نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > واكنش رییس حزب النهضه به المرزوقی/ در تونس مستاجر نیستیم
 


شماره خبر :١٥١١٢٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/04    ا   ٠٨:٣٢

واكنش رییس حزب النهضه به المرزوقی/ در تونس مستاجر نیستیم
راشد الغنوشی رییس حزب اسلام گرای النهضه تونس به اتهامات وارده به این حزب از سوی محمد المنصف المرزوقی رییس جمهور موقت این كشور پاسخ داد
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  واكنش رییس حزب النهضه به المرزوقی/ در تونس مستاجر نیستیم


تونس - راشد الغنوشی رییس حزب اسلام گرای النهضه تونس به اتهامات وارده به این حزب از سوی محمد المنصف المرزوقی رییس جمهور موقت این كشور پاسخ داد و گفت كه حزب النهضه با بسیاری از آرای المرزوقی كه در پیامش به حزب كنگره برای جمهوری قرائت شد، مخالف است.

واكنش رییس حزب النهضه به المرزوقی/ در تونس مستاجر نیستیم

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از ایرنا الغنوشی كه در نشست افتتاحیه دومین همایش حزب كنگره برای جمهوری سخن می گفت، تاكید كرد: در تونس مستاجر نیستم بلكه همه ما مردم مالكان این كشورهستیم و باید برای حفظ وحدت و یكپارچگی آن همگی و بدور از منافع اندك و حساب و كتاب های شخصی و گروهی تلاش كنیم.

وی از همه طرف ها در تونس خواست كه شرایط مرحله انتقال قدرت را درك كنند و بین وجهه سیاسی و حقوقی خود تفاوت قائل شوند.

رییس حزب النهضه تاكید كرد كه تونس در زمان حاضر در مرحله انتقالی بسر می برد و نیازمند است كه نظام توافقی ائتلافی منافع آن را قبل از هر چیز دیگری مد نظر قرار دهد.

الغنوشی تصریح كرد : نتایج انتخابات مجلس موسسان بار سنگین مسئولیت ها را به دوش حزب النهضه انداخت و این به معنای آن نیست كه النهضه تك روی می كند بلكه تلاش می كنیم با شركای سیاسی خود در دولت ائتلافی و حتی خارج از آن وفاق ملی را در تونس ایجاد كنیم.

وی گفت: تونس به همت فرزندانش و به فضل همه داشته هایش پیروز می شود اما باید بدانیم كه دموكراسی با وجود حزب پیروز دارای اكثریت و مخالفت های سازنده تناقضی ندارد.

رییس حزب النهضه در ادامه پاسخ به اتهام های رییس جمهور و دبیركل سابق حزب كنگره برای جمهوری گفت: المرزوقی رییس جمهور ما است و به او افتخار می كنیم ، او یك مبارز وحقوقدان است كه در مكانی حساس یعنی در راس هرم قدرت در تونس قرار دارد و اكنون او بین نقش یك متفكر و حقوقدان و ارشدترین مقام دولتی قرار گرفته و البته جداسازی آنها سخت است.

 

** اجازه نمی دهیم یك احمد شفیق در انتخابات آینده تونس ظهور كند

الغنوشی در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید به اینكه النهضه از ایده ممانعت شركت وابستگان به رژیم سابق در انتخابات آینده تونس حمایت می كند، افزود: اجازه نمی دهیم نمادهای رژیم گذشته بار دیگر احیا شوند و عناصر آن رژیم به صحنه بازگردند.

وی اظهارداشت: مردم تونس كسانی را كه از در بیرون كرده اند ، اجازه نمی دهند از پنجره وارد شوند.

رییس حزب النهضه خاطرنشان كرد: اجازه نمی دهیم كه در انتخابات آینده ریاست جمهوری تونس یك احمد شفیق ظهور كند.

احمد شفیق آخرین نخست وزیر دوران رژیم دیكتاتوری سرنگون شده حسنی مبارك است كه اكنون در امارات اقامت دارد.

او در انتخابات ریاست جمهوری مصر نامزد شد و سرانجام در مقابل محمد مرسی متحمل شكست شد.

نظران معتقدند كه منظور الغنوشی، الباجی قائد السبسی موسس حزب تازه تاسیس نداء تونس است.

وی در رژیم های دیكتاتوری گذشته حبیب بورقیبه و زین العابدین بن علی دارای پست های مهم سیاسی و امنیتی بوده و حتی بعداز انقلاب هم مدتی به عنوان نخست وزیرموقت در صحنه سیاسی تونس حضور داشت.

الغنوشی در باره نظام سیاسی آینده تونس گفت: موضع النهضه در حمایت از تشكیل نظام پارلمانی و حكومت جمهوری ثابت است زیرا حقوق سیاسی و شهروندی مردم تونس را تامین می كند.

رییس حزب النهضه اظهارات كسانی را كه ملت تونس را به دو قسمت دیندار و سكولار تقسیم می كنند، محكوم كرد و افزود: كسی نمی تواند این حقیقت را انكار كند كه تونس ظرفیت اجتماعی زیادی دارد و همه می توانند در زیر چتر نظام دموكراتیك آن قرار گیرند.

الغنوشی باردیگر تاكید كرد كه در این مرحله انتقالی نمی توان در تونس بدون وفاق و زندگی مسالمت آمیز شهروندان حكومت كرد و تنها در صورت وجود وفاق و همدلی امكان ایجاد مساوات در همه حقوق و تكالیف بین تونسی ها اعم از زن و مرد فراهم می شود.

دومین همایش سه روزه حزب تونسی كنگره برای جمهوری عصر روز جمعه در حالی در سالن همایش های پایتخت تونس آغاز شد كه محمد المنصف المرزوقی رییس جمهور موقت این كشور در پیام خود به همایش اتهام هایی را به حزب النهضه نسبت داد.

رییس جمهور تونس كه غایب بزرگ این همایش است ، حزب النهضه را به در پیش گرفتن روش های رژیم دیكتاتوری سرنگون شده زین العابدین بن علی و تلاش برای سیطره بر تمام بخش های حكومت در سراسر تونس متهم كرد.

این سخنان المرزوقی كه رسانه های تونسی آن را منتشر كردند و ناظران از آن به عنوان چالش جدید دولت ائتلافی این كشور یاد كرده اند ، خشم و عصبانیت رهبران و اعضای حزب النهضه شریك اصلی حزب كنگره برای جمهوری در دولت ائتلاقی تونس را بدنبال داشت.

المرزوقی در پیامش به دومین همایش حزب كنگره برای جمهوری كه در نشست افتتاحیه این همایش توسط ولید حدوق عضو كمیته سیاس این حزب قرائت شد، از حزب النهضه به عنوان حزب حاكم یاد كرد و گفت كه نیم قرن تبعات منفی اقدامات حزب حاكم را در دوران قبل از پیروزی انقلاب لمس كرده ایم.

وی درادامه پیام خود تلاش كرد كه ازشدت این اتهام و سخنان آتشین خود بكاهد و براین اساس گفت: امیدوارم تجربه موفق و منحصر به فرد ائتلاف بین اسلام گراهای معتدل و سكولارها در تونس ادامه یابد.

رییس جمهور تونس افزود: ائتلاف بین احزاب النهضه ، كنگره برای جمهوری و ائتلاف دموكراتیك برای كار و آزادی ها آنچنان كه برخی شایعه می كنند فرصت طلبانه نیست، این ائتلاف گزینه ای درست بود كه مصلحت تونس را تامین می كرد و در تشكیل دولت ائتلافی بروز یافت.

 

** واكنش اعتراضی اعضای ارشد حزب النهضه

این تلاش المرزوقی نتیجه نداد و نه تنها خشم اعضای حزب النهضه را فروننشاند بلكه رهبران و اعضای ارشد آن كه در نشست افتتاحی همایش حزب كنگره برای جمهوری شركت كرده بودند به نشانه اعتراض این نشست را ترك كردند و تنها راشد الغنوشی رییس حزب تا پایان نشست حضور داشت و در سخنرانی خود به اتهام های المرزوقی پاسخ داد.

عبدالفتاح مورو از بنیانگذاران النهضه، علی العریض وزیر كشور، محمد بن سالم وزیر كشاورزی ، منصف بن سالم وزیر آموز عالی و سمیر دیلو سخنگوی رسمی دولت و وزیر حقوق بشر از جمله اعضای حزب النهضه بودند كه این همایش را ترك كردند.

آنها در گفت وگو با رسانه ها اتهام های المرزوقی را بدور از واقعیت و نادیده گرفتن حقیقت ارزیابی كردند.

 

** كسی حق ندارد به ائتلاف حاكم تونس ضربه بزند

رییس حزب ائتلاف دموكراتیك برای كار و آزادی ها نیز در نشست افتتاحیه همایش حزب كنگره برای جمهوری گفت كه تجربه ائتلاف بدنبال مذاكرات و گفت وگوهای طولانی و پیچیده بدست آمد و كسی حق ندارد به این ائتلاف حاكم ضربه بزند و آن را به شكست بكشاند.

مصطفی بن جعفر با بازگشت عناصر رژیم دیكتاتوری سابق تونس به صحنه سیاسی این كشور بشدت مخالفت كرد و با تاكید براینكه بازگشت عناصر رژیم سابقه به صحنه خطری اساسی برای تونس است خواستار جلوگیری از آن باشدت تمام شد.

رییس مجلس موسسان تونس گفت كه نسخه اولیه قانون اساسی جدید تونس برای بررسی در سطح ملی ارائه شده و این شیوه در جهان منحصر به فرد است.

وی خاطرنشان كرد: برخلاف آنچه گفته می شود، دولت ائتلافی مانع تصویب نهایی قانون اساسی جدید نیست بلكه مخالفان با ورود به جزییات اجازه نمی دهند روند كار با سرعت بیشتری ادامه یابد.

رییس حزب ائتلاف دموكراتیك برای كار و آزادی ها همچنین خواستار پایان دادن به خشونت ها در تونس شد.

مصطفی بن جعفر از حزب النهضه بزرگترین حزب در مجلس موسسان تونس خواست كه در نزدیك كردن نیروهای ملی بیشتر تلاش و مشاركت كند.

 

** اتهامات المرزوقی به النهضه قابل قبول نیست

وزیرحقوق بشر وسخنگوی رسمی دولت تونس نیز درگفت وگو با رادیو تونسی موزاییك اف ام اظهارات المرزوقی را محكوم كرد و گفت كه المرزوقی می خواهد همزمان یك پایش در اردوگاه مخالفان و یك پایش هم در حكومت باشد و این غیرقابل قبول است.

سمیر دیلو كه عضو ارشد حزب النهضه است، افزود : كسی كه در قدرت و حكومت وارد می شود باید التزامات اخلاقی و سیاسی آن را حفظ كند و تلاش نكند كه به ضرر شركای سیاسیش برای تبلیغ سیاسی خود اقدام كند.

 

** توضیحات عضو دفتر سیاسی حزب كنگره

ولید حدوق عضو دفتر سیاسی حزب كنگره برای جمهوری گفت: آنچه در پیام المرزوقی آمد نظر او به عنوان رییس جمهوری و موسس حزب نبود بلكه بیان احساسات و آرای برخی ها بود كه در رسانه های تونس هر روز منتشر می شود.

وی افزود: اگر این سخنان نمونه هایی بیرونی داشته باشد دولت ائتلافی باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرد.

 

** حزب النهضه در فهم اظهارات المرزوقی شتاب كرد

محمد عبو كه سرپرستی دبیركلی حزب كنگره برای جمهوری را برعهده دارد، گفت كه الغنوشی و دیگر اعضای حزب النهضه در فهم سخنان المرزوقی عجله كردند و نباید از این سخنان برداشت منفی داشت.

وی كه بعداز پایان نشست افتتاحی همایش دوم حزب كنگره برای جمهوری به همراه چند تن از رهبران این حزب در نشستی خبری شركت كرد، افزود: حزب كنگره برای مشخص كردن هویت سیاسی و پایان دادن به اختلافات داخلی خود تلاش می كند.

عبو از اعضای حزب كنگره برای جمهوری خواست كه از بیان اظهارات آتشین خوداری كنند.

عضو حزب كنگره برای جمهوری خاطرنشان كرد كه این حزب در باره آزادی های اصحاب قلم پیشنهادهایی داده كه از جمله آنها تعیین برخی حدود برای آزادی ها است تا در تونس تبدیل به بحران و هرج ومرج نشود.

 

** حزب كنگره از دولت ائتلافی خارج نمی شود

سلیم بن حمیدان عضو دیگر حزب كنگره برای جمهوری و وزیر دولت كنونی تونس گفت كه المرزوقی تنها آنچه در صحنه سیاسی و رسانه ای در باره عملكرد حزب النهضه گفته می شود را بازگو كرد و نمی توان آن را انكار كرد.

وی گفت كه برخی اعضای حزب النهضه مانند الغنوشی ، مفاد و منظور سخنان المرزوقی را بخوبی درك كردند وبه همین دلیل نشست افتتاحی همایش حزب كنگره را ترك نكردند.

حمیدان در پاسخ به این پرسش كه آیا بعداز این اظهارات المرزوقی، حزب كنگره برای جمهوری از دولت ائتلافی خارج خواهد شد و یا نه؟، اظهارداشت: دشمنان انقلاب تونس را با عقب نشینی از دولت ائتلافی كه برآیند اراده مردم تونس است ، خوشحال نمی كنیم و این ائتلاف تا انتخابات آینده باقی می ماند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار