار است. بودجه امنیت دیپلماتیک زیر شاخه‌ای از بودجه اصلی وزارت امور خارجه است. بنابراین، دیپلمات‌های ارشد بجای مامورین سرویس امنیت دیپلماتیک، اهداف آژانس را تعیین می‌کنند. به باور برخی، دیپلمات‌های ارشد در زمان درخواست بودجه مصلحت حقیقی (منافع واقعی) خود را بیان نمی‌کنند (حداقل تا زمان وقوع تراژدی). عده‌ای دیگر از تخصیص بودجه هنگفت به سرویس امنیت دیپلماتیک وزارت امور خارجه پس از شکست امنیتی ابراز ناراحتی می‌کنند.

 

*پول کافی نیست

 

با درخواست کنگره و «جان کری»، وزیر احتمالی امور خارجه آمریکا مبنی بر افزایش بودجه امنیت دیپلماتیک، سیل کمک‌های مالی به وزارت امور خارجه سرازیر خواهد شد. با این حال، مشکلات امنیتی موجود تنها با تزریق پول حل نخواهد شد. چراکه در این صورت، تخصیص بیلیون‌ها دلار به مبحث امنیت دیپلماتیک گره مشکلات گزارش «اینمن» و «کروو» را حل می‌کرد.

 

*سوء مدیریت و هدر رفت منابع مالی در آمریکا

 

پول می‌تواند در حل مشکلات امنیتی تاثیرگذار باشد. با این حال، تزریق مبالغ هنگفت و بیش از اندازه می‌تواند مشکلاتی را ایجاد نماید. برخی از مدیران دولتی تمام بودجه تخصیصی را صرف می‌کنند و به سودمندی اقدامات خود کوچکترین توجهی ندارند. به اعتقاد آنان «بهتر است بودجه را صرف کرد تا پس داد». عدم وجود انگیزه کافی در مدیران سبب می‌شود تا مدیران بخش‌های دولتی آمریکا مبالغ هنگفتی را در پایان هر سال مالی هزینه کنند. این موضوع در مورد برنامه‌های امنیت دیپلماتیک نیز، صحت دارد (در زمانی که منابع مالی سرشاری در اختیار دارند).

گزارشات انکارناپذیر در مورد سوء مدیریت و هدر رفت منابع مالی، لزوم کاهش بودجه این برنامه‌ها را ضروری می‌سازد. تنها راه حل پایان دادن دولت به دور باطل فجایع امنیتی،افزایش بودجه و کاهش بودجه، تغییر نگرش، خردمندی و صرف منطقی بودجه از سوی سرویس امنیت دیپلماتیک است. بودجه اختصاصی از سوی کنگره باید همواره ثابت بوده و میزان آن به نحوی محاسبه شود که از هدر رفت منابع مالی ممانعت نماید.

 

*لزوم بازنگری در شیوه دیپلماسی کنگره

 

علاوه بر مدیرت مالی و ثبات در بودجه تخصیصی کنگره، وزارت امور خارجه باید در شیوه دیپلماسی خود بازنگری نماید و به دنبال راه کاری در جهت کاهش فشارها بر سرویس امنیت دیپلماتیک باشد. این امر مستلزم پاسخگویی به سوالات متعددی است. آیا در عصر ارتباطات به سفارات بزرگ نیاز است؟ آیا نیاز است که آمریکا هزاران کارمند را به مناطق خطرناکی چون عراق، افغانستان و پاکستان بفرستد؟ حضور آمریکا در مناطقی چون بنغازی ضروری است؟ آیا نمی‌توان با اعزام گروه‌‌های دیپلماتیک و انجام عملیات پنهانی به اهداف خود در چنین مناطقی دست یافت؟

 

*لزوم تقویت ضریب امنیت تاسیسات

 

وزارت امور خارجه باید از به کارگیری عبارت «ماموریت ویژه» خودداری نماید (بنغازی یکی از این موارد است که عبارت ماموریت ویژه به آن اطلاق می‌شود). چنانچه پاسخ به سوالات فوق مثبت باشد و نیاز به حضور دائمی در مناطقی چون بنغازی احساس شود، باید استاندارد‌های امنیتی به طور ویژه رعایت شوند. نمی‌توان به تاسیساتی که ضریب امنیتی پایینی دارند، اجازه داد که ماه‌ها یا سال‌ها دایر بمانند.

 

*کشورهای میزبان

 

بر اساس کنوانسیون ژنو، مسئولیت اصلی حفاظت از تاسیسات دیپلماتیک بر عهده نیروهای امنیتی کشورهای میزبان است. اگر نیروهای امنیتی نخواهند یا نتوانند از دیپلمات‌های خارجی حفاظت کنند، موانع امنیتی مدت زیادی دوام نمی‌آورند و تنها حملات را به تاخیر می‌اندازند. موانع امنیتی نمی‌توانند مدت زیادی در مقابل حملات مقاومت کنند. اگر گروه‌های شبه نظامی با مقاومت نیروهای امنیتی رو به رو نشوند، حملات آنان منجر به خسارت و مرگ و میر می‌شود (مانند بنغازی).

این موضوع شامل جمعیت زیاد هم می‌شود. آنان قادرند با در اختیار داشتن زمان لازم از موانع امنیتی استاندارد عبور کنند. در ماه می 2011، طرفداران قذافی به سفارت آمریکا (ساختمانی که ساخت آن در سال 2009 به اتمام رسیده بود) در طرابلس حمله کردند. در پی این حملات ساختمان سفارت دچار خسارات فراوانی شد. در نهایت مسئولین مجبور به تعطیلی آن شدند.

 

*حمله به سفارت آمریکا در تونس

 

جمعیتی عظیم خسارات فراوانی را به سفارت آمریکا در تونس و مدرسه آمریکایی مجاور آن وارد کردند. این حملات تنها سه روز پس از حملات بنغازی صورت گرفت. با مداخله نیروهای امنیتی تونس، حمله جمعیت به سفارت دیری نپایید. جمعیت خسارات فراوانی به ساختمان سفارت وارد کردند اما موفق به ورود به ساختمان اصلی سفارت نشدند. بدون حمایت نیروهای امنیتی کشورهای میزبان نمی‌توان از سرنوشت دیپلمات‌های آمریکایی مطمئن بود. منابع مالی نیز به تنهایی قادر به حل این موضوع نیستند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار