نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > هراس اعضای شورای همکاری از قرار گرفتن تحت سلطه عربستان
 


شماره خبر :١٠٩٠١٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/02/24    ا   ١٣:٤٦

درپی طرح ایده اتحاد بروز کرد
هراس اعضای شورای همکاری از قرار گرفتن تحت سلطه عربستان
برخی کشورهای عضو شورای همکاری فارس از طرح ایده اتحاد بین آنها به خاطر گسترش نفوذ و سلطه عربستان هراس دارند این درحالیست که از دیرباز درگیری ها و اختلافات گسترده‌ای میان کشورهای کشور عضو این شورا وجود داشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : هراس اعضای شورای همکاری از قرار گرفتن تحت سلطه عربستان

برخی کشورهای عضو شورای همکاری فارس از طرح ایده اتحاد بین آنها به خاطر گسترش نفوذ و سلطه عربستان هراس دارند این درحالیست که از دیرباز درگیری ها و اختلافات گسترده‌ای میان کشورهای کشور عضو این شورا وجود داشته است.
خبرگزاری فارس: هراس اعضای شورای همکاری از قرار گرفتن تحت سلطه عربستان

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از سایت راصد، مسئولان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در نشست روز دوشنبه خود به بررسی موضوع تقویت وحدت میان این کشورها در مقابله با " تهدیدات " روبه رشد بعد از انقلاب های عربی خواهند پرداخت ولی به نظر می رسد که موانع سیاسی بزرگی دراین زمینه وجود داشته باشد.

برخی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس که شامل کویت، بحرین، قطر، امارات، عمان و عربستان است، نگرانند که نزدیکی روابط و تقویت آن  به گسترش نفوذ عربستان به عنوان بزرگ ترین کشور عضو این شورا منجر شود.

مسئولان اعضای شورای همکاری خلیج فارس درباره انتشار گزارش هایی مبنی بر اینکه عربستان به طور اصولی ائتلافی با بحرین برای سرکوب انقلاب مردم بحرین ( کشوری که خاندان حاکم درآن از نظر تعلق داشتن به طایفه ای خاص و ائتلاف با آمریکا به خاندان های حاکم در کشورهای حوزه خلیج فارس شبیه هستند)، اظهار نگرانی کرده اند.

یک منبع نزدیک به دولت قطر اعلام کرد: قطر در همه این موارد نشانه هایی از رویکرد عربستان سعودی برای ضربه زدن به روابط میان کشورهای حوزه خلیج فارس با یکدیگر و تحمیل برنامه کاری خود بر این کشورها می بیند.

کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس بیم آن دارند که نفوذ اقتصادی و سیاسی خود را در برابر عربستان که جمعیت آن پنج برابر جمعیت عمان ( دومین کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس از نظر جمعیت) است، از دست بدهند و همچنین از آن هراس دارند که عربستان سعودی بخواهد بر بخش نفت و گاز که در منطقه از اهمیت بسیاری برخوردار است ، سلطه پیدا کند.

زمانیکه مسئولان اعضای شورای همکاری خلیج فارس  تازه ترین نشست خود را در دسامبر گذشته برگزار کردند ، ملک عبدالله شاه عربستان از کشورهای عضو خواست که مرحله همکاری را پشت سر بگذارند و وارد  مرحله وحدت در ساختاری واحد شوند.

به نظر می رسد که دعوت شاه عربستان به وحدت درآن هنگام ،  واکنشی به نگرانی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از سرنگونی رژیم های آنان درنتیجه انقلاب در کشورهای عربی بود.

" نیل باتریک " کارشناسی که در برنامه خلیج فارس در مدرسه اقتصاد لندن حضور یافت، گفت: این تمایل رو به رشد وجود دارد جبهه ای قویتر برای برقراری وحدت به منظور کم کردن فشارهای داخلی ومنطقه ای تشکیل شود ، ولی موضوع اهمیت بسیار حاکمیت ملی و نگرانی از نفوذ عربستان، مانع از هر اقدامی می شوند.

با توجه به موانعی که در راه ادغام سیاسی اساسی میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس وجود دارد ، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در برهه اخیر پیش بینی کرده اند که اقدامی درحد وحدت اولیه میان بحرین و عربستان شکل بگیرد.

به گزارش العالم به نقل از راصد، گروه اوراسیا در مطالعات خود آورده است که احتمال می رود عربستان و بحرین یک نظام فدرال کوچک تشکیل دهند.

دراین مطالعات آمده است که این طرح با هدف اعطای نفوذ رسمی بیشتر بر امنیت کشور همسایه کوچک عربستان یعنی بحرین ارائه شده است.

عربستان سعودی در سال گذشته نیروهای خود را برای اشغال بحرین و سرکوب قیام مردم این کشور به آن جا فرستاد و این کشور از مدت ها پیش با ارسال اسلحه برای بحرین از کشور همسایه خود حمایت می کند.

دیپلمات ها در خلیج فارس همچنان معتقدند که احتمال برقراری اتحادیه کونفدرالی ضعیف است چرا که مخالفت های احتمالی از سوی دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس صورت می گیرد و آنان از افزایش نفوذ عربستان نگرانند.

" جاستن جنجلر " کارشناس متخصص در امور بحرین که مقیم این کشور است ، گفت : این امر ابزاری برای اعمال فشار بر بحرینی ها به منظور سرو سامان دادن به اوضاع کشورشان است و درصورتیکه واقعا" وحدتی میان عربستان و بحرین وجود داشته باشد  درکل منطقه خلیج فارس، لرزش (ترسی) احساس خواهد شد.

این نشست درحالی برگزار خواهد شد که عربستان و قطر به طور گسترده برای دخالت در مسائل منطقه ای مانند سوریه و یمن تلاش می کنند.

این دو کشور تلاش های گسترده ای را برای سرنگونی نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به کارگرفتند ؛ این درحالیست که دربرابر اقدامات سرکوبگرانه علیه مردم بحرین و یمن و شکنجه آنان سکوت کردند و به علی عبدالله صالح دیکتاتور یمن برای کناره گیری از قدرت کمک کردند تا وی با سرنوشت معمر قذافی در لیبی ، حسنی مبارک در مصر و زین العابدین بن علی در تونس روبرو نشود.

مسئولان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در نشست خود در روز دوشنبه ، احتمال مشروعیت بخشیدن به اشغالگری عربستان در بحرین از طریق به اصطلاح " ادغام یا اتحاد میان بزرگ ترین کشور حوزه خلیج فارس و کوچک ترین آن را " بررسی خواهند کردند.

اما اعضای شورای همکاری خلیج فارس هنوز دراین باره به توافق نرسیده اند و علیرغم پافشاری و اصرار مستمر آمریکا از چند دهه پیش به ایجاد سامانه دفاع موشکی مشترک ، تحلیلگران نظامی غربی معتقدند که دست کم باید توافق تسلیحاتی مشترک و گامی در این زمینه اتخاذ شود که مستلزم ایجاد سامانه های رادار در یک کشور و سامانه های موشکی در کشور دیگر است.

این درحالیست که از دیرباز درگیری هایی میان کشورهای عربی در منطقه وجود داشته است.

عربستان در گذشته با قطر به علت حمایت این کشور از شبکه ماهواره ای تلویزیونی الجزیره که از خاندان حاکم در ریاض انتقاد کرده بود ، درگیر شده بود و میان عربستان و امارات نیز تنش هایی در زمینه تحکیم وحدت اقتصادی و درگیری مرزی وجود داشت.

این درحالیست که امارات و همسایه خود عمان با یکدیگر تنش دارند و عمان امارات را به مدیریت شبکه جاسوسی در مسقط متهم کرده که البته امارات این اتهام را رد کرده است.

عبد الله الشمری تحلیلگر مسائل عربستان گفت: نخبه ها در شورای همکاری خلیج فارس ، دعوت به وحدت را به منزله واکنشی به انقلاب در کشورهای عربی دانسته اند ولی حمایت برخی کشورهای عربی ضعیف بوده است زیرا سیاست یکپارچه ای در زمینه دفاع و سیاست خارجی وجود ندارد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار