نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > تجدیدنظر در نحوه تشکیل مجلس مؤسسان مصر/اعتراض نامزدهای رد صلاحیت شده
 


شماره خبر :٩٥٦١٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/01/28    ا   ١٧:٣٣

/جدیدترین تحولات مصر/
تجدیدنظر در نحوه تشکیل مجلس مؤسسان مصر/اعتراض نامزدهای رد صلاحیت شده
شورای عالی نظامی مصر در نشستی با سران احزاب این کشور در نحوه تشکیل مجلس موسسان تغییراتی ایجاد کرد؛ در همین حال برخی از نامزدهای رد صلاحیت شده اعتراض‌های خود را جهت رسیدگی به کمیته عالی انتخابات مصر ارائه دادند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تجدیدنظر در نحوه تشکیل مجلس مؤسسان مصر/اعتراض نامزدهای رد صلاحیت شده

شورای عالی نظامی مصر در نشستی با سران احزاب این کشور در نحوه تشکیل مجلس موسسان تغییراتی ایجاد کرد؛ در همین حال برخی از نامزدهای رد صلاحیت شده اعتراض‌های خود را جهت رسیدگی به کمیته عالی انتخابات مصر ارائه دادند.
خبرگزاری فارس: تجدیدنظر در نحوه تشکیل مجلس مؤسسان مصر/اعتراض نامزدهای رد صلاحیت شده

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از منابع خبری مصری، روز گذشته شورای عالی نظامی مصر نشست مشترکی با حضور سران احزاب سیاسی این کشور داشت تا حاضران در این جلسه درباره معیارهای جدید تشکیل مجلس موسسان قانون اساسی مصر به توافق برسند.

توافق برسر نحوه تشکیل مجلس موسسان

بر اساس این توافق، اعضای دو پارلمان مصر، در مجلس موسسان حضور نخواهند داشت.

همچنین المشیر محمد حسین طنطاوی، رئیس شورای عالی نظامی حاکم بر مصر خواستار آن شد که تدوین قانون اساسی جدید پیش از پایان ماه ژوئن آینده به پایان برسد تا رئیس جمهور منتخب بر اساس قانون اساسی جدید مسئولیت خود را در این مقام آغاز کند.

سران احزاب سیاسی مصر پس از دیدار درباره دیگر توافقات صورت گرفته، توضیح دادند که تعداد اعضای مجلس مؤسسان تغییر نمی‌کند، اما ملاک‌های جدیدی برای انتخاب آنان مد نظر قرار می‌گیرد و هیچ یک از اعضای پارلمان‌های الشعب و شورا عضو مجلس موسسان نخواهند بود.

اظهار نظر برخی کارشناسان درباره رد صلاحیت برخی نامزدها

اما درباره نامزدهای رد صلاحیت شده نیز باید گفت که این نامزدها یا نمایندگان آنان روز گذشته به کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری مراجعه کردند تا اعتراض‌های خود را نسبت به رد صلاحیت‌هایشان ارائه دهند.

به همین دلیل مقر کمیته عالی انتخابات مصر طی روز گذشته و امروز بیشتر شبیه یک پادگان نظامی شده است. کمیته عالی انتخابات مصر روز گذشته صلاحیت 10 نامزد از 24 نامزد ریاست جمهوری را رد کرد که "عمر سلیمان"، معاون سابق حسنی مبارک، رئیس جمهوری مخلوع مصر، "حازم ابو اسماعیل"، نامزد سلفی‌ها و"خیرت الشاطر"، نامزد اخوان المسلمون در میان رد صلاحیت‌شدگان به چشم می‌خورند.

در حالی‌که رد صلاحیت عمر سلیمان با استقبال گسترده مردمی در مصر مواجه شده، رد صلاحیت برخی دیگر از نامزدها مانند ابو اسماعیل و شاطر خشم هواداران آنها را برانگیخته است. آنان رد صلاحیت نامزدهای خود را اقدام سیاسی و نه قانونی عنوان می‌کنند.

اما برای مقابله با جنجال سیاسی و قانونی درباره رد صلاحیت 10 نامزد انتخابات ادامه دارد، تلاش‌هایی در شورای عالی نظامی جهت برقراری رابطه با رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی مصر در جریان است تا از پیامدهای منفی این رد صلاحیت بر صحنه سیاسی مصر و خشم هواداران نامزدهای رد صلاحیت شده کاسته شود.

اما کارشناسان مصری درباره رد صلاحیت برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اظها نظرهای مختلفی داشته‌اند، "نبیل عبد الفتاح"، کارشناس مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام گفت، در صورت شکایت آن دسته از نامزدهایی که نام آنان به دلیل کامل نشدن مشخصات حذف شده، چه بسا امکان شرکت آنان در انتخابات فراهم شود که "عمر سلیمان" از جمله این نامزدهاست.

اما عبدالفتاح بازگشت ابواسماعیل به گردونه رقابت‌ها به دلیل تابعیت غیرمصری مادرش دشوار دانست و درباره عفو نامزدهای محکوم به مجازات در دوره "حسنی مبارک" از جمله "ایمن نور" و خیرت شاطر در ارتباط با وضعیت جسمانی آنان صادر شده و به همین دلیل نمی‌توان آن را عفو کاملی دانست که بر اساس آن بتوانند فعالیت سیاسی خود را از سربگیرند، بنابراین این‌دو نمی‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

"جمال زهران"، استاد علوم سیاسی مصر نیز گفت که حذف نام برخی از نامزدها، اقدامی کاملا قانونی است و موضع کمیته انتخابات نیز بر اساس قانون اتخاذ شده است. وی حذف نام حازم ابواسماعیل را بر اساس تاکید کمیته عالی انتخابات مبنی بر اینکه مادر او تابعیت آمریکایی دارد، اتخاذ شده و او باید در چند روز گذشته با ارائه اسناد و مدارک خلاف این قضیه را ثابت می‌کرد.

محاکمه نمادین مبارک و سران رژیم وی

اما روزنامه مصری "الاهرام" در شماره امروز خود نوشت که انقلابیون مصری روز گذشته با برگزاری دادگاهی نمادین در میدان "الاسماعیلیه" در قاهره، حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع مصر و حبیب العادلی، وزیر سابق داخلی و "عمر سلیمان"، رئیس سابق دستگاه اطلاعات و "احمد شفیق"، نخست‌وزیر دولت سابق مصر را به اعدام محکوم کردند.

تاکید اخوان المسلمون بر اجرای قانون منع مسئولان رژیم سابق

"محمود غزلان"، سخنگوی جماعت اخوان المسلمون مصر نیز در بیانیه‌ای از شورای عالی نظامی حاکم بر این کشور خواست تا با اجرای قانون "ممنوعیت فعالیت سیاسی برای مسئولان دولت حسنی مبارک" موافقت کند.

"محمود غزلان" از آمادگی مردم مصر برای برگزاری تظاهرات گسترده در جمعه هفته جاری در اعتراض به رد صلاحیت "خیرت الشاطر" نیز خبر داد.

دریافت اعتراض‌ نامزدهای رد صلاحیت شده

اما کمیته عالی انتخابات مصر امروز از دریافت اعتراض کتبی پنج نامزد رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری این کشور خبر داد که عمر سلیمان از جمله این افراد است.

"خیرت الشاطر" و "ایمن نور" و "حازم ابواسماعیل" از دیگر نامزدهای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری مصر هستند که از تایید نشدن صلاحیتشان به کمیته عالی انتخابات این کشور شکایت کردند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار