نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > «منصور هادی» اصلی‌ترین عامل لغو مذاکرات صلح یمن در ژنو
 


شماره خبر :٤٣٨١٣٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1394/03/05    ا   ٢١:٣٥

رأی‌الیوم بررسی کرد :
«منصور هادی» اصلی‌ترین عامل لغو مذاکرات صلح یمن در ژنو
شروطی که «منصور هادی» با فشار عربستان برای شروع مذاکرات صلح ژنو، مطرح کرد، سازمان ملل را در شرایطی قرار داد که مجبور شد با لغو مذاکرات، آن را به زمان نامعلومی انتقال دهد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : «منصور هادی» اصلی‌ترین عامل لغو مذاکرات صلح یمن در ژنو

بیش از دو ماه از شروع تجاوز نظامی عربستان به یمن می‌گذرد، با وجود آشکار شدن نشانه‌هایی مبنی بر شروع مذاکرات ژنو و حتی اعلام زمان شروع مذاکرات (پنج شنبه این هفته) اما فرستاده سازمان ملل در یمن از به تعویق افتادن این مذاکرات تا اطلاع ثانوی خبر داده است.

روزنامه رأی الیوم در یادداشتی به چرایی عقیم ماندن مذاکرات صلح بین گروه‌های یمنی پرداخته و شروط غیر قابل اجرای «منصور هادی» را عامل پا نگرفتن گفت‌و‌گوها دانسته است.

به نوشته رأی الیوم، با وجود سیطره چنین فضای سیاسی بر یمن، به نظر می‌رسد، بحران شکل گرفته حتی به یک سال و یا چند سال نیز بکشد.

«منصور هادی» شروطی را پیش کشیده است که گفت‌و‌گوها را غیر ممکن کرده است، بارزترین این شروط، عقب‌نشینی کامل حوثی‌ها و ارتش از شهرها و تحویل سلاح‌های خود است.

به نوشته رأی‌الیوم، دلیل اینکه می‌گوییم این شروط یک نوع شکست برای مذاکرات است، به این خاطر است که عقب‌نشینی از شهرها و تحویل سلاح از سوی انصارالله یعنی قبول شکست و تسلیم بی قید و شرط، و این مسألبه غیر ممکن است.

نشست ژنو ممکن بود که به بحران خاتمه دهد، اما گویا «منصور هادی» از سوی دولت‌های دیگر تحت فشار است و به عنوان نمونه عربستان سعودی که سه روز قبل از اعلام زمان برگزاری نشست ژنو، از تحریم آن خبر داد.

در ادامه این روزنامه می نویسد: آیا شروطی که منصور هادی به زبان آورده است، نشان از عصبانیت و خشم عربستان و دیگر کشورهای هم پیمان دارد؟ خشمی که پس از مخابره سفر رهبران انصارالله به عمان و گفت‌و‌گو با مقامات آمریکایی بدون حضور عربستان، چند برابر شد.

به گزارش بیداری اسلامی ، رأی الیوم در ادامه به موضوع مذاکره انصارالله در مسقط پایتخت عمان می‌پردازد و می‌نویسد: در تماس تلفنی با یکی از اعضای بلندپایه حزب «المؤتمر» وابسته به علی عبدالله صالح، وی نسبت به محتوای مذاکرات اظهار بی اطلاعی کرد و گفت که اما هیأت انصارالله در بازگشت زا عمان، آن‌ها را در جریان قرار خواهند داد.

 اینکه آمریکایی‌ها با حوثی‌ها گفت‌‌و‌گو کنند، موضوع عجیبی نیست، انصارالله در آستانه امضای توافق هسته‌ای ایران و 5+1 با آمریکایی‌ها  مذاکره می‌کند. از سوی دیگر ایران اجازه بازرسی از کشتی کمک‌رسانی خود را به سازمان ملل داد و از ادبیات سختگیرانه سابق خود رد قبال عدم بازرسی کشتی کوتاه آمد، شاید مذاکره انصارالله با آمریکایی‌ها در مسقط، معامله ایران و امریکا بوده باشد.

این روزنامه در انتها می‌نویسد: صحنه یمن کماکان آماده اتفاقاات مختلف است، جنگ هنوز در مرحله اول خود قرار دارد و عربستان نیز همچنان اصرار دارد از طریق نظامی این مسأله  را خاتمه دهد و اخیرا نیز به دنبال دخالت زمینی از طریق استان «حضرموت» است، استانی که بیش از سایر مناطق با عربستان همراه است و القاعده نیز در این منطقه برای خود جای پای محکمی ایجاد کرده است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار