نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > یادداشت 
اخبار > جنبش النهضه تونس و لزوم مهار جریان‌های افراطی
 


شماره خبر :٢٣٣٨٠٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/12/15    ا   ١٤:٥٨

جنبش النهضه تونس و لزوم مهار جریان‌های افراطی
سید مرتضی نعمت‌زاده
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : جنبش النهضه تونس و لزوم مهار جریان‌های افراطی

 مهار جریانات تندرو به یک ضرورت مهم در مدیریت جامعه تونس تبدیل شده است، اما با توجه به طبیعت این پدیده یعنی برخورداری آن از بعد اعتقادی، مهار آن کار بسیار پیچیده ای است.

به گزارش بیداری اسلامی ، گویا جنبش اسلامی النهضه تونس اینک در تلاش برای تشکیل دولت جدید این کشور با شعار " دولتی برای همه تونسی ها " به صورت جدی وارد میدان شده است، چرا که ضمن اهتمام به توسعه دائره ائتلاف حاکم از سه حزب کنونی به شش حزب و تنوع بخشیدن به ترکیب گروه های تشکیل دهنده ائتلاف حاکم به لحاظ یدئولوژیک، با غیر حزبی و به عبارت دیگر غیرسیاسی کردن دولت و تکیه بر معیارهای شایسته سالارانه در گزینش اعضای کابینه جدید نیز موافقت کرده است. البته طبیعی است که اعضای کابینه از میان احزاب عضو ائتلاف حاکم انتخاب خواهند شد اما این بار گزینش ها بر مبنای توانایی و تخصص است و نه صرف ارتباط و تعلق حزبی.

همچنین وزارتخانه های استراتژیک از جمله امور خارجه ، کشور ، دادگستری که در کابینه  قبلی به ریاست حمادی الجبالی نخست وزیر مستعفی و دبیرکل جنبش النهضه در اختیار این جنبش به عنوان حزب حاکم و دارای اکثریت پارلمانی قرار داشت با موافقت جنبش النهضه این وزارتخانه ها نیز از چارچوب انحصار حزب حاکم خارج می شوند و بنا به اظهار راشد الغنوشی رئیس جنبش به شخصیت های غیر حزبی واگذار می شوند.

بدین ترتیب جنبش النهضه برای مقابله با بحران پیچیده سیاسی،اقتصادی، امنیتی، اجتماعی تونس و تلاش احزاب چپ و لیبرال برای ساقط کردن نظام، حزب و ائتلاف حاکم با مدیریت انعطاف پذیری وارد عرصه شده است. احزاب چپ و لیبرال مخالف، بویژه پس از ترور شکری بلعید از رهبران شاخص جریان چپ این کشور، بطور جدی اقدام به سازماندهی اعتراضات و اعتصابات صنفی در سطح گسترده ای کرده و در صدد برآمدند تا با سوارشدن بر امواج نارضایتی های مردمی از خدمات اجتماعی و اقتصادی دولت و اوضاع معیشتی نابسامان جاری و ناتوانی دولت از مهار فزاینده تورم و بیکاری جوانان این کشور، در یک اقدام عصیان مدنی، جنبش اسلامی النهضه را از اریکه قدرت به زیر کشیده و با ناکارآمد نشان دادن راه حل اسلامی در مدیریت جامعه و ناتوان نشان دادن جریان اسلامی در تحقق عدالت و تأمین رفاه اجتماعی، الگوی مدیریت اسلامی را برای همیشه یا حداقل برای ده ها سال به بایگانی تاریخی بسپرند.

در این میان نقش گروه های سلفی تندرو در دامن زدن به بحران داخلی و انسجام بخشیدن به گروه های چپ و لیبرال قابل توجه است، خصوصا که اطلاعات اولیه از نقش این جریان در ترور شکری بلعید نیز حکایت دارد و از آن جا که گروه های افراطی از هر دو سو با اقدامات خود دیگری را تحریک و تقویت کرده و فضای جامعه را به سوی قطب بندی و شکاف های عمیق غیر قابل ترمیم سوق می دهند و وحدت ملی را دچار خدشه می کنند، لذا مهار جریانات تندرو به یک ضرورت مهم در مدیریت جامعه تبدیل شده است، اما با توجه به طبیعت این پدیده یعنی برخورداری آن از بعد اعتقادی، مهار آن کار بسیار پیچیده ای است و نمی توان صرفا و تنها در این مسیر به راه حل های امنیتی اکتفا کرد و استفاده از شیوه های روشنگرانه اجتماعی و دینی در این فرایند به شدت مورد نیاز است.

هم‌اکنون در چارچوب مهار امنیتی بحران کنونی، منصف المرزوقی رئیس جمهور با مشورت حمادی الجبالی نخست وزیر مرحله گذار و مصطفی بن جعفر رئیس مجلس ملی تأسیسی(پارلمان موقت) این کشور، حالت فوق العاده  در کشور را برای مدت سه ماه تمدید کرده است. حالت فوق العاده در تونس از دو سال قبل از هنگام سقوط زین العابدین بن علی تاکنون همچنان ادامه دارد و به صورت دوره های یک ماهه و سه ماهه تمدید شده است.

در حال حاضر معرفی علی عریض به عنوان نخست وزیر جدید، از سوی دو مجموعه تندرو با انتقاد مواجه شده است:  نخست گروه های چپ و لیبرال به اتهام کوتاهی و مسامحه علی عریض در مقابل گروه های سلفی در دوران تصدی وزارت کشور دولت مستعفی که نهایتا به ترور بلعید انجامید  و دوم گروه های سلفی به اتهام تلاش وی برای محدود کردن سلفی ها و تعقیب افراد سلفی و ورود مأموران به مساجد برای بازداشت آنان و بازداشت برخی ائمه مساجد محل تجمع سلفی‌ها. بدین ترتیب دولت جدید قبل از تشکیل، زیر ضربات پتک یک گروه و سندان گروه دیگر گرفتار آمده است.

هرچند رویکرد جنبش النهضه در توسعه دایره ائتلاف حاکم گام مهمی در جهت تعمیق انسجام و وحدت ملی در مقابل رویکردها و اقدامات واگرایانه مخالفان چپ و لیبرال و سلفی به شمار می آید اما در دراز مدت، تکیه بر مردم و یافتن راه حل های مردمی برای مشکلات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی این کشور می تواند راه گشا و راه برون رفت محوری از مشکلات کنونی و آینده باشد.

نباید فراموش کرد که این مردم بودند که توانستند تونس را از سیطره حکام مستبد آزاد کنند و لذا همین مردم با مدیریت اسلامی و خردمندانه قادرند این کشور را از مشکلات به جا مانده از آن رژیم و اربابان خارجی و حامیان عربی اش رهایی بخشند.

سید مرتضی نعمت‌زاده

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار