نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > انتقاد تونس از دخالت‌های آمریکا در امور داخلی این کشور/ خودسوزی جوان معترض تونسی
 


شماره خبر :١٠٧٢٧٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/02/20    ا   ١٢:٣٩

انتقاد تونس از دخالت‌های آمریکا در امور داخلی این کشور/ خودسوزی جوان معترض تونسی
انتقاد تونس از دخالت‌های آمریکا در امور این کشور، تحصن سراسری امروز مخالفان رئیس جمهور موریتانی، تصویب قانون توزیع قدرت بین پادشاه و نخست‌وزیر در مغرب، خودسوزی یک جوان معترض دیگر در تونس از عناوین مهم‌ترین تحولات سیاسی امروز در قاره آفریقا است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : انتقاد تونس از دخالت‌های آمریکا در امور داخلی این کشور/ خودسوزی جوان معترض تونسی

انتقاد تونس از دخالت‌های آمریکا در امور این کشور، تحصن سراسری امروز مخالفان رئیس جمهور موریتانی، تصویب قانون توزیع قدرت بین پادشاه و نخست‌وزیر در مغرب، خودسوزی یک جوان معترض دیگر در تونس از عناوین مهم‌ترین تحولات سیاسی امروز در قاره آفریقا است.

خبرگزاری فارس: انتقاد تونس از دخالت‌های آمریکا در امور داخلی این کشور/ خودسوزی جوان معترض تونسی

به گزارش بیداری اسلامی، جدیدترین و مهم‌ترین تحولات سیاسی در حوزه قاره سبز آفریقا به شرح زیر است:

*تحصن سراسری مخالفان رئیس جمهور موریتانی

پایگاه خبری "الیوم السابع" نوشت: معارضان موریتانی امروز چهارشنبه با برپایی تحصن در سراسر کشور با شعار "همه قاطع برای برکناری رئیس" خواستار سرنگونی رژیم می‌شوند.

"منی بنت الدی"، رئیس کمیته رسانه‌ای هماهنگی معارضان تاکید کرد مردم نواکشوت امروز از میدان "دار الشباب قدیم" به سوی میدان "مسجد بن عباس" راهپیمایی می‌کنند تا در آنجا تحصن خود را برگزار می‌کنند و معارضان با راهپیمایی مسالمت‌آمیز سرکوبگری‌های نظام را به چالش می‌کشند.

نیروهای امنیتی موریتانی پنجشنبه هفته گذشته به تحصن بیش از 12 ساعته  معارضان که خواستار سرنگونی محمد ولد عبدالعزیز از قدرت بودند حمله کردند و با شلیک گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش آنها را متفرق کردند.

پلیس موریتانی همچنین 16 دانشجوی معارض دانشکده ادبیات و علوم انسانی نواکشوت را دستگیر کردند و این در حالی است که بیشتر بخش‌های این دانشکده و دانشکده فنی در اعتراض به دستگیری دانشجویان اعتصاب کرده‌اند.

* درگیری انقلابیون لیبی مقابل مقر نخست‌وزیری در طرابلس

ده‌ها نفر از انقلابیون "جبل نفوسه" که در جنوب غربی طرابلس و غرب لیبی قرار دارد، دیروز ساختمان نخست وزیری را به محاصره خود درآوردند.

انقلابیون جبل نفوسه خواستار مطالبات مالی خود بودند که با خلف وعده‌های دولت موقت "عبدالرحیم الکیب" مواجه شده بود و منجر به درگیری این انقلابیون با نیروهای کمتیه عالی امنیتی شد.

 اما انقلابیون با رد درخواست برای پایان دادن به تحصن مسالمت‌آمیز با نیروهای امنیتی درگیر شدند که به دنبال آن نگهبانان مقر نخست وزیری در مرکز طرابلس اقدام به شلیک تیرهای هوایی برای متفرق کردن تحصن‌کنندگان کردند.

بر اساس گزارش الجزیره درگیری‌های انقلابیون جبل نفوسه  با نیروهای امنیتی لیبی یک کشته و چهار مجروح به دنبال داشت.

* دولت لیبی: قطع پاداش‌های مالی انقلابیون موقتی است

دولت لیبی تاکید کرد که قطع پرداخت پاداش مالی به انقلابیون موقت است و دلیل قطع موقت پرداخت، تخلفاتی است که در فهرست اسامی انقلابیونی که پاداش مالی از دولت مطالبه می‌کنند مشاهده شده است.

دولت لیبی اعلام کرد که تدابیر جدید برای ممانعت از بروز تخلف و سوء استفاده از فرصت کمک به انقلابیون اتخاذ شده است.

"ناصر المانع" سخنگوی دولت لیبی دیروز سه‌شنبه گفت دولت لیبی و شورای ملی انتقالی شیوه کنونی پرداخت پاداش مالی را به هدر رفتن بیت المال و خیانت به ملت می‌داند.

وی درباره حمله مسلحانه انقلابیون به ساختمان نخست‌وزیری در طرابلس که در اعتراض به قطع پاداش مالی دولت به آنها صورت گرفته بود گفت: با نمایندگان این گروه درباره قطع کمک‌ها به مجروحین، اسرا و مفقودین و اقدامات دولت در قبال ایشان مذاکره صورت گرفته است.

سخنگوی دولت تاکید کرد که در این مذاکره بر حقوق انقلابیون و اولویت‌بخشی به آن از سوی دولت تاکید شده است.

* آغاز محاکمه هواداران رژیم قذافی

محاکمه سران رژیم سابق لیبی و وابسته به رژیم معمر قدافی در این کشور آغاز شد و دیروز سه‌شنبه اولین محاکمه غیرنظامی شماری از وابستگان به رژیم سابق در دادگاه شهر الزاویه در غرب طرابلس برگزار شد.

این افراد متهم به اقدام برای تضعیف استقرار و امنیت کشور با اجرای عملیات‌های تروریستی بودند اما به درخواست وکلای مدافع آنها ادامه محاکمه به زمان دیگری موکول شد.

هم اکنون شمار زیادی از سران رژیم سابق و صدها نفر از هواداران قذافی در زندان‌های دولت انتقالی لیبی هستند و در انتظار محاکمه خود به سرمی‌برند.

* تصویب قانون توزیع قدرت بین پادشاه و نخست‌وزیر در پارلمان مغرب

پارلمان مغرب دیروز سه‌شنبه پس از بحث طولانی لایحه قانونی را برای اولین بار پس از تدوین قانون اساسی جدید این کشور به تصویب رساند که نحوه توزیع انتصاب‌ موقعیت‌های عالی‌رتبه بین پادشاه و نخست‌وزیر را تعیین می‌کند.

بر اساس این قانون "عبدالله بنکیران"،‌نخست‌وزیر جدید مغرب انتصاب هزار و 181 منصب عالی‌رتبه را برعهده می‌گیرد و پادشاه حق انتصاب در 38 نهاد را دارد و  این در حالی است که بر اساس قانون اساسی پیشین مغرب نخست‌وزیر تنها انتصاب در 17 منصب عالی‌رتبه را در اختیار داشت.

از جمع 395 نماینده پارلمان، 131 نفر به این قانون رای مثبت و 48 نفر رای منفی و هفت نفر رای ممتنع دادند این در حالی است که 209 نماینده نیز در جلسه رای‌گیری حضور نداشتند.

بخشی از معارضان از حزب اتحادیه سوسیالیست چپ‌گرا از دادن رای مثبت به این لایحه خودداری کردند چرا که اکثریت پارلمان با اصلاحیه‌های معارضان در این لایحه مبنی بر کاهش شمار پست‌‌های انتصابی پادشاه از 38 منصب به 11 منصب و افزودن به اختیارات انتصابی نخست‌وزیر مخالفت کرده بود.

* آغاز گفت‌وگوهای ملی در مغرب برای اصلاح دستگاه قضا

محمد ششم پادشاه مغرب شب گذشته طی نطقی از آغاز گفت‌وگوهای ملی برای اصلاح دستگاه قضا تحت نظارت "هیئت عالی مشورتی" مرکب از 40 عضو خبر داد.

بنا به گفته پادشاه این هیئت که اعضای آن را "مصطفی الرمید"، وزیر دادگستری پیشنهاد داده است شامل مقامات، رهبران و مدیران همه نهادهای قانون‌گذاری و بخش‌های دولتی و قضایی و نمایندگانی از جامعه مدنی است.

محمد ششم تاکید کرد این هیئت مشورتی مسئولیت تهیه منشور ملی با اهدافی روشن، برنامه‌های معین و ساز و کار مشخص را برعهده دارد.

انتظار می‌رود این گفت‌وگوی ملی دو ماه به طول انجامد و پس از آن طرح‌ها و توصیه‌ها درباره اصلاح سیستم قضا در مغرب به پادشاه این کشور که ریاست شورای عالی دستگاه قضایی را برعهده دارد ارائه می‌شود.

پادشاه مغرب بر تضمین استقلال دستگاه قضا از دو قوه مقننه و مجریه و تاسیس شورای عالی قوه قضائیه به عنوان نهادی قانونی تاکید کرد.

* دستگاه قضایی آفریقای جنوبی مقاماتی از زیمبابوه را تحت پیگرد قرار می‌دهد

دادگاهی در آفریقای جنوبی دستور رسیدگی به اتهامات مقاماتی در زیمبابوه درباره شکنجه هوداران جریان معارض در پنج سال پیش را صادر کرد.

قاضی "هانز فابرسیوس" در پریتوریا گفت کشورش متعهد به تحقیق درباره هر متهم به ارتکاب جنایات خطرناک در خارج از خاک این کشور و محاکمه آنها در آفریقای جنوبی است.

یک وکیل دادگاه جنایی بین‌المللی نیز دستور دستگاه قضایی آفریقای جنوبی برای رسیدگی به اتهامات مقامات زیمبابوه تصمیمی انقلابی خواند و گفت: پیامش این است که آفریقای جنوبی پناهگاه شکنجه‌گران نخواهد بود.

انجمن تبعیدی‌های زیمبابوه‌ای از آفریقای جنوبی خواست به تعهدات خود در قبال دادگاه جنایی پایبند باشند و 17 مقام زیمبابوه‌ای را که متهم به شکنجه معارضان هستند در صورت ورود به این کشور دستگیر کنند.

موضوع شکنجه معارضان به حمله علیه ساختمان جنبش "برای تغییر دموکراتیک" مهم‌ترین گروه معارضان نظام رابرت موگابه بازمی‌گردد.

شماری از مقامات زیمبابوه به شکنجه ده‌ها فعال معارض به دنبال این حمله برنامه‌ریزی شده متهم هستند که جنایتی غیرانسانی شمرده می‌شود.

* خودسوزی جوان معترض تونسی

منابع پزشکی تونس از مرگ یک جوان تونسی اهل استان توزر 500 کیلومتری جنوب پایتخت تونس بر اثر خودسوزی خبر دادند.

"علی المرزوقی"،‌35 ساله یکشنبه شب بر اثر شدت جراحات وارده در تمام بدنش ناشی از خودسوزی قبل از رسیدن به بیمارستان سوختگی در داخل آمبولانس جان سپرد.

اهالی شهر توزیر علت خودکشی این جوان که با ریختن بنزین بر روی بدن و آتش زدن خودش صورت گرفته بود مخالف مسئولین محلی با اعطای یک زمین زراعتی دولتی به وی در یکی از مناطق استان صورت گرفته است.

انقلاب مردم تونس که سرآغاز انقلاب‌های منطقه بود و به سرنگونی دیکتاتورهای تونس، مصر، لیبی و یمن منتهی شد با خودسوزی یک شهروند این کشور در اعتزاض به بیکاری آغاز شد.

* انتقاد تونس نسبت به دخالت‌های آمریکا در امور قضایی این کشور

تونس از اظهارات "گوردن گرای"، سفیر آمریکا در این کشور در قبال محکومیت مدیر شبکه نسمه‌تی‌وی به دلیل پخش فیلم ضدایرانی پرسپولیس انتقاد کرد.

به دنبال صدور حکم دادگاه، سفیر آمریکا در بیانیه‌ای گفت :این محکومیت نگرانی‌های واقعی درباره آزادی بیان در تونس جدید را مطرح می‌کند.

سفیر آمریکا ادعا کرده بود که القروی حق تجدید نظر در حکم خود را دارد و دوره کنونی با دوره زین العابدین بن علی متفاوت است و باید به آزادی بیان که یکی از حقوق بشر شمرده می‌شود احترام گذاشت.

در واکنش به اظهارات سفیر آمریکا وزارت خارجه تونس در بیانیه‌ای این اظهارات را دخالت در امور قضایی تونس خواند و گفت: تونس خواستار عدم دخالت در امور قضایی این کشور است و آزادی بیان حق مشروعی است که قانون آن را تعیین می‌کند.

در این بیانیه آمده است دولت تونس نسبت به اظهارات سفیر آمریکا مبنی بر نومیدی از تونس جدید اظهار تعجب می‌کند.

وزارت خارجه تونس در روابط خود با تونس خواستار تفاهم و احترام متقابل بر اساس منافع مشترک و احترام به حاکمیت مستقل دو کشور شد.

در دادگاه اولیه‌ای که برای پرونده‌  شبکه تلویزیونی تونسی "نسمة تی‌وی" تشکیل شد، این شبکه بدلیل پخش فیلم انیمیشن ضدایرانی و ضد اسلامی "پرسپولیس" محکوم شد.

پخش این فیلم انیمیشن در تونس در اکتبر گذشته، اعتراض بسیاری از اسلام‌گرا‌ها و سلفی‌ها را برانگیخت زیرا این فیلم را که به سیاه‌نمایی از دوران اوایل انقلاب اسلامی ایران معروف شده است، ضد اسلامی می‌دانستند.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با یونایتدپرس گفت که دادگاه "نبیل القروی" مدیر شبکه نسمه‌تی‌وی را به پرداخت 2400 دینار(40/1589 دلار) بعنوان غرامت محکوم کرد. علاوه بر او "نادیة جمال" رئیس انجمن صوت و تصویر که این فیلم انیمیشن ایرانی را دوبله کرده است و نیز "هادی ابوغنیم" مسئول بخش برنامه‌های این شبکه تلویزیونی را به پرداخت غرامت 1200 دیناری (70/794 دلار) محکوم شدند.

پخش فیلم ضدایرانی «پرسپولیس» از شبکه تلویزیونی «نسمه تی‌وی» در مهر ماه گذشته در تلاش برای برانگیختن احساسات اسلامی مردم این کشور و برای تخریب وجهه ایران انتقادات رسانه‌ای بسیاری در این کشور ایجاد کرد که به درگیری شدیدی بین پلیس و مردم این کشور نیز انجامید.

شبکه نسمه تی‌وی یک شبکه ایتالیایی تونسی است و 25 درصد سهام این شبکه متعلق به "سیلویو برلوسکونی" نخست وزیر سابق ایتالیا است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار