نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > اردن در هفته‏ای که گذشت
 


شماره خبر :١٤٢٠٩٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/05/07    ا   ١٠:١٨

اردن در هفته‏ای که گذشت
ناکامی تروریست‏های اردنی در ورود به خاک سوریه، تحریم انتخابات پارلمانی از سوی احزاب بزرگ اردن و ادامه اعتراضات شهروندان اردنی در اولین جمعه ماه رمضان، از مهم‏ترین رخدادهای این کشور در هفته گذشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اردن در هفته‏ای که گذشت

ناکامی تروریست‏های اردنی در ورود به خاک سوریه، تحریم انتخابات پارلمانی از سوی احزاب بزرگ اردن و ادامه اعتراضات شهروندان اردنی در اولین جمعه ماه رمضان، از مهم‏ترین رخدادهای این کشور در هفته گذشته است.

خبرگزاری فارس: اردن در هفته‏ای که گذشت

به گزارش بیداری اسلامی، نیروهای گارد مرزی سوریه هفته گذشته موفق شدند عملیات نفوذ یک گروه بزرگ تروریستی متشکل از 300 فرد مسلح را ناکام بگذارند.

این افراد قصد داشتند از نزدیکی منقل تل‌شهاب از مرز اردن وارد خاک سوریه شوند که پس از مقابله گارد مرزی سوریه، درگیری و تیراندازی در نقطه مرزی روی داد.

دام پرس اعلام کرد که هیچ کس از نیروهای سوری به دلیل تیراندازی نیروهای اردنی مجروح نشد اما اطلاعی از تلفات احتمالی افراد مسلح در دست نیست.

علاوه بر این اردن نیز کشته شدن یک سرباز خود را تکذیب کرده است. اما اردن مدعی شد که آغاز تیراندازی از سوی سوریه بوده است.

هیچ یک از این 300 نفر نتوانست وارد خاک سوریه شود.

* تاکید اسلامگرایان اردن بر لزوم تشکیل دولت منتخب مردمی

"همام سعید"، رهبر جماعت اخوان المسلمون اردن گفت: مردم خواستار ایجاد اصلاحات واقعی در قانون اساسی و قانون انتخابات هستند و هیچ راه حلی جز با ایجاد اصلاحات واقعی برخاسته از اراده‌ای صادقانه که به رای و اراده ملت گوش فراداده باشد، وجود ندارد.

سعید طی نطقی در مراسم افطار جماعت اخوان المسلمون تاکید کرد این اصلاحات درخواستی در راستای منافع عالی اردن است و هر طرفی با آن مخالفت کند دستیابی به این منافع را متوقف می‌کند.

رهبر اخوان المسلمون ضمن تاکید بر پایبندی به شعار اصلاح نظام گفت: کسانی که خواستار ایجاد اصلاحات هستند اصلاحات ریشه ای در ساختار و ارکان نظام را می خواهند که بر اساس آن به ملت قدرت کامل را در تصمیم گیری می دهد.

همام سعید از جمله این اصلاحات را تعدیل قانون اساسی اردن خواند و گفت: ملت اردن باید اختیار و آزادی انتخاب دولت خود را داشته باشند و مجلس نمایندگانشان نیز بر اساس قانونی عادلانه از استقلال و مصونیت در برابر انحلال برخوردار باشد.

* تحریم انتخابات پارلمانی توسط احزاب بزرگ این کشور

جبهه ملی برای اصلاح اردن که شامل شش حزب معارض از جمله حزب وحدت مردمی و شخصیت های سیاسی اردن است به احزاب تحریم کننده انتخابات پارلمانی پیش رو در این کشور هم در سطح رای دهندگان و هم نامزدها پیوستند.

جبهه ملی اصلاح اردن به ریاست "احمد عبیدات"، نخست وزیر اسبق اردن گفت: قانون انتخابات (تعدیل شده) که مورد تصویب مجلس نمایندگان و سنای اردن قرار گرفته است با اتفاق نظر ملی و اعلام شده مبنی بر رد اصل تک رایی تناقض دارد و شکل کنونی قانون تایید نظامی سیاسی است که از مسیر اصلاح واقعی منحرف شده است.

جبهه ملی برای اصلاح اردن در بیانیه خود تاکید کرد این حزب قانون کنونی انتخابات را با توجه به اینکه خواسته ها و اهداف جنبش اصلاح فراگیر اردن را پاسخ نمی دهد قبول نمی کند و هیچ اقدام حکومت اردن را در جایگزین کردن روند اصلاح با قانون کنونی انتخابات نمی پذیرد.

در این بیانیه آمده است: تعامل نهادهای دولتی با خواسته ها برای ایجاد اصلاحات و اعتراضات ملی اردن بسیار کم رنگ است به گونه ای که اعتماد مردم به دولت و گرایشش به ایجاد اصلاحات اگر نگوییم کاملا از بین رفته ولی بسیار ضعیف شده است.

جبهه ملی برای اصلاح اردن گفت: گفت وگوها بین طرف های ملی اردن با دولت های متناوب این کشور با وجود گذشتن جنبش ملی از بسیاری خواسته های خود نتیجه ای نداشته است به گونه ای که هر دولت جدیدی که روی کار بیاید به تعهدات دولت پیشین در قبال مردم مبنی بر ایجاد اصلاحات در برخی زمینه ها پایبند نیست.

جبهه ملی اصلاح اردن در پایان اعلام کرد، بر این اساس مسئولیت اعتمادسازی مجدد بین نهاد دولت با جنبش اعتراضی ملی اردن بر عهده حکومت است.

مجلس نمایندگان اردن با 66 رای موافق از 76 رای به پیش نویس قانونی برای تعدیل قانون انتخابات رای مثبت داد که براساس آن فهرست ملی می تواند به جای 17 کرسی به 27 کرسی دست یابد.

براساس این قانون، شمار کرسی های مجلس نمایندگان به 150 کرسی افزایش می یابد که 15 کرسی به زنان ، 27 کرسی به فهرست ملی و 108 کرسی به دوایر انتخاباتی در سراسر اردن تعلق دارد.

پیش از این اخوان المسلمون اردن نیز با رد قانون تعدیل شده انتخابات گفت: این تعدیل به عنوان آغاز اصلاحات سیاسی واقعی مناسب نیست و تعدیل قانون انتخابات با افزایش 10 کرسی برای فهرست ملی و برای آغاز اصلاحات سیاسی واقعی مناسب نیست.

اخوان المسلمون و جبهه ملی برای اصلاح در اردن پیش از این آخرین انتخابات زودهنگامی را که سال 2010 برگزار شده بود در اعتراض به نظام انتخاباتی این کشور تحریم کرده بودند زیرا عقیده دارند براساس این نظام انتخاباتی نمایندگان بیشتری از مناطق روستایی که وفادار به دولت محسوب می شوند به ضرر مناطق شهری که از پایگاه های اسلامگرایان محسوب می شوند به پارلمان راه می یابند.

* تاکید اردن بر اهمیت مسجد الاقصی

دولت اردن اظهارات مشاور حقوقی کابینه رژیم صهیونیستی را که در آن ادعا کرد مسجد الاقصی بخشی جدایی ناپذیر از اسرائیل است، به شدت محکوم کرد.

"سمیح المعایطه"، سخنگوی دولت و وزیر مشاور در امور اطلاع رسانی اردن هفته گذشته تاکید کرد هر گونه تلاش رژیم صهیونیستی برای تصرف مکان‌های مقدس مسلمانان و نیز محدود کردن نقش اردن در آن هرگز قابل قبول نیست.

المعایطه در بیانیه‌ای خبری که جمعه شب منتشر کرد، هشدار داد اینگونه اظهارات تحریک آمیز می تواند به جنگ مذهبی فراگیر در منطقه منجر شود به ویژه اینکه رژیم صهیونیستی در راستای تلاش برای مصادره تاریخ، میراث دینی، فرهنگی و انسانی، عملیات گسترده‌ای را برای اشغال زمین‌های فلسطینی‌ها و یهودی سازی شهر بیت المقدس انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: دولت اردن این سخنان را بسیار خطرناک می داند زیرا مطرح کردن چنین مطالبی می تواند تهدیدی جدی برای تغییر مناقشه فعلی و محدود به سرزمین های اشغالی به یک مناقشه دینی و غیر قابل حل باشد.

سخنگوی دولت اردن تاکید کرد بر اساس قوانین بین المللی شهر بیت المقدس از جمله مسجد الاقصی بخشی جدایی ناپذیر از سرزمین‌های اشغالی سال 1967 است.

المعایطه تاکید کرد: دولت اردن این اظهارات را به مثابه مبارزه طلبی آشکار تلقی می کند به ویژه که اسرائیل با این تلاش خود به دنبال حذف نقش اردن در حمایت و صیانت از مقدسات اسلامی در قدس شریف بر اساس توافقنامه صلح اردن و اسرائیل در سال 1994 است.

المعایطه در ادامه گفت: اسرائیل باید مسئولیت کامل همه حوادث را در آینده بر عهده بگیرد.

* حمایت دولت اردن از فساد در این کشور

جنبش اعتراضی "کرک" که از بزرگ ترین و فعال ترین جنبش های اعتراضی این کشور است، هفته گذشته با صدور بیانیه ای که یک نسخه از آن در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفت اعلام کرد که نظام این کشور آشکارا از فساد حمایت می‏کند و در صف مفسدان ایستاده است.

این جنبش همچنین اعلام کرد که به دلیل تصویب قوانین ظالمانه در کشور از جمله قوانین انتخاباتی، در انتخابات پارلمانی این کشور که قرار است تا پایان سال جاری میلادی برگزار شود شرکت نخواهد کرد.

این جنبش خاطرنشان کرد: تا زمانی که اصلاحات کامل در کشور رخ ندهد، معترضین در هیچ انتخاباتی مشارکت نخواهند کرد.

این بیانیه می‏افزاید: عملکرد دولت بویژه در تصویب قوانین و نادیده گرفتن خواست ملت در تحقق اصلاحات، حاکی از وعده های دروغ آن در زمینه حمایت از حقوق و خواسته های شهروندان دارد و همین امر بیانگر آن است که نظام اردن در صف فساد و مفسدان قرار گرفته و آشکارا از آنان حمایت می کند.

در پایان این بیانیه آمده است: تا زمانی که آزادگان در اردن زندگی می کنند، اجازه نمی دهند که حقوقشان پایمال شود و ملت شریف این کشور تا تحقق کامل خواسته هایش به مبارزه با ظلم، ستم و بی عدالتی ادامه خواهد داد.

* ادامه اعتراصات شهوندان اردنی در اولین جمعه ماه رمضان

شهروندان اردنی در نخستین جمعه از ماه مبارک رمضان با برگزاری تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف، بر لزوم تحقق مطالبات خود تاکید کردند.

با وجود گرمای شدید هوا و روزه دار بودن شهروندان، شهرهای مختلف اردن روز جمعه شاهد برگزاری تظاهرات اعتراضی علیه عملکرد ودولت و وضعیت موجود در کشور بود.

معترضین شهرهای مختلف اردن خواستار تحقق فوری اصلاحات سیاسی، اقتصادی و مبارزه با ظلم و ستم در کشور شدند.

در شهر "طفیله" که از ابتدای اعتراضات این کشور شاهد حضور شهروندان در فعالیت های ضد دولتی مختلف بوده، صداها تن از شهروندان با برگزاری تظاهراتی اعتراضی از مقابل مسجد بزرگ این شهر، خواستار تحقق فوری اصلاحات سیاسی، مبارزه با فساد و مفسدان و تصویب قانون جدید انتخابات شدند.

شهر "کرک" این هفته شاهد افزایش بی سابقه موج اعتراضی بود.

بر اساس گزارشات دریافتی، شهروندان این منطقه در 4 نقطه از شهر فعالیت اعتراضی برگزار کردند و خواستار تحقق فوری مطالبات ملت شدند.

در منطقه جعفر بن ابی طالب، شهروندان با برگزاری تحصنی اعتراضی، خواستار توجه دولت به مطالبات مردمی شدند.

انتقاد از نحوه برخورد دولت با پرونده های فساد و نیز برخورد با مفسدان، از دیگر مطائل مطرح شده در این تحصن بود.

در شهر "شوبک" (جنوب اردن) نیز جنبش جوانان و مردمی این منطقه با برگزای تظاهرات اعتراضی در برابر مسجد التقوی این شهر، خواستار مبارزه با فساد و تحقق اصلاات در کشور شدند.

استان مادبا نیز از دیگر مناطقی بود که شهروندان آن با برگزاری فعالیت اعتراضی، مخالفت خود را با سیاست های مدیریتی نظام این کشور اعلام کردند.

در شهر ذیبان، صدهاتن از شهروندان با برگزاری تظاهراتی از مقابل مسجد جامع این شهر، خواستار تسریع روند تحقق اصلاحات در کشور شدند و مبارزه با فساد و مفسدان را گام اول این موضوع توصیف کردند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار