نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار






فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > یادداشت 
اخبار > گویا قطر هنوز خودکشی نکرده است
 


شماره خبر :٣٦٧٥٠٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/02/27    ا   ١١:١٩

محمدرضا نوروزپور
گویا قطر هنوز خودکشی نکرده است
یک اندیشمند و فعال سیاسی جهان عرب در صحفه شخصی خود در اینترنت فاش کرد که عربستان سعودی به تازگی فشارهای پنهان خود به قطر برای تغییر سیاست این کشور را تشدید کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : گویا قطر هنوز خودکشی نکرده است

این در حالی است که قطری های دو هفته پیش از طریق وزیر خارجه خود اعلام کردند اختلافاتشان را با عربستان، امارات و بحرین بدون اعطای هیچ گونه امتیازی پایان داده اند. [اینجا]


اشاره خالد عطیه به توافقی بود که هفدهم آوریل گذشته میان دوحه و ریاض منعقد شد و قطر شرایطی را که از سوی عربستان سعودی وضع شده بود پذیرفت. پس از انعقاد این توافق بود که سه کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین که سفرای خود را از قطر فراخوانده بودند قرار شد به زودی مناسبات خود با این کشور را به حالت عادی در آورند.

عصام الخواجی متفکر و سیاستمدار چپگرای عراقی که بر مطالعه تاریخ و روابط سیاسی کشورهای حوزه خلیج فارس تمرکز دارد با استناد به گزارشی که در هفته نامه عربی ایلاف منتشر شده نوشته است وزیر خارجه قطر اخیرا در جلسه وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بار دیگر تهدید شده است .

الخواجی با استناد به گزارش ایلاف که به خاندان آل سعود نزدیک است، می نویسد: در نشست محرمانه ای که اخیرا با حضور وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برگزار شده، قطر مورد تهدید قرار گرفته است که اگر تغییرات جدی و عملیاتی در سیاست های خود را آغاز نکند با اقدامات شدیدتری از سوی کشورهای عربی مواجه خواهد شد.

در این نشست وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس قطر را متهم مرده اند که به امید بروز تغییراتی در دورنمای منطقه به نفع خود در حال وقت کشی و خرید زمان است.

متوقف کردن حمایت از گروه اسلامگرای اخوان المسلمین و تغییر در سیاست و روش کاری شبکه تلویزیونی الجزیره و انجام ندادن اقدامی علیه منافع و امنیت ملی سایر کشورهای عربی خلیج فارس از جمله مهمترین شرایطی بود که در توافق ریاض برای قطر وضع شده بود.

عربستان سعودی پیشتر قطر را تهدید کرده بود در صورتیکه این شرایط را نپذیرد با انواع تحریم ها روبرو خواهد شد و درمیان اعراب منزوی خواهد شد.

گزارش کوتاهی که عصام الخواجی از ادامه تهدیدهای پنهان قطر توسط وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خصوصا سه کشور عربستان، امارات و بحرین ارائه کرده نشان می دهد اوضاع و شرایط آنگونه که خالد عطیه تصویر کرده روبراه نیست و برخلاف آنچه او گفته گویا اختلافات به نوع دیگری میان این کشورها در جریان است.

از سوی دیگر این اطلاعات نشان می دهد همانگونه که برخی از تحلیلگران پیش بینی کرده بودند [اینجا] قطر در ظاهر تن به شرایط وضع شده توسط عربستان سعودی در بیانیه ریاض داده است و گویا در عمل تمایلی به عملیاتی کردن آنها ندارد چرا که در واقع عملیاتی شدن این شرایط همانگونه که عبدالباری عطوان گفته بود به معنی خودکشی دوحه خواهد بود.[اینجا]

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج




پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار