نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > اردوغان تاوان کنار آمدن با داعش را پس می‌دهد
 


شماره خبر :٥١٢١١٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/10/07    ا   ٠٨:١٧

العرب : آتش‌زدن دو سرباز ترکیه‌ای، نتیجه دخالت در سوریه
اردوغان تاوان کنار آمدن با داعش را پس می‌دهد
در فیلم ضبط شده داعش از آتش زدن سربازان ترکیه‌ای، یکی از اعضای داعش با زبان ترکی به اردوغان حمله لفظی می‌کند و وعده می‌دهد که ترکیه را آتش خواهد زد و ویران خواهد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اردوغان تاوان کنار آمدن با داعش را پس می‌دهد

در فیلم ضبط شده داعش از آتش زدن سربازان ترکیه‌ای، یکی از اعضای داعش با زبان ترکی به اردوغان حمله لفظی می‌کند و وعده می‌دهد که ترکیه را آتش خواهد زد و ویران خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دروازه های کشورش را با دخالت در سوریه به روی لانه زنبور (ناامنی) گشوده است. حالا ترکیه با بحران های سخت امنیتی روبه رو است، به ویژه بعد از آن که از داعش رو برگرداند و این شبکه تروریستی را بر آن داشت تا حمله به نیروهای ترکیه را یکی از اولویت هایش قرار دهد.  

شبکه داعش در سوریه چند روز پیش فیلم ضبط شده ای را منتشر کرد که در آن دو سرباز ترکیه زنده زنده سوزانده شدند. در این فیلم 19 دقیقه ای که سایت موسوم به "ولایة حلب" در شمال سوریه آن را منتشر کرد، دو مرد در حالی که لباس نظامی به تن دارند در یک قفس، دست بسته در حالی که خود با یک طناب به هم وصل هستند، قرار گرفته اند و بعد از آن زنده زنده سوزانده می شوند.

در این فیلم ضبط شده یکی از اعضای داعش با زبان ترکی به اردوغان حمله لفظی می کند و وعهده می دهد که ترکیه را آتش خواهد زد و ویران خواهد کرد.

قبل از آتش خوردن، دو سرباز خود را به زبان ترکی معرفی می کنند، و یکی از آنها می گوید که نامش فتحی شاهین و متولد شهر قونیه در مرکز ترکیه است، و دومی خود را سفتر تاش، 21 ساله معرفی می کند که در کیلیس، جنوب شرق ترکیه خدمت کرده است.

این فیلم شباهت بسیاری به فیلم ضبط شده ای دارد که داعش در سال گذشته از معاذ الکساسبه، خلبان اردنی منتشر کرد که به دست داعش بعد از سرنگونی هواپیمایش در دستامبر 2014 دستگیر و کشته شد.

ارتش ترکیه ماه گذشته تاکید کرد که ارتباط با دو سربازش در سوریه را از دست داده است. بعد از آن خبرگزاری "اعماق"، وابسته به داعش مسئولیت ربودن این دو سرباز را بر عهده گرفت.

این فیلم داعش فردای حمله ناکام ارتش ترکیه به شهر الباب منتشر می شود که در آن 16 سرباز ترکیه ای کشته شدند. الباب در شمال سوریه واقع شده و یکی از شهرهای تحت کنترل داعش است. این شهر 25 کیلومتر از مرزهای ترکیه فاصله دارد.

ناظران بعید می دانند که ارتش ترکیه و گروه های مسلح سوریه مورد حمایت آن بتوانند در سایه مقاومت نیروهایی داعش خیلی سریع بر الباب مسلط شوند، این بدان معناست که سربازهای ترکیه ای بیشتری کشته خواهند شد و شهروندان بی گناه بیشتری قربانی خواهند شد، آن هم در حالی که آنکارا در معرض آماج انتقادات گسترده جامعه جهانی است.

کسانی که امور ترکیه را دنبال می کنند، می گویند که دخالت اردوغان در سوریه و حمایتش از گروه های تندرو و آسان گیری اش در عبور و مرور افراد مسلح و سلاح های مورد نیاز آنها به سوریه، اکنون به ضرر او تمام شده و سبب شده است تا در حال حاضر همه عناصر علیه او شوند، حالا رئیس جمهوری ترکیه خود را در برابر پرتگاهی می بیند که به معادله خروج از دشمنی صفر با دشمنان به دشمنی صفر با دوستان رسیده است.  

ترکیه فهرستی از دشمنان برای خود تهیه کرده است، در راس آنها حزب کارگران کردستان قرار دارد که با اتحادش با کردهای سوریه به دخالت ترکیه در سوریه کمک کرد، به این ترتیب حملات کردها علیه نیروهای ترکیه مضاعف شد، دولت ترکیه فقط به حملات نظامی به مخالفان کُرد بسنده نکرد بلکه برای تجزیه حزب دایره دستگیری ها را تا طرفداران و حامیان داخل و خارج گسترش داد. طی بیش از سی سال گذشته فعالیت های نظامی حزب کارگران هیچ گاه به اندازه ای که امروز شاهدیم، نرسیده بود، آن هم در سایه قلع و قمع هایی که اردوغان علیه مخالفانش در ارتش برای مبارزه با دشمن سرسختش، فتح الله گولن، رهبر جماعت "خدمت" در پیش گرفته است.

رئیس جمهوری ترکیه بعد از تلاش برای کودتای شکست خورده 15 ژوئیه، بارزترین فرماندهان درجه بالا و میانی خود را در بخش های مختلف "زمینی، دریایی و هوایی" ارتش از دست داد، این مساله سبب شد تا ارتشش به شدت ضعیف شود.

اکنون بیش از هر زمانی روشن شده است که جنگ شهر الباب سوریه علیه داعش، بدترین هزینه ای بوده که تا کنون بر نیروهای ارتش ترکیه در یک روز، بعد از ورودشان به خاک سوریه در اوت 2016، تحمیل شده است.

روشن است که نیروهای ترکیه از پیشروی تا مرکز شهر الباب ناکام ماندند، و این ناکامی و ناتوانی شان در تسلط بر اراضی تحت کنترل، آنها را بر آن می دارد که از سیاست زمین سوخته استفاده کنند، مساله ای که باعث کشته شدن ده ها نفر به دلیل بمباران های بی هدف ارتش ترکیه می شود.

وجهه ترکیه بعد از ترور سفیر روسیه، آندره کارلوف، به دست پلیسی که قبلا در تیم حفاظت ویژه اردوغان کار می کرده، بسیار خدشه دار شده است، این اتقاق تاکید می کند که ترکیه دیگر امن نخواهد بود، چرا که نمی تواند از دیپلمات ها محافظت کند، به ویژه از دیپلمات های روسی که رئیس جمهوری ترکیه تلاش می کند با رئیس جمهوری آن متحد شود تا از شدت بحران هایی که گرفتارشان شده است، به ویژه هزینه دخالتش در سوریه بکاهد.

منبع: العرب

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار