نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > انصارالله رسما با تقسیم یمن مخالفت کرد
 


شماره خبر :٤١٠٠١٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/10/06    ا   ٠٩:١٧

روزنامه القدس العربی :
انصارالله رسما با تقسیم یمن مخالفت کرد
گروه انصارالله یمن به طور رسمی مخالفت خود را با تشکیل دولت فدرالی آینده در این کشور اعلام کرد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : انصارالله رسما با تقسیم یمن مخالفت کرد

به گزارش روزنامه القدس العربی، انصارلله یمن در بیانیه ای ضمن اعلام مخالفت خود با این طرح، درباره هرگونه تلاش برای دورزدن توافقنامه صلح هشدار داد.
براساس این طرح، یمن به شش اقلیم فدرالی تقسیم خواهد شد. گروه انصارالله (حوثی‌ها) پیشتر نیز مخالفت خود را با تقسیم یمن به شش اقلیم فدرالی اعلام کرده بودند.

در بیانیه دیروز (چهارشنبه) انصارلله آمده است: با توجه به تشکیل دولت آینده، برخی از گروه ها در تلاشند در کودتایی آشکار علیه توافقنامه آشتی ملی، گزینه تقسیم کشور به شش منطقه را در متن قانون اساسی جدید بگنجانند.

"عبد ربه منصور هادی" رییس جمهوری یمن، سه شنبه شب با صدور حکمی هفت استاندار جدید برای استان های تحت کنترل "حوثی ها" را تعیین کرد.

جنبش انصار الله در 21 سپتامبر( شهریور) گذشته کنترل 'صنعا پایتخت یمن را به دست گرفت و دایره نفوذ خود را بر دیگر شهرهای این کشور گسترش داد به طوری که رییس جمهوری یمن مجبور به اجرای تغییراتی در برخی وزارتخانه ها شد.

جنبش حوثی ها که قدرتمندترین جریان سیاسی یمن است، در تابستان گذشته با برپایی تظاهرات گسترده و مسالمت آمیز، خواستار اجرای اصلاحات سیاسی، مدنی و اقتصادی در این کشور شد. حامیان این جنبش موفق شدند، دولت این کشور را وادار به استعفا کنند.

طرح تمرکززدایی در یمن که سال گذشته در یک همایش ملی مطرح شد، به دنبال تقسیم شمال یمن به چهار منطقه و جنوب این کشور به دو منطقه است.

با این حال، شیعیان حوثی در شمال یمن مخالف این طرح هستند و می‌گویند هدف از آن تقسیم کشور به مناطق ثروتمند و فقیر است. طرح ایجاد نظام فدرال بخشی از روند گذار سیاسی در یمن بوده است.

در همین حال، ساکنان جنوب یمن می‌گویند که دولت مرکزی آن‌ها را به لحاظ اقتصادی و سیاسی در حاشیه قرار داده است. از سوی دیگر برخلاف حوثی ها، جنبش جنوب خواستار خودمختاری یا استقلال کامل جنوب است.

شمال و جنوب یمن در سال ۱۹۹۰ پس از سقوط دولت جنوب یمن متحد شدند. با این حال، چهار سال پس از آن جنوب بار دیگر تصمیم گرفت جدا شود که به جنگ داخلی در یمن منجر شد. این جنگ پس از تصرف مناطق جنوبی پایان یافت.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار