نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > آموزش تروریست‌های سوریه توسط آمریکا تحت پوشش رزمایش در اردن
 


شماره خبر :١١٦٢٤٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/03/06    ا   ٠٠:٥٨

اردن در هفته‌ای که گذشت
آموزش تروریست‌های سوریه توسط آمریکا تحت پوشش رزمایش در اردن
آموزش تروریست‌های سوریه توسط آمریکا تحت پوشش رزمایش در اردن، کمک بلاعوض شورای همکاری خلیج فارس به اردن و تحصن معترضان اردنی در برابر پارلمان این کشور از مهم‏ترین رویدادهای اردن در هفته گذشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : آموزش تروریست‌های سوریه توسط آمریکا تحت پوشش رزمایش در اردن

آموزش تروریست‌های سوریه توسط آمریکا تحت پوشش رزمایش در اردن، کمک بلاعوض شورای همکاری خلیج فارس به اردن و تحصن معترضان اردنی در برابر پارلمان این کشور از مهم‏ترین رویدادهای اردن در هفته گذشته است.

خبرگزاری فارس: آموزش تروریست‌های سوریه توسط آمریکا تحت پوشش رزمایش در اردن

به گزارش بیداری اسلامی، شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس در آخرین نشست خود مقرر کرد که به مدت 5 سال، سالانه نیم میلیارد دلار به اردن کمک بلاعوض کند.

"سعود الفیصل" وزیر امور خارجه عربستان و "عبداللطیف زیانی" دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس هفته گذشته پس از آخرین نشست اعضای این شورا در ریاض، با شرکت در یک نشست مطبوعاتی، از کمک میلیاردی این شورا به اردن خبر دادند.

زیانی در این نشست گفت: اعضای شورای همکاری تصمیم گرفتند که به منظور حمایت از طرح های توسعه در اردن، به مدت 5 سال، سالانه نیم میلیارد دلار به اردن کمک بلاعوض کنند.

وی تصریح کرد: کشورهای عضو شورای همکاری، روابط نزدیکی با اردن دارند و از همین رو تصمیم گرفته‌اند به منظور حمایت از این کشور بویژه در طرح های توسعه، به اردن کمک مالی کنند.

موضوع پیوستن اردن به شورای همکاری خلیج فارس از 15 سال پیش مطرح بوده و اردن جهت جلب رضایت مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، از هیچ کوششی فروگذار نکرده که از جمله آنها می توان به ارسال نیروهای نظامی اش به بحرین جهت سرکوب انقلابیون این کشور اشاره کرد ولی با این وجود، شورای همکاری تاکنون پاسخ روشنی به درخواست اردن مبنی بر عضویت در شورا نداده و صرفا با پرداخت کمک های مالی، ضمن برخورداری از حمایت های لوجستیک اردن، این کشور را بازیچه ای در دستان اعضای شورا قرار داده است.

*انتقاد حقوق بشر اردن از فریبکاری دربار پادشاهی

مرکز ملی حقوق بشر اردن از اقدام دربار پادشاهی این کشور در پرداخت بخشی از حقوق شهروندان با عنوان وجوهات طرح اکرام انتقاد کرد.

"موسی بریزات"، کمیسر عالی مرکز ملی حقوق بشر اردن هفته گذشته در جریان دیدار با نمایندگان نهادهای جامعه شهروندی این کشور گفت: مردم برای خود حقوقی دارند نه اینکه برای اکرام به آنها هزینه‌ای پرداخت شود و اگر دربار پادشاهی چیزی اعطا می‌کند این وظیفه‌‌اش است نه اینکه آن را سهم اکرام به شهروندان تلقی کند.

اظهارات بریزات اولین انتقاد مسئول یک نهاد حقوق بشری در اردن از دربار پادشاهی این کشور است.

وی افزود: من با اعطای سهم اکرام پادشاه مخالفم مردم اردن باید حقوق خود را بگیرند.

بریزات تاکید کرد، هر طرفی که این سهم اکرام را می‌دهد متشکریم اما حقوق مردم نباید به عنوان وجوهات طرح اکرام پرداخت شود این را با قاطعیت تمام اعلام می‌کنم حقوق مردم نباید به عنوان سهم اکرام پرداخت شود.

*تحصن معترضان اردنی در برابر پارلمان این کشور

صدها تن از شهروندان اردنی در اعتراض به سیاست های مدیریتی دولت بویژه در زمینه معیشت شهروندان، هفته گذشته با تحصن در برابر پارلمان این کشور، خواستار اقدام فوری نمایندگان ملت جهت بهبود وضعیت شهروندان شدند.

در این تحصن که از سوی تجمع مردمی اصلاح طلبان برگزار شد، شرکت کنندگان اقدام دولت در زمینه افزایش قیمت‏ها را به شدت محکوم کردند.

تحصن کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی اعلام کردند که ملت قربانی سیاست‏های ناکارآمد دولت شده و دولت قصد دارد کسری بودجه و ناتوانی اقتصادی خود را از جیب شهروندان جبران کند.

لزوم مبارزه با فساد و تحت پیگرد قرار دادن و محاکمه مفسدان، از دیگر مطالبات تحصن کنندگان اردنی در برابر پارلمان این کشور بود.

معترضین همچنین خواستار تصویب قانون جدید انتخابات متناسب با نیازهای روز جامعه شدند و تاکید کردند که قانون جدید انتخابات، نخستین گام به منظور تشکیل دولت منتخب مردمی خواهد بود.

شهروندان اردنی همچنین اعلام کردند که قانون "تک رأی انتخابات" (هر شهروند اردنی فقط حق رأی دادن به یک نامزد در تمامی انتخابات ها را دارد) ظلم بزرگی به ملت است و این قانون باید هرچه سریع تر توسط پارلمان لغو شود.

معترضین اردنی تاکید کردند که تا زمان تحقق خواسته های خود، به فعالیت های اعتراضی ادامه خواهند داد.

*نگرانی اردن از اقدامات رژیم صهیونیستی در قدس شریف

 

مقامات عالی رتبه اردن نسبت به اقدامات خودسرانه و یکجانبه رژیم صهیونیستی در قدس شریف به شدت ابراز نگرانی کردند.

"ناصر جوده" وزیر امور خارجه اردن در دیدار با " ارینا بوکافا" مدیرکل یونسکو، نسبت به اقدامات یکجانبه رژیم صهیونیستی در قدس از جمله حفاری‏های مخفیانه و علنی در محیط مسجدالاقصی به شدت ابراز نگرانی کرد و این اقدامات را مغایر با قوانین بین‌المللی و مبانی یونسکو دانست.

وی در این دیدار تصریح کرد: اردن در کمک به یونسکو در انجام وظایفش جهت حمایت از شهر مقدس قدس کاملا پایبند است و وزارت خارجه این کشور نیز یونسکو را در جریان آخرین تحولات صورت گرفته در قدس از جمله قانون شکنی های اسرائیل قرار خواهد داد.

ناصر جوده افزود: اردن بر اساس قانون بین المللی و نیز پیمان "وادی عربه" متولی اماکن مقدس مسیحی و اسلامی فلسطین از جمله قدس شریف و مسجدالاقصی است و نهادهای بین المللی باید از این حقوق قانونی اردن حمایت بیشتری به عمل آورند.

پس از این دیدار، مدیر کل یونسکو با "عبدالله دوم" پادشاه اردن نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

عبدالله دوم در این دیدار ضمن اشاره به قانون شکنی‌های اسرائیل در شهر مقدس قدس و اقدامات یکجانبه این رژیم، خواستار فعال سازی قوانین بین‌المللی به منظور بازداری اسرائیل از چنین اقداماتی شد.

مدیر کل یونسکو نیز اطمینان داد که مساله را با جدیت پیگیری خواهد کرد.

 

*سفر وزیر امنیت داخلی آمریکا به اردن

وزیر امنیت داخلی آمریکا هفته گذشته در سفری به اردن با مقامات این کشور از جمله شاه و نخست وزیر دیدار و گفت‏گو کرد.

"جانت ناپولیتانو" وزیر امنیت داخلی آمریکا در ابتدای سفرش به اردن با "عبدالله دوم" پادشاه این کشور دیدار و گفت‏وگو کرد.

در این دیدار آخرین تحولات منطقه از جمله انقلاب های مردمی در برخی کشورهای عربی و نیز مساله فلسطین مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

موضوع روابط دوجانبه آمریکا و اردن و راه‏های تقویت آن از دیگر مسائل مطرح شده در دیدار شاه اردن و وزیر امنیت داخلی آمریکا بود.

ناپولیتانو پس از این دیدار با "فایز طراونه" نخست وزیر اردن نیز دیدار و گفت‏گو کرد.

طراونه در این دیدار با اشاره به موضوع سوریه و ناآرامی های این کشور گفت: موضع اردن در قبال سوریه بر اساس منافع عالی این کشور است و اردن امیدوار است که بحران جاری در سوریه هرچه زودتر پایان یابد.

موضوع افزایش تعداد پناهندگان خارجی در اردن و لزوم اقدام فوری نهادهای بین المللی در این زمینه، از دیگر مسائل مطرح شده در این دیدار بود.

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح اردن نیز از دیگر شخصیت‏هایی بود که وزیر امنیت داخلی امریکا در سفرش به این کشور با وی دیدار کرد.

سرلشکر مشعل الزبن در این دیدار خواستار همکاری هرچه بیشتر اردن و آمریکا در زمینه دفاعی و نظامی شد.

اردن به دلیل موقعیت استراتژیک خود در منطقه، یکی از هم‏پیمانان اصلی آمریکا در منطقه به شمار می‏رود و آمریکا نیز در قبال اجرای سیاست های خود توسط نظام اردن، سالانه میلیون ها دلار به این کشور کمک مالی می کند.

*آموزش تروریست‌های سوریه توسط آمریکا تحت پوشش رزمایش در اردن

منابع سیاسی در اردن هفته گذشته اعلام کردند که عبدالله دوم شاه اردن پس از توافق با آمریکا، اجازه داد تا افراد مسلح برای اعزام به سوریه تحت پوشش رزمایش آمریکا آموزش ببینند.

منابع سیاسی در اردن تصریح کردند که شاه اردن با نشان دادن چراغ سبز به آمریکا اجازه داد تا نیروهای ویژه آمریکایی صدها تروریست را برای گروهک تروریستی ارتش آزاد سوریه آموزش دهند و این کار تحت پوششی به نام رزمایش مشترک آمریکا و 12 کشور دیگر در اردن انجام شود.

این منابع گفتند که هدف از این رزمایش مداخله نظامی گسترده در سوریه نیست اما پوششی است برای آموزش صدها عنصر مخالف سوریه و فرد مسلح تا به چگونگی حمله به زرادخانه‌های موشکی راهبردی سوریه را که اسرائیل را نگران کرده است، بیاموزند.

در گزارش منابع اردنی اینطور آمده است: یک گزارش اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد که کلاه‌سبز‌های ارتش آمریکا به نیروهای ویژه اردنی کمک می‌کنند تا تحت عنوان «بدترین سناریو» که جهت خارج کردن زرادخانه سلاح میکروبی و شیمیایی سوریه از کنترل دولت مرکزی در این کشور است، نیروها، آموزش ببینند.

گفته می‌شود که آمریکا و متحدان آن از افتادن نزدیک به 20 نوع سلاح میکروبی و شیمایی سوریه به دست گروه‌های مخالف در سوریه یا گروهک القاعده ابراز نگرانی کرده‌اند حال آنکه روشن نیست اصلا چنین سلاح‌هایی در سوریه هست یا خیر.

عربی‌پرس افزود: طبق ارزیابی‌های نظامی که سی‌ان‌ان منتشر کرده است، تحت کنترل گرفتن این زرادخانه‌ها نیازمند هلی‌برن نیروی زمینی در خاک سوریه طی 18 ساعت پس از براندازی در سوریه است تا اوضاع تحت کنترل قرار بگیرد.

یکی از مسئولان (طبق اعلام وال‌استریت ژورنال) اعلام کرده است که یکی از طرح‌ها بر این اساس است که نیروهای ویژه اردن وارد سوریه شوند؛ نیروهایی که در چارچوب هر ماموریتی‌ وسیع‌تر برای حفظ صلح وابسته به اتحادیه عرب فعالیت می‌کنند، تا امنیت بیش از 10 نقطه که گمان برده می‌شود سلاح‌ها در آنجا نگهداری می‌شوند حفظ شود.

مسئولان دولتی اردن و آمریکا اعلام کرده‌اند که یک هیئت عالی‌رتبه از وزارت دفاع اردن اواخر ماه آوریل برای بررسی این مسئله به آمریکا و وزارت دفاع این کشور رفته است.

رزمایش آمریکا در اردن با مشارکت 12 هزار نیروی نظامی از 19 کشور تحت عنوان «شیر آماده» برگزار ‌شد که در نوع خود یکی از بزرگ‌ترین رزمایش‌ها در منطقه است.

*تظاهرات ضد دولتی شهروندان اردن در سالروز استقلال این کشور

 همزمان با برگزاری جشن‏های شصت و ششمین سالروز استقلال اردن، شهروندان این کشور با برگزاری تظاهرات ضد دولتی در شهرهای مختلف، اعتراض خود را به عملکرد نظام این کشور فریاد زدند.

درحالی که دولت اردن مشغول برگزاری جشن های شصت و ششمین سالروز استقلال این کشور است، شهروندان معترض با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور، ضمن اعتراض به عملکرد نظام، خواستار عدم دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی کشورشان شدند.

 

در شهر "امان" (پایتخت اردن)، هزاران تن از شهروندان پس از اقامه نماز جمعه، با برگزاری تظاهرات اعتراضی از مقابل مسجد حسنی در مرکز این شهر، خواستار عدم دخالت نیروهای خارجی بویژه آمریکا و اسرائیل در امور داخلی این کشور و لزوم برخورداری اردن از تمامیت ارضی شدند.

در این تظاهرات که احزاب مخالف دولت از جمله اسلامگرایان و احزاب چپگرا، دانشجویان، اعضای اتحادیه های صنفی و شهروندان عادی حضور داشتند، شرکت کنندگان خواستار جدیت دولت در حفظ استقلال و تمامیت ارضی وعدم دخالت بیگانگان در تصمیم گیری های کشور شدند.

 

معترضان پایتخت، دولت را مسئول بحران اقتصادی جاری در کشور خواندند و اعلام کردند که تا زمان پایان دادن به بحران موجود و نیز کوتاه کردن دست متجاوزان، کشور رنگ استقلال را به خود نخواهد دید.

حضور انبوه نیروهای امنیتی در مسیرهای تظاهرات از نکات قابل توجه بود.

سایر شهرهای اردن همچون کرکف طفیله، شوبک، اربد، معان و عقبه نیز شاهد برگزاری تظاهرات شد دولتی در سالروز استقلال این کشور بود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار