نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > اتهام های رییس جمهورتونس به حزب النهضه / چالش جدید دولت ائتلافی
 


شماره خبر :١٥١١٢٦ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/04    ا   ٠٨:٣٩

اتهام های رییس جمهورتونس به حزب النهضه / چالش جدید دولت ائتلافی
تونس - محمد المنصف المرزوقی رییس جمهور تونس، حزب النهضه را به در پیش گرفتن روش های رژیم دیكتاتوری سرنگون شده زین العابدین بن علی و تلاش برای سیطره بر تمام بخش های حكومت در سراسر تونس متهم كرد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  اتهام های رییس جمهور تونس به حزب النهضه / چالش جدید دولت ائتلافی

تونس - محمد المنصف المرزوقی رییس جمهور تونس، حزب النهضه را به در پیش گرفتن روش های رژیم دیكتاتوری سرنگون شده زین العابدین بن علی و تلاش برای سیطره بر تمام بخش های حكومت در سراسر تونس متهم كرد.

اتهام های رییس جمهورتونس به حزب النهضه / چالش جدید دولت ائتلافی

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از ایرنا این سخنان المرزوقی كه رسانه های تونسی آن را منتشر كردند و ناظران از آن به عنوان چالش جدید دولت ائتلافی این كشور یاد كرده اند ، خشم و عصبانیت رهبران و اعضای حزب النهضه شریك اصلی حزب كنگره برای جمهوری در دولت ائتلاقی تونس را بدنبال داشت.

المرزوقی در پیامش به دومین همایش حزب كنگره برای جمهوری كه در نشست افتتاحیه این همایش قرائت شد، از حزب النهضه به عنوان حزب حاكم یاد كرد و گفت كه نیم قرن تبعات منفی اقدامات حزب حاكم را در دوران قبل از پیروزی انقلاب لمس كرده ایم.

وی در این پیام كه ولید حدوق عضو دفتر سیاسی حزب كنگره برای جمهوری آن را قرائت كرد با اشاره به روند تاسیس این حزب افزود: حزب كنگره نقشی محوری در مرحله بعداز پیروزی انقلاب و فضاسازی برای مشاركت سیاسی مردم تونس داشته است.

رییس جمهورتونس از تاخیر دولت این كشور در بازخواست مفسدان ، معطل ماندن مسیر عدالت انتقالی ، عدم تحقق حل ریشه ای پرونده شهدا و مجروحان انقلاب و شروع نشدن اجرای طرح های توسعه در استان های مختلف ابراز نگرانی كرد.

المرزوقی از اعضای حزب كنگره برای جمهوری خواست تا با پشت سرگذاشتن نقاط ضعف برای تشكیل ائتلاف ها با جریان هایی كه با آنها در ایمان به دموكراسی ، حقوق شهروندی و تحقق اهداف انقلاب هم نظر هستند و انتخاب نامزد حزب برای انتخابات آینده ریاست جمهوری اقدام كنند.

محمد عبو سرپرست دبیركلی حزب كنگره برای جمهوری از المرزوقی به عنوان نامزد این حزب در انتخابات آینده ریاست جمهوری تونس یاد كرده است.

موسس حزب كنگره برای جمهوری تاكید كرد كه این حزب بطور قاطع با پیشنهاد النهضه برای تشكیل نظام پارلمانی در تونس مخالف است.

راشد الغنوشی رییس حزب النهضه نیز پیشتر در واكنش به كسانی كه با نظام پارلمانی مخالف هستند، گفته است كه اگر نظام آینده تونس پارلمانی نباشد، النهضه برای ریاست جمهوری در انتخابات آینده نامزد معرفی می كند.

المرزوقی در ادامه پیام خود بر ضرورت تضمین رعایت حقوق بشر و حقوق زنان در قانون اساسی جدید تونس تاكید كرد و خواستار برگزاری انتخابات آینده تونس در زمان مقرر شد تا فرصت از مخالفان انقلاب این كشور كه به كمین نشسته اند، گرفته شود.

رییس جمهور تونس همچنین نسبت به خطرهای انفجار ناآرامی ها و غوغاسالاری ها در استان های مختلف تونس هشدار داد و گفت كه همزمان با تصویب قانون منع تعرض و تجاوز به مقدسات ضروری است كه قانون منع تكفیر نیز در تونس تصویب شود.

وی در پیام خود همچنین بر حل جدی مشكلات اقتصادی و اجتماعی كه از رژیم سابق باقی مانده اند، تاكید كرد.

المرزوقی تلاش كرد كه از شدت این اتهام و سخنان آتشین خود بكاهد و براین اساس گفت: امیدوارم تجربه موفق و منحصر به فرد ائتلاف بین اسلام گراهای معتدل و سكولارها در تونس ادامه یابد.

رییس جمهور تونس افزود: ائتلاف بین احزاب النهضه ، كنگره برای جمهوری و ائتلاف دموكراتیك برای كار و آزادی ها آنچنان كه برخی شایعه می كنند فرصت طلبانه نیست، این ائتلاف گزینه ای درست بود كه مصلحت تونس را تامین می كرد و در تشكیل دولت ائتلافی بروز یافت.

 

** واكنش اعتراضی اعضای ارشد حزب النهضه

این تلاش المرزوقی نتیجه نداد و نه تنها خشم اعضای حزب النهضه را فروننشاند بلكه رهبران و اعضای ارشد آن كه در نشست افتتاحی همایش حزب كنگره برای جمهوری شركت كرده بودند به نشانه اعتراض این نشست را ترك كردند و تنها راشد الغنوشی رییس حزب تا پایان نشست حضور داشت و در سخنرانی خود به اتهام های المرزوقی پاسخ داد.

عبدالفتاح مورو از بنیانگذاران النهضه، علی العریض وزیر كشور، محمد بن سالم وزیر كشاورزی ، منصف بن سالم وزیر آموز عالی و سمیر دیلو سخنگوی رسمی دولت و وزیر حقوق بشر از جمله اعضای حزب النهضه بودند كه این همایش را ترك كردند.

آنها در گفت وگو با رسانه ها اتهام های المرزوقی را بدور از واقعیت و نادیده گرفتن حقیقت ارزیابی كردند.

دومین همایش حزب تونسی كنگره برای جمهوری عصر روز جمعه در سالن همایش های پایتخت تونس آغاز شد و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

در نشست افتتاحی دومین همایش حزب كنگره برای جمهوری بعداز پیروزی انقلاب مردم این كشور و سرنگونی رژیم دیكتاتوری زین العابدین بن علی، المرزوقی موسس این حزب غایب بزرگ بود و ولید حدوق عضو كمیته سیاسی حزب، پیام او را قرائت كرد.

نخستین همایش حزب كنگره كه در اولین روزهای پیروزی انقلاب مردم تونس در 14 ژانویه سال 2011 بطور قانونی و آزادانه وارد صحنه سیاسی تونس شد، در ماه ژوئن سال 2011 در شهر قیروان این كشور برگزار شد.

حزب كنگره برای جمهوری در 25 ژوئیه سال 2001 تاسیس شد اما فعالیت های خود را بطور سری پی گرفت و المرزوقی موسس و رییس آن از طرف رژیم سابق تونس با تنگناهای زیادی مواجه شد و تا ماه مارس 2011 فعالیت علنی نداشت.

این حزب در انتخابات مجلس موسسان تونس كه 23 اكتبر سال گذشته برگزار شد توانست 29 كرسی این مجلس را بدست آورد و به همراه حزب اسلام گرای النهضه كه اكثریت كرسی ها را در اختیار دارد و حزب ائتلاف دموكراتیك برای كار و آزادی ها دولت ائتلافی را تشكیل دهند.

در نشست افتتاحی این همایش ، راشد الغنوشی و عبدالفتاح مورو از بنیانگذاران حزب النهضه، اعضای حزب كنگره برای جمهوری، اغلب وزیران دولت ، مصطفی بن جعفر رییس مجلس موسسان و رییس حزب ائتلاف دموكراتیك برای كار و آزادی ها و همچنین شمار زیادی از چهره های برجسته سیاسی و حقوقی تونس حضور یافتند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار