نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > تهدید امنیتی جدید علیه اسرائیل از سوی مصر
 


شماره خبر :١٩٧٧٧٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/09/24    ا   ٠٨:٣٠

مرکز مطالعات راهبردی «بگین سادات»مطرح کرد
تهدید امنیتی جدید علیه اسرائیل از سوی مصر
یک مرکز مطالعاتی اسرائیلی تاکید می‌کند اخوان‌‌المسلمین به اسرائیل به عنوان تهدید راهبردی می‌نگرد، با پیمان صلح با تل‌آویو مخالف است و مرسی را وادار به تقویت حضور نظامی در صحرای سینا کرده و احتمال ظهور تهدیدی امنیتی علیه اسرائیل وجود دارد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تهدید امنیتی جدید علیه اسرائیل از سوی مصر

به گزارش بیداری اسلامی، «لیاد پورات»، استاد تاریخ خاورمیانه در دانشگاه حیفا و کارشناس مرکز مطالعات راهبردی «بگین سادات» در مطلبی با عنوان «اخوان‌المسلمین در مصر و مقاصد واقعیش نسبت به اسرائیل» می‌نویسد: دولت مصر به رهبری اخوان‌المسلمین هنگامی که با جهان غرب صحبت می‌کند درباره تعهد خود به پیمان صلح با اسرائیل حرف می‌زند اما اخوان‌المسلمین که رهبری آن را رئیس جمهور محمد مرسی به عهده دارد در صحبت با هموطنانش تمایل خود برای لغو این پیمان را مخفی نمی‌کند.

اخوان‌المسلمین به اسرائیل به عنوان تهدیدی راهبردی می‌نگرد و به طور تجاوزگرانه‌ای مرسی را وادار به تقویت حضور نظامی مصر در صحرای سینا کرده است. در حالی که درگیری نظامی با مصر در آینده نزدیک محتمل نیست، لفاظی‌های ضداسرائیلی رهبران ارشد اخوان‌المسلمین را باید جدی گرفت.

گرچه اخوان ‌المسلمین موضع خصمانه خود را نسبت به اسرائیل تغییر نداده اما از زمان به قدرت رسیدن در مصر پیام‌های مختلفی را در اینباره ارسال کرده است. رهبران سیاسی مانند محمد مرسی از یک سو درباره مقاصد مصر برای پایبندی به پیمان‌های بین‌المللی صحبت می‌کنند و از سوی دیگر تاکید دارند که تنها زمانی این کار را انجام خواهند داد که این پیمانها در جهت منافع ملی مصر باشد.

آنها می‌گویند که پیمان مصر با اسرائیل به منافع ملی این کشور ضربه زده و قصد دارند آن را به قصد لغوش به همه‌پرسی ملی‌ بگذارند. موضع متناقض اخوان‌المسلمین باید زنگ خطر را در غرب درباره مقاصد واقعی این سازمان به صدا درآورد.

 

* صعود رئیس جمهور محمد مرسی

اخوان‌المسلمین در سال 1928 در مصر تاسیس شد و بزرگترین سازمان سیاسی اسلامی جهان است. مرسی در اواخر دهه 1970 زمانی به این حزب پیوست که مخالفت با پیمان صلح با اسرائیل موضوع اصلی بحث‌ها در این سازمان بود. وی به سرعت به ریاست کمیته‌ای بین‌المللی رسید که مسئول مخالفت با «پروژه اسرائیل» بود و پس از آن نیز به ریاست کمیته‌ای مشابه در سطح ملی منصوب شد.

وی در سال 2000 به عنوان نماینده مستقل اخوان‌المسلمین وارد پارلمان شد (زیرا فعالیت اخوان‌المسلمین در دوران حسنی مبارک ممنوع بود) و تا سال 2005 در همان پست باقی ماند تا اینکه در دفتر سرپرستی اخوان‌المسلمین پستی را دریافت کرد. مرسی در سال 2011 به عنوان رئیس حزب رسمی سیاسی عدالت و آزادی اخوان‌المسلمین انتخاب شد. نامزدهای اخوان‌المسلمین تحت لوای نام این حزب جدید در انتخابات‌ محلی و ملی در آستانه انقلاب شرکت می‌کردند.

 پس از ساقط کردن مبارک از قدرت، اخوان‌المسلمین اعلام کرد که نامزدی را وارد رقابت‌های ریاست جمهوری نخواهد کرد. در عین حال نزدیک به دو ماه پیش از انتخابات، این سازمان موضع خود را تغییر داد و مدعی شد به خاطر مبارزه با نیروهایی که قصد اختلال در روند انتخابات و ماهیت دموکراتیک کشور را دارند، وارد عمل شده است.

«خیرات الشاطر»، نامزد اولیه اخوان‌المسلمین مدت کمی پس از ساقط شدن مبارک از قدرت از زندان آزاد شد اما اتهاماتی که درباره اختلاس بودجه اخوان علیه وی مطرح بود منجر به لغو نامزدی وی شد. مرسی به جای او انتخاب گردید، در انتخابات برنده شد و ژوئن 2012 رئیس جمهور جدید مصر شد.

 

* اخوان‌المسلمین خواستار لغو پیمان صلح بین مصر و اسرائیل است

به گفته اخوان‌المسلمین، سینا سرزمینی متعلق به مصر و اسلامی است که این کشور هنوز بر آن حاکمیت کامل نیافته است. اخوان معتقد است که منطقه باید از پیمان‌ها و توافقات بین‌المللی خصوصا توافق صلح با اسرائیل که سینا را منطقه‌ای غیرنظامی‌شده می‌خواند، پاک شود.

توسعه سینا بیشتر از مناطق مورد نیاز در مصر یکی از مسائل مهم سیاسی مطرح شده توسط اخوان‌المسلمین در جریان مبارزات انتخاباتی بود. اخوان خواستار آن است که دولت سینا را در همه جنبه‌ها از جمله ساخت زیربناهای غیرنظامی، ایجاد صنایع و تقورت امنیت نظامی و داخلی آن توسعه دهد.

این سازمان بر اهمیت امن بودن مرز مصر با اسرائیل واقف است و خواستار استقرار نیروهای بیشتری در این منطقه است. در واقع تمایل اخوان برای توسعه سینا تنها در قالب درگیریش با اسرائیل مطرح می‌شود.

 

* رهبر ارشد اخوان‌المسلمین: اسرائیل زبانی غیر از زبان زور نمی‌فهمد

اخوان، اسرائیل را به عنوان دشمن می‌خواند و به طور رسمی آن را به رسمیت نمی‌شناسد. فلسطین تنها سرزمین اسلامی مقدس است و به حماس که یکی از سازمان‌های وابسته به اخوان است نیز به عنوان رهبر مبارزه برای آزادسازی سرزمین فلسطینیان و بیت‌المقدس نگریسته می‌شود.

اخوان‌المسلمین اعلام کرده که این درگیری باید به تدریج صورت گرفته و برای دستیابی به این هدف باید صبور و محتاط باشد. «محمد بدیع»، رهبر ارشد اخوان‌المسلمین در ماههای اخیر به اسرائیلی‌ها لقب متجاوزان را داده و از مسلمانان خواسته است از طریق جهاد بیت‌المقدس را آزاد کنند. وی از فلسطین و بیت‌المقدس به عنوان سرزمین مقدس مسلمانان یاد کرده و گفته است که هر راهی برای آزادسازی آنها پذیرفته است. وی به یهودیان اجازه زندگی به عنوان شهروندان اقلیت را در هر کشور دیگری تا زمانی که کشوری برای خود ندارند، داده است.

بدیع روز 22 نوامبر، یک روز پس از آنکه مرسی برای برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس میانجی‌گری کرد بار دیگر اعلام نمود که جهاد برای همه مسلمانان واجب است و اینکه اسرائیل هیچ زبانی را غیر از زبان زور نمی‌فهمد.

 

* ظهور تهدیدی امنیتی علیه اسرائیل از سوی مصر وجود دارد

اخوان‌المسلمین علاوه بر کنترل حاکمیت در خیابان‌های مصر نیز نفوذ کرده و این ایده را به مردم القا کرده که اسرائیل دیگر عامل ثبات منطقه نیست. اخوان افکار عمومی مصر را متقاعد کرده است که پیمان صلح با اسرائیل به امنیت ملی مصر ضربه زده و ثبات داخلی این کشور را تهدید می‌کند. این روند فکری بر خلاف روح پیمان صلحی است که بین دو طرف امضا شده است. اخوان بر مزیت‌های نظامی و فناوری اسرائیل واقف است و نمی‌خواهد جنگی را ‌آغاز کند.

اخوان در حرکتش برای کنترل مصر به دقت عمل کرده و تا همین اواخر نیز هیچ اشتباهی نکرده است. اما در زمینه امنیت و سیاست خارجی هیچ تجربه‌ای ندارد. بنابراین احتمال ظهور تهدیدی امنیتی از مصر در آینده نزدیک را نمی‌توان رد کرد.

آمریکا در کمک مالی به مصر به عنوان بازیگری که هنوز در خاورمیانه به عنوان قدرتی میانه‌رو شناخته می‌شود و رسما یک دموکراسی است، منافعی دارد. احتمالا این کشور باید پیش از تایید کمک‌های بیشتر در آینده مقاصد واقعی اخوان‌المسلمین را به طور دقیق بررسی کند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار