نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گزارش 
اخبار > منع تمجید از رژیم سابق در لیبی /روز خونین نیجریه با ۵۶ کشته
 


شماره خبر :١٠٤٠٥٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/02/15    ا   ١٣:١٠

منع تمجید از رژیم سابق در لیبی /روز خونین نیجریه با ۵۶ کشته
قاره آفریقا طی 24 ساعت گذشته روز پر التهابی را پشت‌سر گذاشت، لیبی قانون منع تمجید از رژیم سابق را تصویب کرد، نیجریه روز خونباری را پشت سرگذاشت، دو سودان به ظاهر آرام هستند و هر آن احتمال درگیری وجود دارد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : منع تمجید از رژیم سابق در لیبی /روز خونین نیجریه با ۵۶ کشته

 قاره آفریقا طی 24 ساعت گذشته روز پر التهابی را پشت‌سر گذاشت، لیبی قانون منع تمجید از رژیم سابق را تصویب کرد، نیجریه روز خونباری را پشت سرگذاشت، دو سودان به ظاهر آرام هستند و هر آن احتمال درگیری وجود دارد.

خبرگزاری فارس: روز خونین نیجریه با ۵۶ کشته/منع تمجید از رژیم سابق در لیبی

به گزارش بیداری اسلامی، قاره آفریقا ظرف 24 ساعت گذشته روز پر التهابی را پشت‌سر گذاشت، لیبی قانون منع تمجید و ستایش از رژیم سابق و سران رژیم لیبی و همچنین قانون مصونیت اانقلابیون را تصویب کرد، نیجریه با 56 کشته روز خونباری را پشت سرگذاشت، دو سودان اگرچه به ظاهر آرام هستند، اما این آرامش قطعی نبوده و هر آن احتمال نقض آن وجود دارد و تونس از یک سو ضمن رد ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر احتمال اقدام یهودیان این کشور به فعالیت‌های تروریستی در تونس نسبت به خطر سلفی‌ها در این کشور هشدار داد.

لیبی

شبکه المنار در خبری نوشت: شورای ملی انتقالی لیبی طی مصوبه‌ای اعلام کرد که تبلیغ و ستایش از "معمر قذافی"، دیکتاتور مخلوع این کشور و پسران و حکومت وی جرم به شمار آمده و مجازات خواهد داشت.

بر اساس مصوبه شورای ملی انتقالی لیبی که اداره امور این کشور را در دست دارد، تبلیغ به نفع رژیم سابق در صورت لطمه زدن به منافع ملی مجازات حبس ابد را به دنبال خواهد داشت.

در حکومت سابق لیبی، نهادها و مقامات دولتی و رسانه‌های گروهی به ستایش از معمر قذافی، رهبر مخلوع لیبی و نظام حاکم این کشور می‌پرداختند و تظاهرات سازمان یافته را نشانه حمایت خودجوش مردم از حکومت "انقلابی" وی قلمداد می‌کردند.

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شورای ملی انتقالی لیبی با تصویب قوانینی به مخالفان سابق این کشور که برای براندازی رژیم دیکتاتوری معمر قذافی مبارزه کردند، مصونیت قضایی داد.

در متن قانون اعطای مصونیت که در وب سایت شورای ملی انتقالی لیبی منتشر شده، آمده است که اقدامات لازم و ضروری که طی انقلاب 17 فوریه جهت براندازی رژیم قذافی انجام شد، مشمول هیچ‌گونه مجازاتی قرار نمی‌گیرد و مصونیت مذکور شامل اقدامات نظامی، امنیتی یا غیر نظامی انقلابیون با هدف تضمین موفقیت انقلاب و اهداف آن است.

اما مشخص نیست، این قانون اقدامات انقلابیون را نیز شامل می‌شود که پس از 23 اکتبر، روز اعلام آزادسازی لیبی به وقوع پیوسته است یا خیر.

همچنین براساس قانون دیگری که توسط شورای ملی انتقالی لیبی به تصویب رسید، تمامی اموال و دارایی‌های متعلق به شخصیت‌های رژیم سابق از جمله خویشاوندان قذافی ضبط و توقیف شده و در اختیار قوه قضائیه قرار می‌گیرد.

و سرانجام اینکه پایگاه خبری الیوم السابع گزارش داد که وکیل آخرین نخست‌وزیر رژیم سابق لیبی کمک 50 میلیون یورویی معمر قذافی به تبلیغات رئیس جمهوری فرانسه را تایید کرد.

"بشیر سید" در این ارتباط گفت که "البغدادی المحمودی"، نخست‌وزیر سابق لیبی به وی گفته است که معمر قذافی به "نیکلا سارکوزی" کمک کرده است.

وکیل آخرین نخست وزیر رژیم سابق لیبی در ادامه افزود: المحمودی به من گفته است که "موسی کوسا"، وزیر خارجه معمر قذافی امضا کننده کمک 50 میلیون یورویی (66 ملیون دلاری) به تبلیغات رئیس جمهوری فرانسه بوده است.

نیکلا سارکوزی تاکنون دریافت کمک از دیکتاتور مقتول لیبی را تکذیب کرده است.

سودان

همچنین خبرگزاری فرانسه در گزارشی از آخرین وضعیت حاکم میان دو سودان نوشت که به دنبال ضرب الاجل شورای امنیت سازمان ملل به سودان و سودان جنوبی برای پایان دادن به درگیری‌ها میان خود، آرامشی شکننده در مرزهای این دو کشور برقرار شده است.  

خبرگزاری فرانسه در این ارتباط اعلام کرد که سودان روز گذشته (پنج‌شنبه) ضمن دادن وعده ترک محاصمه با سودان جنوبی براساس قطعنامه شورای امنیت هشدار داده است که حق دفاع از خود در مقابل هرگونه تجاوز را محفوظ می‌داند.

سخنگوی وزارت خارجه سودان در بیانیه‌ای گفت: "علی کرتی"، وزیر خارجه اعلام می‌کند که خارطوم از قطعنامه صادره از سوی شورای امنیت در روز چهارشنبه استقبال می‌کند.

این بیانیه تاکید می‌‌کند که خارطوم خود را نسبت به مفاد قطعنامه شورای امنیت درباره ترک مخاصمه با سودان جنوبی در چارچوب محدودیت‌های زمانی متعهد می‌داند.

براساس قطعنامه سازمان ملل ، سودان و سودان جنوبی تا شامگاه جمعه برای ترک مخاصمه مهلت دارند و در غیر این صورت با تحریم مواجه خواهند شد.

اما "فیلیپ آگر"، سخنگوی ارتش سودان جنوبی پس از درخواست شورای امنیت سازمان ملل از دو کشور برای پایان دادن به درگیری‌هایشان ظرف 48 ساعت و بازگشت به مرزهای قانونی خود، گفته است که هیچ گزارشی از درگیری و حملات هوایی در مرزهای دو کشور دریافت نکرده‌ایم.

وی ادعا کرده است: با این حال ارتش سودان همچنان آماده است تا به مواضع ما حمله کند اما از روز سه شنبه به بعد هیچ درگیری گزارش نشده است.

سخنگوی ارتش سودان جنوبی گفت: در صورت وقوع حمله‌ای دیگر و آغاز تنش، ارتش سودان جنوبی به طور کامل در موضع دفاعی قرار می‌گیرد.

درگیری‌های جدید به دنبال حمله سودان جنوبی به منطقه نفت خیر "هجلیج" و تصرف این منطقه آغاز شد. این اقدام سودان جنوبی محکومیت بین المللی به دنبال داشت و سرانجام نیروهای ارتش سودان جنوبی از این منطقه خارج شدند.

تونس

خبرگزاری رسمی تونس (وات) در خبری اعلام کرد که وزارت داخلی این کشور در پاسخی قاطع به دروغ‌پردازی ر‍ژیم صهیونیستی تاکید کرد که امنیت در سراسر تونس برقرار و شرایط برای حضور گردشگران در این کشور مناسب است.

در بیانیه وزارت داخلی تونس، ادعاهای ر‍ژیم صهیونیستی مبنی بر احتمال حمله به یهودیان مقیم تونس و گردشگران تکذیب شده است.

یک نهاد رژیم صهیونیستی پیش از این مدعی شده بود که اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد، احتمالا یهودیان تونس به وی‍ژه یهودیان ساکن جزیره جربه اقداماتی تروریستی علیه دولت تونس انجام دهند.

در تونس حدود 1500 یهودی زندگی می کنند که اغلب آنان ساکن جزیره جربه این کشور هستند.

از سوی دیگر روزنامه الفجر چاب الجزایر بخشی از مصاحبه "منصف المرزوقی" با شبکه خبری روسیا الیوم را آورده است که در آن رئیس جمهور موقت تونس تاکید کرده است، سلفی‌های تونس هرگز گفت‌وگو و مذاکره سیاسی را قبول ندارند واین موضوع می‌تواند در آینده بر روند دموکراسی در این کشور تاثیر منفی از خود برجا گذارد.

المرزوقی در ادامه سخنان خود ضمن حمایت از موفقیت اسلامگراها در انتخابات این کشور تاکید کرده است که جریان سلفی تلاش دارد، رفتار و اخلاق تند و خشن را به نام اسلام در جامعه رواج دهد.

وی تاکید کرده است که جنبش سلفی‌گری در تونس دیدگاه‌های نامتوازن سیاسی دارد و بیش از اینکه خطرات آنان برای انقلاب تونس نمایان شود، باید از راه‌های سیاسی با این گروه برخورد شود.

المرزوقی در ادامه اظهار کرده است که اسلامگرایان در تونس از موقعیت خوب مردمی برخوردار هستند و از فضای دموکراسی که در کشور بوجود آمده به مسند قدرت رسیدند.

وی تاکید کرده است که اسلامگرایان در مجلس مصر و تونس در چارچوب دموکراسی واقعی فعالیت کرده و در یک انتخابات آزاد نیز پیروز شدند و بر این اساس احتمال خروج آنها از فعالیت‌های سیاسی بعید است و مردم تونس نیز بارها اعلام کرده‌اند که نسبت به اسلامگرایان بدبین نیستند.

نیجریه

خبرگزاری رویترز در خبری گزارش داد: منابع بیمارستانی در نیجریه اعلام کردند که شمار قربانیان در حمله افراد مسلح به بازاری در شمال شرق این کشور به 56 نفر افزایش یافت.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، اما مقامات نیجریه اعضای گروه بوکوحرام را عامل این حمله معرفی کرده‌اند.

در همین حال یک منبع که شاهد انتقال اجساد قربانیان به بیمارستان بوده، تاکید کرده است: شخصا اجساد 56 نفر را مشاهده کردم.

پیش از این "موسز نامیری"، یک مقام پلیس نیجریه گفته بود که گروه بوکوحرام عامل این حمله است.

این گروه پیش از این حملاتی را علیه اهداف نظامی و دولتی در نیجریه انجام داده بود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار