نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > عملیات بی‌نتیجه عربستان سعودی در یمن
 


شماره خبر :٤٣٠٧٠٦ 

  تاریخ انتشار خبر : 1394/02/03    ا   ١٢:٠٥

ائتلاف عربی به اهداف خود نرسید
عملیات بی‌نتیجه عربستان سعودی در یمن
سعودی‌ها با آغاز جنگ علیه حوثی‌ها به آتش درگیری‌های منطقه‌ای دامن زدند و این مرتبه نه تنها مصری‌ها، بلکه آمریکایی‌ها را نیز در پارانویای ضد ایرانی خود گرفتار کردند
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ائتلاف عربی به اهداف خود نرسید

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به هیچ یک از اهداف خود در مقابله با گروه حوثی ها دست نیافت و با این وجود اعلام کرد به حملات هوایی در یمن پایان خواهد داد.

به گزارش اسوشیتدپرس، ژنرال احمد اسیری سخنگوی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی روز سه شنبه در کنفرانس خبری در ریاض اعلام کرد حملات هوایی در یمن کاهش خواهد یافت و نیروهای ائتلافی فاز جدید عملیات خود را آغاز کرده اند.

ائتلاف عربی روز سه شنبه اعلام کرد عملیات نظامی طوفان کوبنده در یمن را نیمه شب سه شنبه پایان خواهد داد، چرا که عملیات هوایی علیه حوثی ها هر گونه تهدید از سوی این گروه را برای عربستان سعودی و دیگر کشورهای همسایه از بین برده است.

دنیل پایپز رئیس انجمن خاورمیانه در این باره گفت: «من شک دارم که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی توانسته باشد در این مدت زمان کمتر از یک ماه به اهداف خود دست یافته باشد. من فکر می کنم رهبران سعودی به این نتیجه رسیدند که نمی توانند در نهایت در درگیری پیروز شوند و از این رو سعی کردند با ادعای پیروزی از درگیری کناره گیری کنند.»

گروه شبه نظامی الحوثی در یمن که نیروهای اصلی مخالف در این کشور محسوب می شوند، در مقابل نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی رئیس جمهور برکنار شده، قبایل منطقه ای و گروه تروریستی القاعده مبارزه می کنند. حوثی ها در چند ماه گذشته بخش های وسیعی از یمن را از جمله شهر صنعا پایتخت این کشور، تحت کنترل خود درآوردند.

جیمز گلوین استاد تاریخ خاورمیانه در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس در گفتگو با اسپاتنیک نیوز گفت دو روز پیش از اینکه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی پایان حملات هوایی را اعلام کند، حوثی ها اعلام کرده بودند نیروهای آنها در هیچ شرایطی تسلیم نخواهند شد.

گلوین در ادامه تصریح کرد هدف از حملات هوایی هیچگاه محافظت از عربستان سعودی در مقابل پیشروی حوثی ها نبود و نیروهای ائتلافی می خواستند تا اندازه ای مشکل و ناراحتی ایجاد کنند که بتوانند حوثی ها را به پای میز مذاکره بکشانند و نتوانستند به این هدف دست یابند.

نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد دو رزمناو به خلیج عدن اعزام می کند؛ اما کاخ سفید روز سه شنبه خبر داد این اقدام به عنوان تدبیری برای ایجاد فضایی امن و آزاد برای عبور و مرور محموله های تجاری از منطقه صورت می گیرد. این خبر در حالی اعلام شد که ایران خبر داده بود 9 رزمناو به یمن اعزام کرده است. مقامات آمریکایی در مورد اینکه رزمناوهای ایرانی قصد رساندن اسلحه به یمن را داشته باشند، ابراز شک و تردید کردند؛ آمریکا و عربستان سعودی مدعی هستند که ایران از حوثی ها حمایت می کند، اما تهران همواره این اتهامات را رد کرده است.

گلوین در این باره گفت: «سعودی ها با آغاز جنگ علیه حوثی ها به آتش درگیری های منطقه ای دامن زدند و این مرتبه نه تنها مصری ها، بلکه آمریکایی ها را نیز در پارانویای ضد ایرانی خود گرفتار کردند.»

حدودا از زمانی که حوثی ها کنترل را در صنعا به دست گرفتند و به دنبال آن عبدربه منصور هادی از ریاست جمهوری استعفا کرد و از یمن به عربستان سعودی گریخت، این کشور دچار آشفتگی و بحران شد. در این حال، درخواست رئیس جمهور برکنار شده در اواخر ماه مارس از کشورهای عربی برای مداخله در امور کشورش، بر شدت بحران افزود. به گزارش اسوشیتدپرس، القاعده در شبه جزیره عربی از آشفتگی های موجود در یمن برای دستاوردهای تاکتیکی استفاده کرده است.

طبق خبرهای منتشر شده، نیروهای ائتلافی که نتوانستند در حملات هوایی حوثی ها را به عقب نشینی از مواضعشان وادار کننند، تصمیم گرفته اند عملیات دیگری را در یمن آغاز و بر تلاش ها در زمینه مقابله با تروریسم، عملیات انسان دوستانه و از سرگیری گفتگوهای سیاسی تمرکز کنند.

مترجم: طلا تسلیمی

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار