نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > توقف پروازهای مصر به لیبی/ محاکمه سران رژیم قذافی/ مجلس لیبی: مداخله نظامی نمی‌خواهیم
 


شماره خبر :٣٨٦٧٨١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/05/26    ا   ١٠:٤٢

بسته خبری تحولات لیبی
توقف پروازهای مصر به لیبی/ محاکمه سران رژیم قذافی/ مجلس لیبی: مداخله نظامی نمی‌خواهیم
ادامه درگیری‌های شدید در طرابلس، رد هر گونه عملیات نظامی الجزایر در لیبی و تاکید مجلس بر درخواست کمک غیرنظامی از سازمان ملل در لیبی و محاکمه سران رژیم قذافی از جمله تحولات لیبی است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : توقف پروازهای مصر به لیبی/ محاکمه سران رژیم قذافی/ مجلس لیبی: مداخله نظامی نمی‌خواهیم

به گزارش  بیداری اسلامی به نقل از پایگاه خبری بوابه الوسط، اخبار تازه‌ترین تحولات لیبی در زیر می‌آید:

ادامه درگیری‌های شدید در طرابلس، پایتخت لیبی

درگیری‌های شدیدی بین گروه‌های شبه نظامی رقیب روز شنبه (دیروز) در طرابلس روی داد و صدای تیراندازی‌ها و حملات راکتی و توپخانه ای از صبح تا عصر در نزدیکی فرودگاه و شماری از مناطق مسکونی طرابلس شنیده شد.

این در حالی است که برناردینو لیون، دیپلمات اسپانیایی و فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل (بان کی مون) به لیبی اعلام کرد که بزودی برای پایان دادن به درگیری بین گروه‌های شبه‌نظامی در طرابلس به لیبی سفر می‌کند.

گزارشگر کمیته بحران در شورای شهر سرت لیبی اعلام کرد که بیش از 220 خانواده از درگیری های طرابلس و بنغازی به این شهر پناه آورده‌اند.

تجمع آوارگان شهر بنغازی هم درگیری‌های مسلحانه در این شهر را که موجب آوارگان مردم این شهر شده محکوم کرد.

تجمع آوارگان دولت موقت را مسئول حوادث و ناآرامی‌های لیبی خواند و از دادستانی کل لیبی خواست مسئولیت حقوقی پیگرد کسانی را که موجب وارد آمدن خسارت به شهروندان و اموال عمومی شدند برعهده بگیرد.

تجمع آورگان لیبی اعلام کرد در صورتی که دولت امنیت شهروندان را تا یک هفته دیگر تامین نکند اقدامات جدی و فعالی را اتخاذ خواهد کرد.

نماینده مجلس لیبی: درخواست مداخله نظامی بین‌المللی نداریم

«عیسی العریبی»، عضو مجلس نمایندگان لیبی مقصود از تصمیم مجلس مبنی بر مداخله سازمان ملل برای حمایت از شهروندان را مداخله برای گفت وگو بین طرف های نزاع در این کشور دانست.

العریبی شنبه شب در اظهاراتی خبری گفت: منظور از مداخله، مداخله نظامی آن گونه که برخی فکر می کنند نیست بلکه مداخله برای اعمال فشار بر دو طرف برای ورود به گفت وگو است.

این نماینده مجلس لیبی گفت: دولت قادر به توقف درگیری ها نیست بنابراین باید از طرفی برای برون رفت کشور از بحران کمک بگیرد بخصوص در شرایطی که ناآرامی ها ادامه دارد و اهالی طرابلس و بنغازی آواره شده و کشور به خاطر ناامنی با ترورهای زنجیره ای روبرو است.

تصمیم اخیر مجلس نمایندگان لیبی در درخواست از سازمان ملل برای مداخله در لیبی با اعتراض بخشی از شهروندان این کشور مواجه شده است که آن را فرصتی برای مداخله اجنبی ها در امور کشورشان می دانند.

نماینده لیبیایی: منتظر پاسخ سازمان ملل به درخواست مداخله در لیبی هستیم

یونس فنوش، نماینده مجلس لیبی گفت که مجلس لیبی منتظر پاسخ سازمان ملل درباره مداخله برای حفاظت از شهروندان در لیبی است.

وی اعلام کرد که مجلس لیبی در حال بررسی راه های هماهنگی با جامعه بین المللی برای عملی شدن این تصمیم است.

فنوش در توجیه تصمیم مجلس برای درخواست کمک بین المللی گفت: شبه نظامیان بنغازی و طرابلس به درخواست مجلس برای توقف فوری تیراندازی ها اهمیت نمی دهند و دولت قادر به توقف درگیری ها نیست.

وی افزود: هنوز پاسخ رسمی از سازمان ملل نگرفته ایم اما نمایندگان بر اجرای این طرح مصمم هستند.

جلسه محاکمه سران رژیم قذافی فردا دوشنبه برگزار می‌شود

الصدیق الصور، رئیس بخش بازجویی دفتر دادستای لیبی تاکید کرد که جلسه محاکمه چهره های رژیم قذافی در موعد مقرر خود که فردا دوشنبه است برگزار می شود.

الصور به پایگاه خبری البوابه الوسط لیبی گفت که ترتیبات لازم برای برگزاری این جلسه در روز دوشنبه کامل شده اما ممکن است که شرایط امنیتی موجب تعویق برگزاری آن شود.

دادگاه جنوب طرابلس هجدهم آگوست جاری را موعد برگزاری جلسه محاکمه سی و هفت تن از چهره های رژیم قذافی تعیین کرده است که شامل محاکمه سیف الاسلام قذافی، فرزند دیکتاتور، عبدالله السنوسی و البغدادی المحمودی، رئیس دستگاه اطلاعاتی و آخرین نخست وزیر قذافی است.

این متهمان با جرایم سرکوب تظاهرات کنندگان، تشکیل گردان های مسلح در جریان انقلاب 17 فوریه 2011 و فساد مالی و اداری روبرو هستند.

الجزایر مداخله نظامی در لیبی را رد کرد

وزارت امور خارجه الجزایر اخبار منتشر شده دو روز اخیر حاکی از مداخله نظامی این کشور در لیبی را رد کرد.

عبد العزیز الشریف، سخنگوی رسمی وزارت خارجه لیبی در اظهاراتی خبری گفت:الجزایر هیچ حمله هوایی علیه لیبی انجام نداده و ماموریت الجزایر و ارتش این کشور محدود به حفاظت از خاک خود و محدوده مرزهایش است.

الشریف بار دیگر بر موضع الجزایر در حمایت از گفت‌وگو بین طرف های نزاع در لیبی برای ایجاد راه حل خروج از بحران تاکید کرد.

مصر پروازهای خود به لیبی را متوقف کرد

حسام کمال وزیر هواپیمایی مصر اعلام کرد که پل هوایی که وزارت هواپیمایی مصر با همکاری وزارت خارجه مصر ایجاد کرد توانست 14 هزار و 315 مصری پس از عبور از مرزهای لیب با تونس و ورود به این کشور با 55 پرواز از فرودگاه های جربه و قابس در تونس به کشورشان بازگشتند

وزیر هواپیمایی مصر گفت که به طور موقت تصمیم به توقف پروازها به مقصد لیبی تا بهبود اوضاع امنیتی و تضمین سلامت مسافران و پروازها به این کشور گرفته است.

دادستانی لیبی دستور تحقیق درباره ارتکاب جنایات جنگی در این کشور را صادر کرد

«ابراهیم ونیس بشیه»، دادستان لیبی دستور تحقیق درباره جنایات جنگی درباره حوادث طرابلس و درگیری های مسلحانه در این کشور را صادر کرد. 

الصدیق الصور رئیس بخش بازجویی دفتر دادستای لیبی در اظهاراتی خبری گفت:دفتر دادستانی در طرابلس هر روز برای دریافت شکایات شهروندان آسیب دیده از درگیری های طرابلس و تلفات جانی و مالی که به خاطر حملات مسلحانه در این شهر دیده اند آماده است تا درباره آنها تحقیق و عاملان آنها مجازات شوند.

بر اثر درگیری بین انقلابیون شهر زنتان با انقلابیون مصراته و شهرهای غرب لیبی در طرابلس از سیزدهم جولای گذشته تاکنون بیش از هفت هزار خانواده این شهر را ترک کرده و به شهرهای اطراف پناه برده اند.

به گفته مقامات گذرگاه «رأس جدیر» در مرز لیبی با تونس از زمان آغاز بحران، حدود 10 هزار خانواده هم با عبور از مرز وارد خاک تونس شدند.

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار