نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > یادداشت 
اخبار > نگاهی به سودای تازه انگلیسی در خاورمیانه عربی
 


شماره خبر :٥١٠٤٦٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/09/22    ا   ٠٨:١٧

حسن شکوهی نسب
نگاهی به سودای تازه انگلیسی در خاورمیانه عربی
خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش احتمالی تمایل آمریکایی ها به حضور مستقیم و پرهزینه در خاورمیانه، از دید بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران سبب ساز افزایش توجه لندن به منطقه خلیج فارس و شکل گیری خواستی مشترک میان انگلیس و کشورهای منطقه در جهت گسترش همکاری به ویژه در حوزه های اقتصادی و نظامی شده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  نگاهی به سودای تازه انگلیسی در خاورمیانه عربی

حسن شکوهی نسب

تنها چند روز پس از سفر «ترزا می» نخست وزیر انگلیس به کشورهای عربی خاورمیانه و شرکت در نشست شورای همکاری خلیج فارس (روز چهارشنبه هفدهم آذرماه)، «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه این کشور شامگاه جمعه نوزدهم آذرماه سفر خاورمیانه ای خود را با ورود به منامه پایتخت بحرین آغاز کرد و امروز یکشنبه میهمان مقام های ریاض است.

این سفر با هدف تثبیت و گسترش همکاری های سیاسی، نظامی- تسلیحاتی و اقتصادی انگلیس با کشورهای عربی منطقه در حالی صورت گرفته که در روزهای پایانی هفته گذشته سخنان جانسون در مورد نقش ایران و عربستان در تشدید تنش های خاورمیانه خبرساز شد. همزمان، مواضع ضدایرانی نخست وزیر انگلیس در نشست شورای همکاری خلیج فارس واکنش های ایران را به دنبال داشت.

*** پارادوکس های انگلیسی در سیاست های خاورمیانه ای
تارنمای روزنامه «گاردین» چهارشنبه هفته گذشته ویدیویی از سخنان وزیر امور خارجه انگلیس در نشست «گفت وگوهای مدیترانه» در رم را منتشر کرد. وی در این ویدیو عربستان سعودی و ایران را به راه انداختن جنگ های نیابتی در خاورمیانه متهم کرده بود؛ اظهارنظری که دفتر نخست‌ وزیر انگلیس آن را به سرعت رد کرد و سخنان جانسون را نه موضع گیری رسمی لندن که بیانگر نظر شخصی وی دانست.
به واسطه رفتارهای چندگانه و رویکردهای پیچیده انگلیسی ها در برابر کشورهای مختلف جهان طی سده های گذشته، برخی این قبیل اظهارنظرهای متناقض آن هم در سطح مقام های بلندپایه لندن را هدفمند و مصداق چند رنگ و رویی سیاست انگلیسی می پندارند. در مقابل، شماری نیز آن را ناشی از بی تدبیری و خطای دیپلماتیک وزیر امور خارجه این کشور قلمداد می کنند.
در این ارتباط، تارنمای روزنامه گاردین هجدهم آذرماه (هشتم دسامبر) در گزارشی به سخنان جانسون در ارتباط با سوءاستفاده عربستان از اسلام و ایفاگری نقش عروسک خیمه شب بازی در جنگ نیابتی پرداخت و در این باره نوشت: از زمان نایل شدن جانسون به سمت وزیر امور خارجه، وی بارها خود را به دردسر انداخته است. او متهم به یک رشته اشتباهات است و برخی معتقدند که علاقه جانسون به بیان صریح مسائل سبب ناخرسندی متحدان انگلیس می شود.
دیدگاه دوم مبتنی بر اشتباه دیپلماتیک جانسون از این بابت قوت می گیرد که همزمان با انتشار این ویدیو، نخست وزیر انگلیس در سی وهفتمین اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس حضور داشت و از تمایل لندن برای همکاری نزدیک با این کشورها سخن گفت. او همچنین در سخنان خود بر دوستی با عربستان سعودی به عنوان متحد صد ساله تاکید کرد. این نخستین بار بود که عالی ترین مقام دولتی انگلیس در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس شرکت و در آن سخنرانی می کرد.
روابط تنگاتنگ انگلیس با کشورهای عربی همچون عربستان و بحرین برای لندن از اهمیتی ویژه برخوردار است به طوری که حاضر به نادیده گرفتن نقض آشکار حقوق بشر از سوی این دولت ها است. بر اساس آمارهای انتشار یافته از سازمان ملل، 60 درصد کشتار غیرنظامیان در جنگ یمن از ژوئیه پارسال تاکنون به دلیل بمباران های رژیم آل سعود صورت گرفته است. انگلیس که در مجامع بین المللی از مدعی ترین کشورها در زمینه حقوق بشر به شمار می رود، افزون بر چشم پوشی از وضعیت وخیم حقوق بشری و نقض آزادی ها و حقوق سیاسی و شهروندی در برخی کشورهای عربی همچون بحرین و عربستان از بزرگترین تامین کنندگان تسلیحات سعودی ها بوده است.

*** تکاپوی متقابل انگلیس و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای همگرایی
همکاری نظامی و بده و بستان های تسلیحاتی انگلیس با کشورهای حوزه خلیج فارس از مهمترین عناصر روابط لندن با این کشورها بوده است. تصمیم برای بازگشایی پایگاه نظامی نیروی دریایی انگلیس در بحرین نمونه ای از تلاش های متقابل برای گسترش این همکاری ها است. نخست وزیر انگلیس در سفر اخیر خود به منطقه از این پایگاه دیدن و تاکید کرد که به زودی نیروهای انگلیسی در آنجا مستقر می شوند. این مورد نمونه ای از توافق های آشکار بین 2 کشور است.
در پیوند با آشکار و پنهانِ این روابط، روزنامه گاردین سه شنبه شانزدهم آذرماه در گزارشی به افشای برخی اطلاعات در این زمینه اقدام کرد. از جمله بر پایه این گزارش، «موسسه بین ‎المللی مطالعات استراتژیک» مستقر در لندن که در حوزه تحولات و رویدادهای سیاسی و نظامی تحقیق می کند، از سال 2011 تاکنون به طور مخفیانه مبلغی معادل 25 میلیون پوند از بحرین دریافت کرده است؛ موضوعی که استقلال این موسسه و تحقیقات صورت گرفته از جانب آن را زیر سوال می برد زیرا بر اساس اسناد افشا شده، طی این پنج سال حدود یک چهارم درآمد موسسه از کمک مالی مخفیانه رژیم آل خلیفه تامین شده است.
کشورهای حوزه خلیج فارس و انگلیس در شرایط کنونی تمایل زیادی برای توسعه همکاری های تجاری و همچنین نظامی- تسلیحاتی از خود نشان می دهند. نشریه کویتی «الانباء» چند روز پیش با انتشار بخشی از اظهارنظرهای سخنگوی امور خاورمیانه دولت انگلیس به این دست از همکاری ها پرداخت و به نقل از وی نوشت: دولت انگلیس طی 10 سال آینده مبلغ سه میلیارد پوند (حدود 3.6 میلیارد یورو) برای دفاع از امنیت کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس هزینه خواهد کرد و سطح مبادلات تجاری با اعضای شورای همکاری خلیج فارس نیز در سال 2015 از مرز 30 میلیارد پوند فراتر رفته است .
به نوشته این رسانه کویتی، برنامه های کاری ارایه شده از جانب بزرگ ترین شرکت های انگلیس، حاکی از آن است که این شرکت ها سرمایه گذاری 30 میلیارد پوندی را در اقتصاد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هدفگذاری کرده اند. بر پایه این برنامه های اعلام شده، سرمایه گذاری ها در ارتباط با 15 بخش تجاری و طی بازه زمانی پنج ساله اجرایی خواهند شد.
همچنین برخی آمارها از رشد 18 درصدی صادرات انگلیس به 6 کشور شورای همکاری خلیج شامل عربستان، امارات، قطر، بحرین، عمان و کویت پس از همه پرسی «برگزیت» (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) حکایت دارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند پس از برگزیت انگلیس در صدد توسعه روابط خود با کشورهای عربی خاورمیانه برآمده است.

*** برگزیت و خیز لندن به سمت گسترش مناسبات با کشورهای عربی خاورمیانه
رای مردم انگلیس به جدایی کشورشان از پیکره اتحادیه اروپا، سردمداران این کشور را در شرایط تازه ای قرار داد. آنان به این مهم توجه کردند که دیگر از فرصت های تجاری درون اتحادیه دور می شوند چرا که دامنه مبادله های تجاری و اقتصادی با کشورهای عضو اتحادیه کاهش خواهد یافت. در مقابل، خروج از اتحادیه و رهایی از قوانین دست و پاگیر آن، فرصت ها را برای گسترش مناسبات با کشورهای مختلف جهان افزایش خواهد داد. بنابراین، اینک لندن می تواند با استقلال کامل به تقویت روابط دوجانبه و چندجانبه با کشورها و ائتلاف های منطقه ای و جهانی اقدام کند.
برخی گزارش ها و ابرازنظرها در شرایط کنونی از تمایل رهبران لندن برای تجارت و سرمایه گذاری 2 تریلیون دلاری در منطقه خاورمیانه عربی حکایت می کنند که این حجم همکاری ها در قالب مناسبات انگلیس با شورای همکاری خلیج فارس و همچنین روابط دوجانبه با کشورهای عضو آن صورت می گیرد. تمایل سران انگلیس به موضوع سرمایه گذاری و بهره برداری از ظرفیت های این منطقه پیش از این هم اعلام شده است. «دیوید کامرون» نخست وزیر پیشین انگلیس در سال 2010 طرحی موسوم به «ابتکار خلیج (فارس)» را پایه ریزی کرد تا بر اساس آن مناسبات اقتصادی و سیاسی با این کشورها تحکیم یابد اما مسائلی همچون حضور پررنگ آمریکا در منطقه و اجبار انگلیس در پیروی از الزامات اتحادیه مانع از تحقق آن شد.
حال در زمان نخست وزیری می، مسیر تقویت مناسبات انگلیس و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هموار و بسترهایی مساعدی برای همکاری های اقتصادی و مهمتر از آن نظامی – امنیتی 2 طرف فراهم شده است.
از سخنان هفته گذشته نخست وزیر انگلیس در بحرین این چنین برمی آید که لندن پس از اجرای روند خروج از اتحادیه به دنبال شریکانی تازه است. وی در آن نشست با بیان این که «پس از ترک اتحادیه اروپا، من به دنبال به وجود آوردن آینده‌ ای مطمئن برای خودمان در جهان هستم»، تاکید کرد: ما به دنبال تقویت هرچه بیشتر روابط اقتصادی خود با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس هستیم و می‌خواهیم لندن را به پایتخت سرمایه‌گذاری اسلامی بدل کنیم.
در همین پیوند، چند روز پیش «ماتیو لودج» سفیر انگلیس در کویت در گفت وگویی مطبوعاتی تاکید کرد که کشورش پس از اجرای طرح برگزیت به تعامل نزدیک با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در زمینه های سیاسی، امنیتی و تجاری ادامه خواهد داد.
افزون بر برگزیت، برخی تحلیلگران چرخش قدرت در آمریکا و بی میلی «دونالد ترامپ» رییس جمهوری منتخب این کشور برای ماجراجویی و حضور جدی در خاورمیانه را دلیلی بر تکاپوی تازه سران لندن در منطقه می دانند. از نگاه آنان، انگلیس درصدد است تا با حضور گسترده تر در کشورهای حوزه خلیج فارس، نقش قبلی خود را در منطقه پس از گذشت نیم قرن بازیابد و خلاء ناشی از خروج تدریجی آمریکا را در دوره ریاست جمهوری ترامپ پر کند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار