نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > توافق پنهان ریاض و واشنگتن بر سر ذخایر زیرزمینی یمن/ نفت دلیل اصلی تجاوز آل‌سعود
 


شماره خبر :٥١٠٤٨٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/09/21    ا   ١٨:٣٣

حسن علی الثنائری کارشناس اقتصادی یمن
توافق پنهان ریاض و واشنگتن بر سر ذخایر زیرزمینی یمن/ نفت دلیل اصلی تجاوز آل‌سعود
کارشناس اقتصادی یمن گفت: ذخایر نفتی یمن از نفت همه منطقه خلیج فارس بیشتر است و عربستان طی تفاهمی با آمریکا با دادن رشوه به مقامات سابق یمن مانع اکتشاف و حفاری چاه‌های نفت این کشور شده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : توافق پنهان ریاض و واشنگتن بر سر ذخایر زیرزمینی یمن/ نفت دلیل اصلی تجاوز آل‌سعود

 

 

کارشناس اقتصادی یمن گفت: ذخایر نفتی یمن از نفت همه منطقه خلیج فارس بیشتر است و عربستان طی تفاهمی با آمریکا با دادن رشوه به مقامات سابق یمن مانع اکتشاف و حفاری چاه‌های نفت این کشور شده است.

به گزارش بیداری اسلامی ،«حسن علی الثنائری»، کارشناس اقتصادی یمن در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا با اشاره به وجود ذخایر سرشار نفت و گاز در استان های مأرب، الجوف، شبوه و حضرموت یمن اظهار داشت: تحقیقات علمی و ارزیابی شرکت های جهانی حفاری نشان می دهد نفت موجود در یمن از نفت موجود در تمام منطقه خلیج فارس بیشتر است.

وی افزود: عربستان طی توافقی پنهانی با آمریکا ظرف سه دهه گذشته مانع از آن شد تا یمن از ذخایر نفتی خویش برای پیشبرد اقتصاد کشور و جامعه خود استفاده کند.

کارشناس یمنی گفت: اسناد محرمانه وزارت خارجه عربستان که توسط تارنمای ویکی لیکس برملا گردید، فاش کرد که ریاض کمیته ای به ریاست شاهزاده سلطان بن عبدالعزیز وزیر دفاع وقت و عضویت سعود الفیصل وزیر خارجه سابق و رئیس اطلاعات تشکیل داد.

وی افزود: عربستان به این کمیته ماموریت اجرای پروژه حفر کانال از عربستان تا دریای عرب از راه حضرموت را داد تا از تنگه هرمز و باب المندب بی نیاز شود.

الثنائری گفت: بر اساس گزارش ها و مطالعات جدید ذخایر نفتی انبوهی در استان الجوف نیز کشف شده که با استخراج این ذخایر، یمن می تواند به یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان نفت در منطقه و جهان تبدیل شود.

کارشناس یمنی گفت: استان الجوف به دلیل داشتن بزرگ ترین ذخایر نفت و گاز در سطح یمن و منطقه و همچنین دارا بودن ثروت زراعی به دلیل حاصلخیزی خاک و وجود سفره های گسترده آب زیرزمینی می تواند به پایتخت اقتصادی یمن در آینده تبدیل شده و با رفع بخش عمده نیاز غذایی یمنی به اقتصاد ملی این کشور کمک شایانی کند.

الثنائری گفت: در اوایل دهه هشتاد چندین شرکت نفتی از جمله شرکت آمریکایی هنت کار اکتشاف و حفاری چاه های نفت در استان  الجوف  را آغاز کردند اما به رغم وجو ده ها چاه نفتی در این منطقه کار حفاری بی هیچ دلیل اعلام شده ای متوقف شد.

وی افزود: برخی منابع گفتند رهبران قبایل یمنی که تابعیت سعودی دارند مانع اکتشاف و حفاری چاه های نفت در بسیاری از مناطق الجوف شدند.

کارشناس یمنی گفت: با این وجود یمنی به طور کلی و اهالی استان الجوف به طور ویژه منتظرند که واقعیت وجود ذخایر سرشار نفت در این منطقه آشکار شده و روند حفاری که در میانه راه متوقف شده بود از سر گرفته شود

الثنائری گفت: استان الجوف در همجواری 2 منطقه نفت خیر بزرگ یعنی عربستان و استان مأرب واقع است و ناظران معتقدند ذخایر نفتی الجوف به دلایل سیاسی و به خواست عربستان و آمریکا در زیر زمین باقی مانده تا هر گاه لازم ببینند اقدام به استخراج آن کنند و توجیهات امنیتی در این خصوص نادرست است.

شبکه آمریکایی اسکای نیوز در هشتم ژانویه 2013 گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه یمن 34 درصد ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد و بزرگ ترین منبع نفت در استان جوف همجوار عربستان واقع شده است.

در شرایطی که عربستان 34 درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد، کشف و استخراج آن می تواند چالش بزرگی برای نفت عربستان باشد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار