نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > السبسی و انبوه انتظارات تونسی ها
 


شماره خبر :٤٠٩٧٤٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/10/03    ا   ١٠:١٢

مهدی شکیبایی
السبسی و انبوه انتظارات تونسی ها
مطالبات اقتصادی کنونی در حالی است که تونسی ها همچنان از رئیس جمهور منتخب خود خواستار پیگیری مطالبات اولیه انقلاب سال ۲۰۱۱ از مبارزه با مافیای فساد دولتی گرفته تا بازگشت به حاکمیت اسلام و تمکین به رای و نظر ملت هستند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : السبسی و انبوه انتظارات تونسی ها

براساس اعلام اولیه نتایح انتخابات ریاست جمهوری تونس توسط هیات عالی مستقل انتخابات این کشور «باجی قائد السبسی» نامز حزب ندای تونس و وزیر کشور دوران زین العابدین بن علی، با کسب 55 درصد آرای مردمی رئیس جمهور این کشور شد. همچنین براساس اعلام این هیئت، منصف المرزوقی رئیس جمهور موقت از فهرست مستقل نیز توانست 44 درصد آرا را بدست آورد.

این انتخابات، نخستین انتخابات ریاست جمهوری تونس پس از سقوط دولت «زین العابدین بن علی» دیکتاتور مخلوع در نتیجه انقلاب مردمی این کشور در ژانویه سال 2011 محسوب می شود و از این حیث از اهمیت بسیاری برای مردم تونس برخوردار است.

میزان مشارکت در انتخابات هم بنابر اعلام هیات مستقل انتخابات رقمی بالغ بر 60 درصد اعلام شده است که نشان از پویایی و هوشیاری ملت تونس در نتیجه انقلاب فکری،‌ اجتماعی، سیاسی مردم دارد.

از این رو صرف نظر از اینکه چه شخص یا جریانی در انتخابات ریاست جمهوری تونس توانست اعتماد ملت این کشور را به خود جلب کند نکته مهم نحوه پاسداری از این همایش سیاسی و  میزان توانمندی در پاسخگویی به مطالبات مردم شرکت کننده در انتخابات است.

بی شک تونس 2015 با تونس قبل از انقلاب سال 2011 م تفاوت های ماهوی فراوانی دارد. علاوه بر تغییر در نوع نگاه مردم و نخبگان این کشور نسبت به فرآیندهای سیاست داخلی و تحولات بین المللی،‌ اولویت امروز تونسی ها ضرورت تسریع در ایجاد مکانیزم‌ها،  ارائه راهکارها و طرح برنامه های هدفمند برای مواجهه با مشکلات عمده اقتصادی از افزایش میانگین بیکاری،  تورم و افزایش سطح فقر گرفته تا کاهش رشد اقتصادی، هزینه های بالای زندگی افزایش بدهی های خارجی است. اضافه کنید به این موارد کاهش سطح درآمد فردی و کاهش درآمدهای حاصل از گردشگری و افزایش تنش های امنیتی در نتیجه حضور گروهک های مسلح افراطی.

علاوه براین برخورد با تحولات منطقه ای بویژه رویدادهای لیبی و تاثیر مشکلات سیاسی و امنیتی این کشور بر تونس موضوعی است که طی ماههای اخیر به شدت نظر سیاستمداران این کشور را معطوف به خود کرده بود.

همه این موارد در حالی است که تونسی ها همچنان پیگیر مطالبات اولیه انقلاب سال 2011 خود از مبارزه با مافیای فساد دولتی گرفته تا عبور از نظام دیکتاتوری و بازگشت به دامن اسلام و تمکین به رای و نظر ملت هستند. مردم تونس 17 دسامبر 2010 م همزمان با خودسوزی محمد بوعزیزی شهروند تونسی در اعتراض به ظلم نظام زین العابدین بن علی قیامی را علیه حکومت وی آغاز کردند که سرمنشاء بسیاری از انقلاب های منطقه ای پس از خود شد. محمد بوعزیزی در این روز در اعتراض به بیکاری و مصادره گاری اش از سوی پلیس تونس اقدام به خودسوزی کرد. وی روز چهارم ژانویه 2011 م به علت شدت سوختگی از دنیا رفت. اقدام بوعزیزی نقطه تظاهرات گسترده مردم تونس در روز 18 دسامبر و مشارکت هزاران تونسی معترض به نظام دیکتاتوری حاکم و سیاست های داخلی و بین المللی او بود. برابری اقشار مختلف مردم در استفاده از فرصت های شغلی، حاکمیت اسلام بر سرنوشت ملت، مخالفت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی از جمله مطالبات داخلی و خارجی انقلابیون تونسی محسوب می شود که بسیاری از چشم ها منتظر برآورده شدن این مطالبات توسط نخستین رئیس جمهوری منتخب ملت تونس پس از انقلاب است.

از این رو پیروزی الباجی قائد السبسی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر تونس توامان هم فرصتی بی بدیل و هم تهدیدی بالقوه برای او و جریان همفکرش خواهد بود. فرصت از آن رو که السبسی این افتخار را داشته است که به عنوان فرزند این کشور و به نیابت از ملت انقلابی تونس مطالبات سر به مهر رفته آنان را 4 سال پس از وقوع انقلاب برآورده ساخته و به قهرمان ملی تونسی ها تبدیل شود و تهدید از آن رو که سرگرم شدن در زد و بندهای سیاسی و تسویه حسابهای حزبی پس از انتخابات و ترجیح منافع حزبی بر منافع ملی و احیانا دنباله روی از سیاست های رژیم های گذشته می تواند او را طعمه آتش خشم مردم کند و از عرش به فرش تنزلش دهد. تونس کشوری با اکثریت 98/8 درصدی مسلمان از مجموع 10 میلیون 300 هزار نفری از فرصت های جهان اسلام محسوب می شود و مردم این کشور تعصب خاصی به تعالیم اسلامی و حرکت دولتمردان این کشور در این خط دارد و لذا از دیر باز مردمان این کشور به رغم مراودات خارجی با فرانسوی ها اما در خصوص مسئله مبتلا به جهان اسلام یعنی قضیه فلسطین، مخالف رژیم صهیونیستی از یک سو  و ترویج ارزش های غربی بوده و نسبت به سیاست های همسو با غرب نیز حساس بوده اند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار