نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > مقاومت و مبارزه مردمی عراق علیه تروریسم و هجمه های فرامرزی پیش رو
 


شماره خبر :٥١٢٢٦١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/10/08    ا   ٠٦:١٥

مقاومت و مبارزه مردمی عراق علیه تروریسم و هجمه های فرامرزی پیش رو
فضاسازی برخی دولت ها و رسانه های حامی جریان های تکفیری علیه مبارزه مردم عراق با تروریست ها، موضوع تازه ای نیست اما گویی با پیشروی های میدانی اخیر نیروهای عراقی در موصل، این هجمه ها شدت گرفته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : مقاومت و مبارزه مردمی عراق علیه تروریسم و هجمه های فرامرزی پیش رو

«عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان دیروز (ششم دی ماه) در کنفرانس خبری مشترک با «ناصر جوده» همتای اردنی اش، با تکرار ادعاهای بی پایه خود علیه ایران و نیروهای مردمی عراق گفت: حشد الشعبی یک سازمان طائفه‌ای است که با حمایت ایران، در عراق دست به کشتار می‌زند. وی مدعی شد اگر بخواهیم عراقی یکپارچه داشته باشیم جایگاهی برای حشد الشعبی وجود ندارد.
این نخستین باری نیست که دولت ها و رسانه های حامی جریان های تکفیری، اقدام به تخریب و حاشیه سازی برای نیروهای بسیج مردمی می کنند. اگر نگاهی از سر انصاف به عملکرد و نقش غیر قابل انکار مقاومت مردمی در روند مبارزه با داعش در عراق داشته باشیم، متوجه هدف اصلی هجمه های اینچنینی به بسیج مردمی عراق خواهیم شد.
با اشغال عراق به دست نیروهای آمریکایی در سال 2003 میلادی، ارتش این کشور منحل شد. پس از بازسازی ارتش، زمانی که این نهاد هنوز نیازمند تقویت بود قلمرو عراق با آفت شومی به نام داعش مواجه شد. در اینجا بود که ضرورت به کارگیری ظرفیت های مردمی در قالب تشکل های سازمان یافته برای مبارزه با اشغالگران بیش از پیش حس شد.
ارتش عراق در آن روزها به تنهایی ظرفیت های لازم برای مقابله با یورش داعش را نداشت؛ از این رو بود که در آن برهه حساس از انگیزه های مردمی استفاده شد تا قیامی تمام عیار از دل ملت عراق برای مبارزه با تروریسم در این کشور شکل گیرد. حشدالشعبی متشکل حدود 40 یگان مسلح است که قریب به 118 هزار رزمنده دارد و 60 هزار نفر از آنها در حال حاضر در جنگ با داعش مشارکت دارند. از معروف ترین گردان های آن می توان به سازمان «بدر» و گردان های «حزب الله» و «عصائب اهل الحق» اشاره کرد.
همچنان که اشاره شد، عراق از سال 2014 میلادی هدف هجوم گروه تروریستی داعش قرار گرفت و بخش های گسترده ای از خاک این کشور به اشغال تروریست ها درآمد. طی یک سال گذشته نیروهای عراقی با رشادت های بسیار توانستند مناطق مهمی از جمله «الرمادی»، «هیت»، «فلوجه» و مناطقی از استان «صلاح الدین» در شمال عراق را از عناصر داعش پاکسازی کنند. در حال حاضر نیز مسیر مبارزه با داعش در عراق در حساس ترین ایستگاه خود، به موصل رسیده است.
در تمام مسیر مبارزه نیروهای عراقی با تروریست های اشغالگر، حشدالشعبی نقش به سزایی ایفا کرده اما عملکرد آنها در عملیات آزادسازی فلوجه و هم اکنون در نبرد برای بازپس گیری داعش، بسیار قابل توجه است.
فلوجه دومین شهر بزرگ استان الانبار معروف به شهر مسجدها در 69 کیلومتری غرب بغداد، در ژانویه 2014 میلادی (دی ماه 92)، به طور کامل به اشغال تروریست های داعش در آمد. در عملیات بازپس گیری این شهر که در خردادماه سال جاری انجام شد، نیروهای بسیج مردمی، دوشادوش دیگر نیروهای عراقی در میدان نبرد به مبارزه با پیکارجویان داعش پرداختند که نتیجه آن نیز آزادسازی این شهر مهم بود. برخی تحلیلگران آزادسازی فلوجه را قطع سر مار نامیدند چراکه معتقد بودند، پس از آن مسیر آزادسازی موصل هموارتر می شود.
عملیات آزادسازی موصل دومین شهر بزرگ عراق پس از بغداد که در 400 کیلومتری پایتخت قرار گرفته و در خردادماه سال 1393 به اشغال گروه تروریستی داعش درآمده، از مهرماه امسال آغاز شده است. در حالی که نیروهای عراقی متشکل از ارتش، پلیس و بسیج مردمی در هماهنگی کامل با یکدیگر، در حال عقب راندن داعش از مواضعشان در موصل هستند، برخی از رسانه های حامی جریان های تکفیری از جمله رسانه های سعودی، حمله های گسترده ای را علیه نیروهای بسیج مردمی در عراق به راه انداخته اند که آخرین آنها نیز اظهارات دیروز وزیر خارجه عربستان سعودی است.
بدون شک ضربه زدن به این عملیات و ایجاد اختلال در روند مبارزه با تروریست های مسلح هدف اصلی این جریان ها است. این رسانه ها، نیروهای بسیج مردمی را به رفتارهای خشونت آمیز و کشتار مردم فلوجه و موصل -که از اهل سنت هستند- متهم کرده اند.
طبق روال معمول، جمهوری اسلامی ایران نیز از این اتهام های بی اساس برکنار نمانده است. این رسانه ها با به کار بردن عبارت هایی همچون «نیروهای حشد الشعبی طرفدار ایران» سعی در ایجاد جنگ روانی و حاشیه سازی دارند. در برابرِ این ادعاهای پایه ، مقام های ایرانی بارها اعلام کرده اند که حضور مستشاران ایرانی در مبارزه با داعش به درخواست دولت عراق صورت گرفته است.
اگرچه هسته اولیه و شمار زیادی از نیروهای بسیج مردمی را داوطلبان شیعه تشکیل می دهند اما هیچ گاه نام شیعیان را بر این گروه نگذاشته اند تا در مسیر پیوستن دیگر داوطلبان به این گروه مانعی ایجاد نشود. از همین رو است که امروز شمار زیادی از اهل سنت، ایزدی ها، آشوری ها و مسیحیان عراق در کنار شیعیان و زیر پرچم عراق واحد، با پیکارجویان تکفیری به نبرد می پردازند. در برابر، حامیان تروریست ها در تلاشند با مطرح کردن بحث شیعه و سنی، به ایجاد مانع در روند پیشروی های نیروهای مبارز عراقی بپردازند.
با این حال، عملکرد مثبت این نیروها در مبارزه با تروریست ها به گونه ای است که حتی «استفان تاونسند» فرمانده ائتلاف بین المللی ضد داعش تحت رهبری آمریکا روز دوشنبه در گفت و گو با روزنامه انگلیسی «دیلی بیست» با حمایت از نیروهای الحشد الشعبی عراق گفت: این نیروها با موافقت دولت عراق و به صورت قانونی وارد جنگ علیه داعش در موصل شدند و تاکنون موفقیت های قابل توجهی کسب کرده اند.
مشخص است که تصمیم ماه گذشته پارلمان عراق که به قانون حشد الشعبی شهرت یافت؛ موجب خشم و نگرانی برخی حامیان منطقه ای و بین المللی تروریست ها شده است. پارلمان عراق با تصویب قانونی، حشد الشعبی را به عنوان یک نهاد مستقل در چارچوب نیروهای مسلح عراق و تحت فرماندهی نخست وزیر به عنوان فرمانده کل قوا تعریف کرد که مشمول ضوابط نظامی این کشور از جمله حقوق و مزایا و ممنوعیت فعالیت های حزبی و سیاسی می شود. از این رو همه دستگاه های دولتی ملزم به همکاری با این نهاد همانند سایر نهادها خواهند بود.
از آنجایی که این تصمیم پارلمان عراق منافع تکفیری های مسلح و حامیانشان را به خطر انداخته است و با وجود ماهیتِ ملی حشد الشعبی، دشمنان آن در تلاشند آن را تشکلی در راستای منافع شیعیان و نه ملت عراق جلوه دهند. به رغم تمام فضاسازی ها علیه این نیروی مردمی، حشد الشعبی استوارتر از همیشه در مسیر مبارزه با تروریسم در عراق قدم برمی دارد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار