نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > افزایش موج اعتراضت شهروندان اردنی در سایه بی توجهی نظام
 


شماره خبر :٩٠٨٥٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/01/18    ا   ٢٢:١٣

گزارش تکمیلی بیداری اسلامی از اردن
افزایش موج اعتراضت شهروندان اردنی در سایه بی توجهی نظام
درحالی که دولت اردن طی روزهای اخیر برای جلوگیری از افزایش دامنه اعتراضات اقدام به دستگیری معترصان کرده، شهرهای مختلف اردن شاهد برپایی تظاهرات گسترده شهروندان بود.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : افزایش موج اعتراضت شهروندان اردنی در سایه بی توجهی نظام

درحالی که دولت اردن طی روزهای اخیر برای جلوگیری از افزایش دامنه اعتراضات اقدام به دستگیری معترصان کرده، شهرهای مختلف اردن شاهد برپایی تظاهرات گسترده شهروندان بود.

خبرگزاری فارس: افزایش موج اعتراضت شهروندان اردنی در سایه بی توجهی نظام

به گزارش بیداری اسلامی، درحالی که دولت اردن طی روزهای اخیر برای جلوگیری از افزایش دامنه اعتراضات اقدام به دستگیری معترصان کرده، شهروندان معترض اردنی با برگزاری تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف، خواستار تحقق اصلاحات سیاسی و اقتصادی، توقف خشونت علیه شهروندان معترض و آزادی معترضان دستگیر شده شدند.

در شهر "امان" پایتخت اردن، هزاران تن از شهروندان با برگزاری تظاهرات اعتراضی از مقابل مسجد حسینی در مرکز این شهر، خواستار تحقق اصلاحات در کشور و آزاد کردن معترضان دستگیر شده شدند.

از نکات قابل توجه در این تظاهرات، افزایش سقف شعارهای تظاهرات کنندگان بود که مستقیما پادشاه این کشور را مخاطب قرار دادند.

محکوم کردن سیاست بستن دهان شهروندان و محاکمه معترضان در دادگاه نظامی، از جمله شعارهای مطرح شده در این تظاهرات بود.

"صالح غزاوی" عضو جنبش اسلامگرای اردن در حاشیه این تظاهرات با اشاره به سخنان وزیر اطلاع رسانی و سخنگوی دولت اردن در رابطه با آزاد کردن دستگیرشدگان در روز پنجشنبه گفت که آزادنشدن این افراد در زمان اعلام شده نشان داد که دولت، هیچ اختیاری ندارد و همه چیز دست دستگاه اطلاعاتی و امنیتی است.

شرکت کنندگان در این تظاهرات با سردادن شعار علیه پارلمان این کشور، نمایندگان پارلمان را خائن به ملت و خدمتگذار دولت اعلام کردند.

تظاهرات کنندگان همچنین خواستار مبارزه با فساد و مفسدان و آزادی سریع و بی قید و شرط دستگیر شدگان اخیر شدند.

"زکی بنی ارشید" رئیس اداره سیاسی جبهه عمل اسلامی اردن طی سخنانی در حاشیه این مراسم گفت: دولت اردن هر روز بر فشار خود بر معتران می افزاید و این درحالیست که ظلم و ستم بیداد می کند و به جای دستگیری معترضان، باید به خواسته های شهروندان رسیدگی و آنها را محقق کند.

وی افزود: اسلامگرایان اردن در اعتراض به دستگیری معترضان و فعالان سیاسی، 11 فعالیت اعتراضی در مناطق مختلف این کشور برگزار کرده اند.

حضور انبوه نیروهای امنیتی در مسیر تظاهرات از نکات بسیار قابل توجه بود.

سایر شهرهای اردن نیز شاهد برگزاری تظاهرات مشابه ضد دولتی بود.

در شهر زرقا، جبهه عمل اسلامی اردن (شاخه سیاسی اخوان المسلمین) با برگزاری تحصنی مقابل مسجد عمر بن الخطاب، خواستار تحقق اصلاحات سیاسی و اقتصادی، آزادی دستگیر شدگان و نیز لزوم توقف دخالت نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در امور زندگی شهروندان شدند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات هشدار دادند که در صورت بی توجهی به خواست شهروندان، بر میزان فعالیت های اعتراضی خود خواهند افزود.

شهروندان معان نیز با برگزاری تظاهرات اعتراضی از مقابل مسجد جامع این شهر، خواستار تحقق اصلاحات سیاسی و اقتصادی شدند و ضمن تاکید بر لزوم انحلال پارلمان، نمایندگان ملت را نمایندگان حقیقی دولت و مجری سیاست های آن توصیف کردند.

شهروندان اربد نیز با برگزاری تظاهراتی از دانشگاه یرموک تا دفتر اتحادیه های صنفی این کشور، بر لزوم تحقق مطالبات خود تاکید کردند.

معترضان این شهر اعلام کردند که تا زمان تحقق کامل مطالبات خود، به فعالیت های اعتراضی ادامه خواهند داد.

در شهر "کرک" صدها تن از معترضان با برگزاری تحصنی در میدان صلاح الدین ایوبی، خواستار آزاد کردن زندانیان سیاسی شدند.

ساکنان این منطقه تاکید کردند که دولت باید به جای دستگیری معترضان، به دنبال تحقق مطالبات مردمی از جمله تحقق اصلاحات و مبارزه با فساد و مفسدان باشد.

لزوم توقف دخالت نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در امور زندگی شهروندان از دیگر خواسته های شهروندان کرک بود.

در شهر طفیله، معترضان با برگزاری یک تظاهرات ضد دولتی از مقابل مسجد جامع این شهر، خواستار آزادی فعالان سیاسی این منطقه شدند.

شهر سلط نیز شاهد برگزاری تظاهرات مشابه بود.

معترضان این منطقه‏ی شمالی اردن، با برگزاری تظاهراتی از مقابل مرکز فرهنگی این شهر، خواستار آزادی دستگیر شدگان اخیر و دادن آزادی بیان و اندیشه به شهروندان و به دور از دخالت نیروهای امنیتی شدند.

جنبش اعتراضی اردن از ابتدای سال گذشته میلادی آغاز شده و شهروندان این کشور خواستار تحقق اصلاحات سیاسی و اقتصادی از جمله تعدیل قانون اساسی، تشکیل دولت منتخب مردمی، کاهش صلاحیت های پادشاه، مبارزه با فساد و بهبود وضعیت معیشتی خود شده اند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آخرین اخبار