نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > حماقت سعودی‌ها و موج دوم بیداری اسلامی
 


شماره خبر :٣٩٥٧٧٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/07/26    ا   ٠٩:٠١

اعدام آیت‌الله «النمر» برای ریاض گران تمام می‌شود
حماقت سعودی‌ها و موج دوم بیداری اسلامی
سعودی‌ها در ادامه ماجراجویی‌های دیوانه‌وارشان در منطقه از سوریه گرفته تا لبنان این ‌بار برای یک روحانی شیعه به جرم سخنرانی حکم اعدام صادر کرده‌اند که این حکم می‌تواند آتشی باشد که دامن دولت ریاض را بسوزاند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : حماقت سعودی‌ها و موج دوم بیداری اسلامی

روز چهارشنبه رسانه‌های عربستانی خبر را منتشر کردند که به سرعت در صدر اخبار منطقه قرار گرفت و آن صدور حکم اعدام برای آیت الله نمر باقر النمر روحانی شیعه این کشور توسط دادگاه جنایی ریاض بود.

این روحانی که در بیستم تیر 1392 درحالی که از مزرعه‌اش بازمی‌گشت از ناحیه پا توسط نیروهای سعودی هدف قرار گرفت بود به مکان نامعلومی انتقال داده شد و سرانجام روز چهارشنبه حکم وی توسط رسانه‌های عربستانی از جمله روزنامه عکاظ منتشر شد.

جرمی که برای این روحانی بلندپایه مطرح شد این است که وی به دنبال اجرای [نظریه] ولایت فقیه در عربستان و بحرین است. همچنین اهانت به برخی صحابه پیغمبر (ص) و برخی سران مملکتی نیز از دیگر اتهامات این شیخ مدافع حقوق مردم عربستان است.

اما ماجرا از این قرار است که شیخ النمر در سخنرانی چند روز قبل از دستگیری اش نسبت به رویکرد سرکوبگرانه دولت ریاض انتقاداتی را مطرح کرده بود و تاکید کرده بود که دولت ریاض بجای سرکوب و دستگیری مطالبات مردمی در استان‌های شرقی این کشور را پاسخ دهد.

در عربستان سعودی همزمان با آغاز اعتراضات در دیگر کشورهای عربی در سال 2011، موجی از اعتراضات مسالمت آمیز برای انجام اصلاحات سیاسی و پایان دادن به تبعیض میان مردم در این کشور آغاز شد، این اعتراضات با برخورد نیروهای امنیتی سعودی به خشونت کشیده شد و بنابر گزارش‌ نهادهای بین المللی حقوق بشر حکومت عربستان با بکارگیری گاز اشک آور و گلوله و همچنین دستگیری گسترده معترضان به مطالبات آنها پاسخ داد که این رفتار خشم مردم را برانگیخت.

دولت ریاض بجای رفع تبعیض علیه مردم شیعه در این کشور از یکسو در قبال شهروندان در مناطق مرکزی با دادن رشوه و یارانه حرکت را متوقف کرد و در قبال شیعیان شرق این کشور سرکوب را تشدید کرد.

در همین راستا سعودی‌ها تعداد زیادی از معترضان را دستگیر کردند و حالا در جدیدترین گام خود برای آیت الله النمر ححم اعدام صادر کرده‌اند که این حکم اعدام واکنش‌های زیادی در میان رسانه‌ها و فعالان سیاسی در منطقه و کشورهای غربی داشته است.

اکنون برخلاف انتظار مقامات سعودی مسئله این روحانی عربستانی دارای ابعاد بین المللی شده و در صورتی که ریاض بخواهد حکم خود را اجرا کند با فشار بین المللی و منطقه‌ای مضاعفی در زمینه حقوق بشر مواجه خواهد شد.

روزنامه اکونومیست در تحلیلی در صدور این حکم تاکید کرد که عربستان شمشیر خود را از غلاف بیرون کشیده است و صدور حکم اعدام برای این روحانی شیعه را دور از انتظار دانست.

پیش از این روزنامه «هافینگتون پست» با انتشار مطلبی درباره آیت‌الله النمر،  وی را یک «انقلابی دربند» خوانده و ضمن انتقاد از رژیم آل‌سعود به سبب تحت فشار قرار دادن وی، دولت‌های غربی را به سبب روابط ویژه خود با سعودی‌ها، مورد انتقاد قرار داده است.

 

 همچنین روز پنجشنبه در همین زمینه سازمان عفو بین الملل هم با انتقاد از روند دادگاه جنایی عربستان تاکید کرد که حکم صادر شده تکان دهنده است و خواستار الغای این حکم شد. حتی «فرحان حق» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل هم در ارتباط با حکم اعدام روحانی عربستانی گفت: موضع سازمان ملل مخالفت با حکم این اعدام است.

نکته جالب توجه این است که پس از صدور حکم برای این روحانی در سطح منطقه هم واکنش‌های زیادی مطرح شد، از جمعیت الوفاق بحرین، حزب الله لبنان و عراق، ائمه جمعه در نجف، کربلا و شهرهای مختلف ایران تا مجمع علمای لبنان و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همگی حکم صادر شده توسط سعودی‌ها برای اعدام آیت الله النمر را محکوم و خواستار لغو حکم شدند.

در همین راستا حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران گفت: صدور حکم قاضی سعودی مبنی بر اعدام شیخ نمر رهبر شیعیان عربستان بدون تردید احساسات مسلمانان را خدشه دار می کند و واکنش جهانی در پی خواهد داشت.

فواد ابراهیم معارض عربستانی هم در این زمینه اظهار داشت: حکم صادر شده برای آیت‌الله نمر باقر النمر یک حکم سیاسی بود نه حکمی قضایی، این حکم را دستگاه قضایی صادر نکرد بلکه وزارت کشور سعودی صادر کرده است. 

این در شرایطی است که در دو روز گذشته شهرهای قطیف و العوامیه به عنوان بزرگترین شهرهای شرق عربستان عرصه تظاهرات‌های مردمی علیه این حکم بوده است و مردم خشمگین علی‌رغم حضور گسترده نیروهای امنیتی سعودی به خیابان‌ها آمدند تا انزجار خود را اعلام کنند.تظاهرات در قطیف اما شکلی متفاوت بوده و معترضان در این شهر با پوشیدن کفن به خیابان‌ها آمدند تا پیامی جدی را برای حاکمان سعودی ارسال کنند.

به نظر می‌رسد سعودی‌ها در ادامه ماجراجویی‌های بی‌حساب و کتابشان این بار هم به دست خود درحال شعله‌رو کردن خشم مردم شرق عربستان هستند که بیش از 8 دهه است در سایه حکومت سعودی‌هایی که مبنای فکرشان وهابیت و تکفیر است، طعم تبعیض و اهانت را چشیده‌اند.

درصورتی که ریاض بخواهد یک روحانی عالی رتبه مذهبی را اعدام کند آنگاه باید انتظار داشت که موج دوم بیداری اسلامی که از یمن شروع شد به شرق عربستان هم برسد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار