نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > یادداشت 
اخبار > مصر و کشورهاي عربي خليج فارس: معضل بي‌اعتمادي
 


شماره خبر :٢٢٣٢٦٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/11/23    ا   ٠٩:٥٦

علي‌اکبر اسدي، کارشناس خاورمیانه
مصر و کشورهاي عربي خليج فارس: معضل بي‌اعتمادي
علي‌اکبر اسدي، کارشناس خاورمیانه
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : مصر و کشورهاي عربي خليج فارس: معضل بي‌اعتمادي

خيزش مردمي در مصر در سال 2001 که باعث کنار رفتن حکومت مبارک و آغاز مرحله نويني در حيات سياسي مصر شد نه‌تنها مولفه‌هاي داخلي اين کشور را تغيير داده، بلکه تاثيرات مهمي بر سياست و روابط خارجي آن نيز داشته است.

با به قدرت رسيدن محمد مرسي و دستيابي اخوان‌المسلمين به راس هرم قدرت، مولفه‌هاي جديدي در روابط خارجي مصر از جمله روابط اين کشور با کشورهاي عربي خليج فارس  وارد شده است. در حالي‌که در دوره مبارک روابط گرم و دوستانه‌اي بين مصر و کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس وجود داشت، در دوره اخير به‌رغم تداوم روابط ترديدها و تناقض‌هاي نويني نيز در اين روابط وارد شده است.

ترديدها و تناقض‌هايي که با توجه به موضع‌گيري منفي کشورهايي مانند عربستان سعودي در قبال جنبش مردمي از همان ابتدا ظهور کرد و در مراحل بعدي در اشکال و ابعاد متفاوت ديگر تداوم يافت.

در شرايط کنوني مصر و کشورهاي عربي خليج فارس از منظرهايي متفاوت خواستار تداوم روابط هستند، اما اين خواسته‌ها مانع از بروز ترديد و تناقض و به‌خصوص شيوع نوعي از بي‌اعتمادي در روابط قاهره و کشورهاي عربي خليج فارس نشده است و معضل بي‌اعتمادي بيش از هر چيز بر روابط مصر و اغلب کشورهاي حوزه جنوبي خليج فارس سايه‌افکنده است.

مصر در دوره پس از مبارک دچار بي‌ثباتي سياسي و مشکلات اقتصادي جدي بوده و دولت جديد هنوز تا برآورده ساختن کامل مطالبات سياسي و اقتصادي مردمي راه دشواري را پيش‌روي خود دارد. بر اين اساس محمد مرسي سعي کرده است تا با حفظ روابط و جلب اعتماد کشورهاي عربي خليج فارس از يک‌سو مانع از مخالفت سياسي اين کشورها با وضعيت و روند سياسي جديد مصر شود و از سوي ديگر با جلب منابع و کمک‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي اقتصادي اين کشورهاي ثروتمند در رفع چالش‌هاي اقتصادي کشور تلاش نمايد.

اهميت اين موضوع از آنجا بيشتر مشخص مي‌شود که بدانيم چندين ميليون نيروي کار مصري هم‌اکنون در کشورهاي خليج فارس مشغول کارند و سرمايه‌گذاري‌هاي اين کشورها در مصر و همچنين گردشگران اين کشور نقش مهمي در اقتصاد مصر دارند و چنانچه اين کشورها تصميم به توقف اين نوع فعاليت‌ها و اقدامات در خصوص مصري‌ها بگیرند، دولت مرسي با چالش‌هاي جدي اقتصادي مواجه خواهد شد.

اما از سوي ديگر دولت‌هاي عربي خليج فارس به‌رغم نارضايتي از روند سياسي جديد مصر ناچارند تا به منظور جلوگيري از نزديکي مصر به رقباي منطقه‌اي خود مانند ايران يا در پيش گرفتن اقدامات انقلابي و حمايت از جريان‌هاي مخالف در اين کشورها کماکان روابط خود با قاهره را تداوم دهند و موج قطع شدن اميدهاي مرسي از اين کشورها نشوند.

البته در ميان کشورهاي خليج فارس قطر موضع متفاوتي در پيش‌گرفته و به صورت جدي‌تري در پي حمايت از دولت اخواني مصر و موفقيت تجربه حکومتداري اخوان‌المسلمين در این کشور کانوني است. اما موضع کشورهايي مانند عربستان سعودي و امارات عربي متحده از اين ديدگاه اخواني قطري‌ها تفاوت‌هايي جدي دارد و به جريان اخواني مصر با سوءظن جدي مي‌نگرند.به‌رغم نياز دو سويه مصر و کشورهاي عربي خليج فارس به حفظ و تداوم روابط خود، سوءظن و ترديدهاي متقابل جريان اخواني مصر در جايگاه دولتي دموکراتيک و مبتني بر جنبشي مردمي و رهبران کشورهاي خليج فارس با حکومت‌هايي سنتي و غيرمردمي باعث برجسته شدن معضل بي‌اعتمادي در اين روابط و تبديل شدن آن به مانعي جدي براي تقويت و گرمي جدي روابط قاهره با اغلب پايتخت‌هاي جنوب خليج فارس شده است.

از يک طرف رهبران عرب نگراني و مخالفت خود با گسترش امواج انقلابي مصر به حوزه خليج فارس و حمايت از جريان‌هاي اخواني اين حوزه را پنهان نکرده‌اند و به‌خصوص مقامات اماراتي خطرات اخواني‌ها و لزوم برخورد با هرگونه تحرکات آنها را به‌خوبي نشان داده‌اند. از سوي ديگر قاهره و جريان‌هاي انقلابي مصر به‌خوبي از رويکرد ضد انقلابي اغلب دولت‌هاي خليج فارس و تمايل و حتي تلاش آنها براي ممانعت از موفقيت تجربه جديد مردمي در اين کشور و مواجه شدن اين کشور با چالش‌هايي جدي آگاه هستند و به‌رغم برخي چشم‌پوشي‌هاي ناشي از مصالح مقطعي، به تناقض‌ها و اختلافات اصولي بين دو طرف واقفند.

در واقع به‌رغم تاثير مصالح موجود و برخي واقعيت‌هاي عيني در تداوم روابط مصر و کشورهاي خليج فارس، نوعي از آگاهي دو طرف به تناقضات و اختلافات اساسي و چشم‌انداز احتمالي گسترش مشکلات و چالش‌هاي ناشي از بازيگر مقابل براي خود باعث شده است تا بي‌اعتمادي بر روابط قاهره و رژيم‌هاي عربي خليج فارس سايه افکند.

هر چند که در روابط مصر مرسي و دولت‌هاي عرب خليج فارس مي‌توان شاهد سفرها و ملاقات‌هاي سياسي و حتي برخي توافقات و کمک‌هاي اقتصادي بود که مصالح و نيازهاي کنوني دو طرف را به تداوم روابط ترغيب مي‌کند، اما به نظر مي‌رسد بي‌اعتمادي قابل توجه ناشي از ترديدها و سوءظن‌هاي دوطرفه و اختلافات اساسي دو طرف که در فرآيندهاي ميان‌مدت و بلندمدت مي‌تواند توسعه يابد و يا به بروز مشکلات بيشتر بيانجامد پيامدي جز بي‌اعتمادي براي اين روابط ندارد و در نتيجه به عنوان مانعي جدي و عاملي رواني مانع از آن خواهد شد که تعاملات قاهره و جنوب خليج فارس بدون اما و اگر و در روندي تکاملي توسعه يابد.

معضلي که به نظر مي‌رسد قبل از هر چيز در تعلق هر يک از دو طرف مصر و کشورهاي عربي خليج فارس به دو جبهه متفاوت و حتي متعارض انقلابي و ضدانقلابي يا حداقل غيرانقلابي در نظم جديد منطقه‌اي در خاورميانه ريشه داشته باشد.
 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار