نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > حمله نیروهای سعودی به تظاهرات‌کنندگان/ تشدید تدابیر امنیتی در شرق عربستان
 


شماره خبر :٩٤١٣٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/01/26    ا   ١٣:١١

جدیدترین اخبار از تحولات سیاسی و امنیتی عربستان
حمله نیروهای سعودی به تظاهرات‌کنندگان/ تشدید تدابیر امنیتی در شرق عربستان
نیروهای امنیتی سعودی تظاهرات مسالمت‌آمیز مناطق شرقی عربستان را که تحت عنوان "جمعه شکستن قیدها" برگزار شده بود، با شلیک گلوله پاسخ دادند، همچنین شاهدان عینی از تشدید تدابیر امنیتی در مناطق شرقی عربستان سخن می‌گویند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : حمله نیروهای سعودی به تظاهرات‌کنندگان/ تشدید تدابیر امنیتی در شرق عربستان

نیروهای امنیتی سعودی تظاهرات مسالمت‌آمیز مناطق شرقی عربستان را که تحت عنوان "جمعه شکستن قیدها" برگزار شده بود، با شلیک گلوله پاسخ دادند، همچنین شاهدان عینی از تشدید تدابیر امنیتی در مناطق شرقی عربستان سخن می‌گویند.
خبرگزاری فارس: حمله نیروهای سعودی به تظاهرات‌کنندگان/ تشدید تدابیر امنیتی در شرق عربستان

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از پایگاه خبری عربی پرس، مناطق شیعه‌نشین شرق عربستان دیروز شاهد برگزاری تظاهرات‌هایی با عنوان "جمعه شکستن قیدها" بود.

هدف از برگزاری این تظاهرات درخواست برای آزادی زندانیان در بند رژیم سعودی و به ویژه زندانیان فراموش شده و همچنین آزادی‌های بیشتر بود.

اما نیروهای امنیتی و نظامی رژیم سعودی با شلیک مستقیم گلوله به سمت تظاهرات‌کنندگان جزیره "تاروت" پاسخ اعتراض‌های مسالمت‌آمیز آنان را با سرکوب و گلوله دادند.

شهر "القطیف" نیز شاهد برگزاری تظاهراتی تحت عنوان "این ملت آزاده عزیز و بزرگ است"، بود که طی آن تظاهرات‌کنندگان القطیف خواستار محاکمه قاتلان جوانان بی‌‌گناه عربستانی و در راس آنها "محمد بن فهد"، حاکم منطقه قطیف شدند.

در شهر "الربیعیة" نیز تظاهراتی با عنوان "عزیزان در بند ما چه وقت آزاد خواهند شد"، خواستار آزادی فوری تمام زندانیان رژیم و در راس آنها سران و رهبران معارض عربستانی شدند.

از سوی دیگر شاهدان عینی در مناطق مختلف شهر صفوی از توابع استان القیطف از اتخاذ تدابیر جدید امنیتی در این شهر و افزایش استقرار نیروهای امنیتی و نظامی سعودی خبر دادند.

این شاهدان تاکید کردند که نیروهای امنیتی موتور سوار سعودی شبانه روز به گشت‌زنی در مناطق مختلف شهر صفوی می‌پردازند و جوانان این شهر را تحت پیگرد قرار داده و پس از زیر گرفتن عمدی بازداشت می‌کنند.

این اقدامات امنیتی درحالی از سوی رژیم سعودی انجام می‌شود که هم اکنون ماه‌هاست وزارت داخلی رژیم سعودی مناطق شرقی شیعه‌نشین عربستان را در قالب مجازات جمعی به محاصره نظامی و امنیتی خود درآورده و کوچک‌ترین رفتار و عملکرد شهروندان این منطقه را زیر نظر داشته و کنترل می‌کند.

اما مرکز حقوق بشر خلیج فارس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات سعودی "مخلف بن دهام الشمری"، فعال حقوق بشر این کشور که اخیرا از زندان‌های این رژیم آزاد شده بود، را مدت ده سال از کشور ممنوع الخروج کردند.

شیخ الشمری درباره حکم صادره علیه خود گفت: این اقدامات به سبب فعالیت‌های مسالمت‌آمیز من در دفاع از حقوق بشر و بر خلاف تمام قوانین و  معاهدات بین المللی مربوط به حقوق بشر است.

در همین راستا یک دادگاه دیگر سعودی نیز شیخ "یوسف الاحمد"، مفتی سلفی سعودی را به پنج سال زندان و پرداخت غرامت 33 هزار دلاری محکوم کرد.

شیخ الاحمد به اتهام انتقاد از وزارت داخلی و متهم کردن آن به صدور احکام عرفی و غیر علنی متهم کرده بود. در یک نوار ویدئویی که در صفحات اینترنتی منتشر شده است، شیخ الاحمد از تجاوز و تعدی وزارت داخلی سعودی به حقوق زنان عربستانی و ضرب و شتم آنها در خیابان‌های ریاض و بازداشت آنها به عنوان زندانیان آزادی بیان و بدون محاکمه به شدت انتقاد می‌کند.

صاحبنظران اعتقاد دارند، پخش چنین فیلم‌هایی در صفحات مختلف اینترنتی در کنار گسترش دامنه اعتراض‌ها به دلیل سرکوب و خفقان سیاسی اعمال شده توسط آل‌سعود بر عربستان است.

از سوی دیگر اعتراض‌های دانشجویی در ابها سرانجام به بار نشست و در اولین اقدام دانشجویان دختر دانشکده ادبیات ملک خالد موفق شدند، مانع حضور "عبد الله الراشد"، مدیریت این دانشگاه در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان این دانشگاه شوند.

دانشجویان ابها این اقدام را اولین گام در راه برکناری عبد الله الراشد از مدیریت این دانشگاه می‌دانند که از اقدامات و مدیریت وی بسیار ناراضی هستند.

شهر ابها اسفند گذشته شاهد اعتراض‌های دانشجویی بود که با سرکوب نیروهای امنیتی سعودی مواجه شد و طی آن یک دانشجوی دختر کشته و 53 سه نفر دیگر مجروح شدند.

دانشجویان دانشگاه ابها خواستار بهبود شرایط آموزشی و بهداشتی و به ویژه نحوه برخورد مسئولان دانشگاه با دانشجویان بودند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار