نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > نارضایتی اسلامگرایان از انتصاب نخست وزیر جدید/ مانور نظامی 17کشور جهان در خاک اردن
 


شماره خبر :١٠٨٢٣٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/02/23    ا   ٠٧:٣٦

اردن در هفته‏ای که گذشت
نارضایتی اسلامگرایان از انتصاب نخست وزیر جدید/ مانور نظامی 17کشور جهان در خاک اردن
مانور نظامی 17 کشور جهان در خاک اردن، اعتراف شاه اردن به سهل انگاری نظام در ایجاد اصلاحات و به آتش کشیده شدن پرچم اسرائیل در امان از مهم‏ترین رخدادهای اردن در هفته گذشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : نارضایتی اسلامگرایان از انتصاب نخست وزیر جدید/ مانور نظامی 17کشور جهان در خاک اردن

مانور نظامی 17 کشور جهان در خاک اردن، اعتراف شاه اردن به سهل انگاری نظام در ایجاد اصلاحات و به آتش کشیده شدن پرچم اسرائیل در امان از مهم‏ترین رخدادهای اردن در هفته گذشته است.

خبرگزاری فارس: نارضایتی اسلامگرایان از انتصاب نخست وزیر جدید/ مانور نظامی 17کشور جهان در خاک اردن

به گزارش بیداری اسلامی، "عبدالله دوم"، شاه اردن هفته گذشته در دیدار با رئیس پارلمان و روسای کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های پارلمانی این کشور گفت:"این باید برای همه روشن باشد که ما در پیشبرد روند اصلاحات سیاسی ثابت‌‌قدم هستیم و با جدیت تمام کار می‌کنیم تا انتخابات پارلمانی تا قبل از پایان سال جاری میلادی برگزار شود."

عبدالله دوم افزود: ما در مسیر اصلاح حرکت می‌کنیم و هیچ بازگشت به عقب وجود ندارد و تلاش می‌کنیم هر چه سریع‌تر به دستاوردهایی در این زمینه دست یابیم."

شاه اردن همچنین از اعضای پارلمان و مردم این کشور خواست که از ابتدای تابستان خود را برای انتخابات پارلمانی آماده کنند.

وی تاکید کرد:" آنچه که از اصلاحات در قانون اساسی صورت گرفته است در صورتی که انتخابات پارلمانی بر اصول شفافیت و اعتبار برگزار نشود ، بی‌معنا خواهد بود."

شاه اردن مرحله آتی را فرصتی برای پیشرفت در اصلاحات سیاسی اردن خواند و گفت:" ما نباید از اتخاذ مواضع قدرتمند در این مسیر هراس داشته باشیم."

عبدالله دوم انتخابات پارلمانی را فرصت تاریخی برای تعیین آینده این کشور در سال جاری برشمرد و گفت: پارلمان باید با قدرت تمام در این مرحله حساس عمل کند تا بخشی از تاریخ اردن را با دست خود رقم زند.

بر اساس قانون اساسی اردن انتخابات پارلمانی این کشور هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود آخرین انتخابات در اردن نهم نوامبر 2010 برگزار شده بود

مانور نظامی 17 کشور جهان در خاک اردن

دولت اردن با وجود شرایط ملتهب منطقه ای هفته گذشته میزبان برگزاری مانوری متشکل از 17 کشور جهان در زمینه جدیدترین تجهیزات امنیتی و نظامی بود.

دولت اردن هفته گذشته اعلام کرد که مانور "شیر در کمین" با مشارکت بیش از 17 کشور از جمله آمریکا و انگلیس و فرانسه و ایتالیا و همچنین اردن و عربستان سعودی آغاز شد.

همچنین امیر خالد بن سلطان معاون وزیر دفاع عربستان سعودی با اعلام این مطلب تاکید کرد که این مانور از دو سال پیش برنامه ریزی شده است و موافقت با برگزاری آن در پایان سال 2010 انجام شده است.

این مقام سعودی در جریان بازدید از نمایشگاه عملیات وپژه سوفکس که دیروز انجام شد، گفت که بیشتر نیروهای شرکت کننده در این مانورها سعودی، اردنی و آمریکایی هستند، او نسبت به اینکه کشورش یکی از بزرگترین شرکت کنندگان در این مانور است، ابراز افتخار کرد.

به گفته خالد بن سلطان این مانور شامل آموزش های نیروهای ویژه و نیروهای دریای و هوایی است و پشتیبانی عملیات هوایی در این مانور نیز از سوی نیروهای سعودی صورت می گیرد.

این مقام سعودی البته مدعی شد که این مانور ارتباطی با اتفاقات کنونی سوریه یا افزایش تنش میان کشورهای حاشیه خلیج فارس با ایران ندارد، او گفت: ما این مانور را به چیزی مرتبط نمی کنیم، هر نیروی مسلحی در طول سالها نیاز به تمرین دارد و این مانور از دو سال پیش برنامه ریزی شده است.

پیش از این روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در گزارشی در گفتگو با تحلیلگران آمریکایی، برگزاری این رزمایش را با تحولات سوریه مرتبط دانسته بود، موضوعی که مقامات اردن سعی کردند آنرا رد کنند.

خبرگزاری رسمی اردن (پترا) این رزمایش را بزرگترین مانور تاریخ اردن دانست و اعلام کرد: این رزمایش در مناطق مختلفی از اردن برگزار می شود و نیروهای دریایی، هوایی و زمینی اردن طی آن فرصت حضور در کنار ارتشهای پیشرفته جهان را پیدا می کنند.

نارضایتی اسلامگرایان از انتصاب نخست وزیر جدید

اسلامگرایان اردن هفته گذشته با اشاره به انتصاب "فایز طراونه" از سوی شاه این کشور به سمت نخست وزیری، اعلام کردند که وی مقبولیت مردمی ندارد.

"علی ابو سکر" رئیس مجلس شورای حزب جبهه عمل اسلامی اردن در همین راستا گفت: ملت اردن از مدت ها پیش با انجام فعالیت های اعتراضی، خواستار ایجاد تغییرات اساسی در کشور از جمله تشکیل دولت منتخب مردمی شده بود ولی متاسفانه نظام اردن هیچ توجهی به این مساله نکرده و همچنان به همان روش قبلی در تشکیل دولت ها ادامه می دهد.

وی افزود: دولت "عون خصاونه" به دلیل عدم برخورداری از اختیارات کامل و دخالت در امورش استعفا داد و همین مساله بیانگر این مطلب است که هر دولتی که برای خود احترام قائل باشد، قادر به ادامه کار نیست و اختیاراتش سلب خواهد شد.

این رهبر اسلامگرای اردن خاطر نشان کرد: نخست وزیر جدید اردن بدون داشتن برنامه لازم و یا برخورداری از محبوبیت مردمی به این سمت منصوب شد و ملت اردن به هیچ وجه این مساله را بر نمی تابد.

ابو سکر در رابطه با پیمان سازش اردن و اسرائیل (موسوم به وادی عربه) و نقش طراونه در امضای آن گفت: پرونده وادی عربه از جمله پرونده هایی است که ملت اردن کاملا مخالف آن است و از آنجا که فایز طراونه از مهندسان این طرح بوده، طبیعی است که همین مساله سبب نارضایتی مردم از وی و برگزاری تظاهرات ضد دولتی در کشور شده است.

وی در پایان از نظام اردن خواست تا به اراده ملت احترام بگذارد و بیش از این خواست ملت را نادیده نگیرد.

 

به آتش کشیدن پرچم اسرائیل در شهرهای مختلف اردن

در ادامه اعتراضات شهروندان اردنی به عملکرد نظام از جمله ادامه روابط با رژیم صهیونیستی، پرچم اسرائیل در شهرهای مختلف اردن به آتش کشیده شد.

به فاصله 2 هفته پس از انتصاب "فایز طراونه" نخست وزیر جدید اردن از سوی پادشاه، شهروندان اردنی به دلیل نقش وی در امضای پیمان سازش با رژیم صهیونیستی (موسوم به وادی عربه)، ضمن اعتراض به این انتصاب، با به آتش کشیدن پرچم رژیم صهیونیستی در شهرهای مختلف، خواستار لغو پیمان وادی عربه و قطع کامل روابط با این رژیم شدند.

در شهر "امان"، هزاران تن از شهروندان با برگزاری تظاهرات اعتراضی از مقابل مسجد حسینی از مرکز این شهر، خواستار تحقق اصلاحات سیاسی و اقتصادی در کشور شدند.

تظاهرات کنندگان با سردادن شعار مرگ بر اسرائیل و لعنت به وادی عربه، خواستار قطع کامل روابط با این رژیم و بستن سفارت اسرائیل در امان شدند.

لزوم اقدام فوری نظام اردن جهت آزاد کردن اسرای این کشور که در زندان های رژیم صهیونیستی هستند، از دیگر خواسته های شهرندان اردنی بود.

شهروندان اردنی همچنین خواستار برکناری دولت، انحلال پارلمان و تشکیل دولت منتخب مردمی شدند.

در پایان این مراسم، تظاهرات کنندگان با تجمع در میدان نخیل، ضمن انجام یک سخنرانی اعتراضی، بی تفاوتی دولت در تحقق مطالبات مردمی را به شدت محکوم کردند.

سایر شهرهای اردن از جمله کرک، معان، طفیله، شوبک و اربد نیز شاهد برگزاری تظاهرات مشابه بود.

از زمان آغاز اعتراضات مردمی در اردن، طی 14 ماه گذشته، شهروندان اردنی نزدیک به 5175 فعالیت اعتراضی از جمله تظاهرات، تحصن، تجمع و سایر فعالیت های اعتراضی صورت داده اند ولی نظام اردن تا کنون توجهی به خواست شهروندان نکرده و همین امر سبب افزایش فعالیت های اعتراضی ملت شده است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار