نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > چرا اردوغان برای سرنگونی کوبانی عجله دارد؟
 


شماره خبر :٣٩٥٠٨٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/07/22    ا   ٠٩:٣٧

گروکشی ترکیه در ائتلاف مبارزه با داعش
چرا اردوغان برای سرنگونی کوبانی عجله دارد؟
اردوغان می‌خواهد از ائتلاف بین‌المللی جنگ علیه داعش قبل از این که به جنگی علیه داعشی‌ها تبدیل شود از آن به عنوان ابزاری برای سرنگونی حکومت سوریه استفاده کند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : چرا اردوغان برای سرنگونی کوبانی عجله دارد؟

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بر این اعتقاد است که واشنگتن به او نیاز دارد و ائتلاف بین المللی ای که علیه داعش به راه افتاده است بدون مشارکت ترکیه موفق نخواهد شد. برای همین شروطی برای ایالات متحده امریکا قرار داده به این امید که بتواند مسیر جنگ علیه جهادی ها را به سمتی منحرف کند که ممکن است چندان مسیر مورد نظر امریکایی ها نباشد.

منطقه حائل و منطقه پرواز ممنوع و حمله به ارتش سوریه همگی مطالباتی است که ترکیه به دنبال آن است در حالی که هیچ ربطی به جنگی که امریکا علیه داعش اعلام کرده است، ندارد.

به عبارت دیگر، اردوغان می خواهد از ائتلاف بین المللی جنگ علیه داعش قبل از این که به جنگی علیه داعشی ها تبدیل شود از آن به عنوان ابزاری برای سرنگونی حکومت سوریه استفاده کند. جنگی که آنکارا و به همراه آن کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بر این اعتقادند پایان نمی یابد مگر این که حکومت اسد در سوریه سرنگون شود.

از این جا است که در می یابیم اظهارات جو بایدن، معاون رئیس جمهوری امریکا در دانشگاه هاروارد از روی بی فکری و تنها حرفی لغزیده بر زبان نبوده است، اظهاراتی که بعدا مجبور شد بابت آنها عذرخواهی کند.

ایالات متحده خوب می داند که ترکیه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس همه تلاش خود را بر سرنگونی حکومت رئیس جمهور بشار اسد متمرکز کردند بدون این که به بسیاری از مخاطراتی که ممکن است در نبود او در قدرت به وجود بیاید فکر کنند، حتی از این فراتر آنها جهادی ها را به مثابه وسیله ای برای سقوط دمشق می دیدند. البته خود واشنگتن چندان از تلاش های ترکیه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به دور نبود، اما وقتی که کار به مرحله ای رسید که دریافت جانشین حکومت اسد حکومتی جهادی خواهد بود که حکومت طالبان در افغانستان قرن گذشته میلادی در برابر آن معتدل محسوب می شود، در محاسبات خود تجدید نظر کرد و خود را از معادله مبارزه هم زمان با جهادی ها و بشار اسد خارج کرد تا الآن اولویت مبارزه با جهادی ها باشد. این معادله جدید است که اردوغان را عصبانی کرده و کاری کرده است که او برای سقوط شهر عین العرب (کوبانی) کردنشین در مرزهایش با سوریه به دست داعش عجله داشته باشد، کما این که باعث شده است او سقف مطالباتش را برای شرکت در جنگ برای جلوگیری از سقوط این شهر به دست داعش بالا ببرد و حتی از این نگران نباشد که جهادی ها جنایت های خود را گسترش دهند و رسما ائتلاف بین المللی علیه جهادی ها شکست بخورد.

اردوغان خوب می داند امریکایی ها در چه وضعیت سختی گرفتار شده اند برای همین از آنها می خواهد که با شرایط او موافقت کنند، شرایطی که قبل از آن مخالفان سوری ساکن خارج از برآورده کردن آن ناتوان بوده اند. او حاضر است حتی برای سرنگونی بشار اسد نسبت به قدرت گرفتن جهادی ها بی تفاوت باشد و حتی اجازه دهد آنها رهبری جنگ در مبارزه با حکومت سوریه را بر عهده بگیرند تا هدف او تحقق یابد. هدفی که خود با مخالفان سوری نتوانستند به آن برسند. آنها می گویند در حال حاضر هدف سرنگونی بشار اسد باشد بعدا خود می توانیم از پس جهادی های تندرو بر آییم. اما ترکیه و برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و مخالفان سوری از کجا این قدر مطمئن هستند که می توانند بعد از سقوط بشار اسد از پس جهادی ها و داعشی ها و عناصر تندرو بر آیند؟ شاید جواب آن همان چیزی باشد که بایدن قبل از عذرخواهی اش بیان کرد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار