نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > اخوان؛ نخستین قربانی ائتلاف نمایشی علیه داعش
 


شماره خبر :٣٩٢٢٢٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/07/07    ا   ٠٨:٠٢

مهدی شکیبایی
اخوان؛ نخستین قربانی ائتلاف نمایشی علیه داعش
این ائتلاف بهانه لازم برای امنیتی کردن فضا در درون عربستان و منطقه را می دهد تا به این ترتیب از این فرصت طلایی عربستان برای از بین بردن رقیب ایدئولوژیک خود بهره لازم را ببرد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اخوان؛ نخستین قربانی ائتلاف نمایشی علیه داعش

اول؛ وزارت کشور عربستان در 16 اسفند ماه 92 با صدور اطلاعیه ای جماعت «اخوان المسلمین»، «داعش» ، «جبهه النصره» و حزب الله این کشور را  در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داد. براساس این فرمان ملوکانه از این پس  فتوا برای جنگ در خارج یا جمع آوری کمک برای گروه‌های تروریستی حرام و دعوت به اندیشه الحادی یا تشکیک در اصول دینی جرم اعلام شد. در این فرمان همچنین دعوت،مشارکت، تبلیغ یا تحریک به تحصن، تظاهرات، تجمع یا هر گونه بیانیه جمعی در این زمینه یا هر گونه اقدامی که وحدت و ثبات عربستان را به هر وسیله ممکن به خطر بیندازد جرم شناخته شده است .از طرف دیگر، حضور در کنفرانس‌ها، همایش‌ها یا تجمعات در داخل یا خارج که امنیت و ثبات عربستان را به خطر بیندازد، ممنوع اعلام شد.

دوم؛ پس از فروکش کردن بحران تحمیلی سوریه و شکست ائتلاف چند ملیتی در براندازی نظام سوریه و به دنبال حضور گروهک تکفیری داعش در مناطقی از شمال عراق ، سازندگان دیروز داعش به رهبری آمریکا مدعی ائتلاف برای نابودی این تروریست ها شده اند و این روزها که دستشان هم از سوریه خالی مانده هم از عراق سودای لشگر کشی جدیدی دارند. معروف است که آمریکایی ها یک سناریو برای تحقق چند هدف را طراحی می کنند.

سوم؛ یوسف قرضاوی، رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان و پدر معنوی اخوان المسلمین در صفحه شخصی خود در پایگاه اجتماعی توییتر مدعی شد: من از لحاظ فکری و عملی کاملا با گروه "دولت اسلامی" (داعش) تفاوت دارم اما اقدام واشنگتن را برای مقابله با این گروه در عراق و سوریه نمی‌پذیرم. وی گفت: آمریکا برای حمایت از ارزش‌های اسلامی دست به چنین اقدامی نمی‌زند و تنها به منافع خود اهمیت می‌دهد حتی اگر این منافع موجب "خونریزی و کشتار" شود. در همین حال  اخوان المسلمین سوریه نیز به تشکیل این ائتلاف واکنش نشان داد و با آن مخالفت کرد.

چهارم؛ شیخ «عبدالعزیز آل شیخ» مفتی آل سعود 22 شهریور 93 مدعی شده که گروهک تروریستی "داعش" ساخته ی دست اخوان المسلمین است. این گروه خطاکار در مسیر درست حرکت نمی کند. پس اگر با مسلمانان بجنگد، مسلمانان باید با آن بجنگد تا شر و ضررش از سر دین و مردم کنده شود. داعش به نوامیس هتک حرمت و به زنان اهانت می کند و حتی آنها را می فروشد و با مسلمانان مانند کفار رفتار می کند. علاوه بر آل الشیخ ، 'سعد بن ناصر الشثری' دیگر مفتی سعودی و عضو سابق هیات علمای این کشور نیز اعضای گروهک تروریستی 'داعش' را کافرتر از یهود، نصاری و بت پرستان توصیف و این گروهک را به محاربه با خدا و پیامبر اکرم (ص) متهم کرد. وی به همین علت گرایش و پیوستن به این گروه را گناه کبیره و به عبارتی خروج از دین اسلام است.

نتیجه؛

اینکه تشکیل ائتلاف جدید فرصتی است برای آمریکایی ها که پس از شکست در سوریه و عراق دوباره جاپایی برای ماندن در منطقه حساس خاورمیانه داشته باشند شکی نیست. چه بسا آنها از ورای همین ائتلاف در این  اندیشه باشند که به آنچه پیش از این قادر به تحقق آن در عراق(اشاره به اجبارشان برای خروج از این کشور در سال 2011) و سوریه و ایران نشدند بتوانند قادر شوند که هوشیاری دولت های این کشورها را می طلبد. لیکن شکی نیست که آمریکایی ها در حال حاضر توانایی غلبه برمشکلاتشان در حوزه تحولات ایران، عراق ، سوریه و لبنان و... را ندارند و همینکه این ائتلاف پوششی برای حضورشان در منطقه  باشد کفایت می کند. اما این ائتلاف حتما برای سعودی ها منافع بیشتری دارد که  با بیانیه هایی در رد داعش خود را آشکارا رسوا می کنند. به این معنی که حتما به منفعت بالاتری توجه دارند که صراحتا از موجودی که خود خلق کرده اند تبری می جویند. این منفعت بالاتر چیست ؟ چرا سعودی ها نام اخوان المسلمین را هم ردیف داعش در لیست تروریستی قرار می دهند؟ چرا مفتی های سعودی در فتاوایشان داعش را که از توبره وهابیت ارتزاق می کند دست پرورده اخوان معرفی می نمایند؟  چرا ترکیه به ائتلاف چند ملیتی علیه داعش نپیوسته است؟ چرا زمزمه های خروج اخوانی ها از قطر این روزها به گوش می رسد؟

واقعیت اینکه رقیب ایدئولوژیک وهابیت در دنیای اسلام تفکر اخوانی در منطقه است. تفکری که از فراوانی گسترده ای در جهان اسلام و دنیای غرب برخوردار بوده و طی سالیان متمادی تفکر وهابی زیر سایه او مانده بود. مروری بر توالی اتفاقات بالا نشان می دهد که سعودی ها با توجه به وضعیت اخوان در مصر، سوریه، تونس، لیبی و دشمنی که با ترکیه بر سر رهبری دنیای اسلام دارد، فرصت کنونی را فرصتی طلایی برای ریشه کنی کامل تفکر اخوانی در درون عربستان و منطقه می بیند. از همین روست که در فهرست تروریستی خود نام داعش را در کنار اخوان المسلمین قرار می دهد. به همین سبب نیز بلافاصله عبدالعزیز آل الشیخ بالاترین مقام عالی مذهبی سعودی حکم بر خلق داعش توسط اخوان المسلمین می دهد چرا؟ چون سعودی های وهابی برای رهایی از دست دشمن دیرینه خود نیاز به پیوند آن با یک تفکر افراطی دارند که با خدا و رسول او وارد جنگ شده است. و از انجا که خود به تنهایی از پس این رقیب و دشمن برنمی اید بواسطه اجماعی که بر سر نابودی داعش بوجود آمده فرصتی ایجاد خواهد شد که تسویه حساب با اسامی موجود در فهرست تروریستی ریاض به خوبی صورت گیرد. این ائتلاف بهانه لازم برای امنیتی کردن فضا در درون عربستان و منطقه را می دهد تا به این ترتیب از این فرصت طلائی عربستان برای از بین بردن رقیب ایدئولوژیک خود بهره لازم را ببرد. سعودی ها برای اقناع آمریکایی ها به این امر اسنادی را در اختیار سازمانهای اطلاعاتی آمریکا قرار داده اند که ثابت می کند اخوان در دوره حاکمیت در مصر برخلاف سیاست اعلامی به تجهیز گروههای مخالف آمریکا چون حماس و.. اقدام کرده است. براساس این طراحی ائتلاف ضد داعش به عربستان هم در درون این کشور و هم در منطقه این امکان را می دهد که هر مخالفی را تحت نام داعش از پیش رو بردارد. بدیهی است که از بین بردن دشمن بزرگ برای آل سعود در اولویت قرار خواهد داشت. ترکیه و قطر این پیام را دریافت کرده اند.

*سخنگوی انجمن روزنامه نگاران مسلمان

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار