نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > واکاوی تعلیق روابط واشنگتن با اخوانی‌ها
 


شماره خبر :٣٨٥٦١٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/05/18    ا   ١٠:١٩

اوباما دیگر دوست اخوان المسلمین نیست
واکاوی تعلیق روابط واشنگتن با اخوانی‌ها
امریکایی‌ها الآن درک می‌کنند که افکار عمومی مصر امریکا را به دلیل صعود موقت اخوان ملامت می‌کند و در حال حاضر فهمیده‌اند که توافقاتشان با اخوان به طور کامل شکست خورده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : واکاوی تعلیق روابط واشنگتن با اخوانی‌ها

باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا افکار اخوان المسلمین که تصور می کردند کاخ سفید برای صدور انقلاب بهارهای عربی به روی آنها حساب استراتژیک باز کرده را به هم زد و گفت که محمد مرسی، رئیس جمهوری عزل شده مصر ثابت کرد که توانایی لازم برای اداره امور کشور را ندارد. به گفته باراک اوباما مرسی نتوانست به گونه ای حکومت کند که بر تمامی جریان های سیاسی در مصر اشراف داشته باشد. وی همچنین گفت که حکومت انتقالی در پاسخ به میلیون ها مصری ای تشکیل شد که اعتقاد داشتند انقلاب وارد مسیر اشتباه خود شده است.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، این اظهارات در حالی بیان می شود که اخوان المسلمین همچنان از تایید واشنگتن از انتخاب عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری جدید مصر نگران است.

این در حالی است که اوباما در نامه خود به مرکز مطالعات مصر و امریکا که یکی از نهادهای حامی اخوان در واشنگتن است، تاکید کرده که "السیسی تعهد داده است که به آزادی های اصلی مصری ها احترام بگذارد و به گونه ای حکومت کند که حکومت او شامل همه طیف های سیاسی مصر باشد، مساله ای که با استقبال ایالات متحده امریکا مواجه شده است."

رئیس جمهوری امریکا در ادامه نامه خود نوشته است "واشنگتن از عمد از تایید هر کدام از گروه های سیاسی در مصر خودداری می کرد. امریکا همه تلاشش بر این بوده است که از هر حکومتی که بازگوکننده اراده ملت مصر باشد و دموکراسی حقیقی را بداند، حمایت کند."

باراک اوباما همچنین وعده داد که کشورش روابط سازنده ای با حکومت جدید مصر ایجاد کند تا بتواند از مصالح اصلی آن مثل مبارزه با تروریسم و معاهده صلح مصر و اسرائیل پشتیبانی کند.

درباره این نامه سعدالدین ابراهیم، مدیر مرکز مطالعات توسعه ای ابن خلدون می گوید که روابط ایالات متحده با اخوانی ها شبه تعلیق است. برای این که واشنگتن احساس می کند که بر روی اسبی لنگ حساب کرده بوده و نه تنها از لحاظ سیاسی شکست خورده بلکه از لحاظ مردمی نیز شکست سختی را متحمل شده است.

وی در ادامه می افزاید: «امریکایی ها الآن درک می کنند که افکار عمومی مصر امریکا را به دلیل صعود موقت اخوان ملامت می کند و در حال حاضر فهمیده اند که توافقاتشان با اخوان به طور کامل شکست خورده است.»

سعدالدین ابراهیم که او را "پدرخوانده واشنگتن در قاهره" توصیف می کنند پیش از این گفته بود که نقش میانجی را میان کاخ سفید با اخوان المسلمین ایفا کرده بود تا اخوانی ها بتوانند با حمایت های اولیه امریکا گام های اولیه را برای رسیدن به قدرت بردارند. در مقابل اخوانی ها نیز تعهد داده بودند که معاهده کمپ دیوید را حفظ کنند، از امنیت اسرائیل محافظت کنند، با ایران همکاری نکنند و بخشی از سینا را به مهاجران فلسطینی اختصاص دهند.

بخشی از توطئه هایی که در عراق و سوریه و فلسطین صورت می گیرد به نوعی ناشی از هماهنگی مستقیم میان آنها با هدف متزلزل ساختن و به هم ریختن امنیت داخلی مصر و کشورهای عربی است.

ابراهیم همچنین می گوید: «مساله توافقی که میان واشنگتن با اخوان المسلمین منعقد شده بود بعد از رسیدن اخوانی ها به قدرت از هم فروپاشید، امریکا هم به این درک رسید که همراهی اش با اخوان هزینه های سنگینی را بر دوشش تحمیل کرده است. اوبامایی که به قاهره سفر کرده بود خود به محل اختلاف های بزرگ تبدیل شد.»

ابراهیم درباره درگیری ها و هم زمان ارتباطات پیچیده گروه های دینی تندرو نیز می گوید: «همه آنها از دل اسلام تندرو بیرون می آیند که در اصل با شبکه القاعده ارتباط دارند.»

وی در ادامه می افزاید: «بخشی از توطئه هایی که در عراق و سوریه و فلسطین صورت می گیرد به نوعی ناشی از هماهنگی مستقیم میان آنها با هدف متزلزل ساختن و به هم ریختن امنیت داخلی مصر و کشورهای عربی است.»

در همین رابطه استاد علوم جامعه شناسی سیاسی بر این اعقتاد است که رد طرح مصر برای اعلام آتش بس در غزه نه مصر و نه رئیس جمهور آن عبدالفتاح السیسی را با مشکل مواجه نمی کند بلکه به روشنی به افکار عمومی جهان نشان می دهد که مواضع مصر تا چه اندازه حساس است و چقدر تلاش کرده تا جلوی حمام خون را در غزه بگیرد.

او که روزنامه العرب نامی از او به میان نیاورده است در ادامه می افزاید: «حماس که خود شاخه اخوان المسلمین در فلسطین است می تواند مسبب مخاطرات و مشکلات بسیاری برای مصر شود به ویژه در مورد گذرگاه رفح و شبه جزیره سینا آن هم در سایه روابط مخاطره آمیزی که در مرزهای لیبی و سودان با مصر به وجود آمده است. اگر چه مصر تا آن اندازه بزرگ است که بتواند از پس تهدیدها بر آید.»

منبع : دیپلماسی ایرانی

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار