نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > مطالب 
اخبار > مصر نمی‌تواند میانجی خوبی میان حماس و اسرائیل باشد
 


شماره خبر :٣٨٤١٤٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/05/06    ا   ٠٩:٣٢

تحلیل مجله اکونومیست:
مصر نمی‌تواند میانجی خوبی میان حماس و اسرائیل باشد
مجله اکونومیست در گزارشی عنوان کرد مصر در شرایط حاضر فاقد جایگاه لازم به عنوان میانجی‌ است و حمایت آن از رژیم صهیونیستی منجر به افول جایگاه آن در منطقه شده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : مصر نمی‌تواند میانجی خوبی میان حماس و اسرائیل باشد

به گزارش بیداری اسلامی، مجله اکونومیست در گزارشی به بررسی موقعیت مصر به عنوان میانجی و برقرار کننده آتش‌بس میان حماس و رژیم صهیونیستی پرداخته است. اکونومیست مدعی شده است که مصر در شرایط حاضر فاقد جایگاه لازم به عنوان میانجی است و حمایت آن از رژیم صهیونیستی منجر به افول جایگاه آن در منطقه شده است.

اکونومیست در این گزارش آورده است: در سال 2012 مصر توانست به خوبی در نقش میانجی ظاهر شده و بستر لازم برای آتش‌بس میان رژیم صهیونیستی و فلسطین را فراهم آورد و بدین ترتیب از گسترش تلفات در نوار غزه جلوگیری به‌عمل آورد. در آن زمان «محمد مرسی» از اعضای اخوان‌المسلمین ریاست جمهوری مصر را به عهده داشت. وی پس از مذاکره با مقامات رژیم صهیونیستی و قطر (به دلیل پیوند نزدیک این کشور با سازمان‌های فعال در نوار غزه) توانست شرایط آتش‌بس میان طرفین را مهیا کند.

هم‌اکنون و دو سال پس از تجربه پیشین، ژنرال « عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور کنونی مصر به‌دنبال برقراری آتش‌بس میان غزه و رژیم صهیونیستی و پایان دادن به آخرین جنگ میان دو طرف است. طرح جدیدی که در چهاردهم جولای (23تیر)  مصر برای آتش‌بس ارائه کرد، به‌سرعت با شکست مواجه شد، زیرا نمایندگان حماس اعلام کردند که برای شرکت در مذاکرات آتش‌بس دعوت نشده بودند و حتی در جریان برگزرای این مذاکرات نیز قرار نداشتند.

دو روز پیش«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا و «بان‌کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل برای پیگیری وضعیت پیمان آتش‌بس به قاهره سفر کردند. با این حال می‌توان ادعا کرد این تلاش‌ها بی‌نتیجه است. مصر امروز توانایی برقراری آتش‌بس میان فلسطین و رژیم صهیونیستی را ندارد.

از زمان کودتای نظامیون در مصر و روی کار آمدن السیسی به جای محمد مرسی ، سیاست‌های رسمی مصر نسبت به حماس تغییر کرده است. مقامات مصری بدون ارائه اسناد معتبر، حماس را متهم به بازکردن زندان‌ها در جریان انقلاب 2011 مصر می‌کنند. در این انقلاب «حسنی مبارک» رئیس جمهور پیشین مصر سرنگون شد. در اگوست امسال مصر گذرگاه رفح را بست .یک دادگاه مصری نیز فعالیت‌های حماس در مصر را ممنوع اعلام کرد. روابط نامساعد قاهره با دوحه، محل استقرار رهبری حماس نیز منجر به کاهش شدید نفوذ مصر بر حماس شده است.

مصر توانسته بود طی سالیان متمادی روابط حسنه‌ای با حماس از یک طرف و رژیم صهیونیستی از طرف دیگر داشته باشد اما با روی کار آمدن السیسی این موقعیت از میان رفت. برآورد السیسی این است که تمایل به سوی رژیم صهیونیستی و دوری گزیدن از حماس می‌تواند به آرام کردن اوضاع در مصر کمک کند. از زمان وقوع کودتا در این کشور، مصر با طرفداران اخوان درگیر است. رسانه‌های مصر نیز با بازتاب آراء دولت، تلاش می‌کنند چهره‌ای خصمانه از حماس ارائه ‌دهند.

در خاتمه این نکته را باید در نظر داشت که رویکرد دولت جدید مصر در میان مردم این کشور مورد قبول نیست. مردم مصر نسبت به مردم فلسطین احساس همدردی عمیقی دارند. السیسی نسبت به پیشینیان نتوانسته موازنه رابطه مصر با غزه و رژیم صهیونیستی را برقرار کند و بی‌تردید رئیس جمهوری که نمی‌تواند مدافع صلح در نزدیکی مرزهای خود باشد برای جامعه مصر مطلوب نخواهد بود.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار