نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > اردن در هفته‏ای که گذشت
 


شماره خبر :١٤٧٧٩٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/05/20    ا   ١٩:٠٣

اردن در هفته‏ای که گذشت
حمایت اردن از تروریست‏های سوریه، توقف صادرات نفت عراق به اردن و ادامه اعتراضات مردمی از مهم‏ترین رخدادهای این کشور در هفته گذشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اردن در هفته‏ای که گذشت

حمایت اردن از تروریست‏های سوریه، توقف صادرات نفت عراق به اردن و ادامه اعتراضات مردمی از مهم‏ترین رخدادهای این کشور در هفته گذشته است.

خبرگزاری فارس: اردن در هفته‏ای که گذشت

به گزارش بیداری اسلامی، "لئون پانتا"، وزیر دفاع آمریکا امروز پنجشنبه گذشته با عبدالله دوم شاه اردن در امان درباره روند انتقال قدرت سیاسی در سوریه پس از بشار اسد بحث و گفت وگو کرد.

"جورج لیتا"، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت: پانتا و عبدالله دوم ابعاد روند انتقال قدرت سیاسی در سوریه پس از بشار اسد را بررسی کردند.

لیتل افزود: شاه اردن و این مقام آمریکایی توافق کردند که فشارهای بین‌المللی قوی برای برکناری بشار اسد ضروری است.

وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته در ادامه سفر دوره‌ای خود به تونس، مصر، سرزمین‌های اشغالی امروز وارد اردن شد تا با مقامات این کشور درباره بحران سوریه و موضوع آوارگان سوری در شمال اردن گفت وگو کند.

پانتا قبل از فرود هواپیمای حامل وی در فرودگاه نظامی مارکا در شرق امان به خبرنگاران همراه خود گفت: دو دولت آمریکا و اردن نگران حوادث سوریه و بازتاب های آن بر ثبات منطقه هستند.

وی افزود: آمریکا برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به حدود 145 هزار سوری که از ترس درگیری‌ها در سوریه به اردن پناه برده‌اند با دولت امان همکاری کامل خواهد کرد.

پانتا از مقامات اردن به دلیل باز گذاشتن مرزهای خود در برابر آورگان سوری قدردانی کرد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که کشورش در همکاری با ارتش اردن با توجه به حوادث سوریه به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است.

وی افزود: همکاری دو کشور به گونه‌ای است که از طریق آن تلاش می‌کنیم که به بیشترین نزدیکی ممکن بین یکدیگر برای تعامل با هرگونه حادثه اضطراری دست یابیم.

*هشدار شاه اردن در خصوص آغاز جنگ فراگیر داخلی در سوریه

عبدالله دوم شاه اردن هفته گذشته در گفت‌وگو با شارلی رز خبرنگار معروف غربی که بزودی از شبکه‌های سی‌بی‌اس (CBS)،‌ پی‌بی‌اس (PBS) و بلومبرگ (Bloomberg) پخش خواهد شد، درباره بروز جنگ داخلی فراگیر طولانی در سوریه هشدار داد.

شاه اردن درباره به پایان رسیدن فرصت سوریه برای رسیدن به راهکاری درباره مرحله انتقالی سیاسی هشدار داد و اعلام کرد که عدم دستیابی به راه خروجی از بحران سوریه در آینده نزدیک، به تشدید وضعیت به صورتی خطرناک منجر می‌شود که سبب خشونت مذهبی می‌شود.

عبدالله دوم مدعی شد که این خشونت ممکن است به جنگ فراگیر داخلی منجر شود که پیامدهای آن تا سال‌های آینده ادامه پیدا کند.

وی همچنین ادعا کرد که نظام پیرامون بشار اسد رئیس جمهوری سوریه توان تغییر ندارد.

*توقف فروش نفت عراق به اردن

وزارت انرژی و منابع طبیعی اردن هفته گذشته از متوقف شدن صادرات نفت عراق به این کشور از ابتدای ماه جاری خبر داد.

وزارت انرژی و منابع طبیعی اردن در این ارتباط توضیح داد که توقف فروش نفت عراق به اردن به تاخیر و دیر عمل کردن اردن در تعیین و معرفی شرکت حمل کننده 500 هزار تن نفت خام عراق به اردن بوده است .

منابع اردنی گفته‌اند که قرار است، پیشنهادات و شروط اعلام شده دو شرکت حمل و نقل بررسی شود و سپس درباره انتخاب یکی از این دو شرکت تصمیم‌گیری می‌شود.

"فایز ابوقاعود"، سخنگوی وزارت انرژی اردن گفت که پیشنهادهای ارائه شده در این‌باره برای بررسی به کمیته فنی این وزارتخانه ارجاع داده شده و قرار است، این کمیته شرکتی را که انتخاب کند که توان انتقال روزانه 10 هزار بشکه نفت عراق به اردن را داشته باشد.

این میزان نفت تامین‌کننده 10 درصد نیازهای داخلی اردن است که آن را با قیمتی پایین‌تر از قیمت‌های جهانی یعنی 18 دلار در هر بشکه دریافت می‌کند.

اردن روزانه 100 هزار بشکه نفت خام مصرف می‌کند، با قطع شدن فروش گاز مصر به این کشور میزان واردات نفت این کشور به 170 هزار بشکه در روز افزایش یافته است

*فرانسه شماری نیرو در قالب پزشک به مرز سوریه و اردن اعزام کرد

فرانسه هفته گذشته در ژستی بشردوستانه و به بهانه کمک به قربانیان درگیری‌های سوریه، گروهی نیرو در قالب تیم پزشکی به مرز سوریه و اردن اعزام کرد.

یک هواپیمای A310 فرانسوی حامل گروهی نیروی فرانسوی که گفته می‌شود گروه پزشکی و جراحی نظامی هستند، هفته گذشته در ژستی بشردوستانه به بهانه کمک به قربانیان درگیری‌های سوریه پاریس را به مقصد مرز اردن و سوریه ترک کرد.

این هواپیما که حامل 25 نفر از پرسنل بخش پزشکی ارتش فرانسه است، برای بارگیری حدود 20 تن تجهیزات پزشکی نیز توقف کوتاهی را در "ایسترس" در نزدیکی شهر مارسی در جنوب فرانسه خواهد داشت.

اعزام نیرو از فرانسه به مرز سوریه و اردن در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر نیز تعدادی اسرائیلی در قالب پزشکان بدون مرز به مرزهای سوریه اعزام شده بودند.

اعزام نیروی فرانسوی به مرز سوریه و اردن با ژست بشردوستانه در حالی صورت می‌گیرد که پاریس تاکنون چندین بار به طور آشکار و علنی حمایت‌های خود از گروه‌های مسلح و تروریست‌های سوریه را اعلام کرده و با هدف ایجاد ناامنی و آشوب در این کشور اقدام به حمایت مالی و تسلیحاتی از مخالفان و گروه‌های مسلح سوری می‌کند.

*اعزام 800 نیروی ارتش سری امارات از اردن به سوریه

منابع آگاه از ورود 800 مزدور ارتش سری امارات که از یک سال پیش در منطقه‌ای صحرایی در این کشور، از سوی آمریکایی‌ها آموزش‌دیده‌اند،به سوریه خبر دادند که پس از سپری کردن دوره‌‌ای جدید در اردن به درعا فرستاده شده‌اند.

شهر نظامی "زاید" که در یک منطقه صحرایی امارات عربی متحده قرار دارد، شاهد آموزش‌های فشرده نظامی نیروهایی است که قرار است در داخل امارات، برخی دولت‌های خاورمیانه و شمال آفریقا به کار گرفته شوند

سال گذشته نیز رسانه‌های مختلف از تشکیل ارتشی سری در امارات خبر دادند. در این اخبار آمده بود: "اریک پرینس" مسئولیت برنامه‎ریزی و راه‎اندازی این ارتش را بر عهده دارد. او یک کماندوی سابق «نیوی سیلز» (گروهی زبده که ادعا می‎شود اخیرا عملیات کشتن بن لادن را انجام داده‎اند) که در سال 1997، شرکت «بلک واتر» را تأسیس کرد. این شرکت در واقع  بزرگترین ارتش خصوصی محسوب می‎شود که از سوی پنتاگون در عراق، افغانستان و دیگر مناطق جنگی مورد استفاده قرار گرفته است و پیش از آن‎که جرم کشتار بی‎گناهان عراق اثبات شود، نامش را  تغییر داد. شرکت فوق در آمریکا بیش از 50 هزار متخصص جنگ و سرکوب را در خدمت دارد.

از سوی دیگر، پس از آنکه یک دیپلمات عربی تایید کرد که تجهیزات نظامی سعودی برای تسلیح گروهک "ارتش آزاد" سوریه از عربستان به اردن آورده می شود، "راکان المجالی" وزیر مشاور اردن در امور اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت این خبر را رد و تاکید کرد که اردن هیچ اطلاعی از این موضوع ندارد.

منابع آگاه نیز می‌گویند: دولت اردن که ادعا می‌کند هیچ اطلاعی در این زمینه ندارد، به خوبی از فعالیت شرکت امنیتی "بلاک واتر" در اراضی خود آگاه است. بطوری که یک منبع آگاه اردنی از آموزش 800 نیروی مسلح سوری در مراکز آموزش نظامی اردن تحت نظارت همین شرکت امنیتی آمریکایی خبر می‌دهد.

این منبع افزود: اکثریت اعضای این گردان 800 نفره به درعا اعزام شده اند و تنها 25 نفر از آنها هنوز مشخص نیست در کجا هستند.

دولت اردن چه بداند و چه مدعی شود، چیزی نمی‌داند، حقایق موجود نشان می‌دهد که عربستان سعودی تلاش دارد، سوریه را به عراقی جدید تبدیل کند. این چیزی است که حتی روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" آن را تایید می‌کند و ریاض را در پشت پرده انفجارهای تروریستی در حلب می‌داند.

گفته می‌شود که ارتش سری که در امارات تشکیل شده، برای سرکوب قیام‎‎های مردمی که علیه نظام‎‎های پادشاهی در خلیج‎فارس هستند، به‎کار گرفته خواهد شد. مانند موردی که نیرو‎های اماراتی، قطری و عربستانی؛ اعتراضات مردم بحرین را که خواستار آزادی‎‎های بیشتر بودند، به خاک و خون کشیدند.

*اردن و حمایت از تروریست‌های سوریه

"صفاء محمد" مدیر دفتر شبکه تلویزیونی لبنانی "ای ان بی" در دمشق، هفته گذشته با حضور در برنامه ای زنده در شبکه خبری سوریه فاش کرد که دولت اردن یکی از طرف های درگیری در سوریه است و همکاری زیادی میان دولت اردن و اخوان المسلمین این کشور شکل گرفته تا نیروهای مسلح تروریستی را جهت اعمال خرابکارانه عازم سوریه کنند.

صفاء محمد تصریح کرد: دولت اردن از افسران بازنشسته ارتش دعدت به عمل آورده تا در زمینه آموزش به نیروهای مسلح تروریستی خود را به پایگاه نظامی شهر مفرق (شمال اردن و در نزدیکی مرز سوریه) برسانند.

وی افزود: کار آموزش نظامی به تروریست ها بر عهده دولت اردن است و اخوان المسلمین نیز با شستشوی مغزی و پروراندن افکار استشهادی از جمله شهادت و حور العین در ذهن تروریست ها، آن‏ها را عازم پیکار در سوریه می کنند.

این خبرنگار افزود: اردن هیچ قدرتی برای تصمیم گیری در زمینه آموزش تروریست ها ندارد بلکه صرفا از نیروهای خارجی که به دنبال اغتشاش در سوریه هستند دستور می گیرد.

این سخنان صفاء محمد در حالی مطرح شده که "سمیح معایطه" وزیر اطلاع رسانی و سخنگوی دولت این کشور این موضوع را رد کرد.

البته این نخستین بار نیست که مطالبی در مورد دخالت اردن در امور داخلی سوریه و حمایت از تروریست های این کشور منتشر می‏شود.

*ادامه اعتراضات شهروندان اردنی در چهارمین جمعه ماه رمضان

شهرهای مختلف اردن در چهارمین جمعه از ماه مبارک رمضان پس از اقامه نماز جمعه شاهد برگزاری تظاهرات شهروندانی بود که خواستار تحقق فوری اصلاحات سیاسی و اقتصادی در کشور و لزوممبارزه با فساد و مفسدان شدند.

در استان کرک (جنوب اردن)، صدها تن از شهروندان با برگزاری تظاهرات اعتراضی پس از اقامه نماز جمعه خواستار تحقق فوری مطالبات شهروندان شدند.

در این تظاهرات که "تا تحقق اصلاحات مصرانه ایستاده ایم" نام داشت، مشارکت کنندگان خواستار تحقق فوری و کامل اصلاحات در کشور و توقف هدر دادن سرمیاه های کشور به نام خصوصی سازی شدند.

علاوه بر این تظاهرات، تعداد دیگری از شهروندان نیز با برگزاری تظاهراتی در منطقه مزار جنوبی، خواستار مبارزه با فساد و تحت پیگرد قرار دادن عاملان فساد در کشور شدند.

شهروندان کرک همچنین اعلام کردند که امشب پس از اقامه نماز عشاء در برابر ساختمان استانداری، به دلیل بی توجهی دولت به خواسته های ملت تحسن خواهند کرد.

در شهر طفیله نیز که از آغاز اعتراضات به طور مستمر شاهد فعالیت های ضد دولتی بوده، صدها تن از شهروندان با برگزاری تظاهراتی با نام "جمعه سکوت"، خواستار توجه نظام به مطالبات شهروندان شدند.

تظاهرات کنندگان با تجمع در برابر ساختمان استانداری طفیله، اعلام کردند که تا تحقق کامل خواسته هایشان به فعالیت های اعتراضی ادامه خواهند داد.

در منطقه شوبک نیز جوانان این منطقه با برگزاری تجمع اعتراضی تحت عنوان "جمعه سکوت" در برابر مسجد تقوی، ضمن سر دادن شعارهای ضد دولتی، خواستار تحقق فوری شهروندان شدند.

تصویب قانون جدید انتخابات، برکناری دولت، تشکیل دولت منتخب مردمی، توقف تاراج اموال ملت به نام خصوصی سازی و واگذاری قدرت به ملت از جمله خواسته های شهروندان شوبک بود.

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آخرین اخبار