نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > تشکیل کابینه جدید اردن/ تظاهرات ضدصهیونیستی در امان
 


شماره خبر :١٠٥٢٢٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/02/16    ا   ٠٨:٢٤

اردن در هفته‏ای که گذشت
تشکیل کابینه جدید اردن/ تظاهرات ضدصهیونیستی در امان
تشکیل دولت جدید، توافق هسته ای اردن با فرانسه و روسیه و بر گزاری تظاهرات ضد صهیونیستی از مهم‏ترین رخدادهای اردن در هفته گذشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تشکیل کابینه جدید اردن/ تظاهرات ضدصهیونیستی در امان

تشکیل دولت جدید، توافق هسته ای اردن با فرانسه و روسیه و بر گزاری تظاهرات ضد صهیونیستی از مهم‏ترین رخدادهای اردن در هفته گذشته است.

 

خبرگزاری فارس: تشکیل کابینه جدید اردن/ تظاهرات ضدصهیونیستی در امان

به گزارش بیداری اسلامی، هفته گذشته مجلس شورای گروه اخوان المسلمون اردن - بالاترین نهاد رهبری اخوان المسلمون اردن- همام سعید را به رهبری این گروه برگزید.

همام سعید دوشنبه شب گذشته بعد از پیروزی بر سلام الفلاحات رهبر اسبق گروه اخوان المسلمون در انتخابات داخلی به رهبری دوباره این گروه انتخاب شد.

انتخاب همام سعید در دور دوم صورت گرفت به گونه ای که الفلاحات در دور اول با یک رای بر همام سعید پیشی گرفت و توانست 26 رای را درمقابل 25 رای کسب کند و دو برگه سفید نیز در صندوق ریخته شده بود.

تعداد کل اعضای مجلس شورای گروه اخوان المسلمون اردن 53 نفر هستند.

همام سعید در دور دوم موفق شد 27 رای در مقابل 25 رای الفلاحات بدست آورد و یک برگه سفید نیز در صندوق ریخته شده بود.

اساسنامه داخلی گروه اخوان المسلمون اردن اجازه تصدی پست رهبری این گروه را بیش از دو دوره متوالی نمی دهد. هر دوره شامل چهار سال است.

 

*حمایت نخست وزیر جدید اردن از معاهده سازش با اسرائیل

 

فایز طراونه نخست وزیر انتصابی شاه اردن هفته گذشته در اظهاراتی سیاست های خود را برای دوره آینده حاکمیت اردن تشریح کرد. وی دوره کنونی برای اردن را دقیق و حساس خواند و گفت که به دنبال ایجاد اصلاحات بدون اعمال خشونت در اردن خواهد بود.

الطراونه معاهده صلح میان اردن و رژیم صهیونیستی موسوم به وادی عربه را در راستای منافع برادران فلسطینی! خواند و مدعی شد که اردن از این معاهده برای شکستن محاصره ملت فلسطین استفاده می کند. او گفت که اگر زمان به عقب باز می گشت نیز وی در این مذاکرات شرکت می کرد.

*تحصن شهروندان اردنی در حمایت از روزنامه نگار زندانی

 

پس از دستگیری "جمال محتسب" روزنامه نگار برجسته اردنی به اتهام تبلیغ علیه نظام، این اقدام نیروهای اطلاعاتی و امنیتی اردن با مخالفت شدید احزاب، گروه‏ها، اتحادیه های صنفی و نیز شهروندان این کشور روبرو شد.

در همین راستا، صدها تن از روزنامه نگاران، فعالان سیاسی، اعضای احزاب و شهروندان عادی در حمایت از روزنامه نگار زندانی اردنی، هفته گذشته در برابر کاخ نخست وزیری این کشور تحصن کردند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط وی شدند.

"جمال ابو بیدر" رئیس کمیته آزادی های اتحادیه روزنامه نگاران اردنی در حاشیه این تحصن گفت: هف از این مراسم تاکید بر لزوم آیاد کردن فوری همکارمان و نیز اعتراض به محاکمه وی در دادگاه امنیت کشور است.

وی تصریح کرد: محاکمه روزنامه نگاران در دادگاه نظامی کاملا با قانون اساسی کشور مغایرت دارد.

ابو بیدر افزود: متاسفانه ما در آستانه روز جهانی حمایت از آزادی رسانه ای قرار داریم ولی همچنان تعدادی از همکاران ما در زندان هستند و این مساله نه تنها بیانگر کاهش آزادی بیان در اردن است بلکه سبب خدشه دار شدن چهره اردن در عرصه بین الملل می شود.

رئیس کمیته آزادی های اتحادیه روزنامه نگاران اردنی در پایان ابراز امیدواری کرد که با روی کار آمدن دولت جدید اردن، وضعیت آزادی مطبوعاتی و رسانه ای در این کشور بهبود یابد و زندانیان مطبوعاتی نیز هرچه سریع‏تر آزاد شوند.

 

*نامه‌ شاه اردن به عباس

 

شاه اردن اخیرا نامه‏ای به رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ارسال کرد و قرار است عباس بزودی با شاه اردن در امان دیدار کند.

این نامه درباره تحولات جاری در منطقه، روند صلح و روابط دوجانبه است.

از سوی دیگر برخی منابع نیز اعلام کرده‌اند که قرار است عباس، هفته آینده با شاه اردن در "امان" پایتخت اردن دیدار کند.

در شرایطی که اعراب درگیر تحولات جاری در منطقه هستند، به نظر می‌رسد، فرصت مناسبی برای صهیونیست‌ها به منظور اجرای یکی دیگر از طرح‌های شوم خود علیه ملت فلسطین به وجود آمده است.

برخی رسانه‌ها هفته گذشته نوشتند: منابع آگاه از دیدارهای متعدد محرمانه میان مقامات قطری و صهیونیستی برای اجرای کردن توطئه وطن جایگزین فلسطینی‌ها در اردن خبر دادند و گفتند که مشغول بودن اعراب به تحولات منطقه بهترین فرصت برای اجرای این طرح است. این امر با آگاهی طرف‌های سعودی و آمریکایی در حال پیگیری است.

*توافق اردن با فرانسه و روسیه برای احداث نیروگاه هسته ای

 

هفته گذشته مقامهای انرژی اردن اعلام کردند مذاکرات با فرانسه و روسیه برای احداث نخستین رآکتور هسته ای این کشور به مراحل نهایی رسیده است .

بر اساس این گزارش اردن هم اکنون بیش از 98 درصد انرژی مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می کند و واردات انرژی بیش از یک پنجم تولید ناخالص داخلی اردن را تشکیل داده است و هزینه سنگینی را بر اقتصاد این کشور وارد می کند .

بر این اساس آژانس انرژی اتمی اردن در بیانیه ای اعلام کرد این کشور وارد مذاکرات نهایی با کنسرسیومی متشکل از شرکت فرانسوی آروا و میتسوبیشی و شرکت روسی اتم استروی شده است تا رآکتور هسته ای اردن را با ظرفیت تولید 1100 مگا وات برق در سال تا سال 2020 میلادی طراحی و راه اندازی کنند . این گزارش حاکی است دولت اردن در حال بررسی آروا هم اکنون در حال انجام عملیات اکتشاف اورانیوم در مناطق مرکزی اردن است .

پیش بینی می شود اردن بیش از 20 هزار تن ذخایر اورانیوم داشته باشد و این ذخایر برای تامین سوخت نیروگاه هسته ای این کشور کافی است  . اردن قصد دارد برنامه بلند مدتی را برای دستیابی به استقلال انرژی اجرا کند که انرژی هسته ای اولویت مهمی در این برنامه خواهد داشت .

 

*تشکیل دولت جدید اردن به ریاست فایز طراونه

سر انجام پس از گذشت نزدیک به یک هفته از انتصاب نخست وزیر اردن، دولت جدید این کشور چهارشنبه گذشته در حضور پادشاه سوگند یاد کرد.

بر اساس دولت جدید، شخص نخست وزیر همچون روال گذشته در اردن، مسوولیت وزارت دفاع را نیز بر عهده خواهد داشت.

"عبد السلام عبادی" وزیر اوقاف این کشور نیز به عنوان قدیمی ترین عضو کابینه، در صورت عدم حضور نخست وزیر، به کارهای او رسیدگی خواهد کرد.

از میان وزرای انتخاب شده، 12 تن از آنان در کابینه خصاونه حضور داشتند که از جمله آنان می توان به وزرای خارجه، اوقاف، انرژی، برنامه ریزی و همکاری بین الملل، مسکن و کار، بهداشت، فرهنگ، محیط زیست و کشاورزی اشاره کرد.

8 تن از وزرا نیز در کابینه دوم معروف بخیت (نخست وزیر اسبق اردن) حضور داشتند.

یک وزارتخانه جدید نیز با عنوان "وزارت امور بانوان" نیز در این کشور تشکیل شده که وزیر آن، تنها زن عضو کابینه است.

دولت جدید اردن در سایه افزایش موج نارضایتی شهروندان، کار بسیار سختی در پیش دارد.

 

*به آتش کشیدن پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی در روز جمعه لغو پیمان وادی عربه

 

شهروندان اردنی در نخستین جمعه پس از تشکیل کابینه جدید این کشور، با برگزاری تظاهرات هایی در شهرهای مختلف، ضمن به آتش کشیدن پرچم رژیم صهیونیستی، خواستار لغو پیمان وادی عربه شدند.

هزاران تن از شهروندان اردنی پس از اقامه نماز جمعه با برگزاری تظاهرات های اعتراضی در شهرهای مختلف، خواستار لغو پیمان سازش اردن و رژیمصهیونیستی (موسوم به وادی عربه) شدند.

در شهر "امان" هزاران تن از شهروندان و اعضای احزاب، با برگزاری تظاهراتی با نام "لغو پمان وادی عربه" خواستار لغو این پیمان و قطع کامل روابط با رژیم صهیونیستی شدند.

شهروندان در این تظاهرات که از مقابل مسجد حسینی در مرکز این شهر برگزار شد، پرچم آمریکا و اسرائیل را به آتش کشیدند.

شرکت کنندگان شعار دادند که وادی عربه پیمان صلح نیست بلکه پیمان تسلیم است.

در پایان این تظاهرات که به میدان النخیل ختم شد، تعدادی از رهبران احزاب و فعالان سیاسی به سخنرانی پرداختند و خواستار لغو پیمان وادی عربه شدند.

شهروندان پایتخت اردن همچنین خواستار مبارزه با فساد و مفسدان، تحقق اصلاحات فوری و نیز پایان دادن به دخالت نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در امور زندگی شهروندان شدند.

حضور انبوه نیروهای امنیتی در مسیر تظاهرات و محل سخنرانی از نکات قابل توجه بود.

سایر شهرهای اردن از جمله طفیله، شوبک، معان، کرک، عجلون، جرش، سلط و اربد نیز شاهد برگزاری تظاهرات مشابه بود.

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آخرین اخبار