نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > خالد بحاح کیست ؟
 


شماره خبر :٤٣٠٧٤٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1394/02/04    ا   ١٠:٠٠

خالد بحاح کیست ؟
یکی از چهره‌های سیاسی یمن که کمتر از ۲ هفته پیش نامش بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد، خالد بحاح است. کسی که در خبرها آمده است برای ریاست جمهوری یمن آماده می شود.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : خالد بحاح کیست ؟

عبد ربه منصور هادي، رئيس‌جمهور مستعفي يمن، كه از زمان آغاز حملات هوايي عربستان به يمن فرار كرده، اعلام كرد با هدف پايان دادن به درگيري‌ها و يافتن راه‌حلي سياسي براي بحران يمن، نخست‌وزير پيشين خود، خالد بحاح را به‌عنوان معاونش منصوب مي‌كند. يك‌ماه پيش از انتصاب بحاح به‌عنوان معاون رئيس‌جمهور، حوثي‌ها او و ديگر اعضاي كابينه دولت مستعفي را كه به‌مدت 2‌ماه تحت نظارت خانگي بودند، آزاد كردند.

بحاح تنها چهره‌اي است كه در ميان همه گروه‌هاي سياسي يمن به‌خصوص حوثي‌ها از مقبوليت بالايي برخوردار است و به‌نظر مي‌رسد تنها كسي باشد كه بتواند گروه‌هاي درگير را با هدف ايجاد يك دولت فراگير در اين كشور به پاي ميز مذاكره بكشاند.

  • خالد بحاح كيست؟

بحاح متولد 1965و فارغ التحصيل رشته مديريت و بانكداري از دانشگاه پوناي هند است. او بين سال‌هاي 2006تا 2008به‌عنوان وزير نفت و مواد معدني يمن در دولت علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور پيشين اين كشور، حضور داشت. بحاح در سال 2008به‌عنوان سفير يمن به كانادا رفت و پس از آن نيز در سال 2014به‌عنوان نماينده يمني‌ها در سازمان ملل متحد فعاليت كرد.

پس از اينكه حوثي‌هاي يمن يا همان گروه‌هاي شيعيان شمال اين كشور، در اواخر سال 2014نارضايتي خود از نحوه تقسيم قدرت را ابراز كردند و كنترل بسياري از ساختمان‌هاي دولتي را در دست گرفتند، منصور هادي با رضايت حوثي‌ها خالد بحاح را به‌عنوان نخست‌وزير خود انتخاب كرد؛ هر چند اندكي بعد در ژانويه 2015 با اوجگيري درگيري‌هاي داخلي يمن دولت اين كشور استعفا كرد و بحاح نيز از پست خود كناره‌گيري كرد.

خالد بحاح كه در رياض به سر مي‌برد چند روز پيش طي درخواستي به سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان، خواستار پايان‌دادن به حملات سعودي‌ها به يمن شده بود. اكنون با اعلام آتش بس، صحنه سياسي يمن آماده ايفاي نقش پررنگ‌تر از سوي چهره‌اي چون خالد بحاح در تشكيل دولت جديد اين كشور است؛ چهره‌اي كه برخلاف هادي كه خواستار بمباران كشورش توسط سعودي‌ها شده‌بود، با اين بمباران مخالفت كرده و از سوي ديگر مورد اعتماد گروه‌هاي مختلف در يمن است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار