نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > توافق سیاسی در یمن/تسلیم دولت مقابل خواست مخالفان
 


شماره خبر :٣٩٠٩٠٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/06/31    ا   ٠٧:٣٨

توافق سیاسی در یمن/تسلیم دولت مقابل خواست مخالفان
سرانجام دولت یمن درپی افزایش دامنه اعتراضات و سقوط اماکن دولتی به دست به معترضان وادار به تمکین خواست آنها برای برای برکناری دولت و مطالبات اقتصادی شد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : توافق سیاسی در یمن/تسلیم دولت مقابل خواست مخالفان

عصر روز یکشنبه پایتخت یمن در حالی که پیش از آن دو روز ناآرام را به خود دیده بود بار دیگر به میدان درگیری نیروهای ارتش با انقلابیون یمن تبدیل شد.

درحالی که شنبه شب جمال بن عمر نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن از توافق سیاسی میان دولت و انقلابیون خبر داده بود بازهم درگیری‌ها ادامه یافت و انقلابیون یمن توانستند ساختمان دولت، مقر فرماندهی لشگر اول زرهی ارتش و دانشکده الایمان را تحت کنترل خود درآورند.

رسانه‌ها گزارش دادند که قرار بوده شنبه شب این توافق امضا شود اما بازهم مانند دفعات پیشین امضای توافق به بعد موکول شد؛ اما سرانجام عصر یکشنبه پس از ورود نمایندگان حوثی‌های یمن برای گفت‌وگو به پایتخت این کشور در راستای پایان بحران سیاسی «محمد سالم باسندوه» نخست وزیر یمن از سمتش استعفا کرد.

در همین زمان منابع وابسته به جنبش انصارالله خبر دادند که کمیته های مردمی کنترل ساختمان فرماندهی کل نیروهای مسلح در منطقه التحریر در مرکز صنعاء را در دست خود گرفتند تا دولت بیش از پیش برای پذیرش توافق با انقلابیون تحت فشار قرار گیرد. 


  تا اینکه سرانجام شبکه تلویزیونی الجزیره خبر داد که نمایندگان جنبش انصارالله یمن پس از برگزاری نشستی با رئیس جمهور این کشور در مقر ریاست جمهوری، توافقنامه برای حل بحران این کشور را امضا کردند.

پس از این بود که مقامات جنبش انصارالله یمن اعلام کردند که ساختمان‌های دولتی به پلیس تحویل داده شد تا به نوعی چراغ سبز انصارالله به دولت نشان داده شود.

براساس گزارش رسانه‌ها تشکیل دولت جدید و بازنگری در خصوص تقسیم‌بندی مناطق» اصلی‌ترین بندهای توافق میان دولت و انصارالله با میانجیگری سازمان ملل بود. همچنین «استعفای دولت، کاهش قیمت فرآورده‎های نفتی و توقف فوری تیراندازی‌ها در صنعا» نیز شامل بندهای توافقنامه در یمن برای حل بحران این کشور عنوان شد.

پس از این عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن در نشست خبری برای امضای توافق در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه به توافق نهایی با انصارالله رسیده گفت: این توافق ما را به سمت سازندگی کشور سوق می‌دهد.

وی با بیان اینکه توافق تاریخی با تلاش‌های بین المللی محقق شد و افزود: از همه طرف‌های سیاسی می‌خواهیم که برای بندهای توافق وارد عمل شوند.

جمال بن عمر هم در این نشست خبری با بیان اینکه رئیس جمهور یمن در حال مشورت برای تشکیل کابینه تکنوکرات طی چند ماه آینده است، افزود: دولت فعلی تا زمان تشکیل کابینه جدید، روند پیشبرد امور را بر عهده خواهد داشت.

بن عمر با بیان اینکه قیمت سوخت سه هزار ریال تعیین شده است، تاکید کرد که توافقنامه امضا شده بین جنبش انصار الله و حکومت شامل بسته‌ای از تصمیمات اقتصادی است.

 


 به واقع این توافق در صورت پایبندی دولت صنعا می‌تواند تا حد زیادی به بحران سیاسی در این کشور پایان دهد اما در صورتی که بار دیگر این توافق هم همانند توافقات گذشته با سیاسی کار دولت صنعا و دخالت‌های برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس عملی نشود می‌تواند انتشار داشت که موج جدیدی از اعتراضات در این کشور آغاز شود که دیگر هدف تنها سرنگونی دولات نخواهد بود بلکه رژیم حاکم را هدف قرار خواهد داد.

- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930630000035#sthash.J6C3OMOx.dpuf

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار