نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > حزب‌الله تابوشکنی انتقاد از عربستان در جهان عرب را آغاز کرد
 


شماره خبر :٤٢٩١٠٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1394/01/28    ا   ٢٣:٠٧

الاخبار با اشاره به هجمه نظامی ریاض به مردم یمن :
حزب‌الله تابوشکنی انتقاد از عربستان در جهان عرب را آغاز کرد
حزب‌الله لبنان با توصیف‌هایی که در بیانیه اخیر خود علیه عربستان به دلیل تجاوز به مردم و کشور یمن به کار برد، نشان داد که قصد دارد تابوهای مورد احترام قبلی را بشکند و انتقاد از عربستان را صریح‌تر از همیشه بیان کند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : حزب‌الله تابوشکنی انتقاد از عربستان در جهان عرب را آغاز کرد

حزب‌الله لبنان چهارشنبه‌شب در بیانیه‌ای بشدت از عربستان انتقاد و این کشور را «رژیمی عقب‌مانده، جاهل، قاتل و صادرکننده تروریسم و افراطی‌ها و منتشرکننده اندیشه‌های منحرف و سختگیرانه» توصیف کرد که بر «شبه جزیره عربی» [نجد و حجاز] حکومت می‌کند.

روزنامه الاخبار با اشاره به این ادبیات حزب‌الله یک روز قبل از سخنرانی سید حسن نصرالله نوشت: حزب‌الله تعارف را با عربستان کنار گذاشت. دیگر وقت شوخی تمام شد. مرحله ما بعد تجاوز به یمن، مانند مرحله ماقبل آن نیست. تابوهایی که مدتها مورد احترام بود دیگر شکسته شد. تشدید لحن ادامه خواهد داشت تا زمانیکه عربستان دست از تجاوز بردارد؛ حال به هر قیمتی که باشد.

الاخبار ادامه داد: قرار است، «سید حسن نصر الله»، دبیرکل حزب الله لبنان (فردا) به مناسبت ادامه تجاوز نظامی رژیم سعودی و هم‌پیمانانش علیه ملت و کشور یمن سخنرانی کند، آنچه از سخنرانی سید حسن نصر الله می‌توان برداشت کرد، اینکه این سخنرانی همانند سخنرانی‌های پیشین وی نخواهد بود.

روزنامه لبنانی «الاخبار» در گزارشی به قلم «وفیق قانصوه» در این خصوص می‌نویسد: هنگامی‌که حزب الله رژیم سعودی را به رژیمی «عقب مانده، جاهل، قاتل، صادرکننده تروریسم، افراط گرا و با افکار و اندیشه‌های منحرف» در آستانه سخنرانی «سید حسن نصر الله»، دبیرکل حزب‌الله، جهت اعلام همبستگی با ملت یمن توصیف می‌کند، دلالت بر این امر دارد که دبیرکل حزب الله لبنان مصمم است تا عرصه سیاسی و رسانه‌ای را علیه رژیم سعودی هر قدر هم بهای آن سنگین باشد، تنگ کند.

تاکنون سابقه نداشته است که ادبیات سیاسی نصرالله به این حد و لحن تند برسد. حتی در دفعات اندک گذشته، زمانی‌که نصرالله در سخنان خود، ذکری از عربستان می‌کرد، بسرعت دستوری داخلی (در حزب‌الله) صادر می‌کرد و می‌گفت که این «مطلب، فقط برای همین یک مورد خاص بود و تمایلی نیست که حمله به عربستان، فراگیر شود». حزب‌الله در پرونده یمن مثل پرونده سوریه، این حرکت آهسته‌ی گام به گام را در پیش نگرفته است؛ سوریه‌ای که از حمایت از روستاهای مرزی (در مرز با سوریه) آغاز کرد و به دفاع از حرم‌ها(ی حضرت زینب و حضرت رقیه -س-) رساند و تا جنگ پیشدستانه علیه تکفیری‌ها ادامه داد.

پس از آغاز تجاوز عربستان سعودی علیه یمن حزب الله به صورت مستقیم وارد موضوع شد و ماهیت این جنگ از همان ابتدا برای رهبران حزب روشن و آشکار بود، به همین دلیل از همان اولین لحظه‌ تجاوز عربستان به یمن در این تردید نکرد که این تجاوز را «ریسک» توصیف کند.

سید حسن نصرالله از زمان آغاز تجاوز رژیم سعودی علیه یمن تاکنون دو بار سخنرانی کرده و فردا برای بار سوم نیز سخنرانی خواهد کرد و در سخنان خود به اشکال مختلف اعتراض خود و حزب الله را به این تجاوز و همبستگی‌اش با ملت یمن را اعلام کرده و این حزب قصد دارد، تدابیر دیگر در راستای ادامه تجاوز و تغییر و تحول اوضاع چه به صورت برگزاری راهپیمایی اعتراض آمیز یا اشکال دیگر اعتراض اتخاذ کند.

تابو انتقاد صریح از عربستان در دنیای عرب شکسته می‌شود

حزب الله می‌داند که محبوبیتش در جهان عرب به دلیل فتنه انگیزی‌های طایفه‌ای و مذهبی رسانه‌های سعودی علیه این حزب مانند قبل از سال 2011 نیست، در عین حال ریاض به خوبی می‌داند که سید حسن نصر الله از توانایی و قدرتی برخوردار است که می‌تواند با امپراتوری بزرگ رسانه‌ای که عربستان سعودی در جهان عرب برپا کرده، مقابله کند و بین حزب و این امپراتوری موازنه و تعادل برقرار کند.

از آنجا که این امپراتوری رسانه‌ای از سال‌های گذشته تاکنون به تحریف وجهه حزب و فتنه انگیزی مذهبی و حملات تبلیغاتی و رسانه‌ای ادامه می‌‌دهد، بنابراین لازم به نظر می‌رسد که این تابو این‌بار توسط حزب الله شکسته شود، تابویی که حزب الله تاکنون تلاش کرده است، بدون تعرض به خاندان سعودی حاکم بر عربستان محفوظ باقی بماند، اما چون آنچه در یمن رخ می‌دهد، بسیار بزرگ و خطرناک است، بنابراین لازم است، این تابو نزد افکار عمومی جهان عرب و لبنان درهم بشکند و نمی‌توان از چنین تجاوزی بدون برملا کردن عاملان اصلی آن و دست‌های پشت پرده آن گذشت.

اما در بعد سیاسی نیز اوضاع چندان خوشایند به نظر نمی‌رسد، چون حزب الله و در کنار آن تمام اعضای محور مقاومت به شدت از ورود مستقیم عربستان سعودی به عرصه نبرد خشمگین و عصبانی هستند، چون حزب الله نشان داد که این بار و در یمن مانند عراق و سوریه دست نشاندگان و مزدورانش را راهی عرصه رویارویی نمی‌کند، بلکه خود مستقیما وارد عرصه شده است.

درست است که عربستان سعودی به ویژه پس از صدور قطعنامه شورای امنیت در محکومیت جنبش «انصار الله» که در واقع دامی برای گرفتار کردن بیش از پیش سعودی‌ها در باتلاق یمن است، سرمست از باده پیروزی است، اما درگیر شدن این کشور در چنین جنگی بدون تردید از توان و قدرت سعودی‌ها در فتنه‌هایی که در عراق و سوریه و افغانستان و دیگر نقاط منطقه در آن دست دارند، می‌کاهد.

فراتر از آن حزب الله باور دارد که شکست حتمی در انتظار آل سعود در یمن است و این فرصتی تاریخی ایجاد می‌کند تا نقشه منطقه از نو ترسیم شود. دلایلی که حزب الله را به این باور رسانده است، بسیارند، از جمله اینکه ریاض هیچ‌گاه بدون حضور و مشارکت متحدان و هم پیمانان خود اقدام به عملیات زمینی در یمن نخواهد کرد و پس از روی گردانی پاکستان و ترکیه از عربستان سعودی در تجاوزش به یمن و تردید مصر در پیوستن به این تجاوز و خویشتن داری عمان و آغاز روی گردانی کویت و تمایل قطر به غرق کردن عربستان در باتلاق یمن و همچنین تجارب جنگ‌های شش گانه‌ای که با حوثی‌ها داشته است، به نظر نمی‌رسد که عربستان سعودی و بحرین و امارات متحده ریسک جنگ زمینی با یمن را به جان بخرند.

در خصوص حملات هوایی نیز با توجه به تجربه‌ای که حزب الله از تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه لبنان و حملات ائتلاف آمریکایی ضد داعش دارد، انصار الله می‌تواند، حتی با وجود این حملات به پیشروی زمینی خود در عرصه میدانی ادامه دهد.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که آیا حزب الله در تشدید لحنش علیه عربستان سعودی آیا ثبات و استقرار لبنان را به خطر خواهد انداخت؟

به نظر می‌رسد، حزب الله به این باور رسیده است که ثبات و استقرار لبنان همچنان خواسته و نیاز بین المللی است، برخلاف شرایط حاکم بر زمان آغاز بحران سوریه که نزدیک بود، لبنان را هم درگیر چنین بحرانی کند. امروز همه نگاه‌ها از جمله نگاه عربستان سعودی متوجه یمن است و به همین دلیل خواسته و نیاز منطقه‌ای و بین المللی این است که آشوب و بلوای یمن به لبنان سرایت نکند.

اما در بعد داخلی به نظر نمی‌رسد که به سود مقاومت لبنان باشد که بحرانی داخلی را ایجاد کند، همانگونه که به سود جریان 14 مارس و رئیس آن «سعد الحریری» هم نیست که ایجاد کننده چنین بحرانی باشد، چون بروز این بحران موانع پیش رو برای دستیابی به راه حل سیاسی مورد نظر را افزایش خواهد داد، همانگونه که تنها طرفی که جریان المستقبل با استفاده از آن می‌تواند، نزاع و درگیری جاری در یمن را به لبنان انتقال دهد، سلفی‌های این کشور هستند که هم اکنون آمریکا بهره برداری از آنها را منع کرده است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار